مهاجرت تحصیلی آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان

در این مقاله به بررسی موضوع تحصیل پزشکی در آلمان 2020-2019 می پردازیم و اطلاعات جامعی را برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به این کشور ارائه می دهیم. حدود 700 هزار نفر در کنکور تجربی امسال شرکت کردند که از این میزان زیر 1% (فقط 2000 نفر) میتوانند به اهداف خود در رشته های برتر مثل پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی برسند.

 • شرایط تحصیل پزشکی در آلمان چگونه است؟
 • مراحل تحصیل پزشکی در آلمان چگونه است؟
 • دانشگاه های برتر پزشکی در آلمان کدامند؟

از این رو در سال 2019 خیل عظیمی از این متقاضیان به سمت موفقیت در کشورهای دیگر رفتند که در این مقاله آلمان را بررسی خواهیم کرد. تحصیل پزشکی در آلمان متقاضیان زیادی را هر ساله جذب می نماید و آن هم به دو دلیل، یک اینکه تحصیل در این کشور رایگان است و دلیل دوم این است که رشته پزشکی همانگونه که در ایران در زمره پردرآمدترین رشته ها می باشد در اکثر کشورهای دنیا نیز اینگونه است و بسیاری از افراد خوشبختی و موفقیت را در مسیر این رشته جستجو میکنند که خود این موضوع جای بررسی دارد و توصیه میکنیم اگر به دنبال زندگی خوب در کشور درجه یکی هستید اصرار به تحصیل در رشته خاص نکنید.

مهاجرت تحصیلی به آلمان

معمولا بسیاری از متقاضیان تحصیل پزشکی در خارج از کشور ابتدا کشورهایی را جستجو می نمایند که نظام آموزشی رایگان دارند و هم اینکه دانشگاه های بیشتری در لیست تایید وزارت بهداشت داشته باشد که قطعا آلمان یکی از این کشورها می باشد. از این روست که مهاجرت به آلمان از طرق مختلف و تحصیل پزشکی در آلمان بسیار مورد توجه قرار می گیرد. تحصیل پزشکی در آلمان نیز همانند بسیار از کشورها سختی های خاص خود را دارد، زیرا آلمان کشوری مدرن و ثروتمند و موفق در جذب سرمایه گذاری های خارجی می باشد و هر ساله میزان زیادی سرمایه گذاری های خارجی در آن صورت می گیرد.

کشور آلمان یکی از کشورهایی می باشد که دارای قومیت های مختلف است. این موضوع نشان دهنده تنوع گستردگی فرهنگی و زبانی این کشور است. دانشجویان با تحصیل در آلمان وارد یک زندگی فرهنگی غنی با فرهنگ ها و سنت های مختلف می شوند، زیرا آلمان به دنبال راهی برای پیشرفت از نظر اقتصادی است بنابراین متقاضیان با توجه به نیازهای خود رشته های تحصیلی مناسب را در دانشگاه ها ایجاد می کنند. در مقایسه با برخی دیگر از کشورها حدودا 20٪ از فارغ التحصیلان دانشگاه های انگلیسی زبان را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر در این مورد به مقاله تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی مراجعه کنید.

اینفوگرافیک تحصیل پزشکی در آلمان

شرایط تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل در دانشگاه های پزشکی آلمان، مبتنی بر آموزش عالی و با کیفیت و شهرت بین المللی است.

آموزش پزشکی در آلمان به تدریس مبتنی بر آموزش های بیمارستانی، دانشگاه های پزشکی، موسسات تحقیقاتی و پژوهشی متصل می شود. بنابراین تدریس، مراقبت از بیمار و تحقیق، یک چارچوب یکپارچه را تشکیل می دهند که هر کدام از آنها شامل مزایا می باشد، مانند دیگر کشورهای جهان آلمان فرصت های خوبی برای فارغ التحصیلان در پزشکی ارائه می دهد: اشتغال در یک بیمارستان یا به طور کلی در صنعت، در خدمات بهداشت عمومی یا در مشاوره مدیریت و غیره.

علاوه بر کیفیت عالی آموزش پزشکی، روند پذیرش نسبتا آسان و سازمان یافته می باشد! تحصیل در آلمان رایگان می باشد. دوره های آمادگی پزشکی و بر طبق سیاست های کشور آلمان، برای دانشجویان پزشکی بین المللی به صورت آکادمیک (دوره های کارشناسی) و یا آموزش های پزشکی (برنامه های بین المللی پس از فارغ التحصیلی) می باشد که همه مراکز آموزشی آلمان، به زبان آلمانی تدریس می شود.

طبق قوانین آموزش آلمانی، دوره کارشناسی پزشکی نیاز به 12 ترم (6 ساله) تمام وقت اجباری دارد. مرحله پیشین، اول (پیش از موعد: 2 سال) و مرحله دوم بالینی (3 سال) و یک سال عملی می باشد. در ادامه به بررسی هر کدام از این مراحل می پردازیم.

مرحله پیشین پذیرش پزشکی آلمان (Preclinical medical study)

دو سال اول تحصیل دروس پایه ای در زمینه موضوعات پایه علمی نظیر:

 • فیزیک
 • پروژه های زیست شناختی
 • روانشناسی پزشکی
 • فیزیولوژی جانوری
 • شیمی
 • آناتومی
 • پزشکی
 • فیزیولوژی گیاهی
 • زیست شناسی
 • آناتومی عصبی
 • جامعه شناسی پزشکی
 • بیوشیمی

در طی ترم 3 و 4 به ترتیب سمینارهای یکپارچه ارائه می شود که در این ترم ها دانشجویان دروس عملی آزمایشگاهی را آموزش می بینند که بیشتر موضوعات آزمایشی علوم پایه، از جمله اولین قرار گرفتن در معرض موارد بالینی می باشد کمک های اولیه به عنوان یک دوره در دانشگاه ارائه نمی شود.پس دانشجویان باید برای شرکت در چنین دوره ای در یک موسسه شناخته شده خارج از دانشگاه شرکت نمایند و آزمون جامع را بدهند زیرا در این دوره ها حتما فرد باید مراقبت از بیمار را یاد بگیرد. با این حال، دانش آموزان باید چهار کار بالینی را از سه ماه قبل از ثبت نام آموزش دیده باشند.

مرحله دوم پذیرش پزشکی آلمان (Clinical medical study) 

بعد از پیری کلینیکال افراد باید برای ورود به دوره کلینیکال قبولی آزمون از دوره علوم پایه را داشته باشد. اولین سال مطالعه این دوره شامل دوره هایی در زمینه های بالینی عمومی است، همچنین یک دوره جامع در معاینه بالینی و روش های معاینه عمومی در زمینه های عملی و غیر عملی میباشد. این فعالیت ها بر اساس دانش هایی که در ترم های قبلی دانشجویان به دست آورده اند، نشات میگیرد.

دانش آموزان در ارتباط مستقیم با بیماران قرار می گیرند و با زمینه های مختلف تخصصی آشنا می شوند. دوره های بالینی شامل ارائه بیماران و تمرینات عملی در بیمارستان است. دوره های نظری در این دوره 25% کاهش پیدا میکند زیرا که بیشتر دوره ها به صورت عملی در آزمایشگاه ها برگزار می شود و کلاس های نظری فقط به یک روز در هفته محدود می شود و دوره های عملی به 5 روز در هفته و به صورت حضور اجباری در تایم های صبح می باشد.

موضوعات بین رشته ای (شامل متدها و روش های پزشکی جایگزین) و همچنین حضور اجباری و یا اختیاری در سخنرانی ها و سمینارها در جلسات تایم بعد از ظهر نیز می باشد. روش های تدریس و سیاست های معاینه تحت تصمیم خودمختار هر دانشکده است، بنابراین جزئیات این طرح کلی می تواند بین دانشکده های مختلف با توجه به رشته های خاص پیش بینی شده در برنامه درسی خود باشد.

سال آخر تحصیل پزشکی در آلمان (Practical medical study) 

برای ورود به این دوره فرد نیاز دارد که در آزمون سراسری مرحله قبل قبول شود.

قبل از آزمون سراسری مرحله قبل باید در سال تحصیلی جاری در آزمایشگاه ها و یا بیمارستان های دانشگاهی، یکی از بیمارستان های آموزشی وابسته به دانشکده های پزشکی یا موسسات معادل آن شرکت نمایند. در طول این دوره از آموزش بالینی عملی، از دانشجویان انتظار می رود که تجربه خود را در زمینه پزشکی گسترش دهند و دانش و مهارت های پزشکی خود را تا سطح بالایی ارتقا دهند.

دانشجویان در این دوره باید بیاموزند که به صورت فردی با بیماران ملاقات نمایند. دانش آموزان می آموزند که با موارد فردی رفتار کنند و کارهای پزشکی را تحت نظارت پزشک انجام دهند. مشارکت فعال در جلسات بالینی، گفتگوها و کنفرانس ها یکی دیگر از جنبه های آموزشی این دوره می باشد. آموزش های عملی در این دوره شامل 3 دوره 16 هفته ای عملی به صورت تمام وقت می باشد که این دوره ها در دانشگاه های وابسته به بیمارستان تدریس می شود که آموزش و گذراندن دوره های پزشکی و جراحی اجباری می باشد.

الزامات مدرک زبان در آلمان

افراد برای تحصیل پزشکی در آلمان حتما باید در زبان آلمانی مهارت کامل را داشته باشند.

به عنوان مثال ارائه مدرک در سطح b1 یا حتی ارائه TestDaf می تواند امتیاز مثبتی برای پذیرش افراد در این زمینه باشد اما در کل به دلیل اینکه کشور آلمان دارای نظام آموزشی رایگان می باشد دارای تعداد زیادی متقاضی برای پذیرش و ویزا مخصوصا در رشته های پزشکی می باشد. پس می توان نتیجه گرفت که خواندن پزشکی در این کشور رقابتی می باشد.

پس هر چه فرد شرایط بهتری داشته باشد از نظر اینکه مدرک زبان آلمانی سطح بالا برساند و همچنین دارای قبولی دانشگاه سراسری با معدل بالا باشند میتواند شانس خود را برای پذیرش و ویزا در این کشور امتحان نماید زیرا که این کشور اعلام کرده است فقط 5 الی 10% از افراد بین المللی را برای تحصیل رشته پزشکی می پذیرد. افراد برای اخذ ویزای دانشجویی از کشور آلمان نیازمند این هستند به سفارت و یا کنسولگری کشورشان مراجعه کنند، برای درخواست ویزای دانشجویی، باید یک گواهی پزشکی ارائه نماید.

دانشگاه های تحصیل پزشکی در آلمان

برترین دانشگاه های پزشکی در آلمان عبارت اند از:

 • دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه روت آخن
 • دانشگاه لوبک
 • دانشگاه ویتن هرک
 • دانشگاه مگدبورگ
 • دانشگاه مونستر
 • دانشگاه ورزبورگ
 • دانشگاه توبینگن
 • دانشگاه فرایبورگ
 • دانشگاه لایپزیک

دانشگاه های تحصیل پزشکی در آلمان

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان

در کل کشور آلمان به سیستم نظامی آموشی نیمه رایگان معروف میباشد اما به طور کلی هزینه تحصیل پزشکی در آلمان بر اساس ملیت فرد متفاوت میباشد که این هزینه ها به شرح زیر هستند:

نوع ملیت هزینه
دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا 300 € یورو
دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا مانند ایران 1500 تا 3500 € یورو

مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در آلمان

بسته به شرایط شما مدارک مورد نیاز متفاوت است ولی به صورت کلی مدارک لازم شامل موارد زیر می باشد:

 • دیپلم 12 ساله دبیرستان و ریز نمرات (حتما فرد باید دارای دیپلم 12 ساله تجربی باشد)
 • داشتن نمره حداقل 17 دروس زیست، شیمی، فیزیک
 • گذرنامه معتبر و یا دیگر اسناد سفر و کپی از آنها
 • کپی شناسنامه و ترجمه صفحات آن
 • تکمیل فرم مخصوص ثبت نام
 • ۲ قطعه عکس 3 در 4
 • CV و یا رزومه
 • ارائه مدرک زبان آیلتس 6  و یا مدرک زبان آلمانی b1 به بالا

معمولا هزینه زندگی دانشجویی در آلمان برای یک فرد در شهرهای خوب این کشور با استناد به سایت سفارت به میزان ماهیانه 800 تا 1000 € در ماه میباشد که این موضوع به سبک زندگی و همچنین شهر زندگی فرد نیز بستگی دارد. برای آگاهی کامل در مورد هزینه زندگی آلمان برای شهرهای مهم این کشور روی لینک مربوطه کلیک نمائید. در این مقاله به اطلاعاتی در خصوص مهاجرت به کشور آلمان برای تحصیل در رشته پزشکی پرداخته شد. برای اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل پزشکی در آلمان می توانید از مشاوره رایگان موسسه سفیران سروش سعادت برخوردار شوید.

36 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی در آلمان

 1. v!da گفت:

  سلام
  ایا برای تحصیل پزشکی در آلمان امحان ورودی هم باید داد و هزینه سالیانه یکجا باید پرداخت گردد؟

 2. صبا صابری گفت:

  سلام ممنون از سایت به روزتون
  یک سوال داشتم آیا حتما برای ورود به دانشگاه مدرک زبان آلمانی باید داشته باشیم؟

 3. هما ميرباقرى گفت:

  با سلام
  وقت سفارت آلمان هنوز طولانى مدته ؟

 4. امیر عباس گفت:

  در مورد مطلب خوبتون در مورد تحصیل پزشکی در آلمان تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد تحصیل پزشکی در انگلستان هم مطلب بذارید

 5. داود گفت:

  برای تحصیل پزشکی در آلمان آیا دوره های کالج هم رایگان هستند یا نه؟

 6. امیر گفت:

  باید توی کنکور ایران رتبه بیاریم که بتونیم از ابتدا پزشکی خوند؟

 7. لیدا بهرامی گفت:

  اطلاعات این مقاله خیلی کامل بود ممنون

 8. ali گفت:

  سلام برای تحصیل پزشکی در آلمان چه شرایطی و چه مدرک تحصیلی نیاز است ؟ آیا با مدرک دانشگاه آزاد هم میتوان در رشته پزشکی در آلمان تحصیل کرد ؟

 9. Arezoo گفت:

  سلام و سپاس.
  میشه در آزمون دوره دوم شرکت کرد بدون شرکت در دوره اول؟ نمرات دروس دوره اول و مدارک گذروندن این واحدها رو در کشور دیگه ارائه بدم. همچین امکانی وجود داره؟

 10. کیوان خرسند گفت:

  برای تحصیل پزشکی در آلمان باید مدرک زبان آلمانی داشته باشیم؟

 11. کیوان خرسند گفت:

  تحصیل پزشکی در آلمان نیاز به مدرک زبان آلمانی داره؟

 12. فهیمه راد گفت:

  سلام خدمت شما آیا با پیش پزشکی مجارستان میشه در آلمان تحصیل کرد؟

 13. leilakk گفت:

  سلام. در مورد شاخه های رشته پزشکی در آلمان بیشتر توضیح بدین. ممنون

 14. امیرحسین گفت:

  با سلام
  ممنون از مقاله خیلی خوب و مفیدتون.

 15. مهسا رجبی گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من ۱۸ سالمه امسال کنکور دادم ولی قبول نشدم متاسفانه
  معدلم ۱۷ هست شروع کردم به خوندن زبان المانی
  میتونم برای تحصیل پزشکی اقدام کنم؟

 16. نظریان گفت:

  سلام مرسی از مقاله بروزتون

 17. قراری گفت:

  آیا برای کار ضمن تحصیل امکاناتی در دانشگاههای آلمان وجود دارد؟

 18. طلایی پور گفت:

  سلام

  در مورد تحصیل در دانمارک هم توضیح دهید.

 19. ناصر زارعی گفت:

  سلام و سپاس
  در مورد اطلاعاتی که در مقاله تو خوندم بسیار کاربردی و موثق بود ممنونم..فقط میخواستم بدونم برای فرزندم که الان کلاس یازدهم هست و سطح معدل بالایی داره چه زمانی باید اقدام کنم؟

 20. حسین حبیبی گفت:

  باسلام و عرض خسته نباشید،
  بسیار ممنون بابت مقاله درج شده بابت تحصیل در کشور آلمان.

 21. h!va گفت:

  سلام و تشکر از مطالب بسیار خوبتون
  تحصیل پزشکی در آلمان ایا نیاز به امتحان ورودی هم دارد؟

 22. اصغرزاده گفت:

  تحصیل پزشکی در آلمان بهتره یا اتریش؟

 23. علی رام رادین فر گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد تحصیل پزشکی در آلمان تشکر می کنماگه امکانش هست در مورد تحصیل مهندسی د رآلمان هم مطلب بذارید

 24. صبا صابری گفت:

  ممنون از مطالب خوبتون

 25. hesam گفت:

  سلام . ممنون بابت مقاله ی خوب و مفیدتون . آیا من و همسرم هم زمان میتونیم اقدام کنیم ؟

 26. امیرحسین گفت:

  با سلام
  مقاله خیلی خوب و مفیدی بود.

 27. مینا سرلک گفت:

  به نظرم آلمان واسه تحصیل پزشکی فوق العاده ست

 28. رضاپور گفت:

  با سلام،ممنون از مقاله بسیار خوبتون

 29. علی نظری گفت:

  تحصیل پزشکی در آلمان چند سال طول میکشه ؟

 30. ترانه گفت:

  آيا ليسانس علوم پايه در ايران را هم قبول ميكنند؟

 31. ارژنگ محمدی گفت:

  هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در آلمان برای مدت یکسال به چه مقدار میباشد؟

 32. ارسلان رکنی گفت:

  آیا میشه زبان المانی قبل از تحصیل در آلمان خوند؟

 33. ماهان گفت:

  سلام تحصیل پزشکی در آلمان به زبان آلمانیه یا انگلیسی؟

 34. سبحان شریعتی گفت:

  پیش پرشکی در المان چقدر هزینه دارد و اینکه باید معدلم در چه سطحی باشه؟ ممنونم

 35. ستاره گفت:

  تحصیل پزشکی و مهندسی یک هزینه داره ؟ رایگان یعنی فقط پول ثبت نام میگیرن درسته؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب بله درسته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *