مهاجرت تحصیلی استرالیا

تحصیل پزشکی در استرالیا

تحصیل پزشکی در استرالیا

دانشجویان علاقه مند به تحصیل در رشته های پزشکی میتوانند با تحصیل پزشکی در استرالیا و فارغ التحصیلی از این کشور بهترین شرایط را برای آینده خود متصور شوند. چرا که یکی از دغدغه های فارغ التحصیل پزشکی جهت ادامه کار به عنوان یک پزشک مورد قبول واقع شدن این مدرک برای کار در حرفه پزشکی در سایر کشورها و همچنین برگشت به ایران و کار در کشورمان است، که با انتخاب کشوری همچون استرالیا و وجود بهترین دانشگاه های پزشکی دنیا در این کشور این نگرانی دیگر برای دانشجویان ایرانی معنی ندارد.

 • شرایط تحصیل پزشکی در کشور استرالیا برای دانشجویان ایرانی به چه صورت است؟
 • مراحل تکمیل رشته پزشکی در استرالیا به چه صورت است؟
 • هزینه تحصیل رشته پزشکی در استرالیا چه مقدار است؟
 • شرایط کار بعد از فارغ التحصیلی در رشته پزشکی در استرالیا به چه صورت است؟

با توجه با بالا بودن قیمت دلار در سال های اخیر هزینه های تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان مبلغ بالاتری را برای دانشجویان خارجی در بردارد اما با وجود هزینه بالا، سطح دانشگاه های استرالیا ارزش صرف هزینه را برای آنان که توانایی مالی دارند، خواهد داشت و گزینه ای معقولانه به حساب می آید.

مراحل تحصیل پزشکی در استرالیا

علاقمندان به تحصیل پزشکی در کشور استرالیا بایستی ابتدا شرایط پذیرش در دانشگاه های این کشور را دارا باشند و سپس درخواست ویزای تحصیلی نمایند، در این بین عواملی از قبیل:

 • ارائه مدرک دیپلم دوازده ساله
 • عدم وجود فاصله تحصیلی و داشتن سن مناسب
 • توانایی مالی
 • دانش زبان

از شرایط و اصول اولیه مورد نیاز این پروسه خواهند بود و پیشنهاد می شود که قبل از هر اقدامی در مورد شانس موفقیت خود با متخصصین این امر مشورت نمائید، معمولا شما به دو صورت امکان تحصیل پزشکی در استرالیا را خواهید داشت. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت قادر خواهند بود شما را در مسیر اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور استرالیا و همچنین دریافت ویزای تحصیلی یاری نمایند.

اینفوگرافیک تحصیل پزشکی در استرالیا

نحوه تحصیل پزشکی در استرالیا

تحصیل پزشکی در این کشور به 2 روش برای دانشجویان خارجی میسر می شود:

 1. به صورت مستقیم شما می توانید در دوره کارشناسی پزشکی یا کارشناسی جراحی اقدام نمائید.
 2. در شرابط غیر مستقیم ابتدا دانشجویان در یک برنامه کارشناسی مثل علوم پزشکی ورود خواهند داشت.

معمولا نحوه ورود به هر کدام از دوره ها متفاوت خواهد بود که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت. ورود به 2 دوره برای دانشجویان ایرانی متفاوت از فارغ التحصیلانی است که دیپلم Alevel یا IB را دارند.

نوع برنامه تحصیلی طول مدت زمان تحصیل
تحصیلات کارشناسی پزشکی/کارشناسی جراحی (مستقیم) 5 الی 6 سال
تحصیل در مقطع کارشناسی علوم پزشکی (غیر مستقیم) 4 سال

برخی دانشگاه های استرالیا فقط از سیستم اول تبعیت می کنند و برخی هم صرفا از مورد دوم و تعداد محدودی از دانشگاه هر دو برنامه را ارائه می دهند. شما در هر دو حالت نیاز به این خواهید داشت که مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش را فراهم سازید، که شاید اولین مدرک مورد نیاز دیپلم دوازده ساله مورد پذیرش دانشگاه های استرالیاست.

تحصیل پزشکی در استرالیا با مدرک دیپلم

دانش آموزان ایرانی که در ایران دیپلم خود را تکمیل نموده اند، پیش از هرگونه اقدامی باید یک دوره فاندیشن به مدت یک سال را در کالج یا دانشگاه های این کشور سپری کنند و برای شرکت در این دوره ها باید حداقل مدرک آیلتس 6 را داشته باشند. این دوره یکساله نیز به عنوان یک سال از تحصیلات کارشناسی 4 ساله شما محسوب می شود. ما به شما پیشنهاد می کنیم کالج ها و دانشگاه های معتبر و صاحب نام را برای گذراندن این دوره انتخاب کنید چرا که در روند پذیرش شما در دانشگاه های پزشکی و همچنین در مصاحبه ها بی اثر نخواهد بود و همین طور برای پذیرش در مرحله بعدی باید از سطح نمرات مناسب و خیلی خوب در کالج خود باشید در غیر این صورت ادامه تحصیل در این کشور برای شما مقدور نمی باشد.

تحصیل  به صورت مستقیم

در این روش شما نیاز به کسب معدل حداقل 90 و همین طور کسب نمره بالا در آزمون های اعلام شده از طرف دانشگاه دارید و همینطور در روزمه خود باید یک فعالیت اجتماعی بشر دوستانه نیز داشته باشید. در صورتی که شرایط اعلام شده توسط دانشگاه را دارا بودید به مصاحبه حضوری دعوت می شوید و در صورت پذیرش در مصاحبه امکان تحصیل پزشکی در استرالیا برای شما میسر می گردد. چه دانشگاه هایی به صورت مستقیم پذیرش پزشکی را انجام می دهند؟ با اینکه اکثر دانشگاه های استرالیا در ردیف دانشگاه های معتبر جهانی قرار دارند اما دانشگاه های خاصی شرایط پذیرش تحصیل پزشکی به طور مستقیم را قبول می کنند.

از معروف ترین این دانشگاه ها عبارتند از :

دانشگاه موناش دانشگاه نیوکسل دانشگاه آدلاید
دانشگاه استرالیای غربی دانشگاه سیدنی غربی دانشگاه فلیندرز
دانشگاه نیوسات ولز دانشگاه گریفیت دانشگاه جیمزکوک

نحوه دیگری از ورود به رشته پزشکی در استرالیا و دانشگاه های مربوطه را در ادامه مطالعه فرمائید.

تحصیلی پزشکی در استرالیا غیر مستقیم

در پذیرش پزشکی در این کشور به روش غیر مستقیم در ابتدا احتیاج به تحصیل در یک رشته ای مانند علوم پزشکی در مقطع کارشناسی دارید. دانشجویان که متقاضی تحصیل پزشکی هستند در رشته علوم پزشکی مدرک تحصیلی خود را دریافت می کنند. توجه داشته باشید که در این مقطع نباید نمره زبان کمتر 5/5 داشته باشید. سپس در مقطع ارشد رشته کارشناسی ارشد علوم پزشکی را شرکت می کنید و با کسب حدنصاب نمره در آزمون کالج دانشگاه پزشکی این شانس برای شما به وجود می آید تا برای مصاحبه دعوت شوید.

چه دانشگاه های به روش غیر مستقیم پذیرش پزشکی انجام می دهند؟

برخی از دانشگاه های استرالیا که برای تحصیل پزشکی شیوه غیر مستقیم را ارائه می دهند عبارتند از:

دانشجویان با مدرک فارغ التحصیلی از هر کدام از این دانشگاه ها که حداقل 5 تای آنها رتبه زیر 50 در رنکینگ جهانی را دارند، دغدغه ای برای آینده کاری خود در هر جای دنیا نخواهد داشت. معمولا دانشجویان ایرانی آمار خوبی در ورود به رشته پزشکی در استرالیا داشته اند، برای تحصیل پزشکی در این کشور نمرات عالی در دروس شیمی و سپس زیست و فیزیک مورد نیاز است.

تحصیلی پزشکی در استرالیا غیر مستقیم

هزینه تحصیل پزشکی در استرالیا 

همانطور که مشخص است تحصیل رشته پزشکی در اکثر کشورها هزینه بیشتری نسبت به سایر رشته ها داراست. هزینه شهریه سالیانه رشته پزشکی در کشور استرالیا حدود 60.000 تا 70.000$ (دلار استرالیا) خواهد بود. توجه داشته باشید که در رشته پزشکی دولت استرالیا هیچ گونه بورسیه ای به دانشجویان خارجی نمی دهد. پس اگر قصد تحصیل در این کشور را دارید باید این تضمین را فراهم کنید که از طرف خودتان و یا از طرف دولت کشور خود حمایت کافی برای پرداخت هزینه های دانشگاه را دارید. معمولا این میزان هزینه در کشورهای درجه پایینتر که امکان تحصیل به زبان انگلیسی در آنها فراهم است خیلی پایینتر خواهد بود و برای برخی عزیزان می تواند مناسب باشد، تحصیل پزشکی در مجارستان یکی از این گزینه هاست که سالیانه حدود 16.000$ (دلار آمریکا) هزینه تحصیل پزشکی دارد، همچنین این کشور هزینه های بسیار پایینتری را برای زندگی نسبت به استرالیا داراست.

شرایط کار پزشکی در استرالیا

از نظر اعتبار دانشگاه های استرالیا، می توان گفت مدارک فارغ التحصیلی تمامی دانشگاه های این کشور در سایر کشورهای دیگر دنیا اعتبار دارد و فارغ التحصیلان پزشکی می توانند پس از اتمام تحصیل برای کار به کشور خود بازگردند و بدون هیچ مشکلی کار خود را آغاز نمایند. فارغ التحصیلان رشته پزشکی برای کار در استرالیا احتیاج به یک دوره کارآموزی را به مدت یک سال طی کنند. شرایط شرکت در این دوره ابتدا در اختیار دانشجویان استرالیایی و سپس دانشجویان خارجی قرار می گیرد.

به عبارتی در سیستم رتبه بندی کارآموزی دانشجویان پزشکی در کشور استرالیا دانشجویان خارجی در ردیف های آخر قرار دارند که همین امر باعث به چالش کشیدن دانشجویان می شود اما پس از پایان این دوره و ورود به بازار کار شانس های بیشتری برای کاریابی برای دانشجویان فراهم خواهد بود چرا که استرالیا در ردیف کشورهایی قرار دارد که نیاز بالایی به جذب پزشک دارند. به هرجهت اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ویزای تحصیلی کشور استرالیا و مهاجرت به این کشور به طرق مختلف هستید می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشورت نمایید.

یک دیدگاه برای “تحصیل پزشکی در استرالیا

 1. زهرا حسینی گفت:

  سپاس از مقاله جامع و کاملتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *