مهاجرت تحصیلی اوکراین

تحصیل رشته هوافضا در اوکراین

تحصیل رشته هوافضا در اوکراین

اهمیت تحصیل رشته هوافضا در اوکراین تا بدانجاست که در اوکراین دانشگاه تخصصی این رشته با نام دانشگاه هوافضای ملی- موسسه صنعت هوایی خارکیف (KhAI) وجود دارد. پس اگر شما متقاضی تحصیل رشته هوافضا در اوکراین هستید شک نکنید که شما بهترین مقصد تحصیلی برای این رشته را در جهان انتخاب کرده اید. اوکراین دارای برترین دانشگاه های مهندسی هوافضا است و همه ساله دانشجویانی از کشورهای مختلف جهان برای تحصیل در این رشته جذب دانشگاه های این کشور می شوند. پیش بینی می شود که در سال 2020- 2021 متقاضیان این دوره تحصیلی بیشتر از گذشته باشد.

 • شرایط تحصیل در رشته هوافضای اوکراین چیست؟
 • مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های اوکراین در رشته هوافضا چیست؟
 • بهترین دانشگاه های اوکراین جهت تحصیل در رشته هوافضا کدامند؟
 • هزینه تحصیل در رشته هوافضای دانشگاه های اوکراین چقدر می باشد؟
 • نحوه دریافت ویزای تحصیلی اوکراین به چه صورتی است؟

دانشگاه های هوافضا و علوم صنایع هوایی اوکراین معمولا برنامه مهندسی ایروناتیک را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به دانشجویان بین المللی خود ارائه می کنند. مشخصا این دوره نیز به دو زبان روسی و انگلیسی در دانشگاه های مذکور برگزار شده و شهریه خاص خود را دارند. اما دانشگاه های اوکراینی برای علاقه مندان تحصیل رشته هوافضا در اوکراین یک دوره آمادگی فشرده 10 ماهه نیز برگزار می کنند که هدف از آن آموزش زبان روسی قبل از شروع سال تحصیلی است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده ارائه خدمات مشاوره در زمینه تحصیل در اوکراین و اخذ ویزای دانشجوئی این کشور نیز می باشد.

رشته هوافضا در اوکراین

اصولا رشته مهندسی شاخه های متعددی دارد که یکی از این گرایشات رشته هوافضا می باشد. مهندسی هوافضا در واقع رشته تخصصی در رابطه با ساخت هواپیما و سفینه فضایی است. خود این رشته دارای دو گرایش همپوشان با نام های مهندسی ایروناتیک (aeronautical engineering) و مهندسی آستروناتیک (astronautical engineering) می باشد. در اوکراین عمده گرایشات تحصیلی در رشته هوافضا مربوط به گرایش مهندسی ایروناتیک می باشد.

مهندسان هوافضا در اوکراین معمولا به کاربرد آخرین تکنولوژی ها در صنعت هوایی پرداخته و به حفظ و نگهداری هوائیماها و تعمیر خرابی های آنها می پردازند. در واقع این مهندسان هوافضا هستند که نقش عمده ای در توسعه صنعت هوایی ایفا نموده و در این مسیر دائما به ابداع و توسعه تکنولوژی های جدید می پردازند. در بین کشورهای جهان نیز اوکراین به سبب کیفیت آموزشی بالا و امکانات مدرن آموزشی در رشته هوافضا و صنایع هوایی جزء برترین های جهان محسوب می گردد.

شرایط تحصیل رشته هوافضا در اوکراین

شرایط تحصیل رشته هوافضا در اوکراین

تحصیل رشته هوافضا در اوکراین در دو مقطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد امکان پذیر است. لازم به ذکر است که گرایش تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه های اوکراینی، گرایش مهندسی ایروناتیک بوده و دوره کارشناسی حدود 4 سال و دوره کارشناسی ارشد در حدود 2 سال طول می کشد. در ضمن، دانشگاه های اوکراینی برای دانشجویان علاقه مند یک دوره آمادگی یا دوره پادفک نیز برگزار می کنند که اجباری نیست. دوره مذکور صرفا یک دوره 10 ماهه و قبل از شروع سال تحصیلی ارائه می شود و به دانشجویان مهارت زبان روسی یا اوکراینی آموزش داده می شود. بنابراین، این دوره مخصوصا برای دانشجویانی مهم است که قصد تحصیل رشته هوافضا به زبان روسی را دارند.

اما هزینه تحصیل در اوکراین مخصوصا شهریه های دوره هوافضا در دانشگاه های اوکراینی عمدتا بسته به نوع دانشگاه و زبان آموزشی متفاوت می باشد. همانطوری که در نمودار زیر نیز مشاهده می گردد، شهریه دانشگاه های اوکراینی در رشته هوافضا در سال 2020 از این قرار است که شهریه دوره آمادگی با طول دوره 10 ماهه حدود $1,500 (دلار)، شهریه دوره کارشناسی به زبان روسی و طول دوره 4 ساله در حدود $2,200 (دلار)، شهریه دوره کارشناسی به زبان انگلیسی حدودا $3,000 (دلار) و نهایتا شهریه دوره کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در حدود $4,000 (دلار) می باشد:

نمودار شهریه دانشجویان رشته هوافضا در اوکراین

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل رشته هوافضا در اوکراین

اوکراین بهترین دانشگاه های مهندسی هوافضا با آخرین تجهیزات و تکنولوژی های مدرن را در اختیار دارد. شما می توانید فارغ التحصیلان صنعت هوافضای اوکراین را در شرکتها و صنایع هواپیمایی اکثر کشورهای جهان ببینید که مشغول به کار هستند چراکه آنها زیر نظر اساتید حرفه ای در دانشگاه های هوافضای اوکراینی مهارت آموزی کرده اند. دوره های مختلفی در دانشگاه های اوکراین برای آموزش در رشته هوافضا وجود دارد که شامل حفظ و نگهداری هواپیماها و حتی مهندسی هلیکوپتر می باشد.

عمده دانشجویان رشته هوافضا در اوکراین دانشجویان از کشورهای نیجریه، هندوستان، مراکش، تونس، غنا و … می باشند. دانشگاه های هوافضای اوکراینی نیز برای جذب حداکثری دانشجویان خارجی دوره های تحصیلی خود را به دو زبان روسی و انگلیسی به دانشجویان متقاضی ارائه می نمایند. مطمئنا اوکراین هم دارای بهترین برنامه های آموزشی صنایع هوایی در جهان است و شاهد این مدعا نیز وجود دانشگاه های تخصصی این رشته در کشور اوکراین می باشد. از برترین دانشگاه های هوافضای کشور اوکراین می توان به دانشگاه های ذیل اشاره نمود:

 • دانشگاه هوافضای ملی- موسسه صنعت هوایی خارکیف (KhAI)
 • دانشگاه صنایع هوایی ملی کیف
 • آکادمی علوم پرواز کیروگراد اوکراین
 • موسسه پرواز کرمنچوک

معرفی دانشگاه هوافضای ملی خارکیف (KhAI)

این دانشگاه با نام کامل دانشگاه هوافضای ملی- موسسه صنعت هوایی خارکیف (KhAI) دانشگاه اوکراینی متخصص در صنایع هوایی و مهندسی هوافضا است. دانشگاه مذکور در سال 1930 تاسیس شده است. دانشگاه هوافضای ملی- موسسه صنعت هوایی خارکیف (KhAI) همه ساله از بین دانشجویان داخلی و خارجی دست به گزینش زده و با استعدادترین دانشجویان در زمینه هوافضا و صنایع هوایی را انتخاب می کند. این دانشگاه دارای 9 دانشگاه و حدود 5 برنامه تحصیلی است:

برنامه ها مدت تحصیل
درجه کارشناسی 4 سال
درجه تخصص 1.5 سال پس از دوره کارشناسی
درجه کارشناسی ارشد 1.5 تا 2 سال پس از دوره کارشناسی
کاندیدای علوم (PhD) 3 سال پس از دوره ارشد یا درجه تخصص
دکتر علوم 3 سال پس از PhD

دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در این دانشگاه به زبان انگلیسی یا قصد شرکت در دوره آمادگی را دارند بایستی مدارک زیر را به وب سایت دانشگاه ارسال نمایند تا درخواست پذیرش آنها مورد بررسی قرار گیرد:

 • فرم درخواست تکمیلی
 • مدرک دیپلم متوسطه
 • کپی پاسپورت بین المللی

ضمنا، پس از اخذ دعوت نامه رسمی، شما برای اخذ ویزای تحصیلی اوکراین می بایستی به سفارت این کشور مراجعه نمایید. پس از اخذ ویزا و مسافرت به اوکراین، شما بایستی دانشگاه را از روز و ساعت پرواز خود مطلع سازید تا نماینده دانشگاه شما را تا دانشگاه مشایعت نماید. جهت اطلاع از جزئیات مهاجرت به اوکراین و اخذ ویزای دانشجویی اوکراین لطفا با کارشناسان مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *