مهاجرت تحصیلی آلمان

تحصیل رایگان آلمان

تحصیل رایگان در کشور آلمان

با توجه به این که یکی از راه های مهاجرت از طریق تحصیل بوده است، در مقاله پیش رو سعی شده است تا اطلاعاتی در خصوص تحصیل رایگان آلمان در اختیار شما قرار بگیرد. امید است با مطالعه آن پاسخ سوالات خود را دریافت کنید. برای اخذ پذیرش در دانشگاه های رایگان باید شرایط لازم را احراز نمائید که در ادامه مقاله شرایط لازم را برای اخذ پذیرش و یزای تحصیلی آلمان خدمتتان ارائه می دهیم.

آلمان، قطب صنعتی دنیا به دلایل متعدد از جمله بازار کار در آلمان به شکلی فوق العاده، نرخ 3 ٪ بیکاری و امکان تحصیل رایگان برای همه، همیشه مقصد متقاضیان مهاجرت از سراسر دنیا خصوصا کشورهای چین و ایران بوده است. مزایای متنوعی از جمله برخورداری از سطح آموزشی بسیار بالا که تاثیر مستقیم در آینده شغلی شما خواهد گذاشت، از جمله دلایل پرطرفدار بودن آلمان بین محصلین در کشورهای مختلف می باشد. صدها دانشگاه رایگان یا با شهریه بسیار پایین در کشور آلمان موجودند که دانشجویان متقاضی رشته هایی از جمله مهندسی، پزشکی، معماری، یا تجارت را پذیرش می نمایند.

دلایل مهم برای تحصیل رایگان آلمان

دلایل زیادی وجود دارد شما را مجاب می نماید تا فرایند لازم را جهت اخذ ویزا و پذیرش تحصیل در آلمان انجام دهید. از جمله این دلایل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 •  تحصیل رایگان در اغلب دانشگاه ها (با هزینه بسیار کم در سایر دانشگاه ها)
 •      آموزش تحت نظر مجرب ترین و حاذق ترین اساتید
 •       امکان انتخاب از میان صدها رشته به روز
 •       یک کشور زیبا با تاریخ غنی
 •      تنوع فرهنگی و حضور دانشجویان از کشورهای مختلف
 •      تمرین زبان انگلیسی و آلمانی به طور همزمان
 •      هزینه زندگی پایین یعنی ماهیانه بین 600 تا 800 € که شامل تمام هزینه های شما از جمله اجاره خانه، غذا، حمل و نقل، بیمه درمانی، اینترنت و تلفن، ملزومات تحصیل مثل کتاب و هزینه هایی که بابت تفریح و در اوقات فراغت خود می پردازید، می شود.

در کنار تحصیل، امکان زندگی در یکی از پیشرفته ترین و مدرن ترین کشورهای دنیا را پیدا می کنید که تاریخ و طبیعت فوق العاده زیبایی نیز دارد.

شرایط تحصیل رایگان در آلمان

کشور آلمان یکی از بهترین کشورها برای تحصیل در رشته های مهندسی و ریاضیات می باشد. رشته هنر نیز جزو رشته هایی است که سطح بسیار بالایی دارد منتهی نکته ای که تحصیل در رشته های هنری دارد این است که این گونه رشته ها تماما به زبان آلمانی آزمون ورودی دارند. اگر چه در مقطع ارشد و دکتری بسیاری از رشته ها علاوه بر زبان آلمانی، به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند. با توجه به حساسیتی که جامعه آلمان به زبان رسمی شان دارند، بهتر است زبان آلمانی را نیز بیاموزید. جالب است بدانید که بسیاری از دانشگاه های آلمانی دوره های آموزش زبان آلمانی را نیز پیش از شروع دوره های اصلی تحصیلتان برگزار می کنند که کم هزینه تر از کلاس های آلمانی دیگر در این کشور خواهند بود.

زندگی دانشجویی در آلمان

دولت آلمان امتیازات زیادی را به دانشجویان اعطا می کند و نتیجتا اگر شما از آن دسته از دانشجویانی هستید که نگران هزینه های زندگی و تحصیل خود یا تحصیل رایگان آلمان هستید، در آلمان زندگی کم خرجی خواهید داشت زیرا دانشجویان تقریبا برای همه چیز می توانند از تخفیفات ویژه ای استفاده کنند از تهیه بلیت سینما و تئاتر گرفته تا ورودیه باشگاه های ورزشی. کشور آلمان در قلب اروپا قرار دارد و هم مرز با هفت کشور از جمله فرانسه، اتریش و جمهوری چک می باشد که می توانید در تعطیلات میان ترم خود با سوار شدن به یک قطار به همه آن ها سفر کنید.

تحصیل رایگان آلمان

اخذ ویزای آلمان

تمامی ساکنین حوزه اتحادیه اروپا و تابعین کشورهای سوییس، ایسلند، نروژ و لیختن اشتاین می توانند بدون نیاز به ویزا در کشور آلمان مشغول به تحصیل شوند. اگر چه در صورتی که تبعه کشورهای دیگری هستید و برای ورود به آلمان نیاز به اخذ ویزا دارید لازم است اثبات نمایید می توانید به لحاظ اقتصادی تمامی هزینه های زندگی خود در کشور آلمان را بپردازید. برای ورود به کشور آلمان شما نیازمند این می باشید که شرایط لازم را احراز نمائید. بسته به شرایط شما این شرایط و الزامات متفاوت است ولی به صورت کلی شامل موارد زیر می باشد:

 •      پاسپورتی که به میزان تمام مدت اقامت شما در کشور آلمان اعتبار داشته باشد.
 •      در صورتی که به قصد تحصیل در آلمان به این کشور می روید، تاییدیه دانشگاه مورد نظرتان مبنی بر پذیرش و ثبت نام شما برای تحصیل نیز ضروری می باشد.
 •      مدارکی دال بر این که شما یا والدینتان توانایی تامین مالی برای مدت اقامت شما در این کشور را دارید.
 •      داشتن ویزای تحصیلی (ویزای توریستی قابل قبول نیست)
 •       ترجمه گواهی تولد و مدارک تحصیلی تان و بیمه ای که هزینه هایتان را پوشش می دهد.
 •       دفترچه هایی مبنی بر واکسن هایی که تا به حال دریافت کرده اید.
 •      گواهینامه رانندگی بین المللی (تابعین حوزه اتحادیه اروپا به داشتن چنین گواهینامه ای برای رانندگی در کشور آلمان نیازی ندارند.)

بیمه درمانی و مسکن در آلمان

طبق قوانین کشور آلمان، الزامی است که شما اثبات نمایید که در طول دوران اقامت خود در این کشور  بیمه درمانی دارید. بیمه های آلمان تمام هزینه های شما را پوشش می دهند چه در آلمان باشید چه سایر کشورهای اروپایی و چه کشوری که تبعه آن هستید. برای رزرو خوابگاه که در 90 ٪ مواقع خود دانشگاهی که شما را پذیرش کرده است، کمکتان نیز می کند. هزینه ای که بابت آن می پردازید ماهیانه بین 200 تا 400 € می باشد.

آگهی های آپارتمان های مختلف دانشجویی برای اجاره در روزنامه های آلمانی منتشر می شوند که یک راه خوب برای هم دانشجویان محلی و هم خارجیان جهت پیدا کردن محل مورد نظرشان می باشد. چنین روزنامه هایی اکثرا در روزهای چهارشنبه منتشر می شوند. در بخش Vermietungen که به معنای آپارتمان کوچک جهت اجاره می باشد می توانید تمام آپارتمان های در دسترس در شهر و محله مورد نظر خود را پیدا کنید فقط به جهت صرفه جویی در هزینه های رفت و آمد پیشنهاد ما به شما این است که بیشتر به دنبال تهیه محلی باشید که به دانشگاهتان نزدیک تر است.

هزینه مسکن در آلمان

هزینه اجاره آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به شرح زیر است:

نوع آپارتمان قیمیت
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 713.36 € (یورو)
آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر 531.77 € (یورو)
آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 1,365.84 € (یورو)
آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر 1,015.84 € (یورو)

در پایان ذکر این امر ضروری است که مهاجرت نکات بعضا پیچیده زیادی دارد. مثلا این که کشور آلمان با توجه به متقاضیان بالایی که از سوی ایرانیان دارد برای اخذ ویزای تحصیل پزشکی در آلمان، اقامت از طریق پناهندگی، ویزای جست و جوی کار(job seeker) آلمان و… برای ورود به این کشور می توان اقدام نمود.  جهت آگاهی از چنین راه هایی یا کسب اطلاعات بیشتر از شرایط تحصیل رایگان آلمان قبل از انجام دادن هر اقدامی با وکلای توانمند مهاجرتی در موسسه سفیران سروش سعادت مشورت نمایید تا با دید بازتر و به صورت علمی تر مقصد خود را انتخاب نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *