مهاجرت تحصیلی استرالیا

تحصیل پزشکی در استرالیا

تحصیل پزشکی در استرالیا

دانشجویان علاقه مند به تحصیل در رشته های پزشکی میتوانند با تحصیل پزشکی در استرالیا و فارغ التحصیلی از این کشور بهترین شرایط را برای آینده خود متصور شوند. چرا که یکی از دغدغه های فارغ التحصیل پزشکی جهت ادامه کار به عنوان یک پزشک مورد قبول واقع شدن این مدرک برای کار در حرفه پزشکی در سایر کشورها و همچنین برگشت به ایران و کار است، که با انتخاب کشوری همچون استرالیا و وجود بهترین دانشگاه های پزشکی دنیا در این کشور این نگرانی دیگر برای دانشجویان ایرانی معنی ندارد.

 • شرایط تحصیل پزشکی در کشور استرالیا برای دانشجویان ایرانی به چه صورت است؟
 • مراحل تکمیل رشته پزشکی در استرالیا به چه صورت است؟
 • هزینه تحصیل رشته پزشکی در استرالیا چه مقدار است؟
 • شرایط کار بعد از فارغ التحصیلی در رشته پزشکی در استرالیا به چه صورت است؟

استرالیا در سال 2020 در زمره گران ترین کشورهای دنیا قرار داشته است. البته این موضوع که این کشور صاحبت چهاردهمین اقتصاد قدرتمند دنیا می باشد و شرایط کار پس از فارغ التحصیلی برای همه مهیا است سبب شده افراد زیادی تمایل به تحصیل در این کشور داشته باشند. در مقاله پیش رو که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده٬ اطلاعاتی در خصوص تحصیل در این کشور بیان گردیده است.

مراحل تحصیل پزشکی در استرالیا

علاقمندان به تحصیل پزشکی در کشور استرالیا بایستی ابتدا شرایط پذیرش در دانشگاه های این کشور را دارا باشند و سپس درخواست ویزای تحصیلی نمایند، در این بین عواملی از قبیل:

 • ارائه مدرک دیپلم دوازده ساله
 • عدم وجود فاصله تحصیلی و داشتن سن مناسب
 • توانایی مالی
 • دانش زبان

یک نکته بسیار مثبت در خصوص استرالیا٬ رسمی بودن زبان انگلیسی در این کشور است که تحصیل پزشکی را نسبت به کشورهای غیرانگلیسی زبان ساده تر می کند.

اینفوگرافیک تحصیل پزشکی در استرالیا

نحوه تحصیل پزشکی در استرالیا در سال 2020

تحصیل پزشکی در این کشور در سال 2020 به 2 روش برای دانشجویان خارجی میسر می شود:

 1. به صورت مستقیم می توان در دوره کارشناسی پزشکی یا کارشناسی جراحی اقدام نمود.
 2. در شرابط غیر مستقیم ابتدا دانشجویان در یک برنامه کارشناسی مثل علوم پزشکی ورود خواهند داشت.

معمولا نحوه ورود به هر کدام از دوره ها متفاوت خواهد بود که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت. ورود به 2 دوره برای دانشجویان ایرانی متفاوت از فارغ التحصیلانی است که دیپلم Alevel یا IB را دارند.

نوع برنامه تحصیلی طول مدت زمان تحصیل
تحصیلات کارشناسی پزشکی/کارشناسی جراحی (مستقیم) 5 الی 6 سال
تحصیل در مقطع کارشناسی علوم پزشکی (غیر مستقیم) 4 سال

برخی دانشگاه های استرالیا فقط از سیستم اول تبعیت می کنند و برخی هم صرفا از مورد دوم و تعداد محدودی از دانشگاه هر دو برنامه را ارائه می دهند. فرد در هر دو حالت نیاز به این خواهد داشت که مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش را فراهم سازد، که شاید اولین مدرک مورد نیاز دیپلم دوازده ساله مورد پذیرش دانشگاه های استرالیاست.

تحصیل پزشکی در استرالیا با مدرک دیپلم

دانش آموزان ایرانی که در ایران دیپلم خود را تکمیل نموده اند، پیش از هرگونه اقدامی باید یک دوره فاندیشن به مدت یک سال را در کالج یا دانشگاه های این کشور سپری کنند و برای شرکت در این دوره ها باید حداقل مدرک آیلتس 6 را داشته باشند. این دوره یکساله نیز به عنوان 1 سال از تحصیلات کارشناسی 4 ساله شما محسوب می شود. بهتر است کالج ها و دانشگاه های معتبر و صاحب نام برای گذراندن این دوره انتخاب شوند چرا که در روند پذیرش در دانشگاه های پزشکی و همچنین در مصاحبه ها بی اثر نخواهد بود و همین طور برای پذیرش در مرحله بعدی باید از سطح نمرات مناسب برخوردار بود در غیر این صورت ادامه تحصیل در این کشور برای فرد مقدور نمی باشد.

تحصیل پزشکی در استرالیا به صورت مستقیم

در این روش نیاز به کسب معدل حداقل 90 و همین طور کسب نمره بالا در آزمون های اعلام شده از طرف دانشگاه است و همینطور در روزمه خود باید یک فعالیت اجتماعی بشر دوستانه نیز داشت. در صورتی که شرایط اعلام شده توسط دانشگاه را دارا باشند افراد به مصاحبه حضوری دعوت می شوند. در صورت پذیرش در مصاحبه امکان تحصیل پزشکی در استرالیا برای فرد میسر می گردد. چه دانشگاه هایی به صورت مستقیم پذیرش پزشکی را انجام می دهند؟ با اینکه اکثر دانشگاه های استرالیا در ردیف دانشگاه های معتبر جهانی قرار دارند اما دانشگاه های خاصی شرایط پذیرش تحصیل پزشکی به طور مستقیم را قبول می کنند.

از معروف ترین این دانشگاه ها عبارتند از دانشگاه موناش، دانشگاه نیوکسل، دانشگاه آدلاید، دانشگاه استرالیای غربی، دانشگاه سیدنی غربی، دانشگاه فلیندرز، دانشگاه نیوسات ولز، دانشگاه گریفیت و دانشگاه جیمزکوک. نحوه دیگری از ورود به رشته پزشکی در استرالیا و دانشگاه های مربوطه را در ادامه مطالعه فرمائید.

تحصیلی پزشکی در استرالیا غیر مستقیم

در پذیرش پزشکی در این کشور به روش غیر مستقیم در ابتدا احتیاج به تحصیل در یک رشته ای مانند علوم پزشکی در مقطع کارشناسی وجود دارد. دانشجویان که متقاضی تحصیل پزشکی هستند در رشته علوم پزشکی مدرک تحصیلی خود را دریافت می کنند. در این مقطع نباید نمره زبان کمتر 5/5 داشت. سپس در مقطع ارشد رشته کارشناسی ارشد علوم پزشکی از سوی متقاضی انتخاب می شود و با کسب حدنصاب نمره در آزمون کالج دانشگاه پزشکی این شانس برای فرد به وجود می آید تا برای مصاحبه دعوت شود.

چه دانشگاه های به روش غیر مستقیم پذیرش پزشکی انجام می دهند؟ برخی از دانشگاه های استرالیا که برای تحصیل پزشکی شیوه غیر مستقیم را ارائه می دهند عبارتند از:

 • دانشگاه ملبورن
 • دانشگاه سیدنی
 • دانشگاه موناش
 • دانشگاه نیوسات ولز
 • دانشگاه ملی استرالیا
 • دانشگاه کوئینزلند
 • دانشگاه استرالیا غربی
 • دانشگاه آدلاید
 • دانشگاه فلیندرز
 • دانشگاه ولنگانگ
 • دانشگاه سیدنی غربی
 • دانشگاه دیکن
 • دانشگاه نیوکسل
 • دانشگاه گریفیت
 • دانشگاه جمیز کو

دانشجویان با مدرک فارغ التحصیلی از هر کدام از این دانشگاه ها که حداقل 5 تای آنها رتبه زیر 50 در رنکینگ جهانی را دارند، دغدغه ای برای آینده کاری خود در هر جای دنیا نخواهد داشت. معمولا دانشجویان ایرانی آمار خوبی در ورود به رشته پزشکی در استرالیا داشته اند، برای تحصیل پزشکی در این کشور نمرات عالی در دروس شیمی و سپس زیست و فیزیک مورد نیاز است.

تحصیلی پزشکی در استرالیا غیر مستقیم

هزینه تحصیل پزشکی در استرالیا

همانطور که مشخص است تحصیل رشته پزشکی در اکثر کشورها هزینه بیشتری نسبت به سایر رشته ها داراست. هزینه شهریه سالیانه رشته پزشکی در کشور استرالیا در سال 2020 حدود 60000$ تا 70.000$ (دلار استرالیا) خواهد بود. در رشته پزشکی دولت استرالیا هیچ گونه بورسیه ای به دانشجویان خارجی نمی دهد. پس باید این تضمین را فراهم کرد که از طرف خانواده حمایت مالی لازم وجود دارد. معمولا این میزان هزینه در کشورهای درجه پایین تر که امکان تحصیل به زبان انگلیسی در آنها فراهم است خیلی پایینتر خواهد بود و برای برخی عزیزان می تواند مناسب باشد، تحصیل پزشکی در مجارستان یکی از این گزینه هاست که سالیانه حدود 16000$ (دلار آمریکا) هزینه تحصیل پزشکی دارد، همچنین این کشور هزینه های بسیار پایین تری را برای زندگی نسبت به استرالیا داراست.

شرایط کار پزشکی در کشور استرالیا

از نظر اعتبار دانشگاه های استرالیا، می توان گفت مدارک فارغ التحصیلی تمامی دانشگاه های این کشور در سایر کشورهای دیگر دنیا اعتبار دارد و فارغ التحصیلان پزشکی می توانند پس از اتمام تحصیل برای کار به کشور خود بازگردند و بدون هیچ مشکلی کار خود را آغاز نمایند. فارغ التحصیلان رشته پزشکی برای کار در استرالیا احتیاج به یک دوره کارآموزی را به مدت 1 سال طی کنند. شرایط شرکت در این دوره ابتدا در اختیار دانشجویان استرالیایی و سپس دانشجویان خارجی قرار می گیرد.

درآمد پزشکان در استرالیا

پزشکان در استرالیا علاوه بر این که فرصت های شغلی زیادی پیش روی خود دارند، سطح درآمدشان غالبا از سایر مشاغل بیشتر است. در واقع پزشکان، قضات، مدیران بانک ها و غیره در گروه پردرآمدترین مشاغل در استرالیا هستند. در جدول ذیل سطح درآمد پزشکان در کشور استرالیا بررسی شده است:

درآمد سالیانه پزشکان در استرالیا توضیحات
$28400 (دلار استرالیا) کم ترین میزان درآمد سالیانه پزشکان در استرالیا
$134000 (دلار استرالیا) متوسط درآمد سالیانه پزشکان در استرالیا
$405000 (دلار استرالیا) بیشترین میزان درآمد سالیانه پزشکان در استرالیا

اخذ اقامت دائم پس از تحصیل در استرالیا

در سال 2020 که شرایط subclass 189 سختگیرانه تر شده است کسانی که در استرالیا تحصیلات خود را به پایان رسانده اند امتیازات به مراتب بالاتری می گیرند و برای اخذ اقامت دائم از این طریق شانس بسیار بیشتری دارند. خصوصا افرادی که قصد دارند در حیطه پزشکی و زیر مجموعه های آن در استرالیا مشغول به کار باشند باید حتما تحصیلات خود را نیز در استرالیا به پایان رسانده باشند. چرا که سایرین یعنی کسانی که در رشته پزشکی دانشگاه های خارجی تحصیل کرده اند٬ باید برای کار در استرالیا هم در آزمون شرکت کنند و هم دوره های جدیدی بگذرانند.

به عبارتی در سیستم رتبه بندی کارآموزی دانشجویان پزشکی در کشور استرالیا دانشجویان خارجی در ردیف های آخر قرار دارند که همین امر باعث به چالش کشیدن دانشجویان می شود اما پس از پایان این دوره و ورود به بازار کار شانس های بیشتری برای کاریابی برای دانشجویان فراهم خواهد بود چرا که استرالیا در ردیف کشورهایی قرار دارد که نیاز بالایی به جذب پزشک دارند. علاقه مندان به اخذ ویزای تحصیلی کشور استرالیا و مهاجرت به این کشور می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشورت نمایند.

سوالات متداول در باب تحصیل پزشکی در استرالیا

متقاضیان تحصیل پزشکی در این کشور با سوالات زیر روبرو می شوند:

 • تحصیل پزشکی در استرالیا به چه ترتیبی است؟ تحصیل پزشکی در این کشور به 2 روش برای دانشجویان خارجی میسر می شود. یا به صورت مستقیم شما می توانید در دوره کارشناسی پزشکی یا کارشناسی جراحی اقدام نمائید، یا در شرایط غیر مستقیم ابتدا دانشجویان در یک برنامه کارشناسی مثل علوم پزشکی ورود خواهند داشت.
 • تحصیل پزشکی در استرالیا با مدرک دیپلم چه شرایطی دارد؟ دانش آموزان ایرانی که در ایران دیپلم خود را تکمیل نموده اند، پیش از هرگونه اقدامی باید یک دوره فاندیشن به مدت یک سال را در کالج یا دانشگاه های این کشور سپری کنند و برای شرکت در این دوره ها باید حداقل مدرک آیلتس 6 را داشته باشند.
 • تحصیل پزشکی در استرالیا به صورت مستقیم چه شرایطی دارد؟ در این روش شما نیاز به کسب معدل حداقل 90 و همین طور کسب نمره بالا در آزمون های اعلام شده از طرف دانشگاه دارید و همینطور در روزمه خود باید یک فعالیت اجتماعی بشر دوستانه نیز داشته باشید.
 • برخی از بهترین دانشگاه های استرالیا برای تحصیل پزشکی کدامند؟ دانشگاه موناش، دانشگاه نیوکسل، دانشگاه آدلاید، دانشگاه سیدنی غربی، دانشگاه فلیندرز، دانشگاه نیوسات ولز و…
 • تحصیل پزشکی در استرالیا بصورت غیر مستقیم به چه نحوی است؟ در پذیرش پزشکی در این کشور به روش غیر مستقیم در ابتدا احتیاج به تحصیل در یک رشته ای مانند علوم پزشکی در مقطع کارشناسی دارید.

یک دیدگاه برای “تحصیل پزشکی در استرالیا

 1. زهرا حسینی گفت:

  سپاس از مقاله جامع و کاملتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *