مهاجرت تحصیلی آمریکا

تحصیل پزشکی در آمریکا

تحصیل پزشکی در آمریکا

بی تردید تحصیل پزشکی در آمریکا با وجود برترین و معتبرترین دانشگاه های دنیا، گزینه اول تحصیلی دانشجویان از سراسر دنیا محسوب می شود. آیا تاکنون درباره تحصیل رشته پزشکی در ایالات متحده فکر کرده اید؟ برخلاف انگلستان، تحصیل پزشکی در کشور آمریکا تنها به صورت گزینه فوق لیسانس یا postgraduate در اختیار داوطلبان قرار دارد، پس بنابرین شما تنها در صورتی می توانید متقاضی برنامه تحصیل پزشکی در ایالات متحده باشید که دوره 4 ساله پیش پزشکی یا pre-med را در رشته زیست شناسی، شیمی یا عصب شناسی به اتمام برسانید. سپس با اتمام این دوره شما آماده آزمون پذیرش کالج پزشکی (MCAT) می شوید که قبولی در آن برای اخذ پذیرش دانشکده پزشکی الزامی می باشد.

 • آزمون های ورودی رشته پزشکی در آمریکا به چه نحوی است؟
 • هزینه تحصیل رشته پزشکی در آمریکا چگونه است؟
 • برترین دانشگاه های پزشکی مورد تائید کدام دانشگاه ها هستند؟
 • مدارک مورد نیاز پذیرش تحصیل پزشکی در آمریکا چه مدارکیست؟

آزمون (MCAT) و (USMLE) در آمریکا

اهمیت تحصیل پزشکی در ایالات متحده تا بدان حد است که بیشترین تعداد دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در دنیا متعلق به کشور آمریکا است و این نشانگر اعتبار بالای دانشگاه های آمریکایی می باشد. برترین کیفیت آموزشی در جهان، امکانات پیشرفته، وجود فرصت های کاری فراوان، متوسط درآمدی بالا، امکان دریافت بورسیه و فاندهای تحصیلی، همه و همه از امتیازات تحصیل پزشکی در کشور آمریکا می باشد. مقاله حاضر به منظور ارائه اطلاعاتی جامع پیرامون تحصیل رشته پزشکی در آمریکا، دانشجویان متقاضی ایرانی را از آزمون پذیرش کالج پزشکی (MCAT) تا آزمون گواهینامه تاییدیه مهارت پزشکی آمریکا (USMLE) راهنمایی می کند. در پایان همین مقاله و در صورت وجود هر گونه سوال یا ابهامی، کارشناسان و مشاورین باتجربه ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تکیه بر دانش روز و تجربه چندین ساله خود می توانند پاسخگوی سوالات شما عزیزان باشند.

اینفوگرافیک تحصیل پزشکی در آمریکا

شرایط و الزمات تحصیل پزشکی در آمریکا

شرایط تحصیل پزشکی در آمریکا ممکن است با توجه به تخصص متقاضیان متفاوت از هم باشد. در مجموع، تحصیل پزشکی در ایالات متحده در حدود 11 سال طول می کشد تا متقاضی بتواند مجوز کار پزشکی خود را در این کشور دریافت نماید. دانشجویان برنامه مقطع لیسانس را در عرض 4 سال به اتمام رسانده و سپس 4 سال از تحصیلشان را در دانشکده پزشکی صرف آموزش تئوریکی می کنند و سپس قبل از دریافت مجوز شغل پزشکی در حدود 7-3 سال از دوره تحصیلی خود را صرف انترنی یا دوره کارورزی می نمایند.

اتمام برنامه لیسانس جهت آمادگی دانشجویان متقاضی برای ورود به دانشکده پزشکی ضروری است. برخی از دانشکده ها برنامه های pre-med  یا پیش پزشکی خاصی را ارائه می دهند که شامل کلاس هایی برای دانشکده پزشکی و نیز آمادگی برای آزمون پذیرش کالج پزشکی (MCAT) می باشد. دوره های رایج در لیسانس علوم (B.S.) در برنامه زیست شناسی شامل شیمی، مطالعات زیست، فیزیک و ژنتیک انسان می باشد.

اکنون، جزئیات مربوط به شرایط تحصیل رشته پزشکی در آمریکا را در جدول زیر با هم مرور می کنیم:

مدرک تحصیلی درجه لیسانس دکتر پزشکی (M.D.) یا دکتر استئوپاتی (D.O.)
ساختار آموزشی پیش پزشکی یا علوم بیولوژی و سپس پزشکی یا Medicine
پیش نیازها مدرک دیپلم متوسطه یا معادل آن؛ نمره بالاتر از 500 در آزمون پذیرش کالج پزشکی (MCAT) و نمره 5.5 آزمون زبان IELTS
مدت زمان برنامه تحصیلی 4 سال برای مقطع لیسانس؛ 4 سال برای دانشکده پزشکی؛ 7-3 سال در اقامت و کارورزی که آن هم به تخصص متقاضی بستگی دارد
مجوز/ گواهی شغلی جواز دولتی (USMLE) لازم است
چشم انداز شغلی (2024-2014) رشد 14%
میانگین دستمزد سالانه (پزشکان و جراحان) $197,700

معرفی برترین دانشگاه های پزشکی آمریکا

درحال حاضر، 172 دانشکده پزشکی یا Medical School در آمریکا وجود دارند که دوره های دکترای پزشکی (MD) و دکترای اوستئوپاتی یا استخوان درمانی (DO) را به دانشجویان متقاضی ارائه می دهند. اکثر دانشگاه های آمریکایی دارای دانشکده مستقل پزشکی می باشند و برترین رتبه های بین المللی را هم در اختیار دارند. به منظور آشنایی دانشجویان عزیز با این دانشگاه ها، ما در فهرست زیر به برخی از معتبرترین دانشگاه های پزشکی آمریکایی اشاره می کنیم:

 • Harvard University
 • Stanford University
 • Johns Hopkins University
 • University of California
 • University of Pennsylvania
 • Washington Universityin St Louis
 • Yale University
 • Columbia University
 • Duke University
 • University of Washington

دلیل محبوبیت بین المللی تحصیل پزشکی در آمریکا چیست؟ دلیل این همه محبوبیت را می توان در اعتبار آموزش پزشکی در آمریکا دانست. مدارک تحصیلی آمریکا توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO)، کمیسیون آموزشی فارغ التحصیلان پزشکی خارجی (ECFMC)، فدراسیون جهانی آموزش پزشکی (WFME)، بنیاد پیشرفت آموزش و پژوهش پزشکی بین المللی (FAIMER) و کمیسیون های آموزش پزشکی کشورهای مختلف همانند فرانسه، انگلستان، هندوستان، ایران، ترکیه، آلمان و … به رسمیت شناخته شده است.

شرایط پذیرش دانشگاه های پزشکی آمریکا

به منظور اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا در رشته های پزشکی، متقاضی بایستی درخواست خود را از طریق اداره خدمات درخواست کالج پزشکی آمریکا (AMCAS) تحویل دهد، اما در این میان دانشگاه علوم پزشکی تگزاس، برنامه پذیرش خاص خود را دارد و اگر شما مایل به تحصیل در این دانشگاه باشید، شما باید درخواست خود را تحویل اداره خدمات درخواست دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی تگزاس (TMDSAS) دهید. مهلت ثبت درخواست ها در آمریکا از هفته اول ماه می شروع و تا ماه ژوئن ادامه می یابد.

متقاضیان مدارک پذیرش خود را شامل جزئیات سوابق تحصیلی، مدارک و ریزنمرات تحصیلی و فعالیت های فوق برنامه، مدارک مسافرتی همانند پاسپورت و کارت شناسایی و نیز نمره آزمون ورودی رشته پزشکی در آمریکا MCAT به اداره مذکور ارسال نموده و منتظر پاسخ می مانند. لازم به ذکر می باشد که برخی از دانشکده های پزشکی در آمریکا علاوه بر مدارک فوق، فرم مقالات چاپ شده و توصیه نامه نیز از متقاضیان درخواست می کنند. هزینه درخواست پذیرش از یک دانشگاه پزشکی در حدود $ 160 (دلار) می باشد و در صورت وجود درخواست های بعدی، هزینه $ 38 (دلار) نیز به هزینه اولیه اضافه می شود.

مراحل فرآبند پذیرش رشته پزشکی در آمریکا در نمودار زیر به روشنی ملاحظه میگردد:

مرحله 1 دیپلم متوسطه + 3.8 GPA
مرحله 2 اتمام برنامه 4 ساله پیش پزشکی
مرحله 3 قبولی در آزمون MCAT
مرحله 4 درخواست پذیرش از دانشگاه های برتر از طریق پورتال AAMC

اخذ ویزای تحصیلی آمریکا (F1 Visa)

پس از اخذ تاییدیه پذیرش از دانشگاه مربوطه، متقاضیان تحصیل پزشکی در آمریکا می بایستی نسبت به درخواست ویزا تحصیلی آمریکا یا F1 Visa اقدام نمایند. ویزای F1 توسط دولت آمریکا برای دانشجویان خارجی صادر می شود که قصد تحصیل در برنامه پزشکی یکی از دانشگاه های آمریکا را دارند. این نوع ویزا 120 روز قبل از شروع یرنامه تحصیلی صادر می شود و مدارک لازم جهت درخواست ویزای مذکور عبارتند از:

 • کپی فرم پذیرش Form I-20 از دانشگاه
 • فرم درخواست الکترونیک ویزای غیرمهاجر DS-160
 • 1 قطعه عکس پاسپورتی 2×2
 • پاسپورت بین المللی معتبر
 • رسید پرداخت هزینه ویزا به مبلغ US$160 (دلار)

آزمون ورودی رشته پزشکی در آمریکا (MCAT)

MCAT یک آزمون چند گزینه ای می باشد که دانش آموزان بایستی قبل از پذیرش نهایی از دانشکده پزشکی در آن قبول شوند. علوم فیریک، زیست شناسی، تفکر بحرانی و مهارت های کلامی از جمله محتوای آزمون MCAT می باشند. داوطلبان آزمون مذکور حدود 5 ساعت وقت دارند تا به تمامی سوالات پاسخ دهند. از ویژگی های این آزمون این است که به صورت کامپیوتری برگزار می شود. اکثر دانشگاه های علوم پزشکی آمریکا نمرات آزمون MCAT را در پذیرش نهایی خود لحاظ می کنند. بنابراین، برای پذیرش در برنامه های تاپ کسب بالاترین نمرات در اولویت دانشگاه ها قرار دارند. حد نصاب نمره قبولی در این آزمون بالای 500 امتیاز می باشد. متولی برگزاری آزمون MCAT نیز AAMC (انجمن کالج های پزشکی آمریکا) می باشد.

پس پذیرش رشته های پزشکی در ایالات متحده بسیار رقابتی و تنگاتنگ می باشد و به منظور پذیرش از اکثر دانشگاه های پزشکی آمریکا، ارائه نمره آزمون ورودی رشته پزشکی در آمریکا یا همان MCAT پیش نیاز ضروری محسوب می شود. هزینه ثبت نام در آزمون مذکور برای متقاضیان خارجی چیزی در حدود $ 310 (دلار) می باشد، البته اگر ثبت نام در طی بازه زمانی معمول (حدود 1 ماه قبل از تاریخ برگزاری آزمون) انجام شود. ناگفته نماند که امکان برگزاری آزمون در کشورهای خارجی از جمله کشور ترکیه نیز فراهم می باشد.

آزمون گواهینامه مهارت پزشکی آمریکا (USMLE)

متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آمریکا بایستی بدانند که برای اتمام تحصیلات پزشکی در آمریکا و اخذ مدرک پزشکی، آزمون دیگری نیز وجود دارد. بر اساس قوانین آموزش عالی آمریکا قبل از اینکه متقاضیان مدرک پزشکی خود را دریافت نموده و وارد بازار کار شوند، آنها می بایست آزمون  گواهینامه تاییدیه مهارت پزشکی آمریکا یا USMLE را بگذرانند. آزمون مذکور در طی 3 فاز مختلف در فواصل زمانی مختلف در طول دوره تحصیلی برگزار می شود:

 • فاز اول آزمون معمولا در طی سال دوم تحصیلی برگزار می شود.
 • فاز دوم آزمون در طی سال چهارم تحصیلی از متقاضیان اخذ می شود.
 • فاز سوم و آخر آزمون که در طی سال اول برنامه اقامت برای کار پزشکی (دوره انترنی) برگزار می شود.

هزینه تحصیل پزشکی در کشور آمریکا

آمارها حاکی از آن است که هزینه تحصیل پزشکی در آمریکا نسبت به دیگر کشورهای جهان بالا است. به طور متوسط، شهریه های تحصیلی دانشگاه های دولتی و هزینه بیمه سلامت در طی سال تحصیلی 2019-2018 از $ 36,755 (دلار) برای دانشجویان آمریکایی تا $ 60,802 (دلار) برای دانشجویان خارجی متغییر است، اما هزینه های تحصیلی در دانشگاه های خصوصی نسبتا پایین است و شهریه های دانشجویان آمریکایی و خارجی به ترتیب، $ 59,076 (دلار) و $ 60,474 (دلار) می باشد.

با این همه، نباید از این نکته غافل شد که شهریه دانشگاه های پزشکی در آمریکا از برنامه ای به برنامه دیگر نیز بطور گسترده ای متغیر است. بنابراین، قبل از درخواست پذیرش از دانشگاه های آمریکایی مهم است که ابتداء هزینه های تحصیلی و زندگی در آمریکا را مدنظر قرار داد. در جدول زیر، شهریه برخی از معروفترین دانشگاه های پزشکی آمریکا را مشاهده می نمائید:

دانشگاه شهریه به دلار آمریکا ($)
(University of Washington School of Medicine (WA 66881 $ دلار
(Duke University School of Medicine (NC 67316 $ دلار
(Harvard Medicine School (MA 66735 $ دلار
(Washington University School of Medicine (MO 65044 $ دلار
(Stanford University School of Medicine (CA 64479 $ دلار
(California University of Science and Medicine (CA 36000 $ دلار
(Columbia University Collede of Physicians and Surgeons (NY 66750 $ دلار
(Yale School of Medicine (CT 64733 $ دلار
(Johns Hopkins University School of Medicine (MD 58949 $ دلار
(Pennsylvania State University College of Medicine (PA 54416 $ دلار

هزینه تحصیل پزشکی در کشور آمریکا

بورسیه جهت تحصیل دانشجویان پزشکی در آمریکا

در آمریکا، برنامه های بورسیه خاصی برای کلیه دانشجویان خارجی وجود دارد. اعطای بورسیه تحصیلی در دانشگاه های پزشکی ایالات متحده بر مبنای شایستگی تحصیلی دانشجویان و یا بر پایه نیاز دانشجو می باشد. دانشجویان دارای امتیاز بالا در آزمون USMLE به آسانی می توانند جهت پوشش مالی تحصیلات خود در آمریکا به فرصت های بورسیه دسترسی پیدا کنند. همه ساله، برای بیش از 1000 دانشجو از کشورهای خارجی بورسیه تحصیلی تعلق می گیرد. کل مبلغ بورسیه تعلق یافته به دانشجویان خارجی در سال 2019 به بیش از USD 2 میلیون دلار می رسد که رقم قابل توجهی است.

در آمریکا، دانشگاه های پزشکی عمدتا از طرف دولت آمریکا تامین مالی می شوند. دانشگاه های پزشکی معتبر زیادی در آمریکا وجود دارد که بورسیه های مختلفی را به دانشجویان خارجی اختصاص می دهند. دانشگاه هایی مثل دانشگاه هاروارد، ییل، دانشگاه واشینگتون، دانشگاه آریزونا، دانشگاه جانز هاپکینز، کالج پزشکی آلبرت انیشتین، دانشگاه استنفورد، دانشگاه منیسوتا و … هر کدام برنامه های بورسیه مخصوص خود را دارند.

مزایای تحصیل پزشکی در آمریکا

مسلما تحصیل پزشکی در ایالات متحده یکی از آرزوهای مهم هر دانشجویی در دنیا می باشد، اما بایستی در نظر داشت که سیستم تحصیل پزشکی در آمریکا متفاوت از کشورهای اروپایی است. علی رغم هزینه بالای تحصیل پزشکی در کشور آمریکا، نباید از مزایا و امتیازات مختلف تحصیل در آمریکا غافل شد. از امتیازات تحصیل رشته پزشکی در آمریکا می توان به امکان اشتغال به کار طبابت در هر کشوری بدون آزمون تعیین صلاحیت اشاره نمود که این بخاطر اعتبار فوق العاده مدرک پزشکی آمریکا می باشد که مورد قبول اکثر کشورهای دنیا می باشد.

پزشکان در آمریکا در طی دوره اقامت 4 ساله خود برای دوره کارورزی درآمدی تا US $5500 (دلار) را بدون هیچ هزینه ای دریافت می نمایند. در صورت اخذ اقامت آمریکا و اشتغال در این کشور، پزشکان مجوزدار می توانند سالانه حتی بیش از US $200000 (دلار) درآمد کسب کنند، همچنین از دیگر امتیازات تحصیل پزشکی می توان به اخذ انواع بورسیه ها و فاندهای تحصیلی اشاره کرد که تعداد آنها به بیش از 504 بورسیه مختلف می رسد. کیفیت برتر آموزش پزشکی، شهرت بین المللی، تقاضای بالا، امکان کار ضمن تحصیل از دیگر امتیازات تحصیل در آمریکا می باشد. در پایان، هموطنان عزیز برای کسب مشاوره های تخصصی در زمینه اعزام دانشجو و مهاجرت تحصیلی به آمریکا می توانند با کارشناسان و وکلای زبده ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشند.

14 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی در آمریکا

 1. سینا گفت:

  سلام. بدون مدرک زبان امکان اخذ ویزای تحصیل آمریکا ممکن یا دنه؟ حتما زبان لازم
  ممنون

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب اگر که زیر ۱۸ سال هستید میتونید بدون مدرک زبان اقدام کنید اما اگر بالای ۱۸ سال هستید خیر

 2. amir گفت:

  برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا در ایران به سفارت کدوم کشور باید مراجعه کرد؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما باید به کشورهای همسایه مراجعه کنید

 3. امید گفت:

  سلام. بنده دخترم دیپلم تجربی . و دیپلمش تازه گرفته. خواستم ببینم از کجا و چگونه میشه فهمید مثلا کدوم کشور یا دانشگاه براش مناسبه. اصلا معیار این کار تو هر کشور چیه؟ و آیا آزمون خاصی داره. ممنون از مطلبتون . قاهری

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما باید شرایط ایشونو بررسی کنیم بهتره با شماره های موسسه برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرین

 4. ناهید گفت:

  ba salam va khaste nabashin
  lotfan befarmaien parastari ham sharayetsh masle pazashki to amrica ya na
  thanks

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما بله تمامی شرایط رشته های پزشکی و پیرا پزشکی نیازمند معادل سازی مدرک خواهد بود برای اطلاعات بیشتر با شماره های موسسه تماس بگیرید

 5. زهرا گفت:

  با سلام
  چطوری میشه از دانسشگاه های آمریکا پذیرش گرفت وقتی آمریکا سفارت نداره تو ایران ؟ مگه میشه

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما برای اخذ ویزای از سفارت آمریکا باید به کشورهای اطراف مراجعه کنید

 6. Sepide گفت:

  slm khste nbshid
  vse pzshki amrica b joz nomre mcat moadele lisanse olum payam dar nazar grfte mishe ya moadele diplome tajrobim

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام عرض ادب به منظور پزشکی در آمریکا صرفا باید علوم پایه در آمریکا بگذرانید

 7. مینا گفت:

  سلام وقت بخیر، من دانشجوی هوشبری مقطع کارشناسی ام؛ درسم امسال تموم میشه۲۳ سالمه؛ میخوام آمریکا برای تحصیل توی رشته پزشکی اقدام کنم و میخوام که حتما نتیجه بگیرم، چیکار باید انجام بدم؟ لطفا راهنمایی کنید

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما آیا تا به حال به کشور کانادا، آمریکا و یا اروپایی سفر کرده اید؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *