مهاجرت تحصیلی آمریکا

تحصیل رایگان در آمریکا

نحوه برخورداری از تحصیل رایگان در آمریکا

تحصیل رایگان در آمریکا را شاید بتوان رویایی ترین گزینه در مهاجرت تحصیلی دانست که قاعدتا شمار زیادی به دنبال دستیابی به آن هستند. اگر بخواهیم در هر زمینه ای نام چند کشور برتر را ذکر کنیم، احتمالا آمریکا کشوری است که در تمامی موارد، اسم آن را خواهیم دید. تحصیل و بطور کلی نظام آموزشی، یکی از این موارد است که البته نقش و سهم بسیار مهمی نیز در زندگی آدمی دارد. آمریکا کشوری است که نظام آموزشی پیشرفته ای دارد و فراتر از آن بلکه اصلا صاحب سبک و معیار در این باره می باشد.

آمریکا بی گمان برترین دانشگاه های دنیا را دارد و در میان برترین دانشگاه های دنیا نیز بیشترین تعداد آن ها را به خود اختصاص داده است. مجموع این شرایط و مسائل جانبی دیگر، باعث شده است که این کشور دارای بیشترین دانشجو و نیز دانشجوی خارجی را داشته باشد. افزون بر مراکز آموزشی، امریکا دارای مراکز پژوهشی بسیاری در زمینه های متعددی نیز می باشد که دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی و فارغ التحصیلان فراوانی در این مراکز مشغول تحقیق و پژوهش مستمر و حرفه ای می باشند. اما آیا امکان تحصیل رایگان در آمریکا وجود دارد؟ و اگر جواب آن مثبت است، شرایط آن چیست و چگونه می توان در این کشور به طور رایگان تحصیل نمود؟ اگر شما هم در پی یافتن پاسخ این مسئله هستید با این مقاله ما در موسسه حقوقی سفیران سرو سعادت همراه شوید.

شرایط تحصیل رایگان در آمریکا

همچون بسیاری دیگر از کشورهای دنیا، نظام آموزشی در کشور آمریکا اساسا به 2 سطح عمومی و عالیه تقسیم می گردد. سطح عمومی از حدود سنین 6 سالگی آغاز می گردد و تا حدود 18 سالگی ادامه دارد. سطح عمومی نیز شامل دو مقطع ابتدایی و متوسطه می باشد. مقطع ابتدایی، در برگیرنده 6 سال تحصیلی از سال اول تا ششم می گردد و مقطع متوسطه نیز در برگیرنده 6 سال تحصیلی از سال هفتم تا سال دوازدهم می باشد.

تحصیل عمومی در کشور آمریکا، به طور فراگیر بوده و برای شهروندان آن کشور لازم و البته رایگان است. همچنین شهروندان غیرآمریکایی که اقامت دائم این کشور را دارند، در حکم شهروندان آمریکا می باشند. اشخاصی که اقامت دائم آمریکا را دارند همچون شهروندان این کشور، برای تحصیلات عمومی از مزیت تحصیل رایگان در آمریکا برخوردارند.

تحصیل دانشگاهی یا همان سطوح عالیه رایگان نیست و مستلزم پرداخت هزینه تحصیلی می باشد که از این نظر فرقی بین شهروندان آمریکایی و غیر آمریکایی نیست. اما همچنین کمک هزینه و بورسیه های تحصیلی متعددی برای دانشجویان وجود دارد که می توان از این طریق، بخشی و یا حتی همه هزینه های دوران تحصیل را تامین نمود. این فرصت های مالی برای تامین هزینه های تحصیلی، از جانب سازمان های مختلفی در بخش های دولتی و خصوصی ارائه می گردد و از این طریق می توان از تحصیل رایگان در آمریکا بهره مند شد.

راه های تامین هزینه تحصیل در آمریکا

دریافت کمک هزینه تحصیلی گرچه بهترین راه برای تامین هزینه های تحصیلی می باشد ولی همه دانشجویان نیز موفق به اخذ آن نمی شوند و از این رو باید به فکر راه های دیگری بود. بطور کلی راه های تامین هزینه های تحصیلی عبارتند از:

  • کمک هزینه تحصیلی: این راه، مطلوب ترین راه برای تامین هزینه های تحصیلی است که ابتدائا همه دانشجویان خارجی در پی دستیابی به آن هستند و توضیح آن در ادامه خواهد آمد.
  • کار پاره وقت دانشجویی: در عمده کشورهای دنیا، دانشجویان خارجی اجازه کاره پاره وقت دانشجویی حین تحصیل ومتناسب با مقطع تحصیلی شان دارند. تامین هزینه های تحصیلی از این طریق سختی های زیادی دارد چرا که دانشجو باید از یک سو با حداکثر صرفه جویی و قناعت، هزینه های خود را تا جای ممکنه پایین بیاورد و از سوی دیگر نیز با تحمل فشار و سختی، از حداکثر ساعات مجاز استفاده کرده و مشغول به کار گردد. در نهایت، چنانچه خوش شانس هم باشد، می تواند نه تمام هزینه ها ولی بخشی از آن ها را بدین ترتیب تامین نماید.
  • وام دانشجویی: این امکانی است که به طور موقتی به دانشجو کمک می کند تا در دوران تحصیل که هم اجازه و هم فرصت کمتری برای کار کردن دارد، منبعی برای تامین هزینه های تحصیلی اش داشته باشد و پس از فارغ التحصیلی و با اشتغال تمام وقت بتواند سر فرصت و با استطاعت مالی، وام را بازپرداخت نماید.
  • جوایز دانشجویی: در همه کشورها همواره فرصت های رقابتی برای دانشجویان پیش می آید که افراد زیرک می توانند از این فرصت ها نیز استفاده کنند و با موفقیت در این موارد، مبالغی را تحت عنوان پاداش یا جایزه در رقابت های مختلف تحصیلی، هنری، ورزشی و غیره به دست آورند.

کمک هزینه جهت تحصیل رایگان در آمریکا

کمک هزینه جهت تحصیل رایگان در آمریکا

آنچه که عموم مردم با عنوان بورسیه تحصیلی می شناسند، منحصر به یک نوع نیست و انواع مختلفی دارد. تهیه و تدارک منبع مالی برای تامین هزینه های دوران تحصیل، اقسام مختلفی دارد. این فرصت های مالی اصولا در سه قالب کلی زیر عرضه می شود:

Felloship Bursaries Grant

به طور کلی، کمک هزینه های تحصیلی نیز بنا بر دلایل مختلفی اعطا می گردند که برخی از اصلی ترین آن ها عبارتند از صلاحیت علمی، بشر دوستانه، حمایتی و انگیزشی و … . انواع مختلف این کمک هزینه ها در کشور آمریکا وجود دارد که متقاضیان واجد شرایط اعطا می گردد. چنانچه شما نیز خواهان مهاجرت به آمریکا هستید و به دنبال راهی برای تحصیل رایگان در آمریکا می باشید، می توانید با مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید تا شما را در جهت نیل به مقصودتان راهنمایی کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 15 =