مهاجرت تحصیلی یونان

تحصیل رایگان در یونان

تحصیل رایگان در یونان

تحصیل رایگان در یونان برای دانشجویان تبعه کشورهای اتحادیه اروپایی امکانپذیر است اما آیا امکان تحصیل رایگان در یونان برای دانشجویان بین المللی وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت دانشجویانی که موفق به اخذ بورس تحصیلی از دانشگاه های یونان شوند می توانند به صورت رایگان در دانشگاه های این کشور ادامه تحصیل دهند. یونان مهد تمدن مغرب زمین است دانشگاه های این کشور با اغلب دانشگاه های مطرح و معتبر در دنیا همکاری مشترک دارند علاوه بر این با توجه به سطح علمی بالای دانشگاه های این کشور ادامه تحصیل در یونان مورد توجه متقاضیان زیادی است. با توجه به افزایش درخواست مهاجرت تحصیلی به کشورهای اروپایی تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این نوشتار تصمیم دارند به بررسی شرایط تحصیل رایگان در یونان بپردازند و اطلاعات جامعی در اختیار متقاضیان و علاقه مندان قرار دهند.

 • شرایط تحصیل در یونان چیست؟
 • هزینه تحصیل در یونان چقدر است؟
 • بهترین دانشگاه های یونان برای تحصیل کدامند؟
 • آیا می توان به صورت رایگان در یونان تحصیل کرد؟
 • شرایط دریافت بورسیه در یونان چیست؟

بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان در یونان

در حال حاضر دانشجویان زیادی رویای تحصیل در دانشگاه های اروپایی با با امکاناتی مثل: اخذ بورسیه تحصیلی دارند، در دانشگاه های کشور یونان امکان اخذ بورس تحصیلی برای دانشجویان واجد شرایط وجود دارد. یونان دارای سنت بسیار طولانی در آموزش و پرورش است که با وجود شرایط بد اقتصادی همچنان سیستم بورس که از طریق نهاد IKY یا بورس بنیاد دولت اداره می شود را حفظ کرده است، در حقیقت تمام بورس های تحصیلی ارائه شده در کشور یونان و سایر کشورهای عضوء اتحادیه اروپا توسط سازمان IKY هماهنگ و ارائه می شوند. برای اخذ بورسیه تحصیلی در کشور یونان دانشجویان باید در اولین قدم فرم های در نظر گرفته شده برای اخذ بورسیه تحصیلی را تکمیل کنند تا پس از ارزیابی و در صورت واجد شرایط بودن بورسیه تحصیلی به فرد اعطاء شود.

ارزش بورس های تحصیلی بنیاد IKY متغیر است مقرری در نظر گرفته شده ماهانه بین 450€ تا 600€ (یورو) متغیر است، اما هزینه های درمان پزشکی به همه دانشجویان تعلق می گیرد. دانشجویانی که در آزمون ورودی موفق به اخذ نمره بالا شوند در سال اول تحصیلی مبلغ 1500€ (یورو) بابت کمک هزینه تحصیلی دریافت می کنند. دانشجویان خارجی از کشورهای در حال توسعه ماهانه مبلغ 600€ (یورو) به عنوان کمک هزینه تحصیلی دریافت می کنند همچنین این دانشجویان می توانند به صورت رایگان در دوره های آموزش زبان یونانی شرکت کنند و مبلغ 1000€ (یورو) بابت هزینه رفت و آمد دریافت خواهند کرد.

معرفی دانشگاه ها جهت تحصیل رایگان در یونان

دانشجویان خارجی و بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های یونان به گواهی اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور نیاز دارند به این منظور باید به بررسی دقیق دانشگاه های این کشور بپردازند و بهترین گزینه را برای ادامه تحصیل با توجه به سوابق تحصیلی و هزینه دانشگاه انتخاب کنند. پس از انتخاب دانشگاه مورد نظر باید تلاش کنید پذیرش دانشگاه را کسب کنید به این منظور باید مدارک لازم مثل: سوابق تحصیلی، مدرک زبان، گواهی تمکن مالی، اسکن گذرنامه، انگیزه نامه، توصیه نامه و ترجمه رسمی مدارک را از طریق وب سایت دانشگاه ارسال کنید. در جدول زیر سعی داریم به معرفی برترین دانشگاه های یونان در سال 2022 بپردازیم.

شهر رتبه کشوری رتبه جهانی معرفی دانشگاه
Thessaloniki 1 366 Aristotle University of Thessaloniki
Athens 2 403 National and Kapodistrian University of Athens
Athens 3 682 National Technical University of Athens
Patras 4 780 University of Patras
Rethymno 5 969 University of Crete
Ioannina 6 1090 University of Ioannina
Athens 7 1396 Athens University of Economics and Business
Mytilene 8 1442 University of the Aegean
Thessaloniki 9 1461 University of Macedonia
Volos 10 1799 University of Thessaly
Komotini 11 1805 Democritus University of Thrace
Piraeus 12 1886 University of Piraeus

معرفی دانشگاه ها جهت تحصیل رایگان در یونان

نحوه اخذ ویزای تحصیلی یونان

علاوه بر گواهی اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر در کشور یونان برای ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور به ویزای دانشجویی این کشور نیز نیاز دارید، برای دریافت ویزای تحصیلی دانشجویان باید از طریق سفارتخانه یا کنسولگری این کشور اقدام کنند. با بررسی درخواست اولیه زمان مصاحبه حضوری برای متقاضی تعیین می شود که در این زمان فرد باید مدارک و مستندات تعیین شده را جهت بررسی بیشتر درخواست به مامور مربوطه ارائه کند. با توجه به اینکه کشور یونان دارای سفارتخانه در شهر تهران است دانشجویان ایرانی می توانند به راحتی اقدامات لازم را در جهت اخذ ویزای تحصیلی و سایر ویزاهای کشور یونان انجام دهند. مدارک لازم جهت اخذ ویزای دانشجویی کشور یونان عبارتند از:

 • تکمیل الکترونیکی فرم درخواست اخذ ویزای تحصیلی
 • عکس پاسپورتی با پس زمینه سفید
 • گذرنامه معتبر با حداقل 3 ماه اعتبار و 2 صفحه خالی
 • بیمه مسافرتی با پوشش حداقل 30000€ (یورو)
 • مدارک شناسایی
 • گواهی عدم سوء پیشینه تایید شده
 • ترجمه رسمی و تایید شده مدارکی که به زبان انگلیسی نیستند
 • گواهی اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر در کشور یونان
 • ارائه گواهی تمکن مالی جهت اثبات توانایی در پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی (با مطالعه مقاله هزینه تحصیل و زندگی در یونان اطلاعات کاملی در رابطه با هزینه های دانشجویی در این کشور کسب می کنید)

کار دانشجویی در یونان

اگر شرایط لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی را ندارید نگران نباشید زیرا می توانید در طول دوران تحصیلی در مشاغل پاره وقت مشغول به کار شوید، در حقیقت کار در طول دوران تحصیل فرصت عالی برای تامین بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل است. دانشجویان می توانند در بخش های اداری، رستوران ها و کافه ها، فروشگاه های زنجیره ای مواد غذایی، فروشنده پوشاک، پمپ بنزین، پارک های تفریحی، کتابخانه ها، مراکز گردشگری، نگهداری از سالمندان، پرستار کودکان و غیره در طول زمان های تعیین شده کار کنند. همچنین دانشجویان می توانند مشغول به تدریس شوند و بابت آن حقوق و دستمزد بالایی دریافت کنند. دانشجویان می توانند با توجه به مقطع تحصیلی بین 10 الی 30 ساعت کار کنند، ساده ترین راه برای یافتن کار دانشجویی در این کشور مراجعه به وب سایت های کاریابی معتبر است.

برای شناخت بهترین شهرهای دانشجویی در کشور یونان پیشنهاد می کنیم به مطالعه مقاله بهترین شهرهای یونان برای تحصیل بپردازید. کارشناسان و وکلای مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آمادگی دارند تا اطلاعات تخصصی در خصوص مهاجرت تحصیلی و سایر روش های مهاجرتی را در اختیار متقاضیان قرار دهند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *