مهاجرت تحصیلی امارات

تحصیل پزشکی در دبی

تحصیل پزشکی در دبی

تحصیل پزشکی در دبی یکی از رشته های محبوب بشمار میرود و از آنجایی که دبی یک شهر بین المللی است، تحصیل پزشکی در دبی به زبان انگلیسی می باشد. رشته های پزشکی همواره یکی از رشته های مورد علاقه و محبوب جهت تحصیل در سراسر جهان است و بسیاری با تحصیل در این رشته ها به شغل مناسب و حقوق بالا و موقعیت اجتماعی عالی دست پیدا می کنند. کشور امارات یکی از کشورهای عربی مورد توجه در قاره آسیا برای تحصیل است. دبی یکی از مهم ترین شهرهای امارات است و دانشگاه ها و موسسات آموزشی معتبر با بالاترین استانداردها در این شهر وجود دارد. همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ادامه این مقاله به موضوع تحصیل پزشکی پرداخته اند.

 • آیا دانشگاه های دبی مقصد مناسبی برای تحصیل پزشکی هستند؟
 • بهترین دانشگاه های دبی برای تحصیل پزشکی کدامند؟
 • آیا هزینه تحصیل در کشور امارات در رشته پزشکی زیاد است؟
 • آیا می توان در دانشگاه های دبی بورسیه تحصیلی دریافت کرد؟

مزایای تحصیل پزشکی در دبی

با استفاده از تحصیل پزشکی می توانید پس از تحصیل در این شهر مشغول به کار شوید و اقامت کاری بدست بیاورید. دانشگاه های این شهر از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و تحصیل در این شهر علی الخصوص تحصیل پزشکی در دبی همراه با امکانات فراوان و تجهیزات پیشرفته آموزشی در کنار استفاده از اساتید مجرب و با تجربه و هم چنین استفاده از منابع و تحقیقات بین المللی می باشد. لذا تحصیل پزشکی در این شهر مزایای بسیاری دارد که در زیر به طور خلاصه به آنها اشاره شده است.

 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی بدون نیاز به مدرک زبان عربی
 • امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی در دبی در این رشته ها
 • فرصت مناسب برای کار پس از تحصیل در دبی
 • تحصیل در محیطی بین المللی با آخرین استاندارد های روز دنیا
 • امکان کسب تجربه در بیمارستان های مجهز دبی و کارآموزی
 • اخذ مدرک معتبر و بین المللی مورد تایید سازمان های جهانی

شرایط تحصیل پزشکی در امارات متحده عربی

تحصیل پزشکی در این شهر حدود 6 سال به طول می انجامد که از این 6 سال، سال آخر به کارورزی در بیمارستان های دبی تخصیص می یابد. 5 سال تحصیل تئوری شامل تحصیل پیش بالینی و بالینی می شود و خوشبختانه تحصیل در این رشته به زبان انگلیسی امکان پذیر است. جهت تحصیل پزشکی در دانشگاه ها، دانشجو بایستی مدرک معتبر تافل یا آیلتس ارائه کند. معمولا نمره 6 آیلتس حداقل نمره مورد نیاز برای تحصیل است.

دانشجویان برای پذیرش در این رشته بایستی در آزمون های ورودی دانشگاه ها که مفاهیم پایه رشته پزشکی مانند دروس شیمی و زیست است شرکت نمایند. همچنین ارائه مدرک تحصیلی معتبر ترجمه شده همراه با ریز نمرات الزامی است. تحصیل دوره کارشناسی ارشد مرحله بالینی کاملا در بیمارستان ها، کلینیک ها، مراکز مراقبت های بهداشتی اولیه و مراکز آموزشی تایید شده توسط اداره بهداشت دبی (DHA) انجام می شود.

درباره تحصیل پزشکی در دبی

هر سال تحصیلی به دو ترم تقسیم می شود. در پایان ترم اول و تعطیلات تابستانی بعد از نیمسال دوم، تعطیلات دو هفته ای وجود دارد. شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های دبی در رشته پزشکی با توجه به نوع دانشگاه و شرایط دانشگاه کمی متفاوت است اما در مجموع شرایط عمومی تحصیل در امارات همان ارائه مدرک زبان، مدرک تحصیلی و شرکت در آزمون ورودی می باشد. توجه داشته باشید که اکثر دانشگاه ها و کالج های پزشکی دبی خوابگاه دانشجویی در دبی را به دانشجویان خود اختصاص می دهند و دانشجویان می توانند از این خوابگاه ها جهت اقامت استفاده کنند. نکته قابل توجه برای هموطنان عزیز این است که هیچ یک از دانشگاه ها و کالج های پزشکی دبی مورد تایید وزارت علوم کشور ایران واقع نیست و لذا دانشجویانی که خواهان کار پزشکی در ایران هستند به این نکته بایستی توجه نمایند.

درباره تحصیل پزشکی در دبی

تحصیل پزشکی در دانشگاه های امارات

در اینجا دو مورد از برترین دانشگاه های دبی جهت تحصیل رشته پزشکی در دبی را معرفی نموده ایم.

 • مراکز پزشکی خلیج فارس: این دانشگاه یکی از دانشگاه های برتر پزشکی واقع در شهر دبی است که دانشجویان با جنسیت ها و ملیت های مختلف را جهت تحصیل رشته پزشکی جذب نمود. این دانشگاه در سال 1988 تاسیس شده است و برنامه های مختلف تحصیلی پزشکی را در مقاطع مختلف ارائه می کند. این دانشگاه در سال 2008 توسط وزیر آموزش عالی و تحقیقات امارات از یک دانشکده تبدیل به دانشگاه شد. دانشگاه امروز بر سه موضوع آموزش پزشکی، بهداشت و درمان و تحقیقات تاکید دارد.
 • دانشگاه علوم پزشکی و سلامت راس الخیمه: این دانشگاه در سال 2006 به سرپرستی سعود ابن ساقر القاسمی، ولیعهد و حاکم راس الخیمه و صدر اعظم این دانشگاه تاسیس گشت. این دانشگاه یکی از بهترین موسسات پزشکی واقع در دبی است و اولین دانشگاه جامع علوم پزشکی و سلامت در امارات به شمار می آید. تمامی برنامه های تحصیلی این دانشگاه به طور کامل توسط کمیسیون اعتبار بخشی دانشگاهی تحت نظارت وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی به رسمیت شناخته شده اند. این دانشگاه همچنین برنامه های کارشناسی ارشد پرستاری و داروسازی را ارائه می کند.

تحصیل پزشکی در کالج های پزشکی دبی

دبی دارای کالج های پزشکی مختلف و متعددی است که در اینجا 3 مورد از کالج های پزشکی در دبی جهت آشنایی معرفی شده اند.

کالج های پزشکی در دبی شرح
پزشکی دبی به عنوان کالج پزشکی دختران نیز معروف است و در سال 1985 تاسیس شده است. این کالج به اولین دانشکده پزشکی خصوصی تبدیل شده است که مدارک پزشکی و جراحی را در امارات متحده عربی ارائه می دهد. این دانشکده به عنوان یک بنیاد اسلامی تاسیس شده است تا به دختران اماراتی امکان تحصیل پزشکی در داخل کشور را فراهم سازد.
کالج داروسازی دبی این کالج اولین موسسه داروسازی در امارات متحده عربی است. کالج داروسازی دبی در سال 1992 توسط حاجی سعید ابن احمد آل لوطه یک خیر اماراتی در دبی تاسیس شد. این کالج در سال 2005، برنده جایزه کیفیت عالی آموزش شد که این جایزه توسط ولیعهد دبی و نخست وزیر امارات متحده عربی اخذ شد. کالج داروسازی دبی یکی از بهترین کالج های پزشکی در دبی است که توسط کمیسیون اعتبار بخشی دانشگاهی، وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی امارات متحده عربی معتبر می باشد. از جمله برنامه های این کالج را می توان به کارشناسی داروسازی، کارشناسی ارشد داروسازی و توسعه محصولات دارویی اشاره کرد.
سلطنتی جراحان ایرلند در دبی کالج سلطنتی جراحان ایرلند در دبی در سال 2005 تأسیس شد و در ابتدا در دهکده دانش قرار داشت و در سال 2007 دانشگاه به شهر بهداشت دبی منتقل شد. برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته های پزشکی این کالج در دبی معتبر هستند. از جمله برنامه های تحصیلی این کالج می توان به مدیریت بهداشت، کیفیت و ایمنی در مدیریت بهداشت و درمان و رهبری در آموزش حرفه های پزشکی اشاره کرد.

هزینه تحصیل پزشکی در دبی

هزینه تحصیل پزشکی در دبی با توجه به نوع رشته و برنامه تحصیلی متفاوت است. همچنین برنامه های مختلفی از جمله لیسانس پزشکی و جراحی، علوم زیست پزشکی، علوم پیش بالینی، داروسازی، پرستاری، دندانپزشکی، فیزیوتراپی، علوم آزمایش پزشکی، تصویربرداری پزشکی، علوم بیهوشی، علوم مدیریت و اقتصاد بهداشت و درمان اشاره کرد. به طور کلی هزینه زندگی و تحصیل در دبی و هزینه تحصیل پزشکی در این شهر بالاست و به صورت میانگین هزینه تحصیل بین 30000AED الی 140000AED (درهم امارات) می باشد. البته با استفاده از بورسیه های تحصیلی ارائه شده از کالج ها و دانشگاه های پزشکی می توان این هزینه ها را کاهش داد. البته جهت اقامت در دبی و کاهش هزینه ها نیز می توان از خوابگاه های دانشجویی در دبی استفاده نمود.

توجه داشته باشید که پس از پذیرش از کالج های پزشکی دبی بایستی برای اخذ ویزای دانشجویی امارات مراحل لازم را انجام دهید. جهت دریافت اطلاعات تکمیلی درباره مهاجرت تحصیلی به سایر نقاط جهان می توانید از دانش و تجربه کارشناسان زبده موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهره مند شوید و به بهترین شکل مهاجرت کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *