مهاجرت تحصیلی ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا

کشور ایتالیا به دلیل ارزان بودن نظام آموزشی و ارائه بورسیه تحصیلی به ایرانیان مورد تقاضای بسیاری جهت تحصیل پزشکی در ایتالیا بوده است. اما عدم اگاهی کامل از این راه و سختی های این مسیر ممکن است افراد وقت و هزینه خود را از دست بدهند. از این رو این مقاله نگارش شده تا به موشکافی دقیق این مسیر و راه بپردازد و نکات ریز را برای شما عزیزان باز کند.

مهم ترین سوالاتی که در ذهن افراد در این رابطه بوجود می آید عبارتند از:

 • شرایط ورود به رشته های پزشکی در کشور ایتالیا چیست؟
 • تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا به چه زبانی امکان پذیر است؟
 • آزمون ورودی رشته های پزشکی در ایتالیا چه شرایطی دارد؟
 • امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان پزشکی وجود دارد؟

اگر به عنوان یک دانشجوی ایرانی قصد تحصیل پزشکی در ایتالیا را دارید بهتر است از شرایط پذیرش در دوره های پزشکی و ظرفیت پذیرش دانشجویان بین المللی، میزان هزینه های شهریه، برنامه هایی که به زبان انگلیسی یا ایتالیایی ارائه می گردند، زمان برگزاری آزمون آی مت در سال 2019 و بعد از آن و سایر شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا آگاه باشید.

شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا

برای تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا 2 مسیر وجود خواهد داشت که عبارتست از:

 • تحصیل به زبان ایتالیایی
 • تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی

شرایط ورود هر کدام از این دوره ها بر اساس موفقیت در آزمون ورودی خواهد بود. البته همانطور که مشخص است برای ورود به هر کدام از این برنامه ها باید مدرک زبان مورد نیاز را ارائه نمود، برای تحصیل به زبان ایتالیایی شما باید حداقل مدرک زبان B1 و برنامه های انگلیسی آیلتس آکادمیک 6 را اخذ کرده باشید. دانشجویانی که از اتباع اتحادیه اروپا هستند بدون محدودیت می توانند برای آزمون ورودی پزشکی در دانشگاه های این کشور ثبت نام نمایند، اما دانشجویان خارجی مسیر متفاوتی را برای ورود به دانشگاهای پزشکی ایتالیا طی می نمایند.

دانشجویان خارجی باید ابتدا شرایط پذیرش در آزمون ورودی را مهیا سازند که البته این آزمون ها هم به زبان ایتالیایی هم انگلیسی برگزار می شود که شرایط آزمون متفاوت اما مواد آزمون یکسان می باشد. اکثر دانشجویان علاقه مند به تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی هستند که باید گفت دانشگاه های محدودی در ایتالیا به زبان انگلیسی این برنامه ها را ارائه می دهند که با انتخاب زبان انگلیسی شانس ورود به دانشگاهای پزشکی محدودتر می شود.

اینفوگرافیک تحصیل پزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا به زیان ایتالیایی

دانشجویانی که به دلیل یادگیری راحت تر زبان انگلیسی نسبت به زبان ایتالیایی متقاضی تحصیل در رشته های پزشکی در این کشور هستند باید ابتدا به چند توصیه ما توجه کنند. دانشجویان ایرانی باید بدانند که تحصیل در رشته های پزشکی در اروپا و اکثر دانشگاه های معتبر و دولتی به زبان اصلی آن کشور ارائه می شود و دانشجویان برای ورود به برنامه های انگلیسی بیشتر رقابت می کنند. البته از آنجا که برای ورود به رشته پزشکی به زبان ایتالیایی باید کاملا مسلط به زبان ایتالیایی بود، یادگیری این زبان برای برخی در همان ابتدا سخت هست و در ابتدای یادگیری زبان پیشرفت سخت صورت می گیرد. دانشجویان می توانند برای برآورده ساختن مدرک B1 به سفارت ایتالیا در ایران مراجعه کرده و از نحوه برگزاری کلاس ها و آزمون مطلع شوند.

نکته: دانشجویان ایتالیایی زبان شانس بسیار بیشتری برای اخذ پذیرش در کشور ایتالیا خواهند داشت.

تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی

اگر متقاضی قصد داشته باشد تحصیلات خود را به زبان انگلیسی ادامه دهد باید مدرک زبان انگلیسی ارائه دهد و باید بتواند از پس آزمون انگلیسی بربیاید. دانشجویانی که مایل به تحصیل به زبان انگلیسی هستند باید حداقل مدرک زبان آیلتس 6 آکادمیک را حداقل دارا باشند و برای آزمون IMAT ثبت نام نمایند. تعداد دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی امکان تحصیل برای شما وجود دارد، محدود است و به همین دلیل فضای رقابتی زیادی برای شما به وجود می آید، زیرا شما باید بتوانید در آزمون های پزشکی این دانشگاه ها قبول شوید و مسلما هرچه زبان انگلیسی شما بهتر باشد و مسلط تر باشید، به مراتب راحت تر می توانید در این آزمون ها قبول شوید.

تحصیل در ایتالیا در مقاطع مختلف

برای مهاجرت به این کشور از طریق تحصیل متقاضیان در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا می توانند، اقدام نمایند. برای تحصیل در هر مقطع مدارک متفاوتی جهت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی باید ارائه دهند. در مقطع لیسانس متقاضی باید مدرک زبان را در حد آیلتس 5.5 ارائه دهد، درحالیکه برای مقطع فوق لیسانس متقاضی باید مدرک آیلتس در حد 6 یا 6.5 ارائه دهد و همچنین برای مقطع دکترا متقاضی باید آیلتس در حد نمره 7 را ارائه دهد و همچنین باید بتواند شرایط کامل را احراز نماید.

طول دوره تحصیل در کشور ایتالیا همانند کشورهای دیگر در مقطع لیسانس 4 سال، در مقطع فوق لیسانس 2 سال و در مقطع دکترا 3 ساله می باشد. در صورتی می توانید در این مقاطع فرایند اخذ پذیرش و ویزا را انجام دهید که شما توانسته باشید مدارک تحصیلی خود در مقاطع قبلی را به موفقیت رسانده باشید. در این کشور شما می توانید در رشته های متفاوت تحصیل نمائید و البته در بعضی از رشته ها مانند پزشکی و دندان پزشکی نیازمند شرکت در آزمون پزشکی هستید.

طول دوره پزشکی در کشور ایتالیا در حدود 5 سال خواهد بود.

تحصیل پزشکی در ایتالیا بدون مدرک زبان

برای تحصیل در ایتالیا و همچنین تحصیل پزشکی در ایتالیا بدون مدرک زبان شما باید بتوانید ثابت نمائید که قبلا تحصیلات خود را در آموزشگاهای انگلیسی زبان گذرانده اید و یا اینکه زبان مادری شما انگلیسی است. اگر شما دانش زبان انگلیسی نداشته باشید می توانید در دروه های زبان در کشورهای اروپایی شرکت نمائید و بعد از اتمام این دوره ها برای شرکت در دانشگاهای ایتالیا اقدام نمائید. اگر مدرک زبان انگلیسی نتوانید ارائه دهید، باید دانش خود را به زبان ایتالیایی ارائه دهید. می توانید مدرک زبان ایتالیایی را که کسب نموده اید، برای اخذ پذیرش در آموزشگاه های ایتالیا ارائه دهید و توانایی صحبت کردن به این زبان را داشته باشید.

مزایای مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل مزایای زیادی را که از مهم ترین این مزایا می توان به هزینه های پایین تحصیل در این کشور اشاره نمود. علاوه بر هزینه های پایین، متقاضی تحصیل در این کشور می توانید از بورس های مختلفی که این کشور در حال حاضر به متقاضیان ارائه میدهد، استفاده نمایند.

با وجود صرف هزینه های پایین برای تحصیل متقاضیان می توانند همچنین از کیفیت نظام آموزشی این کشور بهره مند شوند. این کشور دارای 34 دانشگاه مورد تایید است. مخصوصا در بعضی از رشته ها از جمله رشته های معماری، هنر، باستان شناسی و مهندسی دانشگاه های مورد تائید زیادی دارد. همچنین شما در این کشور امکان تحصیل به زبان انگلیسی را دارید. همچنین در کشور ایتالیا با اتمام تحصیل می توانید در کشور به صورت قانونی حضور داشته باشید و در صورت یافتن کار می توانید اقامت خود را تمدید نمائید و با اتمام تحصیل شما می توانید در مدت رمان مشخصی در این کشور حضور داشته باشید و با یافتن شغل اقامت بلند مدت خود را دریافت نمائید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در ایتالیا

برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی شما باید مدارکی را ارائه دهید که این مدارک بسته به شرایط شما متفاوت خواهد بود. اخذ اقامت تحصیلی شما در این کشور در طی دو مرحله انجام خواهد شد در مرحله اول باید مدارک خود را برای اخذ پذیرش تحصیلی ارائه دهید و در مرحله دوم بعد از دریافت نامه پذیرش می توانید مدارک خود را برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا این کشور ارائه دهید.

مهم ترین مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی ایتالیا عبارتند از:

 • اسکن صفحه ابتدایی پاسپورت متقاضی
 • گواهی تسلط به زبان ایتالیایی یا انگلیسی
 • گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی
 • گواهی اخذ مدرک دیپلم
 • ریز نمرات دوره سه ساله دبیرستان
 • ریز نمرات دوره پیش دانشگاه
 • ریز نمرات دوره چهارساله دبیرستان برای دانش آموزان نظام جدید
 • مدرک تحصیلی پایان دوره تحصیلی 4 ساله نظام جدید
 • گواهی نمره آزمون IMAT

همه مدارک باید به زبان ایتالیایی یا انگلیسی ترجمه شده باشد.

شرایط ثبت نام و محتوای آزمون IMAT 2020

دانشجویان خارجی که مایل به تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی هستند باید در آزمون ورودی IMAT نمره قبولی را دریافت کنند، آشنایی با مواد آزمون و مسلط بودن اولین اصل موفقیت شماست. این آزمون به صورت آنلاین در بیش از 20 کشور دنیا هر سال تنها برای یکبار در تاریخ از قبل مشخص شده بین ماه های آوریل تا سپتامبر صورت می گیرد که اولین دوره این آزمون در سال آینده در 27 فوریه 2020 انجام خواهد شد. نتایج آزمون IMAT معمولا چند هفته بعد از طریق وبسایت اصلی اعلام می شود و دانشجویان در صورت موفقیت باید خیلی سریع مهیای ثبت نام و اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا شوند.

این آزمون شامل 60 سوال می شود که عبارتست از:

نوع سوال تعداد سوال
زیست شناسی 18 سوال
شیمی 12 سوال
فیزیک و ریاضی 8 سوال
دانش عمومی 2 سوال
موضوعات روانشناختی (منطق، استدلال فضای بصری، حل مسئله) 20 سوال

امارات و ترکیه دو مقصدی هستند که متقاضیان ایرانی می توانند برای شرکت در آزمون IMAT آن را انتخاب کنند.

محتوای برنامه تحصیل پزشکی در ایتالیا

طول دوره پزشکی ایتالیا نیز همانند اکثر کشورها 6 سال به طول می انجامد و شامل 360 واحد درسی و عملی می شود. برای هر مقطع شما باید دروس مخصوص به خود را بگذرانید.

دروس سال اول شامل موارد زیر می باشد:

 • علوم پایه
 • علوم زیست پزشکی یک
 • علوم زیست پزشکی دو
 • سیستم های ارگانیک و عملکردی یک
 • اولین کمک و پرستاری
 • اقامت در مرکز بهداشت
 • مقدمه ای بر مسیحیت و کتاب مقدس
 • پروژه اختیاری یک
 • دامنه عمودی یک و زبان ایتالیایی

در جدول زیر برنامه سه سال بعد تحصیل ارائه شده است.

سال دوم سال سوم سال چهارم
سیستم های ارگانیک و عملکردی دو، بیوپاتولوژی مرکز درمانگاه یک
اولویت و مراقبت پرستاری دو معرفی به درمان پزشکی دو، درمان
روش تحقیق یک بیوپاتولوژی و معرفی به درمان طبی یک بهداشت مادر و کودک
سیستم های ارگانیک و عملکردی سه  اپیدمیولوژی و آمار زیستی علوم اعصاب بالینی
خانواده، جامعه و سلامت سلامت عمومی بالینی به مولکولی زیست شناسی
مقدمه ای بر انسان شناسی الهیات مقدمه ای بر پزشکی بالینی تست بین المللی پزشکی (IFOM)
اطلاع رسانی روش تحقیق دوم الهیات (دوره سمینار)
پروژه اختیاری دوم مقدمه ای بر اخلاق و اخلاق مسیحی پروژه اختیاری 4
دامنه عمودی دوم زبان ایتالیایی دامنه عمودی 4
پروژه اختیاری سه
دامنه عمودی سه

محتوای برنامه تحصیل پزشکی در ایتالیا

پایان دوره تحصیل پزشکی در ایتالیا

واحدهایی که در سال پنجم برای تحصیل در رشته پزشکی باید بگذرانید شامل مرکز درمانگاه II اقامت، اقامتگاه بهداشت عمومی، جایگاه پزشکی دوم، جراحی یک، جراحی محلی، از کلینیک به بیولوژی مولکولی دوم، پروژه اختیاری و دامنه عمودی5، انتخابیان 5 می باشد. مراحلی را که در سال آخر تحصیل خود باید بگذرانید شامل اقامتگاه مرکز بهداشت – آموزش نهایی، از کلینیک به بیولوژی مولکولی سه، Residencies بیمارستان، آموزش نهایی، مراقبت از جامعه و پزشکی عمومی، پروژه اختیاری، پروژه نهایی و تست نهایی می باشد.

تحصیل پزشکی در ایتالیا با بورسیه

ایتالیا از جمله کشورهایی است که به دانشجویانی که از کشورهای جهان سوم وارد این کشور می شوند، در صورت احراز شرایط، بورسیه های مختلفی را ارائه می دهد. در کشور ایتالیا شما می توانید با ارائه مدارکی از جمله فیش حقوقی سرپرست قانونی خود و مستنداتی در خصوص شرایط زندگی خود در ایران، کمک هزینه تحصیلی خود را برای ادامه تحصیل در این کشور دریافت نمائید. در کشور ایتالیا بورسیه های تحصیلی فراوانی وجود دارد که اصلی ترین آن ها بورس استانی ایتالیا است. این بورس تحصیلی 10000€ (یورو) ارزش دارد که پس از کسر مالیات، پرداخت حق خوابگاه و شهریه دانشگاه، باقی مانده مبلغ به صورت نقدی به دانشجویان پرداخت می شود. علاوه بر این کمک هزینه، دانشجویان قادر خواهند بود تا از فرصت کار پاره وقت در این کشور نیز برای تامین بخشی از نیازهای اولیه خود استفاده کنند.

هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا

هزینه ثبت نام در آزمون IMAT در سال جدید 120€ (یورو) خواهد بود، که این هزینه مصرفی و در صورت ناموفق بودن در آزمون مسترد نمی شود. معمولا می توان شهریه های رشته پزشکی در ایتالیا را بین 400 تا 5000€ (یورو) در سال پیش بینی نمود، دلیل تفاوت شهریه ها در نوع دانشگاهاست. گرانترین شهرها برای تحصیل و زندگی در ایتالیا رم، میلان و بولونیا می باشند و از ارزانترین شهرها می توان به پیزا، پادوا و تورین اشاره نمود.

چنانچه شما در دانشگاه های دولتی این کشور پذیرش را دریافت نمائید، با توجه به اینکه این دانشگاها از سوی دولت حمایت می شوند در پرداخت شهریه ها نیز به دانشجویان کمک های مالی می کنند. این کشور به دلیل وجود بورسیه تحصیلی در ایتالیا برای بسیاری محبوب بوده که البته شرایط دریافت این بورس ها در وبسایت دانشگاهی که پذیرش را دریافت نموده اید، شرح داده شده است. هزینه زندگی در ایتالیا را می توان برای یک نفر ماهیانه حدود 600 تا 800€ (یورو) دانست که این میزان با توجه به نوع زندگی شخص می تواند کاهش و یا افزایش یابد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده ارائه خدمات مشاوره مهاجرتی به همه جای دنیاست.

20 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی در ایتالیا

 1. فاطمه گفت:

  سلام. میشه کمکم کنین.
  من برای رشته پزشکی یا دندانپزشکی میخوام برای ایتالیا برم. دیپلم با معدل 18 : 91 و پیش دانشگاهی با معدل 16 : 44 هستش.
  میخوام به زبان ایتالیایی تحصیل کنم.
  میشه راهنماییم کنین کدوم شهرش ارزونتره؟
  و اینکه از نظر مادی اصلا نمیتونم شهریه دانشگاه رو پرداخت کنم. ولی تا حدودی میتونم مخارج خودمو بدم.
  آیا شرایط رو داشته باشم میتونم بورسیه کامل از دانشگاه بگیرم؟
  و اینکه تا چه مدت میتونم اونجا کار پیدا کنم؟
  و اینکه چند درصده که بشه از امتحان آلفا قبول بشم؟ آیا ریسک هستش؟
  و اینکه شهریه تو رشته داروسازی چقدره ؟
  باید امتحان آلفا رو تو خود ایتالیا بدیم؟
  خیلی ممنون میشم راهنماییم کنین

 2. yavar گفت:

  تحصیل پزشکی در ایتالیا چند درصد شانس بورس داره؟

 3. حسین پاشازاده گفت:

  سلام تحصیل پزشکی در ایتالیا چند سال طول میکشه و هزینه هاش به چه صورت است ؟

 4. ارسلان ركني گفت:

  سلام ممنون از مقاله عاليتون ويزاي كار اين كشور به چه شكل هست؟

 5. علیرضا گفت:

  سلام ممنون از مقاله مفید و کاملتون

 6. حامد گفت:

  تحصیل پزشکی در ایتالیا آیا شامل مقطع دکترا به بالا میشود

 7. e.farahani گفت:

  تحصیل پزشکی در ایتالیا دانشگاه هاش مورد تایید وزارت علوم هست یا نه؟

  1. لطیفی گفت:

   میگن برای تحصیل رایگان توی ایتالیا، مدرک زبان ایتالیایی داشته باشی کافی؟ درسته این.

   1. ف.فرجی گفت:

    سلام و عرض ادب خدمت شما خیر با زبان انگلیسی هم امکان اخذ بورسیه استانی ایتالیا وجد دارد برای اطلاعات بیشتر با شماره های موسسه تماس حاصل فرمایید

 8. علی رام رادین فر گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد تحصیل پزشکی در ایتالیا تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد تحصیل پزشکی در ایتالیا هم مطلب بذارید

 9. سحر گفت:

  ممنون از سایت به روزتون

 10. هایده باقری گفت:

  سلام
  به نظر شما با 22 سال سن شروع به خوندن پزشکی توی چه کشوری بهتره ؟ ایتالیا یا مجارستان ؟

 11. ارشاد گفت:

  اگر سال اول رو موفق به قبولی در آزمون نشیم باز هم امکانش هست مجددا برای آزمون سال بعد فرصت ورود داشته باشیم؟

 12. سعید جمالی گفت:

  سلام، در صورتی که پیشنهاد شغلی داشته باشم میتونید برای کار برام اقدام کنید؟

 13. صبا محمدی گفت:

  اطلاعات این مقاله خیلی کاربردی بود ممنون

 14. ترانه گفت:

  آیا میشود در ایتالیا دوره زبان را گذراند؟

 15. امیر گفت:

  با تشکر از مقاله خیلی خوبتون.

 16. قدیر گفت:

  لطفا بگید شهریه دانشگاهی ایتالیا را قبل از پذیرش میخواهن یا بعد از پذیرش؟

 17. مهراد گفت:

  اگر برای اولین بار در آزمون آی مت موفق نباشیم می تونیم برای بار دوم هم امتحان بدیم؟

 18. M.Davoodi گفت:

  منابع آزمون زبان رو از کجا میشه بدست اورد؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *