مهاجرت تحصیلی مجارستان

تحصیل دکتری در مجارستان

تحصیل دکتری در مجارستان

امروزه یکی از گزینه های پرتقاضا و مطلوب جهت ادامه تحصیل، کشور مجارستان می باشد که بسیاری از افراد برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آن اقدام می کنند. با توجه به هزینه های معقول، دانشگاه های برتر، امکان اخذ بورسیه، امکان سفر به کشورهای اروپایی بدون ویزا و… تحصیل دکتری در مجارستان مخاطبین بسیاری یافته است.

 • نحوه اخذ پذیرش در مقطع دکتری از دانشگاه های مجارستان به چه صورت است؟
 • جهت اخذ پذیرش در مقطع دکترا نیازمندیهای برنامه چه خواهد بود؟ مدرک آیلتس نیاز است؟

برنامه های دکتری در این کشور بر پایه انجام تحقیق، پروژه های خاص و ارائه پایان نامه می باشد و به دو نوع مدرک شامل PhD و DLA (دکتری در رشته های هنری) تقسیم می شود که از لحاظ ساختار و عملکرد به یکدیگر شبیه می باشند. جهت آشنایی با سیستم تحصیل دکتری در مجارستان با این مقاله که در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده است همراه باشید.

شرایط تحصیل دکتری در مجارستان در 2022

در سال 2022 متقاضیان می توانند با ارائه مدارک معتبر کارشناسی و کارشناسی ارشد خود و مدرک زبان (حداقل آیلتس 6.5) نسبت به آغاز تحصیل خود در مقطع دکتری اقدام نمایند، جهت این امر، متقاضیان باید با رزومه تحصیلی قوی و توصیه نامه اساتید خود، نظر یک استاد راهنما در کشور مجارستان را جلب نمایند. تحصیل در این مقطع در کشور مجارستان به زبان های مجاری و یا انگلیسی امکان پذیر است و دانشگاه های کشور مجارستان به پذیرش دانشجویان در بیش از 200 رشته در هر سال تحصیلی می پردازند.

تفاوت دوره های دکتری در مجارستان

متقاضیان تحصیل دکتری در مجارستان در صورتی که آمادگی لازم جهت ورود به دوره های پژوهشی در این کشور را نداشته باشند به این معنی که در مقطع کارشناسی ارشد نمرات مطلوبی کسب ننموده باشند یا سابقه پژوهشی نداشته باشند وارد فاز ابتدایی دکتری در کشور مجارستان می شوند. در این مرحله دانشجویان واحدهای تئوری و عملی (120 واحد) را سپری نموده و طی یک تا 2 سال آمادگی های لازم جهت تحصیل دکتری را کسب می نمایند.

در صورتی که متقاضی آمادگی لازم را داشته و رزومه مناسبی ارائه نماید می تواند بصورت مستقیم وارد مقطع دکتری شده و این مقطع را در زمان کوتاه تری سپری نماید که بطور معمول 2 تا 3 سال زمان می برد. تحصیل در مجارستان از ماه سپتامبر تا جولای است و به 2 ترم پائیز و بهار تقسیم می شود که در نهایت با دفاع از پایان نامه برابر کمیته در مجارستان به پایان می رسد.

هزینه تحصیل دکتری در مجارستان

هزینه تحصیل در مجارستان رایگان نیست اما نسبت به بسیاری از کشورها مناسب می باشد، همانطور که میدانید هزینه ها بسته به رشته و دانشگاه متفاوت می باشند. اما به طور میانگین بین 5000€ تا 20000€ (یورو) ارزیابی شده است که بالاترین میزان هزینه مربوط به رشته های پزشکی و زیر شاخه های آن می باشد، هزینه تحصیل دکتری در مجارستان نیز وابسته به رشته فرد از حداقل 3000€ (یورو) در هر ترم آغاز می شود. علاوه بر هزینه تحصیل، دانشجویان باید ماهیانه مبلغی معادل 500€ (یورو) بابت هزینه های زندگی در نظر بگیرند که بسته به محل و سبک زندگی افراد افزایش یا کاهش می یابد. برای اطلاع از جزئیات هزینه زندگی در مجارستان مقاله مورد نظر را مطالعه فرمایید.

تامین هزینه تحصیل دکتری در مجارستان

در صورتی که متقاضیان تحصیل دکتری در مجارستان رزومه قوی داشته باشند با این شرایط که در مقطع کارشناسی ارشد معدل بالایی کسب نموده باشند و مدرک آنها معتبر باشد، مقالات، پژوهش های قوی، اختراع یا نوآوری مرتبط با رشته داشته باشند و مدرک زبان در سطح آیلتس 7 کسب نموده باشند می توانند برای اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه های کشور مجارستان اقدام نمایند. این بورسیه به صورت کامل هزینه های مربوط به تحصیل را پوشش داده و هزینه های مربوط به بیمه، خوابگاه و هزینه های زندگی در این کشور را دربرمی گیرد. دانشجویان خارجی حتی تا سقف 4 ساعت در روز اجازه کار در مجارستان را ضمن تحصیل خود خواهند داشت و به این ترتیب می توانند در صورتی که موفق به اخذ بورسیه نشده اند، بخشی از هزینه های خود را تامین نمایند.

هزینه تحصیل دکتری در مجارستان

اخذ پذیرش و ویزا جهت تحصیل دکتری در مجارستان

متقاضیان باید جهت تحصیل دکتری برای دانشگاه مورد نظر خود درخواست ارسال نمایند که این درخواست توسط دانشگاه، مورد بررسی قرار می گیرد. توجه نمایید که شروط، مدارک و مهلت ارسال مدارک بسته به دانشگاه فرد متفاوت می باشد اما به طور معمول مدارک مورد نظر جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های مجارستان عبارتند از:

 • اصل پاسپورت با اعتبار کافی
 • شناسنامه
 • اصل و کپی مدارک تحصیلی متقاضی به همراه ترجمه
 • رزومه تحصیلی
 • معرفی نامه از اساتید
 • مدرک زبان با حداقل آیلتس 6.5
 • کتب یا مقالات ISI
 • انگیزه نامه (SOP)

پس از اخذ پذیرش باید جهت دریافت ویزا اقدام کنید، مدارک لازم جهت ویزای تحصیلی مجارستان به شرح زیر می باشد:

 • اصل شناسنامه و کارت ملی به همراه کپی
 • اصل پاسپورت با اعتبار کافی
 • 3 قطعه عکس پاسپورتی
 • گواهی سلامت و بیمه
 • نامه پذیرش دانشگاه مورد نظر
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی تعهد به پرداخت هزینه های تحصیل
 • فیش واریز شهریه دانشگاه
 • بلیط رفت و برگشت متقاضی
 • گواهی اثبات محل اقامت دانشجو (منزل یا خوابگاه)
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی مجارستان

کار پس از تحصیل در مجارستان

دانشجویان پس از اخذ پذیرش و ویزای کشور مجارستان در مقطع دکتری می توانند وارد دانشگاه شده و به تحصیل بپردازند، علاوه بر امکان کار حین تحصیل، دانشجویان این فرصت را خواهند داشت تا پس از اتمام تحصیلات خود به کار تمام وقت در این کشور مشغول شوند. به این منظور باید تا حداکثر 15 روز پیش از انقضای مجوز اقامت خود در مجارستان، درخواست دهند و ویزایی به نام study to work visa مجارستان یا همان ویزای تحصیل به منظور کار، را اخذ نمایند.

به این ترتیب اجازه اقامتشان در مجارستان تمدید می شود تا پس از فارغ التحصیلی بتوانند شغلی در مجارستان پیدا کنند و ویزای خود را تبدیل به ویزای کاری نمایند. در این خصوص تحصیل در دانشگاه های مطرح مجارستان و تسلط به زبان های مجاری، انگلیسی و آلمانی شانس افراد را بالاتر می برد. برای بررسی روش های مهاجرت به مجارستان و انتخاب برترین راه با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نموده و اطلاعات مورد نیاز را کسب نمایید.

امتیاز دهید

2 دیدگاه برای “تحصیل دکتری در مجارستان

 1. مهنوش گفت:

  سلام وقتتون بخير ، ميشه جهت راهنمايي هاي بيشتر ازتون سوال بپرسم

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب بله بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *