اروپا

تحصیل رایگان در اروپا

تحصیل رایگان در اروپا

تحصیل رایگان در اروپا با محوریت 3 کشور آلمان، نروژ و فنلاند گزینه جذاب و ایده آل تحصیلی بوده و متقاضیان فراوانی از سراسر جهان دارد. دانشجویان ایرانی نیز می توانند برای تحصیل در دانشگاه های برتر این 3 کشور درخواست پذیرش داده و علنا وارد فاز اعزام دانشجو به اروپا شوند. لازم به ذکر است که علاوه بر تحصیل رایگان در قاره اروپا متقاضیان همچنین می توانند از طریق تحصیل در کشورهایی نظیر هلند، سوئد، فرانسه، دانمارک و … تجربه تحصیل با هزینه پایین را نیز تجربه کنند. اما چگونه؟ برای تجربه تحصیل رایگان یا تحصیل با کمترین هزینه در کشورهای اروپایی، متقاضیان می توانند از دو گزینه زیر:

 • برنامه های فاند یا بورسیه تحصیلی در اروپا
 • کار دانشجوئی در اروپا تا 20 ساعت در هفته

بهره مند شوند. اگر علاقه مند اطلاع از شرایط تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی در سال 2021 هستید، پس دعوت می شود که تا آخر این مقاله ما را همراهی نمائید. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همچنین آماده ارائه مشاوره تخصصی به دانشجویانی است که علاقه مند تحصیل در دانشگاه های رایگان یا ارزان اروپایی هستند.

شرایط مالی نظام آموزشی در نروژ

آلمان به همراه نروژ بهترین کاندیداهای تحصیل رایگان در اروپا می باشند. بنابه قوانین آموزشی کشور نروژ، تحصیل در نروژ چه برای دانشجویان اروپایی و چه غیر اروپایی کاملا رایگان است. فقط دانشجویان به خاطر داشته باشند که دانشگاه نروژی فقط از آنها هزینه 30€ تا 60€ (یورویی) بابت عضویت در اتحادیه دانشجویی طلب می کند. در حقیقت هزینه این اتحادیه یا یونیون نیز درمان، خدمات مشاوره ای، ورزش و فعالیت های فرهنگی دانشجویان بین المللی در خوابگاه را پوشش می دهد. از مهمترین دانشگاه های رایگان برای تحصیل در نروژ 2021 می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • دانشگاه برگن
 • مدرسه اقتصادی نروژ
 • دانشگاه Nord نروژ
 • دانشگاه آرکتیک نروژ
 • دانشگاه اوسلو

شرایط تحصیل رایگان آلمان

این یک واقعیت محض است که در سال 2021 تحصیل در آلمان برای دانشجویان ایرانی همانند سایر دانشجویان بین المللی رایگان است. در واقع بهترین جا برای تجربه تحصیل رایگان در اروپا کشور پیشرفته آلمان می باشد. تنها هزینه ای که دانشجویان بین المللی بایستی در دانشگاه های آلمانی پرداخت کنند همان هزینه های اجرایی است که بسته به دانشگاه های آلمانی از 100€ تا 250€ (یورو) در هر ترم متغیر است. در واقع این هزینه هم برای ارائه خدمات دانشجوئی مثل بلیط اتوبوس، کافه تریای دانشجوئی و از این قبیل امور از دانشجویان اخذ می شود. اما از شرایط مهم پذیرش تحصیلی از آلمان می توان به دو پارامتر مهم زیر اشاره کرد:

 • ارائه مدرک زبان معتبر در سطح B1 مثل DSH و TestDaF
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های آلمانی یا همان تست مقدماتی Studienkolleg و تست نهایی Feststellungsprüfung

شرایط تحصیل رایگان آلمان در اروپا

شرایط تحصیل در فنلاند

کلا دانشگاه های موجود در سطح کشور فنلاند به دو دسته دانشگاه های سنتی و دانشگاه های کاربردی تقسیم بندی می شوند. بر اساس قوانین کشور فنلاند، دانشجویان اروپایی (EU/EEA) و سوئیس از پرداخت شهریه تحصیلی به دانشگاه ها معاف هستند. اما دانشجویان بین المللی حاضر در فنلاند در صورتی از امتیاز تحصیل رایگان برخوردار هستند که بخواهند تحصیلات خود را به زبان فنلاندی ادامه دهند و در غیر این صورت از متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی در فنلاند شهریه اخذ می شود که میانگین آن در دانشگاه های دولتی تا 12000€ (یورو) نیز می رسد. از معروفترین دانشگاه های رایگان فنلاند البته برای دانشجویان اروپایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه واسا
 • دانشگاه هلسینکی
 • دانشگاه تمپره
 • دانشگاه جویسکیلا

آلمان؛ بهترین کشور برای تحصیل رایگان در اروپا

با توجه به نمودار آماری زیر می توان متوجه این نکته مهم شد که بهترین گزینه از لحاظ هزینه تحصیل بین نروژ 60€ (یورو) در هر ترم فقط بابت ثبت نام در اتحادیه دانشجوئی، آلمان با 250€ (یورو) بابت کمک هزینه اداری دانشگاه و فنلاند با شهریه دولتی سالانه 12000€ (یورو) مسلما کشور نروژ می باشد. همچنین بهترین گزینه از نظر شاخص هزینه زندگی در بین این 3 کشور منتخب اروپایی نیز فنلاند است که با میانگین 805€ (یورو) وضعیت بهتری از آلمان با متوسط هزینه زندگی دانشجوئی ماهیانه 853€ (یورو) و نروژ با 947€ (یورو) دارد:

نمودار مقایسه میانگین هزینه تحصیل و زندگی در فنلاند، آلمان و نروژ

اما در یک جمع بندی کلی و با مقایسه هر 3 کشور توصیف شده در فوق می توان نتیجه قطعی گرفت بر اینکه آلمان بهترین کشور برای تحصیل رایگان در اروپا است. اما دلیل این انتخاب واضح است چراکه آلمان برترین کیفیت آموزشی را بدون اخذ هزینه ای به دانشجویان بین المللی ارائه کرده و در ثانی هزینه زندگی در آلمان نیز بسیار پایین بوده و دانشجویان می توانند برای جبران هزینه های زندگی خود در این کشور از کار دانشجوئی تا 20 ساعت در هفته بهره گرفته و همچنین از شانس بالای دریافت بورس تحصیلی نیز برخوردار شوند. از آن گذشته همانطوریکه گفته شد، کیفیت آموزش عالی در دانشگاه های آلمان به مراتب بهتر از دو کشور فنلاند و نروژ می باشد و مقایسه رتبه 3 دانشگاه برتر ملی این سه کشور اروپایی در رنکینگ بین المللی (QS) نشانگر برتری آلمان می باشد:

کشور دانشگاه رتبه بین المللی در سال 2021
آلمان دانشگاه لودویک ماکسیمیلیان مونیخ یا LMU Munich 63
فنلاند دانشگاه هلسینکی 107
نروژ دانشگاه اوسلو 119

هموطنان عزیز می توانند برترین و به روزترین مشاوره های مهاجرتی را از وکلا و کارشناسان مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت دریافت کنند.

سوالات متداول درباب تحصیل رایگان در اروپا

در پایان به بخش سوالات پرتکرار علاقه مندان تحصیل رایگان در اروپا می رسیم:

 • آیا تحصیل در اروپا رایگان است؟ بسیاری از کشورهای اروپایی تحصیل رایگان یا با حداقل هزینه ها را پیشنهاد می کنند. البته هزینه زندگی مجزا از تحصیل بوده و برعهده خود دانشجو می باشد. در این مورد نیز برای تامین هزینه های زندگی خود می توانید از برنامه های بورس تحصیلی و یا امکان کار دانشجوئی تا 20 ساعت در هفته (در اغلب کشورهای اروپایی) بهره گیرید. بنابراین می توان چنین گفت که برنامه تحصیل رایگان در اروپا امکانپذیر است.
 • کشورهای اروپایی که تحصیل رایگان یا کم هزینه ای به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند کدامند؟ در حال حاضر، کشورهای آلمان، نروژ و فنلاند بهترین گزینه برای تحصیل رایگان یا کم هزینه می باشد.
 • آیا تحصیل در آلمان رایگان است؟ بله کاملا اینطور است. در حال حاضر فقط ایالت بادن ورتمبرگ از دانشجویان شهریه اخذ می کند. تحصیل در دانشگاه های مابقی ایالتها یعنی 19 ایالت آلمان رایگان بوده و فقط دانشجویان در هر ترم یک هزینه ای بنام کمک هزینه اداری و اجرایی (contributions) در حد 250€ (یورو) دارند
 • آیا تحصیل در نروژ برای دانشجویان بین المللی رایگان است؟ بله کاملا تحصیل در نروژ رایگان بوده و دانشجویان در هر ترم فقط حدود 30 الی 60€ (یورو) به اتحادیه دانشجوئی نروژ پرداخت می کنند.
 • شرایط تحصیل رایگان در فنلاند چگونه است؟ تحصیل رایگان در فنلاند مختص دانشجویان اروپایی و دانشجویان بین المللی است که مسلط به زبان فنلاندی هستند. در غیر اینصورت دانشجویان خارجی مایل به تحصیل به زبان انگلیسی ملزم به پرداخت شهریه در این کشور می باشند.
4.9/5 - (31 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :