مهاجرت تحصیلی یونان

تحصیل در یونان

تحصیل در یونان

تحصیل در یونان رویای دیرینه هر یک از دانشجویان سراسر دنیا از جمله دانشجویان ایرانی است. یونان یک کشور اروپایی است و در حوزه شنگن قرار دارد. بنابراین اگر با هدف تحصیلی، قصد مهاجرت به اروپا را دارید، کشور یونان می تواند گزینه مناسبی برای این امر محسوب شود. از آنجا که یونانی ها، حکیم بقراط را با لقب پدر طب مدرن می شناسند،‌ لذا تحصیل در رشته های پزشکی بسیار پرطرفدار بوده و هر ساله داوطلبان بسیار زیادی برای تحصیل پزشکی در یونان، روانه این کشور می شوند. دانشجویانی که مقیم کشورهای اتحادیه اروپا هستند، نیاز به پرداخت شهریه ندارند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت یک موسسه مهاجرتی برگزیده و برتر در میان سایر موسسات است که به صورت تضمینی در زمینه مهاجرت فعالیت می نماید. این مقاله از سوی موسسه مذکور نوشته شده و اطلاعات بسیار مفیدی را در بر دارد.

تحصیل کارشناسی در یونان 2022

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور یونان، معمولا به مدت 3 الی 4 سال طول می کشد. این مدت زمان برای دوره های پزشکی 5 الی 6 ساله است. در 2022 زبان تحصیلی دوره لیسانس در دانشگاه های این کشور، به زبان انگلیسی و یونانی است. متقاضیان علاقمند به تحصیل در یونان به زبان یونانی می توانند بدون پرداخت هیچ گونه هزینه عمده، این مقطع را به صورت رایگان پشت سر بگذارند. حتی کتب درسی نیز به صورت ارزان در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. اما اگر زبان تحصیلی انگلیسی را انتخاب کنند،‌ موظف به پرداخت شهریه هستند.

استفاده رایگان از خدمات درمانی دانشجویی نیز از مزایای تحصیل در دانشگاه های این کشور است. گفتنی است برای ادامه تحصیل در این مقطع، شرایط سنی وجود دارد و متقاضیان جهت ثبت نام و پذیرش تحصیلی باید حداکثر دارای 19 سال باشند. کتابخانه های بزرگی در دانشگاه های این کشور وجود دارد که همواره در اختیار دانشجویان می باشد.

سیستم آموزشی لیسانس در یونان

نظام آموزشی در کشور یونان بر پایه قوانین خاصی قرار دارد. برای مثال برخی رشته های تحصیلی نظیر نیروی دریایی، ارتش، گردشگری و رشته های هنری وجود دارند که دانشجوی متقاضی برای گذراندن آنها نیازی به ورود به دانشگاه نداشته و به صورت آموزش های عالی می تواند در رشته های مذکور ادامه تحصیل دهد. بنابراین در راستای اعزام دانشجو به یونان، ادامه تحصیل در دانشگاه و تحصیلات فنی برای دانشجو امکان پذیر است. سال تحصیلی در این مقطع به صورت 2 ترم بوده و آغاز سال تحصیلی در این مقطع از اوایل سپتامبر و پایان آن اواخر آگوست می باشد.

شرایط تحصیل کارشناسی در یونان

کارشناسی ارشد در یونان

به منظور تحصیل در یونان در مقطع فوق لیسانس می بایست مدت زمان 2 سال را اختصاص داد. تلاش دانشگاه‌های یونان در این مقطع این است که اطلاعات تخصصی دانشجو افزایش یابد. اگرچه دروس تحصیلی در این دوره به زبان یونانی ارائه می‌گردد، اما تحصیل در برخی رشته ها در مقطع فوق لیسانس به زبان انگلیسی میسر می باشد. از جمله شرایط اصلی و ضروری پذیرش تحصیلی دانشجویان متقاضی در این مقطع، ارائه مدرک زبان یونانی یا انگلیسی (آیلتس با نمره حداقل 6.5) است. پذیرش تحصیلی دانشجویان در این مقطع به صورت گزینشی انجام می‌گردد. در واقع دانشجو در صورتی که آزمون های کتبی و شفاهی را با نمرات بالا پشت سر گذاشته باشد، در پذیرش در اولویت قرار دارد.

دولت به صورت کامل تحصیلات دانشجویان این مقطع را مورد حمایت خود قرار داده و به دو قسمت دانشگاهی و آموزش عالی تقسیم شده است. چنانچه دانشجو به زبان این کشور مسلط نباشد، می‌تواند پیش از ورود به دانشگاه، اقدام به شرکت در دوره های آموزش زبان یونانی نماید. دوره Graduate Diploma (دوره یکساله) بین دوره لیسانس و فوق لیسانس قرار دارد و دانشجو درصورتی که یک سال از تحصیلات خود در مقطع فوق لیسانس را بگذراند، می‌تواند مدرک این دوره را دریافت کند.

تحصیل دکترا در یونان

برای مهاجرت به یونان و ادامه تحصیل در یونان در مقطع دکترا (PHD) شرایط سنی تعیین نگردیده، اما ایجاد فاصله زمانی بین دوره های تحصیلی از سوی دانشگاه های یونان وجهه مثبتی نداشته و شانس دانشجو را جهت اخذ پذیرش تحصیلی کاهش می دهد. برای پذیرش در مقطع PHD بایستی رشته انتخابی متقاضی مرتبط با رشته تحصیلی مقطع قبلی باشد. از سوی دیگر شرط معدل برای ورود به دانشگاه وجود دارد که تقریبا نمره 7.5 از 10 در نظر گرفته شده است. مدت زمان تحصیل دکترا در یونان به نوع رشته تحصیلی بستگی دارد. به طور مثال تحصل در رشته های فنی به مدت 3 سال زمان می برد. در صورتی که انتخاب رشته های هنر و علوم اجتماعی، 5 الی 6 سال را به خود اختصاص می دهد.

نظام آموزشی آمریکایی بر سیستم آموزش دکترا و فوق لیسانس در این کشور حاکم بوده و به شکلی که این دو مقطع با یکدیگر ادغام می شوند. 3 سال اول به شرکت در سمینارها و سخنرانی ها اختصاص دارد و دو سال آخر نیز مختص تحقیقات و پژوهش است. از مزیت های تحصیل در این مقطع، دریافت حقوق بر حسب نوع رشته تحصیلی است. ارائه مقالات و نشریات بین المللی و همچنین مدرک آیلتس نمره 7 از الزامات تحصیل دکترا در یونان می باشد.

دریافت ویزای دانشجویی یونان

اخذ ویزای تحصیلی یونان برای ورود به دانشگاه های یونان الزامی است. در همین راستا، اسناد و مدارک خاصی مورد نیاز است که برای دریافت ویزا بایستی توسط متقاضی ارائه گردد. این مدارک عبارتند از:

 • نامه پذیرش تحصیلی در دانشگاه انتخابی در یونان
 • مدارک شناسایی و هویتی به صورت ترجمه شده رسمی
 • سوابق شغلی
 • دارا بودن مدرک زبان انگلیسی یا یونانی
 • ارائه انگیزه نامه متقاضی (SOP)
 • ارائه سند ازدواج به صورت ترجمه رسمی (در صورتی که متقاضی متاهل باشد)
 • بیمه نامه مسافرتی
 • ارائه گواهی استطاعت مالی جهت تامین هزینه های زندگی و تحصیلی در یونان
 • تکمیل و ارائه فرم تقاضای ویزا
 • گواهی سلامت پزشکی (جسمانی و روانی)
 • پاسپورت متقاضی که حاقل 3 ماه اعتبار داشته و حداقل دارای 3 صفحه خالی باشد
 • تعداد 2 قطعه عکس پاسپورتی

به طور یقین برای مهاجرت به کشور اروپایی مانند یونان از طریق تحصیل در یونان سوالات مختلفی در ذهن خواهید داشت که پاسخی برای آنها ندارید. برای رسیدن به پاسخ سوالات خود با مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط گرفته و کلیه جزئیات مهاجرت به یونان و یا سایر کشورهای خارجی را جویا شوید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *