مهاجرت تحصیلی اتریش

تحصیل پزشکی در اتریش

تحصیل پزشکی در اتریش

همزمان با کنکور سخت ایران و عدم قبولی در رشته پزشکی در کشورمان، یکی از انتخاب ها برای متقاضیان تحصیل پزشکی در اتریش میباشد. دلیل اصلی این انتخاب احتمالا رایگان بودن نظام آموزشی اتریش میباشد، در کشور ما نیز تحصیل پزشکی در اتریش بسیار مورد توجه است زیرا دانشجویان قصد تحصیل در اتریش را بر أساس اینکه سطح آموزشی اتریش آشکارا بالاتر است و حتی بعد از تحصیل نیز فارغ التحصیلان آن، فرصت های بیشتر و بهتری را در پیش روی خواهند داشت. همچنین رایگان بودن تحصیل در این کشور از مهمترین دلایل جذب افراد برای تحصیل در این کشور می‌ باشد.

 • شرایط اخذ پذیرش پزشکی در اتریش چیست؟
 • منابع آزمون پزشکی اتریش کدام ها میباشد؟
 • اسامی دانشگاه های پزشکی در اتریش که مورد قبول وزارت بهداشت ایران نیز میباشد کدامند؟
 • مدارک لازم برای ویزای تحصیلی اتریش چیست؟
 • شرط تحصیل رایگان در دیگر کشورهای اروپایی به چه صورت هست؟

متقاضیان برای دریافت پذیرش تحصیلی اتریش باید در زمان خاصی مدارک خود را بفرستند. برای آغاز ترم زمستان تا اول سپتامبر و برای آغاز ترم تابستان نهایتاً تا اول فوریه مدارک را باید ارائه دهند. ضمن این که باید بدانید مدت زمان لازم برای دریافت پذیرش حدود 6 تا 8 هفته و بعد از سپری شدن این مدت و با دریافت نامه پذیرش از سوی دانشگاه معتبر اتریشی، دانشجو قادر است برای دریافت ویزای تحصیلی خود اقدام نماید. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از موسسات فعال و با تجربه در زمینه اعزام دانشجو برای تحصیل پزشکی اتریش است.

تحصیل در اتریش

 اتریش یکی از مقاصد پرطرفدار تحصیلی در جهان به شمار میباشد. دانشگاه های اتریش دارای سطح کیفی آموزشی بالایی میباشند، حتی برخی از آن ها دارای رتبه بالا در بین دانشگاه های دنیا هستند. بطور کلی نظام آموزشی اتریش جایگاه ارزنده ای در جهان دارد و حتی در برخی زمینه های علمی جزء کشورهای پیشرو میباشد. هم اکنون چیزی در حدود یک چهارم دانشجویان فعال در مقاطع مختلف تحصیلی در این کشور را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند.

اتریش یکی از معدود کشورهای دنیا است که بر اساس سیاست های آموزشی دولت، تحصیل در آن کشور رایگان است. این که گفته میشود تحصیل در اتریش رایگان است، درواقع دانشجویان موظف به پرداخت مبلغ اندکی در آغاز هر ترم به ازای کمتر از 400 € برای ثبت نام هستند و از اینرو رایگان محسوب می گردد.

اما سایر هزینه های تحصیلی مانند هزینه های جانبی از جمله هزینه تهیه لوازم تحصیلی و همچنین هزینه های زندگی به قوت خود باقی است. مهم ترین نکته در این باره این است که تحصیل رایگان در اتریش صرفا مربوط به دانشگاه های دولتی این کشور است و برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی آن باید شهریه تحصیلی دانشگاه را پرداخت نمود. دانشجویان در اتریش نیز به طور استاندارد اجازه کار پاره وقت دانشجویی را دارند. افراد از این طریق می توانند هم مقداری از هزینه های تحصیل خود را تدارک ببینند و هم اینکه برای کاریابی بعد از تحصیل آماده شوند و بتوانند نهایتا به راحتی و با اطمینان به اقامت این کشور برسند.

اینفوگرافیک تحصیل پزشکی در اتریش

شرایط تحصیل پزشکی در اتریش

متقاضیان ایرانی باید در کنکور سراسری  ایران شرکت کرده و در رشته پزشکی قبول شده باشند. حال این که کنکور آزاد قبول شده است یا سراسری، شرایط متفاوت است زیرا کشور اتریش اکنون فقط به افرادی که قبولی و اشتغال به تحصیل از دانشگاه های سراسری روزانه داشته باشند پذیرش رایگان ارائه میدهد.

برای تحصیل پزشکی در اتریش باید در آزمون ورودی نمره قبولی دریافت نمود. ازآن جا که رشته پزشکی و بلکه رشته های گروه پزشکی در سراسر دنیا یکی از پر تقاضا ترین رشته ها برای تحصیل میباشند و از سوی دیگر، امکانات کافی و متناسب با حجم درخواست وجود ندارد، بنابراین پذیرش این رشته ها معمولا از طریق برگزاری آزمون ورودی انجام میشود. این آزمون دارای مواد امتحانی خاص خود است که معمولا شامل علوم پایه و زبان و هوش میباشد. افرادی که بتوانند در این آزمون ورودی، نمرات بالاتر را کسب نمایند، واجد شرایط برای تحصیل در رشته پزشکی هستند و می توانند در دانشکده های پزشکی ثبت نام کرده و مشغول تحصیل شوند.

دانشجویان قبل شرکت در آزمون می توانند کلاس‌ های FOUNDATION که حدود 1 تا 1.5 سال زمان خواهد برد را بگذرانند. در این دوره آن‌ ها برای برگزاری آزمون پزشکی آماده می‌ شوند. دروس ارائه شده در این دوره شامل شیمی، فیزیک، زیست‌شناسی، هوش، ریاضی و زبان آلمانی است. دانشجویان موظفند در این دروس نمرات خوبی دریافت نمایند. پس از آن آمادگی لازم برای موفقیت در آزمون ورودی را به دست خواهند آورد و می توانند در رشته پزشکی تحصیل نمایند.

آزمون ورودی پزشکی اتریش

به منظور موفقیت در این امر، دانشجویان بین المللی باید دروس پایه ای همچون زیست شناسی، شیمی، ریاضیات و فیزیک را فرا بگیرند. دوره آمادگی برای امتحان ورودی، به صورت فشرده برگزار می شود. همچنین دوره های زبان آلمانی به عنوان زبان رسمی نیز برگزار می گردد که لازم است متقاضیان فاقد مدرک زبان در آن شرکت کنند. چنانچه متقاضی از قبل دارای مدرک معتبر زبان آلمانی باشد نیازی به شرکت در دوره های زبان قبل از شروع دروس پزشکی را نخواهد داشت. شرکت در این دوره ها تاثیر کاملا مثبت و محسوسی در موفقیت افراد دارد.

امتحان ورودی به طور همزمان و در تمام دانشگاه های پزشکی سراسر اتریش برگزار می شود و دانشجویان می توانند تنها با ثبت نام در یک دانشگاه برای گذراندن این امتحان شرکت نمایند. متقاضیان برای ثبت نام پزشکی در دانشگاه های اتریش، باید امتیاز لازم در امتحان ورودی و مدرک معتبر زبان آلمانی در سطح C1 داشته باشند. پذیرش تحصیلی برای رشته پزشکی در اتریش تنها یک بار در سال در دانشگاه های پزشکی این کشور اتفاق می افتد. افرادی که خواهان شرکت در امتحان ورودی هستند باید تا پایان ماه مارس ثبت نام کنند. امتحان ورودی، نخستین جمعه ماه جولای برگزار می شود و نتایج در هفته اول ماه آگوست اعلام خواهد شد.

مراحل تحصیل پزشکی در اتریش

تحصیل پزشکی در اتریش در مقطع لیسانس 3 الی 4 سال زمان می برد. همه‌ درس‌ های این رشته به زبان آلمانی تدریس می‌ شود. افراد برای تحصیل در سطح کارشناسی دانشگاه اتریش الزاماً باید در کنکور سراسری قبول شود و یا در یک دانشگاه ملی یا آزاد کشور خودش مشغول به تحصیل باشد. تحصیل پزشکی در اتریش در مقطع فوق لیسانس 2 سال زمان می برد. برای سطح دکترای تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در اتریش داشتن مدرک سطح کارشناسی ارشد از دانشگاه‌ های با اعتبار الزامی است. دروس در سطح دکترا به دو زبان ارائه می‌ شوند: آلمانی و انگلیسی.

یکی دیگر از راه های اخذ پذیرش پزشکی در اتریش این است که فرد متقاضی قبل از ورود به دانشگاه، مقاطع کالج و یا مدارس خود را در اتریش و یا اروپا سپری کرده باشد و برای ورود به تحصیل به رشته پزشکی در آزمون ورودی این کشور شرکت کند و در صورت قبولی حق شرکت رد کلاسهای پزشکی در اتریش را دارا خواهد بود.

تحصیل تخصص پزشکی در اتریش

اخذ تخصص و پست دکترا یکی از مدارج تحصیلی آکادمیک است که فارغ التحصیلان زیادی خواهان گذراندن آن هستند. اتریش نیز  اصولا یکی از کشورهای پیشرفته علمی می باشد که شمار زیادی قاعدتا در پی گذراندن دوره های تخصص و پست دکترا در آن می باشند. اخذ پذیرش در این سطوح، بسیار سخت و کاملا رقابتی می باشد و لازم است که متقاضیان، واجد شرایط خاصی باشند. اصلی ترین این ویژگی ها، داشتن رزومه مناسب می باشد. چنین رزومه ای باید مشتمل بر مدرک زبان با نمره بالا، سوابق آموزشی و پژوهشی ارزنده، سابقه شرکت در سمینارها و مسابقات علمی و مانند اینها باشد.

از نکات قابل توجه در این باره این است که بر خلاف مقاطع پایین تر، اخذ پذیرش در این مقطع کار مشکل تری است در حالی که اخذ ویزای تحصیلی آن آسان تر خواهد بود. اشخاصی که تا این سطح، تحصیلات داشته باشند و بتوانند از طرف یکی از مراکز آموزشی معتبر در اتریش نیز پذیرش بگیرند، به معنای آن است که اینها افراد ارزنده ای هستند و بنابراین افیسر سفارت خانه به عنوان مامور دولت اتریش، نظر بسیار مساعدی نسبت به این افراد خواهند داشت.

آزمون پزشکی اتریش

پزشکان سایر کشورها که خواستار کار در اتریش باشند، شرایط خاصی را باید طی نمایند. این مورد برای شهروندان اتحادیه اروپایی و منطقه اروپا و نیزشهروندان سایر کشورها متفاوت است. در مورد شهروندان اتحادیه اروپا، این گروه که مدرکشان را از یکی از دانشگاه های اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا سوییس دریافت کرده اند، نیازی به معادل سازی مدارکشان در اتریش ندارند و در عوض راه سریع تری برای آن ها وجود دارد که مدارکشان در اتریش به رسمیت شناخته شود.

منابع درسی آزمون پزشکی در اتریش عبارتند از:

 • زیست
 • شیمی
 • فیزیک
 • ریاضی
 • ضریب هوشی و اطلاعات عمومی

شرایط پزشکان کشور ثالث برای تحصیل در اتریش

و اما افرادی که مدرکشان را از یک کشور ثالث (غیر اتریشی و غیر اروپایی) دریافت نموده اند، نیاز دارند تا مدرکشان مطابق سیستم اتریش معادل سازی شود. آنها می بایست در یک دانشگاه دولتی، موسسه فنی حرفه ای اتریشی (Fachhochschule)، یا دانشگاه تربیت مدرس (Pädagogische Hochschule) برای معادل سازی مدارکشان درخواست دهند. فردی که در حال حاضر در کشور ثالثی پزشک است، می بایست در ابتدا از یک دانشگاه پذیرش بگیرد، مدرک C1 زبان آلمانی اخذ نموده و سپس استاد راهنما پیدا کند تا به وی کار بدهد. همچنین بیمارستانی بیابد تا او را آنجا استخدام کنند. پس از این امر باید از سفارت برای کار اخذ مجوز کند و بر مبنای این مجوز کار، ویزا بگیرد.

این کار به خصوص در کشور آلمان ریسک بسیار بالایی دارد اما در کشور اتریش راه حلی وجود دارد به این صورت که برای PHD (تحصیل دکتری در اتریش) فرد می بایست پذیرش بگیرد و سپس 1 تا 2 سال زمان دارد استاد پیدا کند. این فرد همچنین می بایست امتحان معادل سازی بدهد ولی نکته بسیار مهمی که در خصوص این امتحان می بایست به آن توجه کنید، این است که فقط یکبار می توان در آن شرکت کرد.

اسامی دانشگاه های پزشکی در اتریش

برخی از معروف ترین دانشگاه های اتریش برای تحصیل پزشکی در اتریش عبارتند از:

نام دانشگاه  رنکینگ دانشگاهی در اروپا
Medical University of Graz 11
Medical University of Innsbruck 19
Medical University of Vienna 5
University of Vienna 7
Paracelsus Private Medical University 51

مدارک ویزا جهت تحصیل پزشکی در اتریش

برای اخذ ویزای تحصیلی اتریش، داشتن و ارائه مدارک ذیل لازم است:

 • اصل و کپی گذرنامه
 • اصل و کپی شناسنامه
 • مدرک دال بر عدم سوء پیشینه
 • عکس پرسنلی رنگی
 • سند ازدواج در صورت متاهل بودن و سند طلاق در صورت وجود
 • در صورت دانشجو بودن مدرک اشتغال به تحصیل
 • معرفی حساب بانکی با حداقل موجودی ده‌ هزار یورو (اثبات تمکن مالی)
 • ارائه نمودن مدرک زبان
 • ارائه اصل مدارک همه‌ مقاطع تحصیلی با دارا بودن ریزنمرات

چنانچه مدارک از دانشگاه آزاد دریافت شده باشد، باید برای دریافت عدم منع تحصیل و تاییدیه صحت آن به وزارت علوم ارجاع شود. باید یادآوری شود که همه‌ مدارک موجود باید به زبان آلمانی ترجمه شوند.

هزینه‌ های تحصیل و زندگی در اتریش

در مورد هزینه های تحصیل پزشکی در اتریش باید بگوییم که این هزینه ها به چند بخش متفاوت تقسیم می شود. اول از همه هزینه های شرکت در دوره آماده سازی یا همان Foundation است. گذراندن این دوره چیزی حدود 12 تا 14 هزار یورو هزینه دارد و دانشجو باید توانایی پرداخت این مبلغ را داشته باشد. هزینه دوره‌ های زبان آلمانی نیز حدود 7700 یورو است که دانشجویان فاقد مدرک زبان، باید در این دوره ها نیز الزاما شرکت نمایند. و اما هزینه تحصیل در اتریش اگر در دانشگاه دولتی پذیرفته شود تقریبا رایگان است و تنها لازم است که به هنگام ثبت نام در هر ترم مبلغ حدودا 370 € یورو پرداخت گردد و اما هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی چیزی در حدود 10.000 € یورو است.

از سوی دیگر، هزینه‌ های زندگی در اتریش می باشد که بستگی به نوع زندگی افراد متفاوت خواهد بود. خصوصا اینکه دانشجو در چه شهری یا محله ای و یا حتی چه خانه ای سکونت کند، اما در حالت کلی و به طور متوسط حدود 800 تا 900 یورو در ماه می‌ باشد. دانشجویان با انجام کار دانشجویی می توانند قسمتی از این مخارج را تأمین نمایند. اجاره خوابگاه‌ های دانشجویی نیز چیزی در حدود 300 تا 500 یورو است. این خوابگاه‌ ها دارای تجهیزات کامل برای دانشجوها می‌ باشد. برای کسب اطلاعات تکمیلی به مقاله‌ های هزینه زندگی در کشور اتریش مراجعه نمایید. همچنین می توان برای تامین هزینه ها از بورسیه تحصیلی استفاده کرد.

تحصیل رایگان پزشکی در اروپا

تحصیل رایگان پزشکی در اروپا منحصر به کشور اتریش نیست ولی محدود به چند کشور است. از دیگر کشورهای اروپایی که تحصیل در آن ها رایگان است می توان به آلمان و نروژ اشاره کرد. اما البته شرایط تحصیل پزشکی در همه این کشورها یکسان نیست. به یاد داشته باشید که تحصیل در یک کشور خارجی نیازمند پشت سر گذاردن دو مرحله اصلی است: یکی اخذ پذیرش تحصیلی و دیگری نیز اخذ ویزای تحصیلی. این چند کشور اروپایی که تحصیل پزشکی در آن ها رایگان است در یک مرحله و یا بعضا در هر دو مرحله دارای شرایط خاص خود هستند و با دیگران متفاوت می باشند؛ خصوصا در مرحله اخذ ویزای تحصیلی که با توجه به وضعیت سیاسی و  سیاست های مهاجرتی و فوق همه مسائل، روابط فی مابین کشورها دستخوش تغییرات زیادی واقع می گردد.

مقایسه تحصیل پزشکی در آلمان و اتریش

آلمان یکی دیگر از معدود کشورهای اروپایی است که تحصیل در دانشگاه های دولتی آن رایگان است. بطور کلی دو کشور آلمان و اتریش شباهت های بسیاری به یکدیگر دارند. این شباهت از مسائل اجتماعی تا نظام آموزشی و سیاست های تحصیلی و غیره برقرار است. اما هم اکنون تفاوت عمده ای در مرحله صدور ویزای این دو کشور برای ایرانیان وجود دارد. کنسولگری اتریش در سال های اخیر روند سخت گیرانه ای را در ارتباط با شهروندان کشورمان در پیش گرفته است و هر سال نیز آن را تشدید می کند. متاسفانه شرایط به گونه ای می باشد که در بهترین حالت، شانس متقاضی برای دریافت این ویزا کمتر از 50% خواهد بود.

سفارت آلمان اما شرایط مساعد تری دارد و احتمال دریافت ویزا از آن بیشتر می باشد. ولی البته آن نیز به نوبه خود، مشکلات دیگری دارد. اصلی ترین مشکل سفارت آلمان در ایران، مسئله نوبت دهی و وقت مصاحبه است. وقت هایی که سفارت این کشور برای مصاحبه با متقاضیان تعیین می کند بیش از یک سال طول می کشد و کل این پروسه چیزی در حدود یکسال و نیم تا دو سال به طول می انجامد.

مقایسه تحصیل پزشکی در آلمان و اتریش

بهترین دانشگاه های پزشکی در آلمان

لیست 10 دانشکاه برتر پزشکی در آلمان عبارت اند از:

اسم دانشگاه  اسم شهر
Heidelberg University هایدلبرگ
Rwth Aachen University آخن
Lübeck University لوبک
Witten/Hercke University زولینگن
Magdeburg University ماگدبورگ
Münster University مونستر
Würzburg University وورتسبورگ
Tübingen University توبینگن
Freiburg University فرایبورگ
Leipzig University لایپزیگ

مقایسه تحصیل پزشکی در نروژ و اتریش

نروژ نیز دیگر کشور اروپایی است که تحصیل در آن رایگان می باشد و آن کشور نیز شرایط خاص خود را در مورد صدور پذیرش و صدور ویزا دارد. از مشکلات تحصیل در این کشور می توان به یادگیری زبان نروژی اشاره کرد زیرا تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی این کشور نیز قاعدتا به زبان رسمی آن انجام می پذیرد. همچنین می توان به دشواری فرآیند دریافت ویزای آن برای هم میهنانمان اشاره نمود.

شراط قبولی در آزمون پزشکی نروژ عبارت است از:

 • دارا بودن مدرک زبان رسمی نروژ
 • گذراندن دروس علوم پایه و پری مدیکال قبل از دانشگاه
 • موفقیت در آزمون ورودی
 • قبولی در دانشگاه های کشور مبداء

بهترین دانشگاه های پزشکی در نروژ

لیست 10 دانشکاه برتر پزشکی در نروژ عبارت اند از:

اسم دانشگاه  اسم شهر
 University of Oslo اسلو
University of Bergen برگن
Norwegian University of Science and Technology تروندهایم
University of Troms ترومسا
Norwegian Sport of School Science السوند
Oslo and Akershus University College السوند

در نهایت و با توضیحات مفصلی که به استحضار شما رسید، چنانچه خواهان تحصیل پزشکی در اتریش هستید توصیه می کنیم حتما با مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید و از یاری وکلای خبره ما بهره مند شوید. ما با تجربه چند ساله ای که در این زمینه داریم می توانیم شانس موفقیت شما را تا حداکثر ممکن افزایش دهیم.

29 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی در اتریش

 1. صبا صابری گفت:

  ممنون از مطالب به روز و مفیدتون

 2. علی رام رادین فر گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد تحصیل پزشکی در اتریش تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد تابعیت و اقامت از طریق ازدواج در کشور اتریش هم مطلب بذارید

 3. هایده باقری گفت:

  با سپاس بابت مقالات خوبتون

 4. e.farahani گفت:

  بعد از چند سال به عنوان پزشک به بنده اقامت می دن؟ اگر بخوام برای تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی یه دوره phd بخونم می تونم ویزا بگیرم؟

 5. محمد زارعی گفت:

  منابع درسی برای ازمون رو از کجا میتونم تهیه کنم؟

 6. صبا گفت:

  خیلی جامع و کاربردی بود اطلاعات این مقاله ممنون

 7. فهیمه راد گفت:

  سلام
  ایا به زبان انگلیسی هم امکان پذیر هست؟

 8. Hp گفت:

  میشه بگید آیا همه مدارک پزشکی دانشگاه های اتریش مورد قبول وزارت علوم است؟

 9. sohrab گفت:

  عالی بود ممنون

 10. امیرحسین گفت:

  مقاله خیلی خوبی بود.
  ممنون

 11. آتوسا گفت:

  آیا امکان کار حین تحصیل در اتریش فراهم ؟

 12. leilakk گفت:

  وین شهر قشنگیه. لطفا در مورد جاذبه های گردشگری توضیح بدین. متشکر

 13. محمد امینی گفت:

  سلام تحصیل پزشکی در اتریش چقدر هزینه داره ؟

 14. صادق گفت:

  شرایط تحصیل پزشکی در اتریش سخته گزینه ای دیگه هم دارید؟

 15. ارسلان رکنی گفت:

  آیا با دوره های زبان مجارستان میشه در اتریش پزشکی خواند؟

 16. نوروزی گفت:

  سلام من رشته تحصیلی دوران دبیرستانم انسانی بوده ایا می تونم در رشته پزشکی ادامه تحصیل بدم؟

 17. حسن گفت:

  آیا مدارک دانشگاههای اتریش مخصوصا مدارک پزشکی اتریش از نظر وزارت علوم معتبره؟

 18. امیر گفت:

  مقاله مفید و سودمندی بود.
  ممنون

 19. هستی گفت:

  سلام. تحصیل دوره های مهندسی در دانشگاه های اتریش چه شرایطی داره؟

 20. هزاره گفت:

  بابت مطالب مفید سایتتون ممنونم.

 21. آرمان گفت:

  بسیار جامع و کاربردی

 22. ساسان گفت:

  شرایط تحصیل پزشکی در اتریش به چه صورت است؟

 23. مصطفی گفت:

  تحصیل پزشکی در اتریش چند سال طول میکشه؟

 24. محمد امینی گفت:

  سلام تحصیل پزشکی در اتریش برای ارشد چطوریه ؟

 25. ارسلان رکنی گفت:

  سلام خدمت شما آیا میشه دوره زبان شرکت کرد در اتریش؟

 26. سینا گفت:

  روند اعطا ویزا تحصیلی در این کشور به چه صورت می باشد؟

 27. نگار گفت:

  شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در اتریش به چه صورت است؟

 28. رضا جان محمدی گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد تحصیل پزشکی در اتریش تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد تابعیت و اقامت از طریق ازدواج در کشور اتریش هم مطلب بذارید

 29. یلدا گفت:

  برای تحصیل تو این کشور اگر بخواهیم به زبان انگلیسی پزشکی بخونیم امکان هست؟ اگر میشه هزینه داره یا رایگانه ؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =