مهاجرت تحصیلی انگلستان

تحصیل دکترا در انگلستان

تحصیل دکترا در انگلستان

در واقع، تحصیل دکترا در انگلستان فرصت بهره مندی از بهترین سیستم آموزش عالی را در کل دنیا را برای متقاضیان ادامه تحصیل فراهم می کند. با تحصیل دکترا در انگلستان شما علاوه بر دست یابی به وجهه آکادمیکی معتبر، فرصت های کاری عالی را خواهید داشت. ما در این مقاله در راستای تحصیل دکترا، با جزییات مربوطه از پروسه پذیرش تا هزینه های دکترا توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نیز نگارش شده است. دکترا نوعی درجه تحقیقاتی و بالاترین مدرک موجود در دانشگاه های انگلستان می باشد.

تحصیل حول یک پروژه تحقیقاتی برمبنای یک رشته مورد علاقه آکادمیکی، معمولا تا 100000 کلمه، نوشته شده به صورت رساله می باشد. رساله های دکترا بایست در یک آزمون شفاهی در جلوی اساتید داور دفاع شوند. دانشجویان در طول تحصیلشان یک مشاور تعیین می کنند. مدت زمان تحصیل دکترا معمولا 3 سال تمام وقت و 6 سال پاره وقت می باشد.

البته در برخی از رشته های تحصیلی بسته به میزان سطح تحصیلات ممکن است ارزش مدرک تحصیلی متفاوت باشد. به عنوان مثال در رشته هایی چون پزشکی و دندانپزشکی در ایران مدرک دکترای عمومی ارائه می دهند. اما در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا دانشجویان با اخذ مدرک کارشناسی ارشد، پزشک عمومی یا دندانپزشک می شوند. در اصل کارشناسی ارشد پزشکی و دندانپزشکی معادل دکترای عمومی این رشته ها در ایران است.

شرایط تحصیل دکترا در انگلستان

PhD یا دکترا فلسفه، بالاترین سطح تحصیلاتی در انگلستان است که یک دانشجو می تواند به آن دست یابد. دکترا نشانگر آنست که دانشجو دستاورد جدید مهم و معناداری در رشته انتخابی دارد. دانشجویان دکترا در انگلستان بطور مستقلی تحقیقات اصیل و مهمی را در یک رشته خاص، پیش از شروع نگارش رساله، انجام می دهند. ارزیابی مقطع دکترا در انگلستان معمولا بر اساس پروژه های تحقیقاتی آن ها مورد بررسی قرار می گیرد. مدت استاندارد تحصیل دکترا در انگلستان 3 سال بطور تمام وقت است. امکاناتی همانند بورسیه تحصیلی و نیز کار ضمن تحصیل برای دانشجویان دکترا در انگلستان فراهم است. دانشگاه های انگلستان در پذیرش هرکسی در یک برنامه دکترا PhD، معمولا در پذیرش فرد به عنوان دانشجوی آینده با شرایط زیر آزاد هستند؛

 • مدرک کارشناسی ارشد معتبر با نمره عالی
 • اثبات سلیس بودن در تکلم زیان انگلیسی
 • حداقل نمره آزمون IELTS معمولا 6.5
 • پروپوزال تحقیقاتی دکترا (که به هنگام درخواست تحصیل دکترا لازم است).

نکته قابل توجه آنکه اکثر دانشگاه های انگلستان به نمره GRE نیازی ندارند. GRE معمولا نمی تواند جایگزین IELTS به عنوان آزمون زبان انگلیسی مطمئن گردد.

نحوه درخواست تحصیل دکترا در انگلستان

متقاضیانی که تمایل به تحصیل دکترا در کشور انگلستان را دارند می بایست در درجه اول، مدارک و هزینه های مربوطه را در نظر بگرند. در این هنگام، یک تعداد از مدارک لازم وجود دارد که به هنگام پذیرش می بایست تحویل داد:

 • مدارک دانشگاهی مورد نیاز
 • مراجع آکادمیک
 • رزومه شخصی
 • پروپوزال تحقیقاتی

هزینه تحصیل دکترا در انگلستان

تامین بودجه و مخارج دکترا می تواند خیلی گران باشد. دانشجویان EU معمولا بطور میانگین در سال حدود 6000£ (پوند) پرداخت می کنند و دانشجویان خارجی ملزم به پرداخت سه برابر این شهریه یعنی 18000£ (پوند) می باشد که در نمودار مقایسه ای زیر مشاهده می کنید. اما مزیت تحصیل دکتر در انگلستان بواسطه وجود انواع کمک هزینه تحصیلی در آن است. خیلی بعید است که دانشجوی دکترا توسط شکلی از بورسیه تحصیلی، گراند یا کمک هزینه تحصیلی ساپورت نشود. بسیاری از دانشگاه ها و شوراهای پژوهشی ساپورت مالی برای بخشی یا کل برنامه دکتر در نظر می گیرند.

مقایسه شهریه دانشجویان دکترا در انگلستان

اولین موردی که اکثر افراد به هنگام بررسی تحصیل بیشتر به آن فکر می کنند، شهریه های دکترا است. این مسئله اغلب برای افرادی که تازه کارشناسی ارشدشان را تمام کرده اند کمی گیج کننده است. اما باید قبول کنیم که شهریه ها برای درجه دکترا بسیار بالاتر است. دانشجویان خارجی با پرداخت شهریه های بسیار بالاتر از دانشجویان اروپایی مواجه هستند. برای مثال شهریه ها در دانشگاه لستر در حدود 4195£ (پوند) در هر سال برای دانشجویان بریتانیایی و اتحادیه اروپا است. در حالیکه این مقدار برای دانشجویان خارجی بین 13600£ الی 29465£ (پوند) می باشد.

هزینه زندگی در انگلستان

هزینه های زندگی در انگلستان، مخصوصا تهیه منزل و ایاب و ذهاب، متفاوت است. تحصیل بیرون از لندن هزینه های شما را پایین خواهد آورد. شهرهایی مثل شفیلد و لیورپول هزینه های زندگی بسی پایین تر از لندن را به دانشجویان دکترا تحمیل می کند. در صورتی که شما حقوق Research Councils UK دریافت می کنید، پس خبر خوش این است که آن بدون مالیات است.

دانشگاه ساسکس برآورد می کند که دانشجویان حدود 162£ تا 236£ (پوند) را در هر هفته خرج می کنند. اگر شما جزو دانشجویان خارجی هستید، بایستی که درمورد هزینه های زندگی در انگلستان احتیاط بیشتری به خرج دهید. در جدول زیر، جهت ملموس بودن هزینه ها، ما میانگین هزینه های سه مقطع تحصیلی را در انگلستان برایتان ارایه دادیم:

دوره تحصیلی رشته های تحصیلی هزینه سالانه به پوند
لیسانس علوم انسانی 600£ الی 9000£
مهندسی 7000£ الی 12000£
پزشکی و پیراپزشکی 10000£ الی 14000£
فوق لیسانس علوم انسانی 12000£ الی 8000£
مهندسی 14000£ الی 9000£
پزشکی و پیراپزشکی 20000£ الی 10000£
دکترا کلیه رشته ها و گرایشات 15000£ الی 10000£

بورسیه تحصیلی PHD در انگلستان

اکثر دانشجویان خارجی حتی قبل از پذیرش دکترا در دانشگاه های انگلستان بدنبال کمک مالی جهت پوشش هزینه هایشان هستند. درخواست برای بورسیه تحصیلی دکترا در انگلستان با توجه به رقابت تنگاتنگ، کار سختی است. بورسیه تحصیلی در انگلستان بر مبنای سه معیار زیر اعطا می شود:

 • بورسیه های تحصیلی بر مبنای شایستگی
 • بورسیه های نیاز- مبنا
 • بورسیه های بین المللی

انواع بورسیه دکترا در انگلستان

دریافت فاند در انگلستان در مقطع دکتری امری رایج است و شما از این طریق می توانید بخش عمده ای از هزینه های تحصیل خود را پوشش دهید. این امکنا نیز وجود دارد که شما موفق به دریافت فول فاند شوید. در حقیقت از

در اینجا ما با رسم جدولی به شما انواع بورس های تحصیلی دکترا را جهت مقایسه بهتر شرایط شان نشان می دهیم:

 عنوان بورسیه دانشگاه مبلغ اعطایی به پوند معیار اعطاء
RHBNC Trust Masters Scholarships دانشگاه لندن 3000£ بورس نقدی برای دانشجوی تمام وقت برتری آکادمیک
British Chevening Scholarships دانشگاه گرانفیلد غیرقابل دسترس برتری آکادمیک
Tullow Oil Scholarships دانشگاه کالدونین گلاسکو غیرقابل دسترس برتری آکادمیک
Vice-Chancellor,s postgraduate Alumni Scholarships دانشگاه بریگتون بورسیه 3000£ برتری دانشگاهی، دانشجویان پاره وقت
Chevening Partner Scholarship scheme دانشگاه بورن ماوس 100% پوشش برتری آکادمیک
Research Council Studentships در انواع دانشگاه های انگلستان غیرقابل دسترس بر مبنای شایستگی دانشجو

انواع بورسیه دکترا در انگلستان

کار دانشجویی در انگلستان

برخی از کمک هزینه های تحصیل دکترا Graduate Teaching Assistenships نامیده می شوند. اینها شامل یک تعهدی برای صرف وقت جهت تدریس و کمک به دانشجویان لیسانس و دوره های فوق لیسانس می باشد. احتمالا شما این نوع کمک هزینه ها را بهتر از سایر گزینه های کار ضمن تحصیل در انگلستان خواهید دانست. چرا؟

 • کسب مهارت تدریس
 • کسب درآمد راحت و در راستای تحصیل دکترا

اما در غیر اینصورت، ممکن است که تحصیل پاره وقت و کار پاره وقت ایده خوبی بنظر برسد. این بدان معناست که تحصیل دکترا که در حالت تمام وقت 3 سال طول می کشید، حالا 6 سال یا بیشتر طول می کشد. اما حالا شما آزادید ضمن تحصیل شغلی داشته باشید. اما بایستی بدانید که در مورد اینکه چه کاری می توانید انجام بدهید و چه کاری نمی توانید، محدودیت هایی دارید.

کار پس از فارغ التحصیلی در انگلستان

کسانی که در مقطع دکترا تحصیل می کنند چه در انگلستان و چه در غالب کشورهای دنیا فردی با بیش از مهارت های مورد نیاز بازار کار یا اصطلاحا over qualified محسوب می شوند. در نتیجه کار پیدا کردن برای کسانی که از مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد دانشگاه های انگلستان فارغ التحصیل شده اند ساده تر است. البته از آن جایی که نرخ بیکاری در انگلستان در سال 2021 تنها 5% است و زبان رسمی این کشور نیز انگلیسی است، پیدا کردن کار برای کسانی که مهارت های آکادمیک و عملی زیادی دارند دشوار نخواهد بود.

تحصیل دکترا در انگلستان نهایت آرزوی خیلی از فارغ التحصیلان ایرانی مشتاق جهت تحصیل در انگلستان می باشد. اما برای موفقیت در زمینه اخذ پذیرش و آماده سازی مدارک و اخذ بورسیه تحصیلی و شرایط لازم، شما به مشاورین ماهری نیازمندید. علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل یا کار در انگلستان در سال 2021 می توانند به منظور بررسی شدن شرایط خود با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایند.

سوالاتی در خصوص تحصیل دکترا در انگلستان

سوالاتی که در خصوص تحصیل دکترا در انگلستان پیش می آید عبارتند از:

 • آیا دانشجویان دکترا در انگلستان می توانند ضمن تحصیل کار کنند؟ ممانعتی در این خصوص در کشور انگلستان وجود ندارد.
 • آیا می توان در کشور انگلستان در دورده دکترا، بورسیه تحصیلی دریافت کرد؟ بله این بورسیه ها در اختیار دانشجویان برتر قرار می گیرد.
 • هزینه تحصیل دکترا در انگلستان چه مقدار است؟ در حدود 13600£ الی 29465£ (پوند)
 • آیا اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکترا در انگلستان ساده است؟ اخذ پذیرش دکترا در انگلستان رابطه زیادی با سابقه تحصیلی و کاری افراد دارد.
5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :