مهاجرت تحصیلی سنگاپور

تحصیل رایگان در سنگاپور

تحصیل رایگان در سنگاپور

اگر تمایل به مهاجرت با تحصیل رایگان دارید، در این مقاله به بررسی تحصیل رایگان در سنگاپور پرداخته ایم و اطلاعاتی را به شما ارائه داده ایم. برای علاقه مندانی که دوست دارند تحصیل با کیفیت را در یکی از برترین مراکز اقتصادی و صنعتی جهان تجربه کنند و بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را نیز از دانشگاه محل تحصیل در قالب بورس تحصیلی دریافت کنند، تحصیل رایگان در سنگاپور یکی از بهترین گزینه ها است. حال میخواهیم بررسی نماییم که تحصیل رایگان در سنگاپور امکان پذیر است یا خیر. لذا پیشنهاد می نماییم تا در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

 • اصولا مزایای تحصیل در کشور سنگاپور چیست؟
 • آیا تحصیل در سنگاپور 2023 برای دانشجویان بین المللی رایگان است؟
 • شرایط تحصیلی دانشجویان خارجی در کشور سنگاپور به چه صورتی است؟
 • قوانین مربوط به کار دانشجویی در سنگاپور چیست؟
 • انواع برنامه های بورس تحصیلی در کشور سنگاپور چیست؟
 • آیا هزینه زندگی دانشجویان خارجی در سنگاپور بالاست؟

اهمیت تحصیل رایگان در سنگاپور

سنگاپور، فاصله خیلی کمی با کشور مالزی دارد و یکی از اقتصادهای نوظهور قرن بیست و یکم محسوب می شود. این کشور، مراکز علمی و آکادمیک بسیار معتبری در کلاس جهانی دارد اما دانشجویان ایرانی زیادی در دانشگاه‌های این کشور فعال نیستند و به نظر می‌رسد، تب غرب گرایی دانشجویان ایرانی مشتاق به تحصیل در دانشگاه‌های اروپا و آمریکای شمالی، فرصتی را برای بررسی دانشگاه‌های معتبر این کشور نمی‌دهد.

سنگاپور، یکی دیگر از معدود کشورهای آسیا به شمار می رود که زبان انگلیسی در سطح خوب مانند فیلیپین، در آن رواج دارد و همه دانشگاه‌ها به این زبان فعالیت دارند. کیفیت بالای تحصیل و زندگی در این کشور در کنار فرصت های بورسیه متنوع خوب، سبب شده تا ده‌ ها هزار دانشجو از سراسر جهان، دانشگاه‌های این کشور را برای مقاطع مختلف تحصیلی انتخاب کنند.

علاوه بر این شما با ادامه تحصیل در دانشگاه های سنگاپور می توانید به امتیازات زیر دست یابید:

 • تحصیل در برترین دانشگاه های جهان
 • اخذ مدرک تحصیلی معتبر
 • هزینه های تحصیلی مقرون به صرفه
 • امکان کار حین تحصیل در سنگاپور
 • کار و زندگی در یکی از بهترین کشورهای جهان

سنگاپور و تحصیل در دوره های آموزشی

باید اظهار داشت که سنگاپور امروزه به عنوان بارزترین اقتصاد جهان و همچنین در رده هفتم پایین‌ترین نرخ فساد اداری (corruption) و یکی از اقتصادهای برتر قاره آسیا شناخته می شود که بیشترین سرانه GDP را در میان کشورهای جهان به خود اختصاص داده است. جمعیت چند میلیونی این کشور کوچک آسیایی، ظرف سال گذشته میلادی بیش از 500 میلیارد $ صادرات و کمتر از 500 میلیارد $ واردات داشته است که این تراز مثبت تجاری، نقش بی بدیل و موفق تولید علم این کشور را در دنیای کنونی نشان می‌دهد.

بنابراین، اگر این کشور را نیز مانند کره جنوبی و ژاپن، در فهرست انتخاب‌های خود برای تحصیل درخارج از مرزها قرار بدهید، یک انتخاب بسیار موفق را انجام داده‌اید که می‌تواند فرصت‌های شغلی و تحصیلی گسترده و در کلاس بین‌المللی برای شما به ارمغان آورد. فرصتی که قطعا در اکثر کشورهای اروپایی، قادر به تجربه آن نخواهید بود. توجه به نکته های زیر، می‌تواند شما را در یافتن فرصت‌های تحصیلی و بورسیه متنوع در این کشور موفق آسیایی یاری دهد.

دانشگاه های کشور سنگاپور

در سنگاپور 3 دانشگاه وجود دارد که یکی از برترین دانشگاه های نوظهور جهان هستند و در تولید مقالات در حوزه های مختلف، ید طولانی دارند. این دانشگاه ها به دلیل کسب رتبه های بالا و معتبر بین دانشگاه های جهان به ویژه در سالهای اخیر توجه دانشجویان ایرانی را برای اخذ پذیرش به خود جلب کرده اند. از مزایای دیگر این کشور رفت و آمد آسان به ایران است که مشکلاتی که دانشجویان آمریکایی و کانادایی و غیره برای رفت و آمد و گرفتن ویزا دارند، را ندارد. همچنین بورس دانشگاه های سنگاپور برای هزینه های دانشجویان کافی است.

از طرفی به دلیل آنکه دانشگاه های سنگاپوری سطح علمی دانشجویان ایرانی را قبول دارند و پذیرش دانشجویان ایرانی با استقبال بیشتری رو به رو است، گرفتن پذیرش از این دانشگاه ها ساده تر به نظر می رسد.

 • دانشگاه ملی سنگاپور یا NUS یکی از آن ها به شمار می رود.
 • موسسه نانیانگ که فنی ترین دانشگاه این کشور محسوب می شود، از دیگر قطب های علمی این کشور و حتی آسیا اعلام شده است.
 • دانشگاه NTU در یک دهه اخیر، توانسته نقش زیادی در تولید علم سنگاپوری ها در دنیا داشته باشد و این موضوع را دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا که مقالات peer-review را در ژورنال های ISI به خصوص اسکپوپوس و الزیور جستجو می کنند، به خوبی درک کرده اند.

برنامه های مطالعاتی کشور سنگاپور

حضور فعال دانشجویان و اساتید دانشگاه های سنگاپور در فعالیت های علمی متنوع از بیو فناوری گرفته تا بازاریابی و مدیریت و اقتصاد، سبب شده تا نسبت تولید علم این کشور در قیاس با جمعیت کم آن، خارق العاده باشد و ما این وضعیت را در کم تر کشوری در دنیا شاهد هستیم. پذیرش در دانشگاه های سنگاپور، آن طور که خیلی ها تصور دارند، اصلا سخت نیست. دانشگاه های سنگاپور بر خلاف سوئد و نروژ که بر اساس پوزیشن های تحصیلی دانشکده ها، نسبت به استخدام و پذیرش دانشجوی دکترا و پست دکترا اقدام می کنند و زمان خاصی دارد، محدودیتی در پذیرش دانشجوی دکترا نداشته و دانشجویان می توانند در هر زمانی، برای تحصیل عالی در دانشگاه های این کشور اقدام کنند.

پذیرش و تحصیل رایگان در سنگاپور

پذیرش و تحصیل رایگان در سنگاپور

کلا در دانشگاه های دولتی و خصوصی سنگاپور نیز امکان ادامه تحصیل در هر سه مقطع آکادمیکی رایج وجود دارد. معمولا مقطع لیسانس در دانشگاه های سنگاپور حدود 4 سال طول می کشد. مقطع فوق لیسانس در این دانشگاه ها بسته به برنامه تحصیلی دانشجویان نیز 1 تا 2 سال طول می کشد و نهایتا مقطع دکتری یا PhD نیز تا 3 سال طول می کشد. معمولا تحصیل رشته پزشکی در مقطع لیسانس (MBBS) در دانشگاه های علوم پزشکی سنگاپور نیز از این قرار است:

 • مدت تحصیل دانشجویان داخلی تا 5 سال
 • مدت تحصیل دانشجویان خارجی تا 6 سال

از بهترین برنامه های تحصیلی برای تحصیل در دانشگاه های سنگاپور نیز می توان به رشته های مدیریت، کامپیوتر، علوم اجتماعی، علوم پزشکی، حقوق، هنرها، مهدسی و سایر اشاره کرد. اما برای پذیرش در دانشگاه های سنگاپور، نیاز است که متقاضیان با اساتید دانشکده رشته ای که قصد اپلای داشته تعامل کرده و نسبت به ترغیب ایشان به سرپرستی دوره دکترا ایشان اقدام کنند. به هر حال پیدا کردن potential supervisor و ترغیب کردن (motivate) ایشان برای PhD Study، مقوله مهمی است که باید در دستور کار دانشجوی دکترا باشد و در این زمینه ممارست به خرج دهد.

شرایط اپلای از دانشگاه های سنگاپور

هر یک از دانشگاه های سنگاپور شرایط خاص خودشان را برای پذیرش دانشجو مخصوصا دانشجویان خارجی دارند. در این میان آنچه که در بین اغلب دانشگاه های سنگاپور مشترک است اینکه هر دانشجوی خارجی برای پذیرش بایستی اولا دارای شرایطی از جمله مدرک دیپلم، مدرک زبان انگلیسی و نیز مدرک قبولی در آزمون های ورودی خاص باشد. در صورت دریافت تاییدیه پذیرش می تواند برای دریافت پاس ددانشجویی Student Pass خود اقدام کند. جالب است بدانید که فرآیند اخذ پاس دانشجویی سنگاپور شبیه فرآیند پذیرش بصورت آنلاین انجام می شود. مرجع رسیدگی به درخواست متقاضیان نیز اداره مهاجرت سنگاپور (ICA) می باشد.

فلذا در هنگام درخواست پاس دانشجویی متقاضیان به مدارک زیر نیاز خواهند داشت:

 • فرم درخواست پاس دانشجویی تکمیلی (eForm 16)
 • عکس پاسپورتی جدید
 • فوتوکپی از صفحه بیو دیتای پاسپورت
 • تاییدیه ثبت نام از دانشگاه سنگاپور
 • کلیه مدارک تحصیلی
 • گواهی اثبات تمکن مالی کافی
 • گواهی اسکان در سنگاپور
 • رسید پرداخت هزینه این ویزای سنگاپور

آیا تحصیل در سنگاپور رایگان است؟

تحصیل در هر دو دانشگاه های دولتی و خصوصی سنگاپور برای دانشجویان بین المللی منوط به پرداخت شهریه تحصیلی است. منتها سطح شهریه ها در این دو نوع دانشگاه متفاوت از هم می باشد. علاوه بر این سطح شهریه از رشته ای به رشته دیگر نیز متفاوت است. برای مثال شهریه سالانه دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) از $8200 تا $9600 (دلار) متغیر است. از همین رو انتظار می رود که شهریه پرداختی دانشجویان برای یک کورس 3 ساله بین $24750 الی $28950 (دلار) متغیر باشد.

بنابراین تحصیل در سنگاپور رایگان نمی باشد بلکه تحصیل در این کشور آسیایی در مقایسه با تحصیل درکشورهای اروپایی ارزان بوده و در ضمن دانشجویان از 2 طریق زیر نیز می توانند بخش قابل توجهی از هزینه های خود را در سنگاپور تامین بکنند:

تامین هزینه زندگ دانشجویی در سنگاپور

مطابق قوانین کشور سنگاپور دانشجویان بین المللی مجازند تا بدون اخذ مجوز کاری تا حداکثر 16 ساعت در این کشور به کار پاره وقت بپردازند. از جمله مشاغلی هم که این دانشجویان می توانند مشغول آنها شوند می توان به کار در سوپرمارکت ها، رستوران ها، بوفه ها و گیشه های سینما، کتابخانه ها و سایر اشاره کرد.

بورس بین المللی تحصیلات تکمیلی (A*STAR (SINGA

موسسه Agency for Science, Technology and Research یا A*STAR یک موسسه تحقیقاتی است که بورس های مختلفی برای حمایت دانشجویان با استعداد تهیه کرده است که از میان آنها بورس Singapore International Graduate Award یا SINGA برای دانشجویان ایرانی مناسب تر به نظر می رسد. SINGA جایزه ای است که به دانشجویان کشورهای مختلف با داشتن شرایط نتایج و موفقیت های عالی درسی در دوره های لیسانس و یا فوق لیسانس و علاقه شدید به تحقیق برای کسب مدرک دکترا (Phd) در حوزه های علمی و مهندسی در دانشگاه های سنگاپور اعطا می شود. دانشجویانی می توانند از این بورس استفاده کنند که شهروند کشور سنگاپور نبوده و یا در آن کشور اقامت نداشته باشند و یا قبلا در یکی از دانشگاه های سنگاپور تحصیل نکرده باشند.

در واقع SINGA برای دانشجویانی است که برای اولین بار در سنگاپور مشغول به تحصیل می شوند و قبلا در دانشگاه های NUS و NTU و دیگر دانشگاه های سنگاپور دوره لیسانس یا فوق لیسانس را نگذرانده باشند A*STAR برای دانشجویانی که قبلادر سنگاپور مشغول تحصیل شده اند، بورس های دیگری را در نظر گرفته است که با مراجعه به سایت A*STAR می تواند از شرایط آنها اطلاع یابید. A*STAR اغلب هر سال به 240 نفر این جایزه را اعطا می نماید. دوره دکترا با این بورس حداکثر 4 سال است.

درباره بورس سینگا در سنگاپور

در واقع SINGA یک همکاری بین A*STAR و دانشگاه های NUS و NTU است. دانشجویان می توانند کارهای تحقیقاتی خود را بین A*STAR ،NUS و NTU انتخاب کنند. مدرک Phd توسط یکی از دانشگاه های NUS یا NTU اعطا خواهد شد. دانشجویانی که علاقه به تحقیق در حوزه های علمی و مهندسی دارند و کیفیت نتایج دانشگاهی و درسی آنها بالاست و دارای توصیه نامه های خوب و تسلط بر زبان انگلیسی هستند می توانند به SINGA درخواست پذیرش ارائه دهند. قابل ذکر است که SINGA فقط دوره های دکترا برای حوزه های علوم و مهندسی (Science & Engineering) را حمایت می کند و رشته های MBA یا Finance یا مدیریت بازرگانی (Business Management) یا معماری (Architecture) حمایت نمی کند. همچنین SINGA یک برنامه برای دانشجویان برای اخذ مدرک دکترا است و بعد از اخذ مدرک فوق لیسانس نمی توان آن را رها نمود

بورس سینگا چه هزینه هایی پوشش می دهد؟

یکی از بهترین روش های تحصیل در سنگاپور و دریافت بورسیه تحصیلی خوب، پذیرش بر اساس سیستم سینگا است. مواردی که این بورس پوشش میدهد و تاکنون برخی از ایرانیان موفق به دریافت این بورس شده اند را که عبارت اند از:

 • تمام شهریه دانشگاهی
 • پرداخت هر ماه 2200$ (دلار سنگاپور) که به طور سالیانه 25000$ (دلار سنگاپور) خواهد شد که میتواند به 2600$ (دلار سنگاپور) در ماه و 32000$ (دلار سنگاپور) در سال بعد از گذراندن امتحانات افزایش یابد
 • کمک هزینه 1200$ (دلار سنگاپور) فقط برای یک بار
 • 1400$ (دلار سنگاپور) برای هزینه هواپیما فقط یک بار

بورس سینگا در مقطع دکترا برای تحصیل رایگان در سنگاپور

باید توجه داشت که دوره دکترا SINGA یک دوره تحقیقاتی است. با این حال به علاوه پایان نامه تحقیقاتی به طور معمول نیاز است که دروسی نیز در این دوره گذرانده شوند. این دروس اغلب توسط یکی از دانشگاه های NUS یا NTU ارائه می شوند. برای دانشجویانی که دوره فوق لیسانس را گذرانده اند این امکان وجود دارد که در صورت موافقت دانشکده و دانشگاه ارائه دهنده دروس از گذراندن آن دروس معاف شوند.

برای استفاده کنندگان از این بورس امکان کار نیمه وقت در حین دوره Phd وجود ندارد. SINGA یک کمک هزینه برای کارهای تحقیقاتی تمام وقت است و اجازه ندارید در حین تحصیل در سنگاپور به کار دیگری مشغول شوید. در آخر با تشکر از مطالعه مقاله فوق الذکر از شما دعوت می نماییم تا در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

سوالات مهم درباب تحصیل رایگان در سنگاپور

اکنون به بخش سوالات مهم درباب شرایط تحصیل رایگان در سنگاپور می رسیم. پس در این بخش نیز با ما همراه شوید:

 • آیا تحصیل در سنگاپور رایگان است؟ خیر تحصیل در این کشور مستلزم پرداخت شهریه است. ولی در صورت دریافت بورسیه هایی مثل بورسیه سینگا و نیز انجام کار دانشجویی این امر شدنی است.
 • متوسط شهریه دریافتی در دانشگاه ملی سنگاپور چقدر است؟ شهریه سالانه دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) از 8200 تا $9600 (دلار) متغیر است.
 • از جمله بهترین برنامه های تحصیلی در سنگاپور چیست؟ از بهترین برنامه های تحصیلی برای تحصیل در دانشگاه های سنگاپور نیز می توان به رشته های مدیریت، کامپیوتر، علوم اجتماعی، علوم پزشکی، حقوق، هنرها، مهدسی و … اشاره کرد.
 • بهترین دانشگاه حال حاضر سنگاپور چیست؟ دانشگاه ملی سنگاپور NUS بهترین دانشگاه این کشور در سال 2023 می باشد.
 • آیا دانشجویان خارجی از حق استفاده از برنامه های بورس تحصیلی برخوردارند؟ بله از جمله معروفترین این بورس ها نیز می توان به بورسیه سینگا اشاره کرد که تقریبا کل شهریه دانشجویان بین المللی را تحت پوشش قرار می دهد.
 • دانشجویان بین المللی در سنگاپور چند ساعت می توانند کار بکنند؟ آنها بدون اخذ مجوز کاری میتوانند تا حداکثر 16 ساعت در این کشور به کار پاره وقت بپردازند.
4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *