ویزای تحصیلی

تحصیل در سنگاپور

تحصیل در سنگاپور

آیا می دانستید که تحصیل در سنگاپور 2024 یکی از بزرگترین شانس های دانشجویان برای ساخت آینده بهتر در رقابتی ترین اقتصاد جهان می باشد. سنگاپور یکی از اقتصادهای فوق پیشرفته و صنعتی آسیا با بازار کاری پر رونق و ایده آل است که می تواند آینده کاری دانشجویان را پس از تحصیل تضمین کند. همچنین سنگاپور دارای یکی از برترین نظام های آموزش عالی در سطح قاره آسیا و حتی جهان است که مدرک تحصیلی دانشگاه های آن جزء معتبرترین مدارک جهانی است. از همین رو می توان ادامه تحصیل در کشور سنگاپور را به تحصیل در آلمان تشبیه کرد و سنگاپور را هم آلمان آسیا نامید.

 • به چه دلایلی باید در سنگاپور تحصیل کرد؟
 • امتیازات تحصیل در کشور سنگاپور چیست؟
 • شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در کشور سنگاپور کدامند؟
 • نمره آزمون های زبان انگلیسی برای تحصیل در دانشگاه های سنگاپور باید چقدر باشد؟
 • برترین دانشگاه های سنگاپور در سال تحصیلی 2024-2025 کدامند؟
 • سطح شهریه ها در دانشگاه های سنگاپور به چه صورتی است؟

سنگاپور کشوری واقع در جنوب شرق آسیا با مردمانی فرهنگی و تحصیلکرده و یک اقتصادی صددرصد صنعتی و توسعه یافته می باشد. باید بگوییم که در دهه های اخیر، زیرساخت های آموزش عالی سنگاپور نیز همپای اقتصاد این کشور توسعه چشمگیری یافته است و سنگاپور را علاوه بر مقصد کاری معروف به مقصد تحصیلی جذابی نیز بدل کرده است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده مشاوره های تخصصی به علاقه مندان در جهت اعزام دانشجو و تحصیل در سنگاپور نیز می باشد.

دلایلی بر تحصیل در سنگاپور

اگر بخواهیم انگیزه ها برای تحصیل در سنگاپور را لیست کنیم باید قبل از هر چیز به فرصت های کاری ایده آل کار دانشجویی و بعد از فارغ التحصیلی در سنگاپور اشاره کنیم. چرا که سنگاپور را با اقتصاد و توسعه یافتگی سریع آن می شناسند. شاید بتوان سنگاپور را آلمان آسیا نامید. بله، درست شنیدید سنگاپور یکی از اقتصادهای فوق توسعه یافته آسیایی موسوم به چهار ببر آسیایی (شامل هنگ کنگ، کره جنوبی، سنگاپور و تایوان) می باشد که از نیروهای متخصص و خلاق استقبال می کند. اگر هنوز هم از جایگاه سنگاپور صنعتی و مدرن در جهان مطلع نیستید، باید بگوییم که رقابتی ترین اقتصاد جهان در سال گذشته متعلق به همین کشور بوده است.

نمودار شاخص رقابت جهانی

آمارها گویای این واقعیت است که کیفیت زندگی در سنگاپور بسیار بالا است. نرخ بیکاری 2.3% و سطح درآمدی SGD 8520 (دلار سنگاپور) معادل 6019$ (دلار آمریکا) طبیعتا شکی باقی نمی گذارد که دانشجویان پس از تحصیل با یک بازار کار بسیار ایده آلی مواجه هستند. هزینه زندگی هم در سنگاپور نسبت به سطح درآمدی معقول و منطقی است و ماهیانه برای هر نفر حدود SGD 4130 (دلار سنگاپور) معادل 2917$ (دلار آمریکا) می باشد.

مقایسه متوسط درآمد و هزینه زندگی در سنگاپور به دلار سنگاپور

اما دلیل مهم دیگر برای توصیه جهت تحصیل در کشور سنگاپور کیفیت بالای آموزش در این کشور آسیایی است. در این کشور کلا 34 دانشگاه وجود دارد که فقط شش تای آنها ملی هستند. جالب است بدانید که از بین این دانشگاه ها دو دانشگاه سنگاپور هم در زمره 100 دانشگاه برتر جهانی قرار دارند که عبارتند از:

دانشگاهرتبه بندی آموزش عالی 2023رتبه بندی دانشگاه های برتر 2024
دانشگاه ملی سنگاپور118
دانشگاه فناوری نانیانگ1926
دانشگاه مدیریت سنگاپور561429

امتیازات تحصیل در سنگاپور

پس از اطلاع در خصوص دلایل و انگیزه های مهاجرت تحصیلی به سنگاپور اکنون بهتر است با امتیازات این مسیر مهاجرتی آشنا شد. اینکه ببینیم تحصیل در دانشگاه های سنگاپوری چه برتری نسبت به دانشگاه های دیگر کشورها دارد. در اینجا به برخی از این امتیازات در سال 2024 اشاره می کنیم:

 • دانشگاه های پروجهه و معروف که دو تای آنها جزء 100 دانشگاه بر بین المللی بوده و ایمپکت بالایی هم دارند.
 • تحصیل به زبان انگلیسی کاملا در دانشگاه های سنگاپوری در کلیه مقاطع رعایت شده و این یکی از جذابیت ها است.
 • بورسیه های فول فاند که فرصتی برای دانشجویان بین المللی جهت تامین هزینه های تحصیل و زندگی خود میباشد.
 • کیفیت زندگی در کشور سنگاپور بالا است و این کشور یکی از امن ترین و سالم ترین و در عین حال بهترین نقاط دنیا برای زندگی است.
 • آینده کاری عالی: سنگاپور با نرخ بیکاری 2.2% و متوسط درآمد $5783 (دلار) آینده کاری حتی به مراتب بهتر از کشورهای اروپایی مثل آلمان و اتریش در جلوی دانشجویان قرار می دهد.

شرایط تحصیل در سنگاپور 2024

به منظور تحصیل در این کشور به عنوان یک دانشجوی بین المللی، متقاضیان بایستی مستقیما از خود دانشگاه اپلای بگیرند. بنابراین در وهله نخست بایستی با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظر اطلاعات کلی درباره برنامه های تحصیلی، مهلت درخواست و روش های تحویل درخواست را به دست آورد. لازم به یادآوری است که ممکن است شرایط و مدارک تحویلی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های سنگاپوری بسته به دوره آموزشی نیز متفاوت از هم باشد. بر این اساس مدارک لازم جهت درخواست پذیرش از دانشگاه های سنگاپوری عبارتند از:

 • کپی برابر اصل آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریزنمرات مربوطه
 • 2 توصیه نامه تحصیلی از اساتید قبلی
 • 2 توصیه نامه ای از سوی کارفرما (در صورت سابقه کار قبلی)
 • انگیزه نامه (SOP)
 • رزومه
 • گزارش نمرات آزمون های زبان IELTS یا TOEFL
 • گزارش نمرات آزمون های ورودی مثل GRE یا GMAT (ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی)
 • مجموع آثار (ویژه دانشجویان هنر و معماری)
 • مدرک فاند یا بورسیه

شرایط تحصیل در سنگاپور

انواع کورس های تحصیلی در سنگاپور

آموزش عالی سنگاپور یکی از معروفترین و پیشرفته ترین نظام های آموزشی در کل آسیاست و کیفیت در این نظام آموزشی حرف اول را می زند. در اغلب دانشگاه های سنگاپور از جمله دانشگاه ملی این کشور NUS دانشجویان بین المللی با توجه به شرایطشان می توانند در هر 3 مقطع لیسانس (B.Sc)، فوق لیسانس (MS) و دکترا (PhD) ادامه تحصیل دهند. معمولا دوره لیسانس در دانشگاه های این کشور حدود 4 سال، فوق لیسانس بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل بین 1 تا 2 سال و نیز دکترا تا 3 سال طول می کشد. در ضمن از معروفترین برنامه های تحصیلی در دانشگاه های این کشور آسیایی نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پروژه های تحقیقاتی در سنگاپور

داوطلبان می توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با پروژه های تحقیقاتی به هر یک از سرپرست های پروژه ها که در SINGA لیست شده اند، ایمیل زده و با آنها به گفتگو بپردازند. همچنین می توانند به supervisor های FILED (زمینه) کاری مورد علاقه خود ایمیل زده و پروژه های تحقیقاتی جدید به آنها پیشنهاد دهند. با این حال، A*STAR، NUS و NTU به دانشجویان کمک خواهند کرد تا پروژه ها و سرپرست پروژه های مناسب خود را بیابند، به شرط آنکه برای جایزه SINGA پذیرفته شده باشند. متقاضیان این بورس می توانند دوره Phd را در زمینه ای دنبال کنند که در دوره لیسانس یا فوق لیسانس بر روی آن کار نکرده اند.

ولی باید توجه داشت که دانشجو در هر زمینه ای که مایل به ادامه تحصیل باشد، باید بتواند علاقه و توانایی خود را برای کمیته تخصیص کمک هزینه اثبات کند. کمیته تخصیص کمک هزینه با در نظر گرفتن نتایج آکادمیک دانشجو و توصیه نامه های ارائه شده و با گفتگو با سرپرست پروژه ها و خود دانشجو تشخیص می دهد که آیا داوطلب برای یک فیلد کاری مناسب است یا خیر.

شرایط اپلای از دانشگاه های سنگاپور

هر یک از دانشگاه های سنگاپور شرایط خاص خودشان را برای پذیرش دانشجو مخصوصا دانشجویان خارجی دارند. در این میان آنچه که در بین اغلب دانشگاه های سنگاپور مشترک است اینکه هر دانشجوی خارجی برای پذیرش بایستی اولا دارای شرایطی از جمله مدرک دیپلم، مدرک زبان انگلیسی و نیز مدرک قبولی در آزمون های ورودی خاص باشد. در صورت دریافت تاییدیه پذیرش می تواند برای دریافت پاس ددانشجویی Student Pass خود اقدام کند. جالب است بدانید که فرآیند اخذ پاس دانشجویی سنگاپور شبیه فرآیند پذیرش بصورت آنلاین انجام می شود. مرجع رسیدگی به درخواست متقاضیان نیز اداره مهاجرت سنگاپور (ICA) می باشد.

فلذا در هنگام درخواست پاس دانشجویی متقاضیان به مدارک زیر نیاز خواهند داشت:

 • فرم درخواست پاس دانشجویی تکمیلی (eForm 16)
 • عکس پاسپورتی جدید
 • فوتوکپی از صفحه بیو دیتای پاسپورت
 • تاییدیه ثبت نام از دانشگاه سنگاپور
 • کلیه مدارک تحصیلی
 • گواهی اثبات تمکن مالی کافی
 • گواهی اسکان در سنگاپور
 • رسید پرداخت هزینه این ویزای سنگاپور

نحوه دریافت ویزای تحصیلی سنگاپور

مطابق قانون کشور سنگاپور، دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این کشور بایستی ویزای تحصیلی یا Student Pass اخذ کنند و شرط اصلی برای درخواست این نوع ویزا هم داشتن نامه پذیرش (IPA) از دانشگاه های سنگاپوری است. اما نحوه اخذ این ویزا بدینگونه است که متقاضی بایستی از طریق سیستم درخواست و ثبت نام آنلاین ویزای تحصیلی موسوم به SOLAR اقدام نماید. در این روش فرد متقاضی بایستی ابتداء با ارائه اطلاعات ثبت نامی وارد سایت SOLAR شده و سپس نسبت به تکمیل eForm 16 اقدام نماید. اخذ ویزای تحصیلی سنگاپور هم مستلزم ارائه جزئیات پاسپورت معتبر، آدرس دانشگاه، ایمیل و یک قطعه عکس می باشد. هزینه اولیه ویزا به هنگام تحویل درخواست درحدود S$30 (دلار سنگاپور) و به هنگام صدور ویزا حدود S$60 (دلار سنگاپور) می باشد.

هزینه های زندگی دانشجویی در سنگاپور

نکته مهم در مورد هزینه های تحصیل در سنگاپور این است که هزینه ها برای دانشجویان کمی بالا است و این هم تا حدودی به برنامه تحصیلی و دانشگاه آنها بستگی دارد. مثلا میانگین شهریه سالیانه دانشجویان کارشناسی علوم پایه در سنگاپور فعلا حدود 14400$ (دلار) می باشد. اما همین میانگین برای دانشجویان پزشکی سالانه حدود 36900$ (دلار) در می آید. هزینه زندگی دانشجویی هم نسبتا بالا است و ماهیانه در حدود SGD 4130 (دلار سنگاپور) معادل 2917$ (دلار آمریکا) می باشد.

شرایط تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار سنگاپور

همان طوری که گفته شد، نرخ بیکاری در سنگاپور بسیار پایین بوده، فرصت های اشتغال بسیار زیاد و نیز متوسط درآمدی در این کشور آسیایی بالاتر از متوسط جهانی است. همه این موارد سبب شده تا دانشجویان بین المللی آینده خوبی را در این کشور برای خودشان ترسیم کنند. پس برای کاریابی پس از فارغ التحصیلی در سنگاپور، دانشجویان بین المللی می توانند برای ویزیت پاس (Visit Pass) با اعتبار 12 ماهه اقدام کنند که در واقع نوعی ویزای جستجوی کار در سنگاپور محسوب می شود.

برای درخواست این ویزا از کشور سنگاپور نیز ارائه مدارک زیر از طرف دانشجو الزامی است:

 • مدرک مسافرتی معتبر
 • شماره شناسایی اتباع خارجی (FIN)
 • عکس پاسپورتی
 • مدرک تحصیلی معتبر از سنگاپور
 • رسید هزینه درخواست

و اما پس از یافتن جاب آفر (پیشنهاد کاری) در سنگاپور و با توجه به شرایط زیر متقاضیان می توانند درخواست ویزای کاری یا پاس کاری (Work Pass) ارائه دهند:

یافتن جاب آفر (پیشنهاد کاری) در سنگاپور

آپشن های تامین مالی دانشجویان در سنگاپور

واقعیت غیرقابل انکار این است که هزینه های زندگی دانشجویی در سنگاپور کمی بالا است. اما دانشجویان بین المللی گزینه های مالی خوبی برای تامین این هزینه ها دارند. یکی از این گزینه ها کار دانشجویی در سنگاپور است. مطابق نظر وزارت کار این کشور، دانشجویان خارجی دارنده ویزای تحصیلی این کشور صلاحیت کار تا 16 ساعت در هفته را دارند. آپشن دیگر برای تامین هزینه ها در سنگاپور بهره گیری از فرصت بورس با برنامه های زیر در سال 2024 می باشد:

 • فلوشیپ تحصیلات تکمیلی رئیس جمهوری
 • بورسیه پژوهشی دانشگاه
 • فلوشیپ دانشجویان تحصیلات تکمیلی (SMART)
 • پاداش دانشجویی بین المللی A* STAR

تحصیل در کشور سنگاپور فرصتی ناب و ایده آل برای دانشجویان ایرانی است تا از این طریق علاوه بر دسترسی به آموزش کیفیت بالا از فرصت های کاری جذاب در آینده نیز بهره مند شوند. در این زمینه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تا دست یابی به این مهم در کنار متقاضیان محترم می باشد.

سوالات مهم در خصوص تحصیل در سنگاپور

مطمئنا با مطالعه این مقاله علاقه و کنجکاوی دانشجویان برای ادامه تحصیل در کشور سنگاپور بیشتر شده و در ذهن آنها سوالات مهمی نیز شکل گرفته است که از آنجمله میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بهترین دانشگاه حال حاضر سنگاپور چیست؟ از نظر رنکینگ دانشگاه های برتر 2024 دانشگاه ملی سنگاپور در رتبه 8 جهانی قرار دارد.
 • انواع کورس های تحصیلی در سنگاپور چیست؟ کورس های سه گانه در دانشگاه های سنگاپور شامل لیسانس (Sc)، فوق لیسانس (MS) و دکترا (PhD) می باشد.
 • امتیازات مهم برای ادامه تحصیل در سنگاپور چیست؟ وجود دانشگاه های معتبر جهانی، تحصیل به زبان انگلیسی، ارائه بورسیه های فول فاند، آینده کاری عالی و مسلما کیفیت زندگی بسیار بالا از جمله این دلایل می باشد.
 • متوسط شهریه تحصیلی در سنگاپور چقدر می باشد؟ میانگین شهریه سالیانه دانشجویان کارشناسی علوم پایه در سنگاپور فعلا حدود 14400$ (دلار) می باشد. اما همین میانگین برای دانشجویان پزشکی سالانه حدود 36900$ (دلار) در می آید.
 • آیا دانشجویان بین المللی در سنگاپور از حق کار دانشجوئی برخوردارند؟ دانشجویان خارجی دارنده ویزای تحصیلی این کشور صلاحیت کار تا 16 ساعت در هفته را دارند.
 • شرایط ویزای پسا تحصیل سنگاپور چیست؟ این ویزا با عنوان ویزیت پاس بوده و به دارندگانش اجازه اقامت 12 ماهه پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های سنگاپور را می دهد.
 • نحوه تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری سنگاپور چیست؟ فارغ التحصیلان از دانشگاه های سنگاپور از این امتیاز برخوردارند تا با اخذ ویزیت پاس به مدت 12 ماه در این کشور برای کاریابی مانده و پس از یافتن شغل مناسب خود را برای سوئیچ به ویزای کاری (پاس کاری) سنگاپور مهیا کنند.
4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *