مهاجرت تحصیلی ژاپن

تحصیل دکتری در ژاپن

تحصیل دکتری در ژاپن

ژاپن همه ساله میزبان تعداد زیادی دانشجوی خارجی است که بسیاری از آنها برای تحصیل دکتری در ژاپن به این کشور معروف جهانی از نظر تکنولوژی، نوآوری می آیند. دکتری در ژاپن فرصت مغتنمی جهت دست یابی به مهارت های تحقیقاتی و پژوهشی در یک جامعه سالم و با ثبات است که برای تحصیلات عالی ارزش فوق العاده زیادی قائل است.  دانشگاه های برتر ژاپنی همانند دانشگاه توکیو، دانشگاه کیوتو، دانشگاه اوزاکا، دانشگاه توهوکو و موسسه فناوری توکیو از جمله دانشگاه های ژاپنی هستند که دانشجوی دکتری پذیرش می کنند. برنامه دکتری در ژاپن به مدت 3 سال طول می کشد و از شرایط  اخذ پذیرش در این مقطع تحصیلی داشتن مدرک فوق لیسانس و نیز گذراندن آزمون  ورودی در رشته مربوطه یا ارائه نمره GRE می باشد.

اما دانشجویان خارجی دلایل زیادی برای تحصیل دکتری در کشور ژاپن دارند که از جمله این دلایل می توان به دانشگاه های رتبه بالا، کیفیت زندگی برتر، فرصت های اشتغال پذیری بالا، شهرت و اعتبار بین المللی، فناوری های پیشرفته اشاره کرد. در همین مقاله ما به تفصیل درباره شرایط و الزامات تحصیل دکتری در کشور ژاپن، مدارک لازم، نحوه اخذ ویزا، هزینه تحصیل و زندگی و نیز بورسیه تحصیلی دانشجویان دکتری در ژاپن بحث می کنیم. اگر شما هم صلاحیت ادامه تحصیل در مقطع دکتری را دارید، شما می توانید برای کسب اطلاع از شرایط تحصیل در ژاپن و نحوه اخذ ویزای تحصیلی این کشور از مشاوره های کارشناسان برتر موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت استفاده کنید.

چرا تحصیل دکتری در ژاپن؟

ژاپن با داشتن شهرهای آینده، طبیعت خیره کننده و تاریخ بسیار جالب مقصد تحصیلی دانشجویان دکترایی است که به دنبال مقصد واقعا منحصر به فردی هستند که تا بتوانند برنامه دکتری خود را پیگیری کنند. دولت ژاپن بنابر برنامه زمانبندی خود تعهد طولانی در جهت افزایش تعداد دانشجویان خارجی در این کشور دارد و برای این هدف جاه طلبانه خود برنامه های مختلفی در سر دارد و مجری این برنامه ها نیز دانشگاه های برتر بین المللی در ژاپن هستند. اما مجموعه دلایلی برای تحصیل دکتری در کشور ژاپن وجود دارند که از بین بهترین دلایل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه های کلاس جهانی: برخی از دانشگاه های ژاپن در بین 100 دانشگاه برتر جهانی قرار دارند.
 • کیفیت زندگی: ژاپن به خاطر کیفیت بالای زندگی معروف است و محیطی امن و سالم برای دانشجویان دکتری تهیه می کند.
 • روابط بین المللی: در کنار اهداف بلند پروازانه، دولت ژاپن پروژه دانشگاه جهانی برتر را معرفی کرده است که 37 دانشگاه دولتی این کشور را تامین مالی می کند تا به توسعه روابط با دیگر دانشگاه های برتر از اقصی نقاط دنیا کمک کنند.
 • فناوری: ژاپن دارای تکنولوژی برتری در دنیا است و همین امر باعث تبدیل این کشور به مکان ایده آل برای دانشجویان دکترا می کند که مایل به نوآوری و ابتکار در برخی از رشته های علمی هستند.

بدین ترتیب، ژاپن را می توان جزو مقاصد برتر تحصیلات دکتری در دنیا به شمار آورد. با این شرح، شما می توانید در جدول زیر با جزییات کلیدی تحصیل دکتری در ژاپن آشنا شوید.

تعداد دانشگاه ها 777
جوایز نوبل 27
قدیمی ترین دانشگاه (Keio University (1858
تعداد دانشجویان خارجی 143457
طول مدت تحصیل دکتری 4-3 سال
شهریه ها ¥535,800 (ین)
سال تحصیلی آوریل تا مارس

ساختار مقطع تحصیلی دکتری در ژاپن

قبل از پرداختن به ساختار مقطع دکتری در ژاپن لازم است تا با انواع دانشگاه ها در این کشور پیشرفته آسیایی آشنا شوید. سه نوع اصلی دانشگاه در ژاپن وجود دارد که شامل دانشگاه های خصوصی، دانشگاه های دولتی و دانشگاه های عمومی هستند. از بین بیش از 700 دانشگاه و کالج دولتی و خصوصی ژاپنی، پنج تا از این دانشگاه ها به ترتیب زیر در بین 100 دانشگاه برتر جهانی قرار می گیرند که عبارتند از:

دانشگاه THE 2019 QS 2019 ARWU 2018
Tokyo University 43 23 22
Kyoto University 65 35 35
Tokyo institute of technology 251-300 58 151-200
Osaka University 251-300 67 101-150
Tahoka University 251-300 77 151-200

در ژاپن، برنامه های تحصیلی دکتری معمولا در دانشکده های تحصیلات تکمیلی تخصصی مرتبط با دانشگاه دنبال می شود و مثل اغلب نقاط دنیا، دکتری ژاپن جزء مدارک تحقیقی پیشرفته و معتبر محسوب می شود. تحصیل دکتری در ژاپن به دو بخش تقسیم می شود. هدف از بخش اول به کارگیری و ترکیب مدرک ارشد به عنوان جزئی از برنامه است. بخش دوم مخصوص دانشجویان طراحی شده است که از قبل مدرک ارشدشان را اخذ کرده اند. اگر شما در حال تحصیل ارشد به عنوان بخشی از دکتری در ژاپن هستید، شما مجموعا 30 واحد را پاس می کنید.

طول دوره تحصیلی دکتری در کشور ژاپن در حدود 4 الی 5 سال است و در طی دو سال اول تحصیل، دانشجویان ملزم به حضور در کلاس های آموزشی، ارائه پروپوزال پروژه تحقیقاتی و نیز گذراندن آزمون می باشند. ناگفته نماند که قبل از درخواست پذیرش، شما بایستی با استاد راهنمای احتمالی خود درباره  طرح تحقیقاتی خود صحبت کنید. همچنین شما باید توصیه نامه ای از استاد راهنمای قبلی خود به او ارسال نمایید. ارزیابی نهایی شما بر مبنای کیفیت رساله دکتری شما و نیز آزمون شفاهی عمومی مشابه viva می باشد.

مدارک اخذ پذیرش جهت تحصیل دکتری در ژاپن

دانشجویان دکتری در ژاپن معمولا با عنوان دانشجویان PhD خوانده می شوند و در نزد مردمان فرهیخته و نوآور ژاپنی از مقام و موقعیت برتری برخوردارند. شاید یکی از دلایل گرایش دانشجویان خارجی برای تحصیل در ژاپن نیز همین استقبال این کشور از این دانشجویان باشد. اگر شما هم در خود صلاحیت ادامه تحصیل دکتری را می بینید، پس با تهیه مدارک و شرایط زیر خود را برای درخواست پذیرش از دانشگاه های ژاپنی آماده نمایید:

 • فرم درخواست پذیرش
 • پاسپورت معتبر یا مدرک شناسایی
 • پروپوزال تحقیقاتی
 • CV یا رزومه به روز
 • گواهی پزشکی
 • دو توصیه نامه
 • مدرک فوق لیسانس یا معادل بین المللی
 • ریزنمرات تحصیلی مربوطه
 • قبولی در آزمون ورودی یا GRE
 • گواهی ثبت اقامت شهروند غیر ژاپنی
 • مدرک زبان انگلیسی همانند TOEFL یا IELTS

مدارک اخذ پذیرش جهت تحصیل دکتری در ژاپن

ویزای تحصیلی ژاپن برای متقاضیان تحصیل دکتری

اگر چنانچه شما خارج از ژاپن زندگی می کنید و دارای پیشنهاد تحصیل PhD از دانشگاه های ژاپنی دارید، شما بایستی ویزای تحصیلی ژاپن یا College Student Visa (ryugak visa) را درخواست دهید. شما می توانید این ویزا را از نزدیکترین سفارت یا کنسولگری ژاپن درخواست دهید. اما شما به محض ورود به کشور ژاپن تا حداکثر 14 روز مهلت دارید تا در ادارات شهرداری محلی ثبت نام کنید.  با این توصیف، مدارک لازم برای درخواست ویزای تحصیلی کشور ژاپن بدین شرح است:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • عکس پاسپورتی جدید (3cm × 4cm)
 • پاسپورت معتبر
 • تاییدیه صلاحیت (Certificate of Elligiblity) متقاضیان
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی (IELTS, TOEFL و C1 Advanced)
 • مدرک عدم سوء پیشینه
 • مدرک فوق لیسانس و ریزنمرات مربوطه
 • گواهی اثبات تمکن مالی کافی

هزینه های تحصیل دکتری در ژاپن

از شرایط تحصیل در ژاپن، اخذ شهریه توسط دانشگاه های ژاپنی می باشد. اما نباید از این نکته نیز غافل شد که تحصیل دکتری در ژاپن نسبتا ارزان است و علاوه بر این گزینه های تامین بودجه برای دانشجویان خارجی در این کشور فراهم است. شهریه مقطع دکتری در ژاپن توسط وزارت آموزش ژاپن و یا  مسئولان دانشگاهی تعیین می شود. در حال حاضر، شهریه های مقطع دکتری در ژاپن در سال تحصیلی 2019 به ترتیب زیر است:

نوع دانشگاه شهریه سالانه
دانشگاه های ملی ¥535,800 (US$5,200 دلار)+ ¥282,000 (US$ 2,738) برای هزینه های پذیرش
دانشگاه های عمومی محلی ¥538,167 (US$5,225 دلار)+ ¥230,717 (US$ 2,240) برای هزینه های پذیرش
دانشگاه های خصوصی ¥515,283 (US$5,003 دلار) برای دکتری پزشکی

¥1,123,379 (US$10,907 دلار) برای دکتری هنر

¥220,000 (US$2,050 دلار) برای هزینه های پذیرش

در ژاپن، یکی از الزامات تحصیل دانشجویان دکتری ثبت نام دانشجویان در بیمه سلامت ملی است. این کار از طریق اداره ثبت اقامت انجام می شود. حق بیمه سالانه  بسته به شهر محل زندگی، در حدود ¥20,000 (ین) (US$190 دلار) هزینه های جانبی دیگر برای تحصیل دکتری در ژاپن شامل بیمه سلامت دانشجویی دانشگاه، بیمه سانحه شخصی و بیمه تعهد شخصی است. خود دولت ژاپن برآورد می کند که میانگین هزینه زندگی ماهانه دانشجویان خارجی در ژاپن به حدود¥138,000  (US$1,339 دلار) برسد.

بورسیه های تحصیل دکتری در ژاپن

بورسیه های تحصیلی مختلفی در اختیار دانشجویان دکتری در ژاپن قرار دارد. برخی از این بورسیه ها قبل از ورود به ژاپن و برخی نیز پس از ورود به ژاپن قابل درخواست و پیگیری می باشد. از بین این بورسیه ها، بورسیه تحصیلی اعطایی توسط دولت ژاپن (Monbukagakusho(MEXT))، برنامه ای است که شما از طریق سفارت ژاپن می توانید دنبال کنید. این بورسیه یک نوع گرانت یا کمک هزینه ماهانه به مبلغ ¥143,000  (US$1,335 دلار) و صرفا برای کمک به تامین اجاره خانه در ژاپن می باشد.

از دیگر بورس های ژاپنی می توان به بورسیه  تحصیلی Monbukagakusho Honors برای دانشجویان خارجی خود تامین اشاره کرد. این بورس های تحصیلی توسط سازمان خدمات دانشجویی ژاپن (JASSO) با مبلغ ماهانه ¥48,000  (US$450 دلار) به دانشجویان دکتری اعطا می شود. شما عزیزان می توانید برای اطلاع از صلاحیت اخذ پذیرش خود از دانشگاه های ژاپنی به دفتر موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه کرده و در جریان ریز شرایط مهاجرت تحصیلی به ژاپن قرار گیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *