مهاجرت تحصیلی سوئیس

تحصیل پزشکی در سوئیس

تحصیل پزشکی در سوئیس

یکی از با کیفیت ترین سیستم های آموزشی جهان به خصوص در زمینه مدارس عالی پزشکی و دندانپزشکی با اساتید مجرب مربوط به کشور متمدن سوئیس می باشد. تحصیل پزشکی در سوئیس که از نظر شاخص رفاه اجتماعی ثروتمندترین کشور جهان نام گرفته است بسیار رقابتی و گزینشی می باشد و متقاضیان فراوانی دارد. به طوریکه بسیاری از دانشگاه‌ های با کیفیت سوئیس دیگر اقدام به جذب دانشجویان مهاجر خارجی نمی کنند. اما با این حال دانشگاه هایی در سوئیس وجود دارد که مهاجران با استعداد می توانند در آن ها به تحصیل بپردازند و حتی با رعایت شرایط لازم بتوانند از بورسیه تحصیلی نیز بهره مند شوند.

 • تحصیل پزشکی در سوئیس چه مدت به طول می انجامد؟
 • هزینه های تحصیل پزشکی در سوئیس چقدر است؟
 • نحوه اخذ ویزای تحصیلی سوئیس چطور است؟
 • آیا فرصت کاریابی پس از تحصیل در این کشور وجود دارد؟

آمار بیکاری در سوئیس در سال 2020 تنها 0.09% است و تورم نیز 1.2% است که باعث شده افراد زیادی از سرتاسر دنیا رویای تحصیل و زندگی در این کشور را داشته باشند. این مقاله توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در پاسخ به سوالات بالا راجع به تحصیل پزشکی در سوئیس در سال 2020 نگارش شده است.

درباره کشور سوئیس

سوئیس علیرغم کوچک بودن یکی از پرچمداران آموزش اروپا است. مدارس پزشکی سوئیس نیز بسیار محبوب است. این کشور نسبتا فشرده در بخش مرکزی اروپا است. بیش از یک چهارم آن با جنگل پوشیده شده است. در مرز قله کوه های آلپ قرار دارد. تاریخ این ایالت کاملا غنی است. لذا میراث فرهنگی بسیار گسترده ای در این کشور وجود دارد. بسیاری از هنرمندان و دانشمندان مشهور در این کشور پرورش یافته اند. بسیاری از بازدیدکنندگان تحت تاثیر معماری منحصر به فرد آن قرار میگیرند. سوئیس 4 اثر ثبت شده در یونسکو دارد. سنت های آموزش پزشکی در سوئیس همزمان با تاسیس دانشگاه بازل بوجود آمده است. ثبت نام برای دانشجویان خارجی در دانشکده پزشکی بسیار دشوار است. زیرا این حرفه در بین شهروندان سوئیس بسیار محترم و معتبر است. بسیاری از شهروندان این کشور رشته پزشکی را انتخاب میکنند.

دانشکده ها و دانشگاه های پزشکی سوئیس این موارد را ارائه می دهند:

 • پزشک عمومی یا درمانگر خانگی
 • پزشک بیماری های داخلی شامل متخصص قلب و عروق
 • متخصص اطفال
 • مختصص زنان و زایمان
 • جراح (مراقبت های فوری پزشکی و اختلالات ارگانیسم)
 • انکولوژیست
 • روانپزشک
 • ارتوپدی

اینفوگرافیک تحصیل پزشکی در سوئیس

شرایط و ضوابط تحصیل پزشکی در سوئیس

مهاجرت به سوئیس از طریق اخذ ویزای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی یک راه کم خطر و ریسک پایین برای اخذ اقامت این کشور زیبا می باشد. با توجه به نوع رشته تحصیلی شما در پزشکی و همچنین نوع برنامه‌ هایی که در دانشگاه محل تحصیل شما تدریس می‌شود یک دوره پزشکی در کشور متمدن سوئیس می تواند بین 5 الی 7 سال طول بکشد. معمولا دانشگاه های کشور سوئیس مسائل را از پایه شروع به تدریس می کند به همین جهت اگر در دوره‌ های قبلی تحصیلی خود اطلاعات لازم را کسب نشده باشد در دانشگاه های پزشکی کشور سوئیس به صورت سیستماتیک تمام مسائل مورد نیاز از پایه مانند آناتومی و زیست آموزش داده می شود.

برای بررسی و انتخاب دانشگاه پزشکی جهت تحصیل در کشور سوئیس لازم است به لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران توجه داشت. در لیست زیر چند مورد از این دانشگاه ها ذکر شده اند:

 • دانشگاه برن
 • دانشگاه بازل
 • دانشگاه فرایبورگ
 • دانشگاه ژنو
 • دانشگاه Neuchâtel
 • دانشگاه لوزان
 • دانشگاه لوسرن
 • دانشگاه زوریخ
 • دانشگاه علوم کاربردی زوریخ
 • دانشگاه لوگانو
 • دانشگاه سنت گالن
 • موسسه فدرال فناوری ETH و…

تمام دانشگاه های پزشکی کشور پیشرفته سوئیس از جایگاه علمی مطلوبی در دنیا بهره مند هستند و مدارک معتبری ارائه می دهند.

هزینه های تحصیل پزشکی در سوئیس

نکته قابل توجه درباره هزینه های تحصیل پزشکی در کشور سوئیس این است که این هزینه ها برای دانشجویان مهاجر خارجی با دانشجویان سوئیسی تفاوت دارد. به طور کلی کسانی که تبعه سوئیس یا یکی از کشورهای اتحادیه اروپا نیستند٬ متناسب با نوع دانشگاه خود حدود 70000€ (یورو) در مجموع پرداخت می نمایند. دانشجویان پس از ورود به کالج پزشکی سوئیس باید طی دو هفته به دفتر اصلی ثبت نام اقامت این کشور مراجعه و مدارک زیر را ارائه کنند:

 • ارائه گذرنامه معتبر
 • ارائه اسنادی جهت اثبات تمکن مالی
 • ارائه یک بیمه سلامت معتبر

به مدارک فوق با توجه به شرایط هر دانشجو و دانشگاهی که در آن قصد ادامه تحصیل پزشکی را دارد ممکن است افزوده شود.

معرفی بهترین دانشگاه های سوئیس

با وجود این که شرایط بازار کار در کشور سوئیس فوق العاده خوب است، پیدا کردن شغل توسط خارجی ها مستلزم داشتن تسلط به یکی از زبان های رسمی سوئیس یعنی آلمانی، فرانسوی یا ایتالیایی و همچنین تحصیل در دانشگاه های برتر این کشور است. برخی از بهترین دانشگاه های سوئیس عبارت هستند از:

ردیف بهترین دانشگاه های سوئیس U.S. News & World Report Ranking 2020
1 University of Zurich 58
2 University of Basel 128
3 University of Bern 112
4 University of Geneva 94
5 University of Lausanne 183

بازار کار در کشور سوئیس

بازار کار در کشور سوئیس با توجه به اقتصاد موفق و قدرتمند این کشور بسیار پر رونق می باشد. همانطور که ذکر شد در سال 2020 آمار بیکاری نیز تنها 0.09% می باشد یعنی کار پیدا کردن سخت نخواهد بود. اقتصاد کشور سوئیس در بحث تولید صنایع شیمیایی و بهداشتی بسیار پیشرفته است و به نوعی ستون اقتصاد این کشور در بخش تولید بر این صنایع استوار است. به دلیل پرداخت مالیات های پایین سوئیس به یک پناهگاه برای شرکت های چند ملیتی تبدیل شده است و این موضوع برای فارغ التحصیلان دانشگاهی به خصوص فارغ التحصیلان تحصیل پزشکی در سوئیس می تواند یک خبر خوب باشد زیرا در مشاغل مورد نیاز سوئیس می توانند راحت تر شغل پیدا کنند.

بطور کلی در کشور سوئیس تعریف کار و زندگی پرداخت حقوق بالا توسط کارفرما و ایجاد یک زندگی راحت در سطح جدیدی از رفاه برای تمام شهروندان این کشور می باشد. فارغ التحصیلان رشته پزشکی و دندانپزشکی سوئیس با توجه به کیفیت بالای دانشگاه های این کشور همواره از سطح بالایی از علم برخوردار بوده اند که این موضوع سبب شده است که بتوانند در داخل این کشور یا سایر کشورهای حوزه اتحادیه اروپا به سادگی شغل مناسب خود را پیدا کنند و به درآمد دلخواه دست پیدا کنند.

برای اطلاع بیشتر مقاله کار در سوئیس را مطالعه نمایید.

شهریه های تحصیل پزشکی در سوئیس

شهریه در دانشگاه های خصوصی و دولتی متفاوت است. هزینه های تحصیل در سوئیس کم نیست.

در ادامه جدول هزینه های این کشور را بیان شده اند.

شهریه تحصیل در دانشگاه های دولتی سوئیس
مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد €1600 (یورو) در سال
مقطع دکتری €100 الی 200€ (یورو) در سال
رشته های پزشکی حدود 16000€ (یورو) در سال

دانشگاه های فرایبورگ، لوسرن، سنت گالن و لوگانو برای دانشجویان خارجی شهریه اضافه دریافت می کنند.

شهریه تحصیل در دانشگاه های دولتی سوئیس
اکثر دانشگاه های خصوصی حدود 1500€ تا 16000€ (یورو) در سال
مدرسه مدیریت پایداری از 8600€ (یورو) در سال شروع می شود
مدرسه بازرکانی سوئیس از 10000€ (یورو) در سال شروع می شود

شهریه های تحصیل پزشکی در سوئیس

مدارک پذیرش تحصیل پزشکی سوئیس

تمامی دانشگاه های پزشکی در دنیا آزمون ورودی دارند چرا که رشته های پزشکی از اهمیت زیادی برخوردارند. در سوئیس هم اگر افراد بخواهند در رشته پزشکی تحصیل کنند باید ابتدائا در آزمون ورودی شرکت کنند. پس از قبولی دانشگاه مورد نظر مدارکی را از متقاضیان درخواست می کند که به شرح ذیل است:

 • رزومه
 • ترجمه رسمی تمامی مدارکی که در رزومه به اخذ آن ها اشاره شده است
 • ترجمه رسمی ریز نمرات مقطع قبلی تحصیلی
 • توصیه نامه اساتید کالج
 • انگیزه نامه که باید توسط شخص دانشجو در نهایت صداقت نگارش شود
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک یا اصطلاحا application fee

هزینه های زندگی در سوئیس در سال 2020

هزینه زندگی در سوئیس در سال 2020 نسبت به سایر کشورهای اتحادیه اروپا بالاتر است و عمده هزینه های شما برای زندگی در این کشور مربوط به بخش مسکن خواهد بود. به طور معمول هر فرد در این کشور در حدود %20 از درآمد خود را ماهانه برای اجاره مسکن باید بپردازد. معمولا در پایتخت سوئیس اجاره مسکن از 1200€ (یورو) تا 2000€ (یورو) متغیر است. سوئیس در بحث حمل و نقل ساخت های پیشرفته ای بهره می برد و به همین نسبت هزینه حمل و نقل در این کشور گران است. در میان شهروندان سوئیس استفاده از دوچرخه بسیار مرسوم است و باعث کاهش هزینه های رفت آمد می شود. علاقه مندان به تحصیل در سوئیس می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایند.

سوالات پر تکرار در خصوص تحصیل پزشکی در سوئیس

متقاضیان تحصیل پزشکی در سوئیس در سال 2020 با سوالات زیر مواجه می شوند:

 • دانشکده های پزشکی سوئیس چه دروسی را ارائه می دهند؟ پزشک عمومی یا درمانگر خانگی، پزشک بیماری های داخلی شامل متخصص قلب و عروق، متخصص اطفال، مختصص زنان و زایمان، جراح (مراقبت های فوری پزشکی و اختلالات ارگانیسم)، انکولوژیست، روانپزشک و ارتوپدی.
 • تحصیل پزشکی در سوئیس چگونه است؟ دوره پزشکی در کشور سوئیس مانند سایر کشورها 5 تا 7 سال به طول می انجامد. فرایند تحصیل در دانشگاه های سوئیس به این صورت است که مسائل را از پایه شروع به تدریس می کنند و از این جهت اهمیت دارد که اگر شخصی در دوره های تحصیلی گذشته خود اطلاعات مفیدی را کسب نکرده باشد در سوئیس به صورت پایه ایی تا تخصصی آموزش می بینند.
 • دانشگاه های سوئیس که مورد تایید وزارت علوم ایران هستند کدامند؟ برخی از این دانشگاه ها عبارتند از دانشگاه برن، بازل، فرایبورگ، ژنو، لوزان، لوسرن، زوریخ، علوم کاربردی زوریخ، لوگانو و…
 • هزینه های تحصیل پزشکی در سوئیس چقدر است؟ هزینه های تحصیل در کشور سوئیس نسبت به مابقی کشورهای اروپایی کمی پایینتر است که 16000£ (پوند) در سال برآورد شده است.
 • ارائه چه مدارکی برای تحصیل در سوئیس الزامی است؟ پاسپورت دارای اعتبار، اثبات تمکن مالی، ارائه بیمه نامه معتبر، انگیزه نامه، نامه پذیرش تحصیلی، عکس پاسپورتی، ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات و ترجمه مدارک.

16 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی در سوئیس

 1. مریم گلشیری گفت:

  سلام وقت بخیر من قصد دارم برای پزشکی به سوییس مهاجرت کنم و میخواستم بدانم ایا سوییس دارای دانشگاه پزشکی رایگان و دولتی هست؟

  1. داوری گفت:

   سلام وقت شما هم بخیر
   شما باید در ابتدا بررسی کنید که در چه کشوری امکان مهاجرت تحصیلی برای رشته پزشکی خواهید داشت
   خیر متاسفانه برای اتباع خارج از این کشور امکان تحصیل پزشکی رایگان وجود ندارد

 2. عادل گفت:

  هزینه های زندگی و تحصیل در سوئیس چقدره؟؟؟

 3. ناصر زارعی گفت:

  سلام و سپاس
  بسیار جالب توجه بود مقاله تون
  اما لطفا در رابطه با سایر راهکارهای اخذ ویزا هم مطلب بزارین

 4. فرهاد کوهپایه گفت:

  تحصیل پزشکی در سوئیس چقدر هزینه دربرداره؟

 5. Deniz گفت:

  سلام. امکان ادامه تحصیل با ویزای تحصیلی سوئد تا چند سال؟ آیا محدود به دوره تحصیلی است یا که مثلا بعد از اتمام تحصیل هم موقتا میشه در سوئیس مثلا برای کار ماند؟

 6. ترنم گفت:

  سلام ممنونم از مقاله خوبتون اسا رایگان است؟

 7. ژوبین گفت:

  بنظرم تحصیل در کشور انگلیسی زبان مخصوصا کانادا، بهتره

 8. sohrab گفت:

  من می تونم پسرمو یعد از یکسال تحصیل در دوره پیش پزشکی که تو سوئی خونده بفرستم انگلیس؟ شرایط ورود به دانشگاه کدوم کشور بهتره ؟

 9. سهیل گفت:

  آیا تحصیلات پزشکی در سوئیس از هزینه های بالای برخوردار است

 10. هما گفت:

  با سلام
  در مورد کار ضمن تحصیل و نخوه ی تمدید اقامت بعد از فارغ التحصیلی میشه توضیح بدین.
  ممنونم

 11. امیرحسین گفت:

  با سلام
  مقاله خیلی خوبی بود.
  مرسی

 12. h!va گفت:

  سلام و تشکر از موسسه و مطالب بسیار خوبتون
  ایا برای ورود به دانشگاه لوزان سوئیس نیاز به امتحان ورودی هم هست؟

 13. مهشید رحمانی گفت:

  سلام و خسته نباشید
  میخواستم ببینم منابع دروسی که در سوئیس ازمون گرفته میشه رو از کجا می شه تهیه کرد؟

 14. لیدا بهرامی گفت:

  با سلام و سپاس بابت اطلاعات جامع و کاربردیتون در این مقاله

 15. علی رام رادین فر گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد تحصیل پزشکی در سوئیس تشکر می کم اگه امکانش هست در مورد مهاجرت به سوئیس از طریق پناهندگی هم مطلب بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *