مهاجرت تحصیلی آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان

از آنجایی که سیستم آموزشی آلمان بسیار قوی است و تحصیل در این کشور در سال 2020 نیز همچنان رایگان است٬ تحصیل پزشکی در آلمان طرفداران زیادی دارد. آمار بیکاری نیز در این کشور زیر 4% است در نتیجه فارغ التحصیلان در صورت آشنایی با زبان آلمانی به راحتی می توانند شغل مناسبی پیدا کنند. در مقاله پیش رو که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده٬ اطلاعاتی در خصوص تحصیل پزشکی در آلمان در اختیار افراد قرار گرفته است. در این مقاله سعی بر آن بوده به سوالات ذیل پاسخ داده شود:

 • شرایط تحصیل پزشکی در آلمان چگونه است؟
 • مراحل تحصیل پزشکی در آلمان چگونه است؟
 • دانشگاه های برتر پزشکی در آلمان کدامند؟

مهاجرت تحصیلی به آلمان

معمولا بسیاری از متقاضیان تحصیل پزشکی در خارج از کشور ابتدا کشورهایی را جستجو می نمایند که نظام آموزشی رایگان دارند و هم اینکه دانشگاه های بیشتری در لیست تایید وزارت بهداشت داشته باشد که قطعا آلمان یکی از این کشورها می باشد. از این روست که مهاجرت به آلمان از طرق مختلف و تحصیل پزشکی در آلمان بسیار مورد توجه قرار می گیرد. تحصیل پزشکی در آلمان نیز همانند بسیار از کشورها سختی های خاص خود را دارد، زیرا آلمان کشوری مدرن و ثروتمند و موفق در جذب سرمایه گذاری های خارجی می باشد و هر ساله میزان زیادی سرمایه گذاری های خارجی در آن صورت می گیرد.

کشور آلمان یکی از کشورهایی می باشد که دارای قومیت های مختلف است. این موضوع نشان دهنده تنوع گستردگی فرهنگی و زبانی این کشور است. دانشجویان با تحصیل در آلمان وارد یک زندگی فرهنگی غنی با فرهنگ ها و سنت های مختلف می شوند، زیرا آلمان به دنبال راهی برای پیشرفت از نظر اقتصادی است بنابراین متقاضیان با توجه به نیازهای خود رشته های تحصیلی مناسب را در دانشگاه ها ایجاد می کنند. در مقایسه با برخی دیگر از کشورها حدودا 20% از فارغ التحصیلان دانشگاه های انگلیسی زبان را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر در این مورد به مقاله تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی مراجعه کنید.

اینفوگرافیک تحصیل پزشکی در آلمان

شرایط تحصیل پزشکی در آلمان در سال 2020

تحصیل در دانشگاه های پزشکی آلمان، مبتنی بر آموزش عالی و با کیفیت و شهرت بین المللی است. آموزش پزشکی در آلمان به تدریس مبتنی بر آموزش های بیمارستانی، دانشگاه های پزشکی، موسسات تحقیقاتی و پژوهشی متصل می شود. بنابراین تدریس، مراقبت از بیمار و تحقیق، یک چارچوب یکپارچه را تشکیل می دهند که هر کدام از آنها شامل مزایا می باشد، مانند دیگر کشورهای جهان آلمان فرصت های خوبی برای فارغ التحصیلان در پزشکی ارائه می دهد: اشتغال در یک بیمارستان یا به طور کلی در صنعت، در خدمات بهداشت عمومی یا در مشاوره مدیریت و غیره.

علاوه بر کیفیت عالی آموزش پزشکی، روند پذیرش نسبتا آسان و سازمان یافته می باشد. تحصیل در آلمان در سال 2020 نیز رایگان می باشد. دوره های آمادگی پزشکی و بر طبق سیاست های کشور آلمان، برای دانشجویان پزشکی بین المللی به صورت آکادمیک (دوره های کارشناسی) و یا آموزش های پزشکی (برنامه های بین المللی پس از فارغ التحصیلی) می باشد که همه مراکز آموزشی آلمان، به زبان آلمانی تدریس می شود. طبق قوانین آموزش آلمانی، دوره کارشناسی پزشکی نیاز به 12 ترم (6 ساله) تمام وقت اجباری دارد. مرحله پیشین، اول (پیش از موعد: 2 سال) و مرحله دوم بالینی (3 سال) و 1 سال عملی می باشد.

مرحله پیشین پذیرش پزشکی آلمان (Preclinical medical study)

2 سال اول تحصیل دروس پایه ای در زمینه موضوعات ذیل ارائه می گردد:

 • فیزیک
 • پروژه های زیست شناختی
 • روانشناسی پزشکی
 • فیزیولوژی جانوری
 • شیمی
 • آناتومی
 • پزشکی
 • فیزیولوژی گیاهی
 • زیست شناسی
 • آناتومی عصبی
 • جامعه شناسی پزشکی
 • بیوشیمی

در طی ترم 3 و 4 به ترتیب سمینارهای یکپارچه ارائه می شود که در این ترم ها دانشجویان دروس عملی آزمایشگاهی را آموزش می بینند که بیشتر موضوعات آزمایشی علوم پایه، از جمله اولین قرار گرفتن در معرض موارد بالینی می باشد کمک های اولیه به عنوان یک دوره در دانشگاه ارائه نمی شود. پس دانشجویان باید برای شرکت در چنین دوره ای در یک موسسه شناخته شده خارج از دانشگاه شرکت نمایند و آزمون جامع را بدهند زیرا در این دوره ها حتما فرد باید مراقبت از بیمار را یاد بگیرد. با این حال، دانش آموزان باید 4 کار بالینی را از 3 ماه قبل از ثبت نام آموزش دیده باشند.

مرحله دوم پذیرش پزشکی آلمان (Clinical medical study) 

بعد از پیری کلینیکال (pre clinical) افراد باید برای ورود به دوره کلینیکال قبولی آزمون از دوره علوم پایه را داشته باشد. اولین سال مطالعه این دوره شامل دوره هایی در زمینه های بالینی عمومی است، همچنین یک دوره جامع در معاینه بالینی و روش های معاینه عمومی در زمینه های عملی و غیر عملی می باشد. این فعالیت ها بر اساس دانش هایی که در ترم های قبلی دانشجویان به دست آورده اند، نشات میگیرد.

دانش آموزان در ارتباط مستقیم با بیماران قرار می گیرند و با زمینه های مختلف تخصصی آشنا می شوند. دوره های بالینی شامل ارائه بیماران و تمرینات عملی در بیمارستان است. دوره های نظری در این دوره 25% کاهش پیدا میکند زیرا که بیشتر دوره ها به صورت عملی در آزمایشگاه ها برگزار می شود و کلاس های نظری فقط به 1 روز در هفته محدود می شود و دوره های عملی به 5 روز در هفته و به صورت حضور اجباری در تایم های صبح می باشد.

موضوعات بین رشته ای (شامل متدها و روش های پزشکی جایگزین) و همچنین حضور اجباری و یا اختیاری در سخنرانی ها و سمینارها در جلسات تایم بعد از ظهر نیز می باشد. روش های تدریس و سیاست های معاینه تحت تصمیم خودمختار هر دانشکده است، بنابراین جزئیات این طرح کلی می تواند بین دانشکده های مختلف با توجه به رشته های خاص پیش بینی شده در برنامه درسی خود باشد.

سال آخر تحصیل پزشکی در آلمان (Practical medical study) 

برای ورود به این دوره فرد نیاز دارد که در آزمون سراسری مرحله قبل قبول شود. قبل از آزمون سراسری مرحله قبل باید در سال تحصیلی جاری در آزمایشگاه ها و یا بیمارستان های دانشگاهی، یکی از بیمارستان های آموزشی وابسته به دانشکده های پزشکی یا موسسات معادل آن شرکت نمایند. در طول این دوره از آموزش بالینی عملی، از دانشجویان انتظار می رود که تجربه خود را در زمینه پزشکی گسترش دهند و دانش و مهارت های پزشکی خود را تا سطح بالایی ارتقا دهند.

دانشجویان در این دوره باید بیاموزند که به صورت فردی با بیماران ملاقات نمایند. دانش آموزان می آموزند که با موارد فردی رفتار کنند و کارهای پزشکی را تحت نظارت پزشک انجام دهند. مشارکت فعال در جلسات بالینی، گفتگوها و کنفرانس ها یکی دیگر از جنبه های آموزشی این دوره می باشد. آموزش های عملی در این دوره شامل 3 دوره 16 هفته ای عملی به صورت تمام وقت می باشد که این دوره ها در دانشگاه های وابسته به بیمارستان تدریس می شود که آموزش و گذراندن دوره های پزشکی و جراحی اجباری می باشد.

الزامات مدرک زبان در آلمان

افراد برای تحصیل پزشکی در آلمان حتما باید در زبان آلمانی مهارت کامل را داشته باشند. به عنوان مثال ارائه مدرک در سطح b1 یا حتی ارائه TestDaf می تواند امتیاز مثبتی برای پذیرش افراد در این زمینه باشد اما در کل به دلیل اینکه کشور آلمان دارای نظام آموزشی رایگان می باشد دارای تعداد زیادی متقاضی برای پذیرش و ویزا مخصوصا در رشته های پزشکی می باشد. پس می توان نتیجه گرفت که خواندن پزشکی در این کشور رقابتی می باشد.

پس هر چه فرد شرایط بهتری داشته باشد از نظر اینکه مدرک زبان آلمانی سطح بالا برساند و همچنین دارای قبولی دانشگاه سراسری با معدل بالا باشند می تواند شانس خود را برای پذیرش و ویزا در این کشور امتحان نماید زیرا که این کشور اعلام کرده است فقط 5% الی 10% از افراد بین المللی را برای تحصیل رشته پزشکی می پذیرد. افراد برای اخذ ویزای دانشجویی از کشور آلمان نیازمند این هستند به سفارت و یا کنسولگری کشورشان مراجعه کنند، برای درخواست ویزای دانشجویی، باید یک گواهی پزشکی ارائه نماید.

دانشگاه های تحصیل پزشکی در آلمان

برترین دانشگاه های پزشکی در آلمان در سال 2020 عبارت اند از:

 • دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه روت آخن
 • دانشگاه لوبک
 • دانشگاه ویتن هرک
 • دانشگاه مگدبورگ
 • دانشگاه مونستر
 • دانشگاه ورزبورگ
 • دانشگاه توبینگن
 • دانشگاه فرایبورگ
 • دانشگاه لایپزیک

دانشگاه های تحصیل پزشکی در آلمان

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان

در کل کشور آلمان به سیستم نظامی آموشی نیمه رایگان معروف میباشد اما به طور کلی هزینه تحصیل پزشکی در آلمان بر اساس ملیت فرد متفاوت میباشد. البته این هزینه ها انقدر کم است که اصطلاحا تحصیل در آلمان رایگان قلمداد می شود. این هزینه ها به شرح زیر هستند:

نوع ملیت هزینه
دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا €300 (یورو)
دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا مانند ایران €1500 تا 3500€ (یورو)

مدارک مورد نیاز برای پذیرش رشته پزشکی در آلمان

بسته به شرایط فرد مدارک مورد نیاز متفاوت است ولی به صورت کلی مدارک لازم شامل موارد زیر می باشد:

 • دیپلم 12 ساله دبیرستان و ریز نمرات (حتما فرد باید دارای دیپلم 12 ساله تجربی باشد)
 • داشتن نمره حداقل 17 دروس زیست، شیمی، فیزیک
 • گذرنامه معتبر و یا دیگر اسناد سفر و کپی از آنها
 • کپی شناسنامه و ترجمه صفحات آن
 • تکمیل فرم مخصوص ثبت نام
 • 2 قطعه عکس 3 در 4
 • CV و یا رزومه
 • ارائه مدرک زبان آیلتس 6 و یا مدرک زبان آلمانی b1 به بالا
 • قبولی در آزمون ورودی

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر در آلمان مهم ترین گام٬ اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان است. البته لازم به ذکر است وقت سفارت آلمان برای دانشگاه های دولتی بسیار طولانی مدت است اما دانشگاه های خصوصی که شهریه دریافت می کنند خودشان وقت سفارت سریع تری اخذ می نمایند. در ادامه به مهم ترین مدارکی که سفارت آلمان در سال 2020 از افراد تقاضا می کند اشاره شده است:

 • نامه پذیرش دانشگاه مورد نظر در آلمان
 • گواهی تمکن مالی که نشان دهنده توانایی فرد برای پرداخت هزینه ها در آلمان است (این مبلغ بلوکه می شود و توسط خود دولت آلمان طی مرور زمان اقامت در این کشور٬ به وی داده می شود)
 • گواهی اثبات عدم سوءپیشینه کیفری
 • گواهی واکسیناسیون برای کسانی که از کشورهایی از جمله کنگو و گینه به آلمان می روند
 • کپی برابر اصل پاسپورت
 • ترجمه رسمی مدارک شناسایی

نحوه تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به ویزای کاری

یکی از راه های مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل است؛ به این صورت که فرد ابتدائا در یکی از دانشگاه های آلمان تحصیل می کند و نهایتا پس از فارغ التحصیل شدن و پیدا کردن شغل، ویزای تحصیلی خود را تبدیل به ویزای کاری می کند. منتهی در خصوص رشته پزشکی افراد باید توجه داشته باشند که تسلط به زبان آلمانی شرط اصلی پیدا کردن کار به عنوان یک پزشک است؛ چرا که آلمانی ها، برخلاف هلندی ها، غالبا به زبان انگلیسی تسلط چندانی ندارند. لازم به ذکر است مردم آلمان سطح درآمد و قدرت خرید بالایی دارند به همین دلیل کار و تحصیل در این کشور بسیار پرمتقاضی است. متوسط درآمد در برخی از شهرهای آلمان طی سال 2020 به شرح ذیل است:

شهرهای آلمان متوسط درآمد ماهیانه
Berlin €4340 (یورو)
Bremen €3770 (یورو)
Dortmund €3680 (یورو)
Dresden €3540 (یورو)
Dusseldorf €3990 (یورو)
Frankfurt €4050 (یورو)
Hamburg €4270 (یورو)

معمولا هزینه زندگی دانشجویی در آلمان برای یک فرد در شهرهای خوب این کشور با استناد به سایت سفارت به میزان ماهیانه 800€ تا 1000€ (یورو) در ماه می باشد که این موضوع به سبک زندگی و همچنین شهر زندگی فرد نیز بستگی دارد. در واقع هزینه زندگی آلمان نسبت به برخی دیگر از کشورها از جمله سوئیس٬ اتریش و نروژ بسیار پایین تر است. علاقه مندان به تحصیل و زندگی در آلمان می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایند.

سوالات پرتکرار در خصوص تحصیل پزشکی در آلمان

متقاضیان تحصیل پزشکی در آلمان برای اطلاع از قوانین 2020 سوالات زیر را مطرح می نمایند:

 • چرا افراد به دنبال تحصیل پزشکی در آلمان هستند؟ هر ساله بسیاری از افراد به دنبال نظام آموزشی رایگان برای تحصیل پزشکی هستند که کشور آلمان از این قاعده مستثنی نیست زیرا که این کشور دارای دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیز می باشد.
 • آیا کشور آلمان مقصد مناسبی برای تحصیل می باشد؟ کشور آلمان به دلیل صنعت قوی و نظام آموزشی برتر و رایگان، تنوع و گستردگی قومیت ها، فرهنگ قوی و دانشگاه های برتر در سطح رتبه های زیر 100 یکی از بهترین مقاصد است.
 • آموزش پزشکی در آلمان مبتنی بر چیست؟ آموزش پزشکی در آلمان مبتنی بر آموزش های بیمارستانی، موسسات تحقیق پژوهشی، آموزش های آزمایشگاهی، سیستم های ژنتیکی و دارای چارچوبی یکپارچه می باشد.
 • دروس پایه پزشکی در آلمان شامل چه دروسی است؟ ترم های اول شامل دروس پایه ای مشترک بین رشته های پزشکی و علوم پایه است که شامل فیزیک، پروژه های زیست شناختی، فیزیولوژی جانوری و گیاهی، آناتونی و شیمی آلی و محض، زیست شناسی، ویروس شناسی و میکروبیولوژی می باشد.
 • دوره های عملی و بالینی در آلمان چگونه است؟ در دوره های عملی، دانشجویان به صورت فردی و گروهی در بیمارستان و گروه ها بیماران را ملاقات می کنند و با تجویز نسخه و کارهایی مانند تزریقات، عکس برداری و… آشنا می شوند.

71 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی در آلمان

 1. پوریا گفت:

  سلام وقتتون بخیر من دیپلم تجربی هستم با معدل 14 و مدرک b2 رو هم دارم حالا میخام بدونم آیا امکان پذیرش از دانشگاه های دولتی آلمان و پذیرش بورسیه رو دارم؟

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   مدرک تحصیلیتون ضعیفه اما خوبه که مدرک زبان دارید
   امکان اخذ پذیرشتون وجود داره
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 2. امیرحسین گفت:

  با سلام خسته نباشید

  من کلاس دوازدهم هستم به زبان آلمانی مسلط هستم و خیالم از بابت کنکور راحته که امسال حداقل علوم پزشکی مشهد قبول میشم میخواستم بدونم با این وضعیت بدون کالج چجوری میشه پذیرش گرفت و اینکه چقد شانس دارم ؟وضع مالیم خوبه و حتما میخوام فرایبورگ ادامه تحصیل بدم …

  ممنون

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   راه تحصیل پزشکی آلمان گذروندن دوره Medical Course در آلمانه
   اگر که مدرک زبان آلمانی داشته باشید و قبولی از دانشگاه های سراسری در رشته موردنظرتون

   1. امیرحسین گفت:

    دوره Medical course در واقع همون کالج محسوب میشه یا خیر ؟

 3. امیرحسام حسینی گفت:

  سلام و خسته نباشید قبولی دانشگاه سراسری فرق میکنه کدوم دانشگله باشه؟؟حتما باید یکی از دانشگاه های تهران پزشکی قبول شده باشه شخص یا نه؟؟میشه از شهر های کوچک ک رشته پزشکی دارن هم قبولی برد؟؟؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما خیر تفاوتی ندارد

 4. Fatemeh گفت:

  باعرض سلام
  من معدل دیپلمم در رشته تجربی ۱۹/۸۷هستش اما دانشجو دانشگاه آزاد هستم با این وجود آیا شانس قبولی پذیرش پزشکی برام وجود داره(بعد از گرفتن مدرک زبان آلمانی) ؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما مدرک زبان آلمانی دارید؟

 5. بریا گفت:

  با سلام
  اگر رشته تجربی نبوده باشه و ریاضی باشه امکان تحصیل دررشته های ÷زشکی وجود نداره؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما خیر نمیشه

 6. نسترن گفت:

  اگه قبولی کنکور ایران رو داشته باشیم میشه اونجا بریم زبان آلمانی یاد بگیریم ، چجوری میشه ویزا بگیریم؟ ممنون

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما خیر باید حداقل b۱آلمانی داشته باشید سپس اقدام کنید

 7. مریم گفت:

  سلام وقتتون بخیر برای قبولی در رشته پزشکی آلمان حتما باید دانشگاه سراسری ایران قبول بشیم و بعد بریم یا اینکه میشه دیپلم که گرفتی بری آلمان و اونجا آزمون بدی

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت هر دو را امکان پذیره

 8. B گفت:

  سلام
  من دیپلم تحربی با معدل ۱۸ و نیم و پیش با معدل کل ۱۴ دارم و ۲۰ سالمه
  ایا میتونم از کالج دانشگاع برای پزشوی پذیرش بگیرم ؟؟؟
  سطح زبانمم بی ۱ هست

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما باید معدل بالای ۱۷ داشته باشید

 9. Shabnam گفت:

  سلام من دانشجوی رشته مامایی هستم و ۲۱ سالمه ومعدل دیپلمم ۱۹ هست میخواستم بدونم اگر از الان برای مدرک زبان آلمانی اقدام کنم آیا شانسی برای قبولی در پزشکی دارم یا خیر

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما باید اینجا مدرک زبان آلمانی بگیرید و اگر سنتون بالی ۲۱ بشه دیه شانسی برای پزشکی المان ندارید

 10. سحر گفت:

  سلام خسته نباشيد
  ميخواستم بپرسم براى پذيرش گرفتن از كالج و خوندنِ پزشكى
  اگه سن از ٢١ گذشته باشه مثلاً ٢٢،٢٣!
  عملاً غيرممكن ميشه؟
  من الان ٢٠ سالمه معدل ديپلمم ١٩/٨١
  دانشگاهم قبول شدم ترم اولم رشتم زير شاخه ى علوم پزشكيه!
  ولى مدرك زبان ندارم كه خب يكى دوسال طول ميكشه!
  ديگه فايده نداره برم دنبالش بنظر شما؟
  ممنونم كه وقت ميذاريد

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما بله میتونیم اقدام کنیم با شماره های موسسه تماس بگیرید باید شرایطتون بررسی شود

 11. محمدامين گفت:

  عرض سلام و خسته نباشيد
  ببخشيد مي خواستم بدونم فردي با شرايط قبولي در دانشگاه سراسري و رشته پزشكي باشه و قصدشم ادامه تحصيل تو المانه
  ايا راه هاي ديگري براي مهاجرت هست؟يعني راه هايي بغير راه هايي كه ذكر كردين

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما خیر راه های مهاجرت هیمن راه هایی هست که در مقالان ما خوندین

  2. B گفت:

   سلام
   من دیپلم تحربی با معدل ۱۸ و نیم و پیش با معدل کل ۱۴ دارم و ۲۰ سالمه
   ایا میتونم از کالج دانشگاع برای پزشوی پذیرش بگیرم ؟؟؟
   سطح زبانمم بی ۱ هست

   1. ف.فرجی گفت:

    سلام و عرض ادب خدمت شما باید معدل بالای ۱۷ داشته باشید

 12. Zh گفت:

  سلام و عرض ادب.من معدلم ۱۹/۹۴میخواستم بدونم اگه بخوان ازالان اقدام کنم چقدرزمان می‌بره پروسه گرفتن ویزاوپذیرش ازدانشگاه برای پزشکی؟؟؟واینکه آزهمون ترم اول میشه بورسیه شد یاخیر؟؟؟یعنی حتماباید مدرک زبان آلمانی داشته باشیم.سپاسگزارم

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما آیا مدرک زبان آلمانی دارید؟

 13. پروانه گفت:

  سلام عرض شد ی سوال داشتم هزینه زندگی در المان ب نسبت ترکیه چجوریه؟؟یعنی حدود چقد میتونه از ترکیه گرون تر باشه من بین این دو کشور برای تحصیل پزشکی گیر کردم از طرفی هزینه کم هم مد نظرمه… ممنونم از پاسخگوییتون

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما این دو مقاله را مطالعه بفرمایید:https://emigrationplus.com/%d9%87%d8%b2%db%8c%d9%86%d9%87-%d8%b2%d9%86%d8%af%da%af%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%aa%d8%b1%da%a9%db%8c%d9%87/ وhttps://emigrationplus.com/%d9%87%d8%b2%db%8c%d9%86%d9%87-%d8%b2%d9%86%d8%af%da%af%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%a2%d9%84%d9%85%d8%a7%d9%86/

 14. سعیده گفت:

  سلام من دیپلم ریاضی و کارشناس بیهوشی دانشگاه سراسری ام معدلم بالای ۱۷ بود دانشگاه و ۱۹ دیپلم ریاضی کنکور تجربی شرکت کردم …آیلتس هم ۷ دارم دیپلمم مشکل ساز میشه؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما اولویت با دیپلم تجربیه اما چون قبولی سراسری دارید میشه شانستونو امتحان کرد

 15. نگين ميرزاده گفت:

  سلام خسته نباشيد من زيست ديپلم ٢٠ و شيمي ١٩ گرفتم وليكن فيزيكم پايين ١٧ هستش
  الان هيچ شانسي براي پذيرش ندارم!؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما بهتره زبان آلمانی مدرک بگیرید و دانشگاه سراسری نیز قبول بشید

 16. محمد گفت:

  باسلام
  یه سوال داشتم اینکه حداکثر سن برای پذیرش پزشکی وهمچنین حداکثر سن برای پذیرش کالج mkurs چند سال است

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما نهایتا تا ۲۱ سال می باشد

 17. ستاره گفت:

  تحصیل پزشکی و مهندسی یک هزینه داره ؟ رایگان یعنی فقط پول ثبت نام میگیرن درسته؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب بله درسته

 18. سبحان شریعتی گفت:

  پیش پرشکی در المان چقدر هزینه دارد و اینکه باید معدلم در چه سطحی باشه؟ ممنونم

 19. ماهان گفت:

  سلام تحصیل پزشکی در آلمان به زبان آلمانیه یا انگلیسی؟

 20. ارسلان رکنی گفت:

  آیا میشه زبان المانی قبل از تحصیل در آلمان خوند؟

 21. ارژنگ محمدی گفت:

  هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در آلمان برای مدت یکسال به چه مقدار میباشد؟

 22. ترانه گفت:

  آيا ليسانس علوم پايه در ايران را هم قبول ميكنند؟

 23. علی نظری گفت:

  تحصیل پزشکی در آلمان چند سال طول میکشه ؟

 24. رضاپور گفت:

  با سلام،ممنون از مقاله بسیار خوبتون

 25. مینا سرلک گفت:

  به نظرم آلمان واسه تحصیل پزشکی فوق العاده ست

 26. امیرحسین گفت:

  با سلام
  مقاله خیلی خوب و مفیدی بود.

 27. hesam گفت:

  سلام . ممنون بابت مقاله ی خوب و مفیدتون . آیا من و همسرم هم زمان میتونیم اقدام کنیم ؟

 28. صبا صابری گفت:

  ممنون از مطالب خوبتون

 29. علی رام رادین فر گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد تحصیل پزشکی در آلمان تشکر می کنماگه امکانش هست در مورد تحصیل مهندسی د رآلمان هم مطلب بذارید

 30. اصغرزاده گفت:

  تحصیل پزشکی در آلمان بهتره یا اتریش؟

 31. h!va گفت:

  سلام و تشکر از مطالب بسیار خوبتون
  تحصیل پزشکی در آلمان ایا نیاز به امتحان ورودی هم دارد؟

 32. حسین حبیبی گفت:

  باسلام و عرض خسته نباشید،
  بسیار ممنون بابت مقاله درج شده بابت تحصیل در کشور آلمان.

 33. ناصر زارعی گفت:

  سلام و سپاس
  در مورد اطلاعاتی که در مقاله تو خوندم بسیار کاربردی و موثق بود ممنونم..فقط میخواستم بدونم برای فرزندم که الان کلاس یازدهم هست و سطح معدل بالایی داره چه زمانی باید اقدام کنم؟

 34. طلایی پور گفت:

  سلام

  در مورد تحصیل در دانمارک هم توضیح دهید.

 35. قراری گفت:

  آیا برای کار ضمن تحصیل امکاناتی در دانشگاههای آلمان وجود دارد؟

 36. نظریان گفت:

  سلام مرسی از مقاله بروزتون

 37. مهسا رجبی گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من ۱۸ سالمه امسال کنکور دادم ولی قبول نشدم متاسفانه
  معدلم ۱۷ هست شروع کردم به خوندن زبان المانی
  میتونم برای تحصیل پزشکی اقدام کنم؟

 38. امیرحسین گفت:

  با سلام
  ممنون از مقاله خیلی خوب و مفیدتون.

 39. leilakk گفت:

  سلام. در مورد شاخه های رشته پزشکی در آلمان بیشتر توضیح بدین. ممنون

 40. فهیمه راد گفت:

  سلام خدمت شما آیا با پیش پزشکی مجارستان میشه در آلمان تحصیل کرد؟

 41. کیوان خرسند گفت:

  تحصیل پزشکی در آلمان نیاز به مدرک زبان آلمانی داره؟

 42. کیوان خرسند گفت:

  برای تحصیل پزشکی در آلمان باید مدرک زبان آلمانی داشته باشیم؟

 43. Arezoo گفت:

  سلام و سپاس.
  میشه در آزمون دوره دوم شرکت کرد بدون شرکت در دوره اول؟ نمرات دروس دوره اول و مدارک گذروندن این واحدها رو در کشور دیگه ارائه بدم. همچین امکانی وجود داره؟

 44. ali گفت:

  سلام برای تحصیل پزشکی در آلمان چه شرایطی و چه مدرک تحصیلی نیاز است ؟ آیا با مدرک دانشگاه آزاد هم میتوان در رشته پزشکی در آلمان تحصیل کرد ؟

 45. لیدا بهرامی گفت:

  اطلاعات این مقاله خیلی کامل بود ممنون

 46. امیر گفت:

  باید توی کنکور ایران رتبه بیاریم که بتونیم از ابتدا پزشکی خوند؟

 47. داود گفت:

  برای تحصیل پزشکی در آلمان آیا دوره های کالج هم رایگان هستند یا نه؟

 48. امیر عباس گفت:

  در مورد مطلب خوبتون در مورد تحصیل پزشکی در آلمان تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد تحصیل پزشکی در انگلستان هم مطلب بذارید

 49. هما ميرباقرى گفت:

  با سلام
  وقت سفارت آلمان هنوز طولانى مدته ؟

 50. صبا صابری گفت:

  سلام ممنون از سایت به روزتون
  یک سوال داشتم آیا حتما برای ورود به دانشگاه مدرک زبان آلمانی باید داشته باشیم؟

 51. v!da گفت:

  سلام
  ایا برای تحصیل پزشکی در آلمان امحان ورودی هم باید داد و هزینه سالیانه یکجا باید پرداخت گردد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *