مهاجرت تحصیلی کانادا

تحصیل در کانادا

شرایط تحصیل در کانادا
تحصیل در کانادا
میانگین امتیاز 4.6 تعداد 19

سالیانه دانشجویان بسیاری علاقه ­مند به تحصیل در کانادا و اخذ پذیرش در دانشگاه ها و موسسات آموزشی آن کشور به دلیل وجود سیستم آموزشی عالی می باشند. پیش از هر اقدامی نیاز است در خصوص شرایط و مزایای تحصیل در کشور کانادا، نحوه اخذ پذیرش و ویزا از کانادا، مدارک مورد نیاز، هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور و بسیاری از نکات دیگر اطلاعات کسب نمایید که در این مقاله که توسط موسسه سفیران سروش سعادت نگارش شده است، به توضیحاتی در این خصوص می پردازیم. برای تحصیل در کانادا قطعا به شرایطی نیاز است که با وجود آن می توان امیدوار بود که متقاضی این امر شانس تحصیل در این کشور را دارا است.

لذا در ذهن مخاطبین سوالاتی در این خصوص شکل می گیرد که تحصیل در کانادا چه شرایطی دارد؟ شرط معدل برای تحصیل در کانادا چیست؟ آیا شرط سن در این خصوص ملاک است؟هزینه های زندگی در کانادا چه میزان است؟ آیا تحصیل در این کشور رایگان است؟ برای ویزای تحصیلی کانادا چه مدارکی نیاز است؟ پاسخ به تمامی این سوالات و سوالات دیگری که ممکن است ذهن خوانندگان این مقاله را به خود مشغول نموده باشد در ادامه این مقاله برای مخاطبین عزیز گرد آمده است. لذا از شما دعوت می نماییم تا برای اطلاع از تمامی شرایط مربوط به تحصیل در کانادا به مطالعه ادامه این مقاله بپردازید.

درباره کانادا

کانادا دومین کشور توسعه یافته جهان می باشد که دارای یک نهاد مدرن است. برای یک شیوه زندگی سالم در محیط آموزشی عالی مناسب است. کانادا دارای 2 زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی است و تقریبا یک چهارم از شهروندان کانادایی، فرانسوی صحبت می کنند که بیشتر این افراد در اطراف منطقه فرانکفورت و کبک زندگی می­ کنند. تحصیل در این کشور به منظور ورود به بازار کار و اخذ اقامت این کشور از سایر مزیت های ورود تحصیلی محسوب می شود.

اخذ پذیرش جهت تحصیل در کانادا

آموزش عالی در کانادا هر ساله در حال تکامل است که باعث می­ شود کانادا برای دانشجویان بین المللی کشوری بسیار جذاب محسوب شود. متقاضیان برای تحصیل در کانادا باید الزامات مورد نیاز را برآورده نموده و برای دریافت مجوز تحصیلی و پذیرش در دانشگاه فرآیند آن را طی نمایند. مدت زمان دوره کارشناسی در کانادا حدودا 3 الی 4 سال، دوره کارشناسی ارشد بین 1 الی 2 سال و دوره دکترا معمولا 2 الی 3 سال است. آغاز سال تحصیلی در این کشور هر ساله از ماه سپتامبر می باشد اما برخی از دانشگاه ها دوره های بسیار مهمی را برای تحصیلات تکمیلی خود ارائه می کنند. دو معیار مهم جهت دریافت ویزای تحصیلی کانادا، سطح نمرات اشخاص متقاضی در آخرین مقطع تحصیلی و  همچنین مهارت های زبان انگلیسی (در اکثر استان ها) و یا فرانسوی در بعضی ایالات فرانسوی زبان می باشد.

شرط معدل برای تحصیل در کانادا

در این خصوص چیزی که کاملا واضح و مبرهن است این است که شرط معدلی که بتوان به صورت رسمی بیان نمود وجود ندارد و هیچ دانشگاهی هم در وب سایت های خود از آن یاد نمی کند. اما اتفاقی که در عمل می افتد متفاوت با چیزی است که در واقع وجود ندارد. برای بیان ساده تر بهتر است بگوییم تجربه در این میان بسیار دخیل است و بر اساس کسب تجارب فراوان در زمینه اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا بهتر آن است که فرد متقاضی حداقل نمره معدل 15 را داشته باشد تا بتوان شانس بالایی برای پذیرش از اکثر دانشگاه های این کشور برای او قائل شد. طبیعتا برای گرفتن پذیرش از دانشگاه هایی که دارای رتبه عملی بسیار بالایی هستند بهتر است که حداقل معدل 17 یا 18 را کسب نموده باشند.

البته با توجه به این که دانشگاه های این کشور به دانشگاه های دولتی و خصوصی تقسیم می شوند میتوان برای افرادی با معدل پایین تر نیز پذیرشش تحصیلی از دانشگاه های خصوصی این کشور را بدست آورد که این خود مستلزم صرف هزینه های فراوان برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی می شود. با در نظر گرفتن این مساله که این دانشگاه ها عمدتا در وهله  اول به سود و منفعتی که از جذب دانشجو به دست می آورند قاعدتا به مسائلی چون معدل وی خیلی توجهی نخواهند کرد.

شرایط سنی تحصیل در کانادا

برای تحصیل در کانادا شرایط سنی بسیار حائز اهمیت می باشد و کانادا جزء کشورهایی است که به شرایط سنی افراد متقاضی تحصیل در این کشور بسیار حساس است. در این مورد نیز مانند شرط معدل نکته مکتوبی وجود ندارد اما چیزی که بنا بر عرف تحصیلی وجود دارد این است که سنین مشخصی در مورد مقاطع تحصیلی مختلف وجود دارد که متقاضی تحصیل در هر مقطع باید در میانگین سنی آن مقطع قرار داشته باشد.

معمولا در مورد دانش آموزانی که میخواهند به تحصیل در مقاطع قبل از دانشگاه بپردازند بایستی بین سنین 10 تا 18 سال باشند.  افرادی که این مقاطع را پشت سر نهاده و میخواهند در مقطع کارشناسی به تحصیل بپردازند معمولا در سنین بین 18 تا 20 سال قرار دارند و در مقاط کارشناسی ارشد نیز برای افرادی با سن زیر 30 سال به شرط نداشتن گپ تحصیلی میتوان ویزای تحصیلی این کشور را بدست آورد

روند اخذ ویزای تحصیلی کانادا

قبل از شروع مراحل ویزا اولین قدم برای تحصیل در کانادا اخذ پذیرش از یک موسسه آموزشی واقع در این کشور است. این موسسات آموزشی می­ توانند مدارس، کالج ها، مراکز آموزش فنی حرفه ای یا دانشگاها باشند. در مرحله دوم برای تحصیل در کانادا شخص نیاز به یک سند صادر شده توسط دولت کانادا دارد که به عنوان مجوز دانشجویی شناخته می­ شود. برای اکثر دوره های طولانی مدت در کانادا مجوز دانشجویی ضروری است. در مرحله بعد درخواست افراد طبق قوانین آن کشور ارزیابی می­ گردد.

ارزیابی اصلی مربوط به امور مالی افراد نیز می باشد. اشخاص متقاضی باید مدارکی که نشان دهنده هزینه­ های کافی برای پوشش هزینه­ های کالج یا دانشگاه خود باشد، را ارائه نمایید. علاوه بر آن اشخاص باید مدرکی داشته باشند که نشان دهد می­ توانند در طول اقامت خود در کانادا از نظر مالی و هزینه های زندگی خود را حمایت کنند. اگر خانواده­ اشخاص متقاضی (همسر یا فرزندان) به عنوان همراه با نفر اصلی می آیند، می بایست با منابع مالی کافی ثابت کنند که هزینه­ های آن ها را نیز می­ توانند، فراهم کنند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی در کانادا

دانشجویانی که تمایل به تحصیل در کانادا دارند نیز می بایست با ارائه مدارک زیر و احراز شرایط نسبت به این امر اقدام نمایند. البته لازم به ذکر است که مدارکی را که باید ارائه گردد، بسته به شرایط و وضعیت اشخاص متفاوت است ولی به صورت کلی می توان به مدارک زیر اشاره نمود:

 • در ابتدا باید مجوز تحصیلی را از اداره مهاجرت کانادا دریافت نمود. این مجوز تحصیلی در مورد مطالعات تمام وقت مورد نیاز است.
 • مدارک هویتی از جمله داشتن یک گذرنامه معتبر از کشور خود و داشتن 2 عدد عکس اندازه گذرنامه مورد نیاز است.
 • برای ورود به دانشگاه های کانادا باید یک مدرک زبان انگلیسی ارائه گردد، مدرک زبان TOEFLو IELTS قابل قبول است.
 • مدارک مالی که نشان دهنده حمایت مالی در آن کشور است.
 • علاوه بر این، دانش آموزان باید مدرکی مبنی بر عدم سوء­ پیشینه داشته باشند و در صورت لزوم باید آزمایشات پزشکی را که نشان دهنده گواهی سلامت شخص است، ارائه دهند.

هزینه تحصیل در کانادا

یکی از مهم­ترین جنبه­ های انتخاب محل تحصیل در خارج از کشور، دانستن هزینه تحصیل در آن کشور است. هزینه­ های تحصیل در کانادا برای دانشجویان ملی و بین المللی مناسب است و هزینه­ های تحصیل در کانادا بسته به دوره ­های آموزشی، دانشگاه ها و ایالت­ ها متفاوت خواهد بود. به طور کلی هزینه تحصیل در کانادا را می­ توان به 3 بخش تقسیم کرد:

 • هزینه ثبت­ نام (هزینه های ثبت نام 50 الی 150 $ بسته به نوع دانشگاه متفاوت است)
 • هزینه­ های تحصیل (هزینه ­های تحصیل برای مقطع لیسانس حدودا بین 10.000 الی 20.000 $ و هزینه های تحصیل برای مقطع فوق لیسانس به صورت تقریبی بین 12.000 الی 25.000 $ می باشد)
 • هزینه زندگی و هزینه ­های دیگر (از جمله بیمه، هزینه های سفر و هزینه ویزا) هزینه های بیمه در هر استان متفاوت است که به صورت تقریبی 500 $ در سال خواهد بود.

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا

برای بورسیه تحصیلی از کشور کانادا نیاز است اطلاعاتی در زمینه نحوه اخذ بورسیه از دانشگاه های این کشور را بدست آورید تا با دانس کافی در این زمینه اقدام به اخذ بورس تحصیلی نمایید. روند دریافت بورسیه به علت نکات مهم و ریزه کاری هایی که  در آن وجود دارد می تواند حتی برای شخصی با یک رزومه قوی پژوهشی و علمی نیز غیرممکن باشد. زیرا روال اخذ بورسیه نیازمند رعایت نکاتی خاصی است که در ادامه به آن اشاره می شود.

خوب است در این زمینه به این نکته آگاه باشیم که اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا از کشوری چون کانادا کار راحت و آسوده ای نخواهد بود زیرا تعداد افرادی که متقاضی بورسیه تحصیلی از این کشور هستند و رقابتی که در این زمینه وجود دارد بسیار زیاد است. اما در مقطع دکترا در هر استاد یا سوپروایزر تنها می تواند در هر سال به تعداد انگشتان یک دست دانشجو پذیرش نماید. لذا دور از ذهن نیست اگر در این مقطع کسی با وجود سابقه درخشان نتواند موفق به اخذ بورسیه تحصیلی کانادا شود.

اخذ بورسیه تحصیلی از کانادا

اما در هر حال نکاتی که در این خصوص باید رعایت شود این است که در ابتدا دانشجویان متقاضی باید با صرف وقت و حوصله فراوان در به مکاتبات فراوانی از دانشگاه های مختلف مشغول شوند. در ادامه با یافتن یک استاد از دانشگاهی به مکاتبه با آن شخص و نامه نگاری های اصولی و صحیح در راستای ابراز علاقه به فعالیت های علمی و پژوهشی با آن استاد بر اساس سابقه کاری ایشان و مرتبط بودن فعالیت های علمی ایشان با پروهش های خود و همچنین ارائه رزومه علمی مناسب از خود بپردازد.

از دیگر مواردی که در این خصوص بسیار به فرد متقاضی کمک خواهد نمود داشتن یک  توصیه نامه از اساتید دانشگاه خود است که میتواند در راستای اخذ بورس تحصیلی بسیار مفید فایده واقع شود. البته شرایط اخذ بورسیه در هر دانشگاه متفاوت با دیگر دانشگاه ها خواهد بود که دانشجویان بایستی با مطالعه آن شرایط مربوط به آن را نیز فراهم نمایند.

از دیگر مواردی که دانشجویان باید برای آن اهمیت ویژه ای قائل شوند داشتن رزومه قوی یا CV خواهد بود که در روند اخذ بورسیه تحصیلی بسیار تاثیرگذار است. بورسیه تحصیلی می تواند بخشی از هزینه های دانشجو یا حتی در مواقعی تمام هزینه های او را که شامل تحصیل و زندگی است پوشش دهد اما در اغلب موارد شامل  هزینه های مربوط به تحصیل خواهد شد.

تحصیل در کانادا

شرایط کار برای دانشجویان در کانادا

بسیاری از دانشجویان که کانادا را برای تحصیل انتخاب می کنند در حقیقت هدف آن ها تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری کانادا می باشد. برای تحقیق و تحلیل در مورد کار در کانادا روی لینک مربوطه کلیک نمائید و اطلاعات لازم را کسب کنید. تنها دانشگاه ها و کالج ­های خوب کانادا از جاذبه­ های این کشور برای دانشجویان محسوب نمی شوند. یکی دیگر از عوامل جذابیت این کشور این است که دانشجویان می­ توانند در حالی که تحصیلات خود را دنبال می­ کنند، به کار بپردازند.

برای کار در طول دوره تحصیل، افراد باید یک مجوز کار از دانشگاه نیز داشته باشند. مجوز کار بسته به مقطع تحصیلی به افراد اجازه کار پاره وقت در طول هفته را می ­دهد. در بسیاری از برنامه های آموزشی آکادمیک برای دانشجویان، دوره ای کوتاه و گاهی اوقات اجباری بر اساس موضوع مورد مطالعه، تحت عنوان دوره کارآموزی در نظر می گیرند که برای تجربه کاری افراد بسیار ارزشمند می باشد.

هزینه تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم

دانش آموزان سراسر دنیا می توانند با اخذ مدرک دیپلم برای ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی در کشور کانادا اقدام نمایند. در رابطه با دانش آموزان ایرانی که قصد تحصیل در مقطع لیسانس را دارند نکته ای که حائز اهمیت است داشتن مدرک دیپلم است اما دیپلم 12 ساله. یعنی بایستی مقطع پیش دانشگاهی را نیز گذرانده باشند تا بتوانند برای ورود به دانشگاه در این کشور اقدام نمایند. در این صورت می توانند برای تمامی رشته های فنی،ریاضی و انسانی اقدام نمایند. هزینه های مربوط به این پروسه نیز بسته به دانشگاهی که از آن برای فرد پذیرش گرفته می شود به طور میانگین بین 12.000 تا 18.000 $ کانادا در طول یک سال تحصیلی کامل خواهد بود.

شرایط تحصیل در کانادا رایگان

تحصیل در کانادا برای اتباع این کشور و همچنین افرادی که اقامت دائم این کشور را دارند تا سن 18 سال و پایان دوره متوسطه کاملا رایگان است. در مورد والدینی که اقامت این کشور را دارند می توانند فرزندان خود را به صورت رایگان در مدارس ثبت نام نموده و از این امتیاز بهره مند شوند که فرزندانشان در طول دوره تحصیل در مدارس دولتی کانادا به آموزش و تحصیل بپردازند. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نخواهد بود که افرادی که با ویزای تحصیلی وارد کانادا می شوند بعد از اتمام دوره تحصیل در صورت اخذ اقامت دائم این کشور نیز می توانند مقاطع بعدی تحصیلی را به صورت رایگان بگذرانند.

کار پس از تحصیل در کانادا

پس از فارغ التحصیلی، افراد حق دارند که برای کار در کانادا به مدت طول دوره تحصیل در این کشور درخواست تمدید ویزا دهند. هنگامی که یک مدرک را از یک موسسه کانادایی اخذ می­ گردد، شانس افراد برای کار و اخذ اقامت دائم در کانادا افزایش می­ یابد. هنگامی که دانشجویان در این کشور مشغول به تحصیل می باشند، می توانند اقامت موقت بگیرید و کشور کانادا این امکان را می دهد که این اقامت موقت را در صورت یافتن کار به اقامت دائم تبدیل گردد.

هزینه زندگی در کانادا

معمولا دانشگاه ها در کانادا، برای دانشجویان محل اقامتی را نزدیک به دانشگاه در نظر می­ گیرند. معمولا اتاق های خصوصی را به سختی می ­توان اخذ نمود زیرا اتاق ها بیشتر با سایر دانشجویان مشترک هستند، اما قطعا از طریق جنسیت جدا می شوند. میانگین هزینه اقامت در کانادا بین 2.000 الی 3.000 $ در هر ماه می باشد. اگر شخصی بخواهد برای خود خانه اجاره کند، اجاره بسته به موقعیت، کیفیت و در دسترس بودن متفاوت است. در کانادا چندین نوع خانه وجود دارد که اشخاص نیز می­ توانند به عنوان یک دانشجوی خارجی اجاره کنند. میانگین هزینه اجاره آپارتمان 400 الی 1.500 $ در ماه است. به طور کلی هزینه تقریبی زندگی در هر ماه حدودا بین 600 الی 800 $ خواهد بود.

با افتخار بیان می داریم که با توجه به سابقه درخشان و تجربه کافی در زمینه اخذ ویزای تحصیلی کانادا، راهنمای شما عزیزان در تک تک مراحل مهاجرت به کشور کانادا بر اساس علم روز و دقت نظر بالا خواهیم بود. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در کانادا بی مدرک زبان و یا اطلاع از سایر نکات در خصوص تحصیل در این کشور بی نظیر پیشنهاد می کنیم با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

4 دیدگاه برای “تحصیل در کانادا

 1. شیخان گفت:

  سلام. ممنون از این مقاله ی خیلی خوبتون. کامل بود و جامع. به نظرم یکی از بهترین کشورها جهت مهاجرت همین کشور کاناداست. من که خیلی روشن شدم با این مقاله.

 2. علیرضا سلطانی گفت:

  سلام بنده ۲۱ سالم هستش و لیسانس مهندسی پزشکی با معدل ۱۷.۳۲دارم و مسلط ب تمامی مدارک علوم کامپیوتر و نرم افزار ها هستم،ایتلس ۷.۵زبان هم دارم،میخواستم برای ادامه تحصیل واسه ارشد رشتم ب کانادا اقدام کنم و همزمان درکنار تحصیل کار هم بکنم،سوالم این بود ک با ویزای کار بنده میتونم هم تحصیل و هم کار کنم،ضمنا بنده میخوام حتما بورسم بشم ایا این امکان وجود داره؟

  1. em.user2 گفت:

   سلام و عرض ارادت
   در صورتی که ویزای کار اخذ نمایید امکان تبدیل ویزا به ویزای تحصیلی برای شما وجود ندارد اما با ویزای تحصیلی امکان کار حین تحصیل وجود خواهد داشت. برای بررسی شرایط در خصوص اخذ بورس تحصیلی پیشنهاد میکنیم با دفاتر ما از طریق شماره ۲۶۷۰۵۳۵۶ تماس حاصل نمایید.

 3. رضا محمدي گفت:

  سلام
  ممنون از مقاله ي جامع
  در مورد PHD هزينه ها به چه مورد هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 15 =