مهاجرت تحصیلی کانادا

تحصیل رایگان در کانادا

تحصیل رایگان در کانادا

تحصیل رایگان در کانادا رویای هر دانشجویی است که میخواهد با اطلاع از شرایط، به این کشور سفر کند و در بهترین دانشگاه ها مشغول به تحصیل شود. به یاد داشته باشید که هزینه ها و مخارج یک دانشجو با توجه به مواردی چون دانشگاه، رشته تحصیلی، محل سکونت، تغذیه و عادات بستگی دارد و هزینه تحصیل در کشور کانادا متغیر است.

 • ارزانترین شهرهای تحصیلی کانادا کدام است؟
 • امتیازات تحصیل در کانادا 2023 چیست؟
 • ایا اصلا میتوان در کانادا یک خارجی رایگان درس بخواند؟
 • بورسیه در کانادا چگونه است؟
 • ایا مقطع دبیرستان را هم میتوان رایگان خواند؟

منتها برخلاف آلمان،‌ نروژ، اتریش و فرانسه در کانادا نظام تحصیلی رایگان نیست. در واقع تمامی دانشگاه های این کشور از دانشجویان شهریه دریافت می کنند منتهی دانشجویانی که رزومه درخشانی داشته باشند شانس این را دارند که با دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه های کانادا، رایگان تحصیل کنند. در این مقاله که از سوی تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص تحصیل رایگان در کانادا توضیحاتی ارائه گردیده است.

تحصیل رایگان در کانادا در سال 2023

برای تحصیل رایگان در کشوری چون کانادا شما بایستی شرایط مربوط به آن را محقق نمایید تا بتوانید با اخذ ویزای تحصیلی این کشور به تحصیل در آن بپردازید. این مسئله که آیا تحصیل رایگان در کانادا برای هر فردی امکانپذیر است یا خیر، نیاز به بررسی بیشتر دارد. اما قطعا برای افرادی که در این خصوص واجد شرایط مورد نیاز هستند امکانپذیر خواهد بود. یعنی کسانی که ابتدائا موفق شوند از دانشگاه های کانادا پذیرش بگیرند و سپس به دلیل داشتن مقالات ISI، نمره زبان بالا، معدل خوب و غیره موفق به اخذ بورسیه یا فاند تحصیلی هم بشوند.

از جمله شرایطی که با وجود آن در این خصوص ضروری به نظر می رسد اخذ پذیرش از دانشگاهی است که قصد تحصیل در آن را خواهید داشت. لذا تا زمانی که پذیرش تحصیلی مورد نظر را دریافت ننموده اید نمی توان برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمود. چرا که ویزای تحصیلی مورد نظر تنها با در دست داشتن پذیرش تحصیلی صادر خواهد شد. پس در اولین نقطه شروع مسیر نیازمند داشتن پذیرش تحصیلی خواهید بود. لذا اهمیت دریافت آن در این زمان محرز می شود. پس در خصوص اخذ این پذیرش دانستن نکات ضروری ارسال درخواست پذیرش یا اپلای نمودن بسیار حائز اهمیت است.

شهریه برخی دانشگاه های کانادا

عموما نمی توان به صورت واضح بیان کرد که دانشگاه های کانادا بدون هزینه باشند اما می توان گفت دانشگاه هایی هستند که با اینکه دارای رتبه برتر دنیا هستند اما به مراتب شهریه های بسیار پایینی دارند که این دانشگاه عبارت اند از:

اسم دانشگاه شرح
کنکوردیا یک دانشگاه دولتی که در سال 1974 تاسیس شد و دارای شهریه ای بالغ بر 2000$ تا 4000$ (دلار) است
مانیتوبا دانشگاه دولتی که در سال 1877 تاسیس شده و د زمینه های علوم، مهندسی و علون انسانی مشهور است و دارای شهریه ای بالغ بر 4000$ تا 13600$ (دلار) است
سایمون فریز تاسیس شده در سال 1965 در بریتیش کلمبیا که یک دانشگاه تحقیقاتی است و دارای شهریه ای بالغ بر 12125$ (دلار) است
مانت رویال دانشگاه تاسیس شده در سال 1910 در آلبرتا که دارای شهریه ای بالغ 12200$ (دلار) است
مونترال دانشگاه واقع شده درشمال ایالت مونترال که دارای شهربه ای بالغ بر 9175$ (دلار) است
بریتیش کلمبیا دانشگاه تاسیس شده در سال 1908  می باشد که دارای شهربه ای بالغ بر 3297$ (دلار) است
مک گیل دانشگاه دولتی واقع در کبک که در سال 1821 تاسیس شده
جزیره پرنس ادوارد دانشگاه دولتی که در رشته های علوم و هنر معروف می باشد که یکی از دانشگاه های ارزان برای دانشجویان بین المللی است
کالج دانشگاه دومینیکن واقع شده  در شهر زیبای اتاوا، انتاریو واقع شده است و دارای شهریه ای بالغ بر 5325$ تا 6750$ (دلار) است
براندون دانشگاه واقع در براندون، مانیتوبا می باشد که دارای شهریه ای بالغ بر 7203$ (دلار) است

هزینه دوره دکترا در کانادا

نکته کلی در خصوص اخذ پذیرش، در وهله اول داشتن دانش زبان کافی جهت تحصیل در رشته مورد نظر است و دومین نکته اینکه معمولا برای اخذ پذیرش رایگان در کشور کانادا باید برای مقطع دکترا اقدام نمود. در مقطع دکترا شانس گرفتن پذیرش رایگان بسیار بیشتر است. اما نیازمند فراهم نمودن شرایطی است که آن شرایط نیز به سادگی فراهم نمی شود. زیرا افرادی که در مقطع دکترا سعی در اخذ پذیرش رایگان دارند بایستی در مرحله اول شخصی را به عنوان یک استاد و یا سوپروایزر در دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارند پیدا نمایند.

آن استاد برای مقاطع دکترا برای دانشجویان فاند صادر می نماید. برای گرفتن فاند نیز دانشجوی مورد نظر بایستی از طریق مکاتبه با استاد رزومه علمی، پژوهش ها و مقالات ISI و همچنین پایان نامه خود را نشان دهد تا وی را متقاعد نماید که او یکی از چند دانشجویی است که آن استاد در هر سال برای مقطع دکترا جذب می نماید. ارائه نمرات آزمون GRE یا GMAT بسته به رشته مورد نظر نیز الزامی است. مدرک زبان آیلتس 7 نیز برای شرکت در مقطع دکترا باید ارائه شود.

تحصیل رایگان دبیرستان در کانادا

یکی از مقاطع تحصیلی که در کشور کانادا بسیار مورد استقبال دولت این کشور است تحصیل در مقطع دبیرستان است. دولت کانادا همواره از دانش آموزانی که قصد ادامه تحصیل خود در این کشور را دارند حمایت کرده و آنها را با آغوش باز می پذیرد. معمولا افراد زیر 18 سال شانس بسیار بالایی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا را دارند و سیاست های این کشور این است که ویزای تحصیلی خود را بیشتر اعطا کند که در سنین زیر 18 سال هستند. این افراد برای ویزای تحصیلی کانادا در اولویت هستند.

لذا برای تحصیل این افراد مدرک زبان نیاز نخواهند داشت و بدون مدرک زبان می توانند برای تحصیل به این کشور وارد شوند. برای تحصیل رایگان این افراد در کانادا نیاز است که والدین وی در کانادا اقامت دائم و یا تابعیت این کشور را داشته باشند. در غیر این صورت نیز اگر یکی از والدین وی بتواند از این کشور پذیرش تحصیلی اخذ نماید از آن تاریخ دیگر تحصیل وی رایگان خواهد شد.

شرایط تحصیل رایگان در کانادا

دانشجویان و متقاضیان با داشتن شرایط مورد نیاز می توانند به صورت رایگان و بدون پرداخت هزینه ها و شهریه دانشگاهی در بهترین دانشگاه های کشور کانادا در رشته مورد نظر مشغول به تحصیل شوند و از مزایای مختلف برخوردار شوند. شایان ذکر است که تحصیل رایگان در کالج های کانادا نیز ممکن می باشد اما متقاضیان باید حتما شرایط خاصی داشته باشند تا بتوانند از این مورد بهره مند شوند؛ در نتیجه به طور کلی تحصیل در کانادا رایگان نیست. در جدول زیر برخی از هزینه های تحصیلی در کشور کانادا طی سال 2023 ذکر شده اند:

دوره تحصیلی هزینه سال تحصیلی به دلار کانادا
دوره دیپلم $25000 تا 40000$
دوره لیسانس $2000 تا 10000$
دوره فوق لیسانس $5000 تا 15000$
دوره دکتری $3000 تا 16000$

شرایط تحصیل رایگان در کانادا

مزایای تحصیل در کانادا

شما عزیزان می توانید بعد از تحصیل رایگان در کانادا و به طور کلی تحصیل در مراکز تحصیلی و معتبرترین دانشگاه های کانادا، نوع روادید خود را تغییر دهید و سپس وارد بازار کار این کشور پیشرفته شوید. با کسب مدرک از دانشگاه های کانادا می توانید با ارائه مدرک خود، شغل مناسبی پیدا کنید و درآمد بالایی داشته باشید؛ در این صورت در صورتی که شرایط مورد نیاز را داشته باشید و بتوانید هزینه ها و مخارج زندگی خود را پرداخت کنید و ساکن کانادا شوید، دولت این کشور به شما اجازه اقامت خواهد داد.

در واقع کسانی که تجربه تحصیل در کانادا را داشته باشند شانس بسیار بیشتری برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق سیستم ورود سریع یا express entry دارند. برای پی بردن به تاثیر مثبت تحصیل در کانادا بر روی امتیازآوری از سیستم رتبه بندی جامع (CRS) و اخذ دعوت نامه اقامت دائم کانادا (ITA) حتما جدول زیر را ملاحظه نمائید:

سطح تحصیلات با همسر (تا ماکسیمم 140 امتیاز) بدون همسر (تا ماکسیمم 150 امتیاز)
کمتر از مدرک دبیرستان 0 0
مدرک دیپلم متوسطه 28 30
مدرک یکساله از دانشگاه یا کالج یا مرکز فنی و حرفه ای 84 90
مدرک 2 ساله از دانشگاه یا کالج یا مرکز فنی و حرفه ای 91 98
مدرک کارشناسی 112 120
مدرک کارشناسی ارشد 126 135
مدرک دکتری 140 150

بهترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل رایگان

دانشجویان خارجی زیادی به کشور کانادا سفر می کنند تا در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل شوند زیرا دانشگاه های کانادا سطح فوق العاده بالایی دارند و در جهان به عنوان بهترین دانشگاه ها شناخته می شوند. نظام تحصیلی در کانادا بسیار مدرن است و تمامی درس ها و رشته های مختلف در دانشگاه های کانادا با جدیدترین متد آموزشی تدریس می شوند و این موضوع باعث جذب متقاضیان زیادی از سراسر جهان شده است. مهاجرت به کانادا دارای موارد مثبت زیادی است. برخی از بهترین دانشگاه های کانادا که فارغ التحصیل شدن از آن ها امتیاز بزرگی محسوب می شود عبارت هستند از:

رتبه در رنکینگ ملی بهترین دانشگاه های کانادا شهری که دانشگاه در آن واقع گردیده
1 University of Toronto Toronto
2 The University of British Columbia Vancouver
3 University of Waterloo Waterloo
4 McGill University Montreal
5 Simon Fraser University Burnaby

شرایط کار دانشجویی در کانادا

دانشجویانی که در دانشگاه های کشور کانادا دوره های درسی و تحصیلی خود را به پایان می رسانند، می توانند با کسب اجازه کار، در این کشور کار کنند و درآمد خوبی داشته باشند. افرادی که در دانشگاه های کشور کانادا مشغول به تحصیل هستند، مانند اکثر دانشجوهای کشورهای مختلف، می توانند در زمان تحصیل مشغول به کار شوند؛ به طوری که شغل مورد نظر باید با رشته تحصیلی دانشجو مرتبط باشد. دانشجویانی که در دانشگاه های کشور کانادا مشغول به تحصیل هستند در صورتی که ازدواج کرده باشند می توانند برای همسر خود نیز اقدام به کسب روادید کانادا کنند. پیشنهاد می شود با مطالعه مقاله مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی در کانادا اطلاعات خود را تکمیل نمایید.

کمک هزینه های تحصیلی در کانادا

دانشجویان دانشگاه های کشور کانادا در صورتی که بتوانند نمرات عالی کسب کنند و شرایط خوبی داشته باشند، می توانند از کمک هزینه های تحصیلی کانادا و بورسیه تحصیلی برخوردار شوند. البته لازم به ذکر است که غالب کمک هزینه های تحصیلی کانادا در دوره دکتری به دانشجویان داده می شود. دو نوع بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان دانشگاه های کشور کانادا ارائه می شود:

 • کمک هزینه تحصیلی دانشگاه ها
 • کمک هزینه تحصیلی وزارت علوم کانادا

دانشجویان باید در نظر داشته باشند که نباید به امید دریافت بورسیه تحصیلی به کشور کانادا مهاجرت کنند چراکه ممکن است نتوانند آن را به دست آورده و در این صورت توان تامین هزینه های زندگی و تحصیل خود در کانادا را نخواهند داشت و به اجبار باید خاک این کشور را ترک کنند. دسترسی به بورسیه های تحصیلی در این کشور برای دانشجویان با رزومه های سطح متوسط نیز بسیار سخت است اما دانشجویانی که استعداد خود را به خوبی نشان دهند، قطعا می توانند از بورسیه های تحصیلی کانادا استفاده کنند.

تحصیل رایگان در کانادا در مقطع لیسانس

ورود به دانشگاه های کانادا برای تحصیل در دوره لیسانس با مدارک زیر ممکن خواهد بود:

 • داشتن مدرک دیپلم با معدل بالای 15
 • کسب قبولی از دانشگاه مورد نظر
 • داشتن مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه
 • پاس کردن درس های پیش نیاز

مخارج تحصیلی دانشجویانی که در دانشگاه های کانادا در دوره لیسانس مشغول به تحصیل هستند حداکثر 17000$ (دلار کانادا) در سال است و این مبلغ بستگی به محل سکونت، رشته و دانشگاه مورد نظر دارد. جهت بدست آوردن کمک هزینه های تحصیلی، دانشجو باید در اولین ترم جزء دانشجویان برتر محسوب شود. با این حال بهتر است کسانی که قصد تحصیل در کانادا را دارند در نظر بگیرند که ممکن است بورسیه تحصیلی به آن ها تعلق نگیرد. اکنون با توجه به نمودار زیر می توان هزینه های دانشجوئی در کشور کانادا 2023 را به راحتی تحلیل کرد. با توجه به این نمودار، خرید از بازار حدود 33% و اجاره خانه نیز حدود 30% از کل هزینه های زندگی دانشجوئی در کانادا را تشکیل می دهد:

توزیع مخارج زندگی در کانادا

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم

تحصیل کانادا با مدرک دیپلم ایران نیز برای دانشجویان ایرانی در هر رشته ای اعم از تجربی، ریاضی و یا انسانی امکانپذیر خواهد بود. لذا دانش آموزانی که می خواهند مستقیما بعد از اخذ دیپلم برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر اعم از لیسانس، فوق لیسانس و دکتری به کانادا مهاجرت تحصیلی نمایند این شانس را خواهند داشت که در این کشور به تحصیل بپردازند. با توجه به شرایطی که دولت کانادا برای تحصیل در این کشور فراهم کرده است مانند امتیازات ویژه ای که تحصیل در کانادا برای متقاضیان آن در امر اخذ اقامت دائم در برخواهد داشت. این گزینه می تواند سکوی پرتابی برای دانشجویان بین المللی در خاک کانادا باشد تا بعد از دوران تحصیل اقدام به اخذ اقامت دائم خود نمایند.

صرفا متقاضیان از این نکته آگاه باشند که تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم نیازمند داشتن مدرک زبان مناسب خواهد بود که این مدرک زبان شامل آیلتس آکادمیک با نمره 6 در مقطع لیسانس است. لذا دانش آموزان باید طبق یک برنامه ریزی مدون در زمان تحصیل خود، در دوران دبیرستان سعی نمایند تا مدرک زبان خود را تکمیل نمایند تا بعد از کسب دیپلم با در دست داشتن مدرک زبان دچار گپ تحصیلی ناشی از خلاء زمانی موجود بین مدرک تحصیلی و مدرک تحصیلی خود به دلیل طی زمان برای اخذ مدرک زبان نشوند. زیرا آفیسر سفارت در این کشور بر روی گپ تحصیلی بسیار حساس خواهد بود.

شرایط بورسیه در کانادا

در کشور کانادا بورس های تحصیلی بسیار زیادی وجود دارد که تمام دانشجویان و متقاضیانی که قصد تحصیل با بورسیه در کانادا را دارند بایستی شرایط مربوط به این بورس ها را داشته باشند تا بتوانند با تکیه بر آن از این بورس ها استفاده نمایند. در حال حاضر می توان گفت هر کدام از این بورس ها شرایط و ویژگی های متفاوتی دارند که باید به آن ها پرداخت و در ادامه نیز ما بخشی از بورس های این کشور را به شما معرفی می نماییم

معرفی انواع بورسیه ها در کشور کانادا

بورسیه های تحصیلی کانادا در این مقاله عبارتند از :

 • بورس خارج از دانشگاه مانند بورس ونیه: با این بورسیه سالانه به تعداد 500 دانشجو که در مقطع دکتری می خواهند تحصیل نمایند اعم از اینکه کانادایی و یا خارجی باشند اعطا خواهد شد. مبلغی که بابت این بورس به فرد اعطا می شود مبلغ 50000$ (دلار کانادا) در سال خواهد بود.
 • بورس ترودو: این بورس تحصیلی نیز برای متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری صادر خواهد شد که مبلغی از طریق بورس ترودو به دانشجویان تعلق می گیرد 60000$ (دلار کانادا) برای یک سال کامل خواهد بود.
 • بورس بنتینگ پست دکتری: برای این بورس که به دانشجویان دوره های پست دکتری اعطا می شود مبلغ 70000$ (دلار کانادا) اعطا خواهد شد. ضمن اینکه این بورس را سالانه به 70 دانشجو برای دوره های فلوشیپ تعلق خواهد گرفت.
 • بورس کوئین الیزابت دوم: این بورسیه به دانشجویانی که در حوزه های سلامت و بهداشت به تحصیل می پردازند تعلق خواهد گرفت که به مدت 2 سال به وی پرداخت می شود.
 • بورس وزارت امور خارجه کانادا: این بورس سالیانه به 900 دانشجو تعلق خواهد گرفت.

تحصیل رایگان در کانادا در واقع دریافت کمک هزینه های تحصیلی موجود در این کشور و یا برخوردار شدن از فاند می باشد. افرادی که موفق به کسب کمک هزینه های تحصیلی نمی شوند باید توان مالی کافی برای اقامت دانشجویی داشته باشند. اگر به فکر مهاجرت به کشورهای اروپایی یا آمریکایی یا به طور کلی هر کشوری می باشید، می توانید از طریق متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برای کسب روادید مربوطه اقدام کنید.

سوالات پرتکرار درباب تحصیل رایگان در کانادا

متقاضیان تحصیل رایگان در کانادا با سوالات زیر روبرو می شوند:

 1. آیا میزان درآمد در کانادا به میزان شهریه تحصیلی بستگی دارد؟ دولت کانادا در سال 2017 میلادی اعلام کرد که اعضای خانواده هایی که درآمد سالانه آن ها کمتر از 50000$ (دلار کانادا) است، می توانند به صورتی رایگان در معتبرترین دانشگاه های کانادا مشغول به تحصیل شوند. تحصیل رایگان در کانادا شرایط خاصی دارد و تمام افراد نمی توانند از این مزیت بهره مند شود.
 2. تحصیل رایگان در کانادا در مقطع دکترا چگونه است؟ در مقطع دکترا شانس گرفتن پذیرش رایگان بسیار بیشتر است اما نیازمند فراهم نمودن شرایطی است که آن شرایط نیز به سادگی فراهم نمی شود. افرادی که در مقطع دکترا سعی در اخذ پذیرش رایگان دارند بایستی در مرحله اول شخصی را به عنوان یک استاد و یا سوپروایزر در دانشگاهی که قصد تحصیل در آن دارند پیدا نمایند.
 3. شرایط اخذ فاند چیست؟ برای گرفتن فاند دانشجوی مورد نظر بایستی از طریق مکاتبه با استاد، رزومه علمی، پژوهش ها و مقالات ISI و همچنین پایان نامه خود را نشان دهد تا وی را متقاعد نماید که او یکی از چند دانشجویی است که آن استاد در هر سال برای مقطع دکترا جذب می نماید.
 4. تحصیل رایگان در دبیرستان کانادا چگونه است؟ برای تحصیل رایگان نیاز است که والدین وی در کانادا اقامت دائم و یا تابعیت این کشور را داشته باشند. در غیر این صورت نیز اگر یکی از والدین وی بتواند از این کشور پذیرش تحصیلی اخذ نماید از آن تاریخ دیگر تحصیل وی رایگان خواهد شد.
 5. نکات مثبت تحصیل در کانادا چیست؟ امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری، کسب مدرک از دانشگاه های کانادا، امکان اخذ اقامت دائم از روش اسکیل ورکر و یا اکسپرس اینتری از نکات مثبت است.
5/5 - (2 امتیاز)

8 دیدگاه برای “تحصیل رایگان در کانادا

 1. مهسا گفت:

  با معدل ۱۸ کارشناسی دانشگاه تهران شمال و نمره ۸ آیلتس و نمره ۷ tcf فرانسه امکان تحصیل رایگان در مونترال هست؟

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   اگر منظور شما از تحصیل رایگان اخذ بورس از این کشوره معمولا در مقطع کارشناسی ارشد امکان اخذ بورس از دانشگاه های کانادا از جمله مونترال کار راحتی نخواهد بود

 2. sadegh گفت:

  امکان درس خواندن در مقطع ارشد بصورت ناپیوسته وجود داره ؟ مثلا من لیسانس حسابداری دارم ولی ارشد بخوام کامپیوتر بخونم ؟

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   باقی شرایطتون رو بفرمائید تا راهنماییتون کنم

   1. sadegh گفت:

    لیسانس حسابداری از دانشگاه پیام نور با معدل 14 و کارت معافیت پزشکی و سن 24 سال . ترم مهرماه سال 98 هم درسم تموم شده .

    1. داوری گفت:

     سلام و درود
     برای تحصیل در کانادا یه مقدار معدلتون کمه اما کماکان شناس پذیرش رو خواهید داشت
     برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 3. کامبیز محمدی گفت:

  سلام خسته نباشید
  من 28 سالمه
  دانشجوی لیسانس هستم
  میخوام لیسانسمو تو کشور کانادا بگیرم
  وضعیت مالی من خیلی خرابه
  اونجا هم درس بخونم هم کار کنم
  میخوام بپرسم باید چیکار کنم از چه راهی باید برم

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما برای تحصیل در کانادا باید از شرایط مالی فوق العاده قوی برخوردار باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7  +  3  =