مهاجرت تحصیلی فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه
میانگین امتیاز 4.8 تعداد 89

با توجه به افزایش نرخ ارز از سال 2019 بسیاری کشورهایی را جهت تحصیل انتخاب کردند که نظام آموزشی رایگان دارند. کشور فرانسه به دلیل رایگان بودن تحصیل و اینکه هزینه ی زندگی در این کشور در بعضی شهر ها کمتر میباشد و همچنین اشتراکات فرهنگی با ایرانیان مورد توجه ایرانیان جهت تحصیل بوده است اما قبل از هر اقدامی باید از موارد زیر اطلاع یافت تا بهترین انتخاب را جهت تحصیل پزشکی در فرانسه داشت:

شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه در سال 2019 چگونه می باشد؟

آیا تحصیل پزشکی در فرانسه بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه چقدر می باشد؟

به همین جهتتحصیل پزشکی در فرانسه یکی از روش های مهاجرت می باشد که امروزه مورد استقبال بسیاری از دانشجویان به عنوان تحصیل رایگان و سیستم پزشکی موفق قرار گرفته است. کشور فرانسه یکی از پرجمعیت ترین کشور های اروپایی می باشد که تحصیل در این کشور با هزینه های پایین و در مواقعی بدون مدرک زبان می باشد.

یکی دیگر از مزیت های تحصیل در این کشور این است دارای پروسه ویزایی تحصیلی بسیار آسان و کوتاه مدت می باشد، البته این آسانی ویزا و کوتاه مدتی به این بستگی دارد که افراد بسیار اصولی شروع کنند تا در راهی که قدم برداشتند بدون ریسک باشد تا در آخر موجب ضررهای مادی  یا معنوی برای آن ها نشود.

شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه 2019

تحصیل پزشکی در فرانسه، از وقتی که پذیرش صادر می شود تا تمام شدن تحصیل فرد رایگان می باشد و رایگان بودن یکی از قوانین وزارت آموزش و پروش و وزارت بهداشت این کشور است، تحصیل پزشکی در دانشگاه های علوم پزشکی صورت می گیرد و از لحاظ نظری و علمی آموزش های عالی صورت می گیرد.

برای خواندن رشته های پزشکی در فرانسه اعم از رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی، اشخاص نیازمند مدرک زبان فرانسه هستند، زیرا که آزمون پزشکی در این کشور به زبان فرانسه میباشد به همین منطور اگر فردی دانش و یا مدرک زیان فرانسه نداشنه باشد، نمیتواند به راحتی وارد کورس های پزشکی شود، بر این اساس از سمت کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پیشنهاد می شود به منظور راحتی در قبولی و آزمون، در ابتدا برای دورهای کالج زبان در فرانسه، بدون نیاز به مدرک زبان و محدودیت سنی اقدام مایید، سپس وارد دانشگاه های پزشکی شوید.

تحصیل پزشکی در فرانسه بدون مدرک زبان

از شرایط اصلی قبولی در سه دوره آزمون رشته های پزشکی در فرانسه دانش و داشتن مدرک زبان فرانسه می باشد، زیرا رشته های پزشکی در هر کشوری به دلیل سر و کار داشتن با بیمارانی که اتباع همان کشور هستند دانش زبان فرانسه واجب می باشد، به همین منظور افرادی که قصد تحصیل پزشکی در فرانسه را دارند باید مدرک زبان فرانسه در سطح بالا داشته باشند.

اما نکته این است که تحصیل پزشکی در فرانسه بدون مدرک زبان در صورتی امکان پذیر هست که افراد قبل از ورود به رشته های پزشکی یک سال قبل در دوره های کورس زبان در فرانسه شرکت کرده و با گرفتن مدرک زبان فرانسه و همچنین خواندن دروسی مانند زیست، شیمی، ریاضی به فرانسه شانس قبولی خود را در آزمون بالا ببرند.

شیوه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

معمولا کسانی که تمایل در این رشته ها دارند به دو صورت این پروسه اتفاق می افتد:

1-ابتدا به کسانی که قصد دارند در ایران مدرک زبان را دریافت کرده باشند یا همانطور که در بالا ذکر شد، ویزای کالج زبان فرانسه کسب نمایند.

2-دوم کسانی که در دانشگاه های فرانسه مدرک دریافت کنند، در هر دو بخش امکان این را دارند که تحصیل پزشکی فرانسه را شروع کنند، لازم به ذکر است که هزینه های دوره زبان در دانشگاه های فرانسه به صورت مجانی نیست، پانزده دانشگاه معتبر و مورد تایید وزارت بهداشت در کشور فرانسه وجود دارد که شخص این امکان را دارد که ویزای همراه را دریافت کند اما همراه مجوز کار را ندارد و باید هزینه تمکن مالی جداگانه داشته باشد.

پزشک عمومی و دندانپزشک در فرانسه

برای دریافت مدرک پزشک عمومی شخص باید 9 سال درس بخواند تا مدرک را دریافت کند. درضمن تحصیل در رشته های دندان پزشکی و داروسازی تقریبا 5 تا 6 سال طول می کشد. تحصیل پزشکی در این کشور به صورت گزینشی می باشد و کسانی وارد این رشته می شوند که علاقه داشته باشند، مکان های موجود در سال 2011 تقریبا 7500 تا بود.

کسانی که خارج از کشورهای اروپایی هستند 8 درصد از مکان های تعیین شده را پر می کنند. کسانی که موفق شدند در رشته دندان پزشکی تحصیل کنند به اضافه تحصیل در این رشته در یک دانشگاه فوق العاده می توانند از تحصیل در کشوری زیبا و با قدمت لذت ببرند، کشور زیبای فرانسه به عنوان یک جمهوری فدرالیته مستقل در غرب اروپا واقع شده و بخش های جغرافیایی متفاوت فراوانی دارد، این کشور با قدمت کهنی که دارد از دریای مدیترانه گرفته تا دریای شمال ادامه دارد و از رودخانه بزرگ و دیدنی راین تا اقیانوس بزرگ اطلس پهنای وجود دارد.

هزينه تحصيل رشته های پزشکی در فرانسه

همانطور که در بالا گفته شد بسیاری از افراد کشور فرانسه را به عنوان سیستم نظام آموزشی رایگان و پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه آن انتخاب مینمایند.

اما در کنار آن قطعا از هزینه های زندگی برخوردار هستند اما این هزینه زندگی شهربه شهر فرق دارد به عنوان مثال شهری مانند پاریس از بالاترین میزان هزینه زندگی  یعنی 2000هزار € به بالا میباشد اما هزینه زندگی در شهرهای دیگر مانند شهر معروف استراسبورگ هزینه زندگی ماهیانه بین 800 تا1000 میباشد.

در مورد هزینه مهاجرت تحصیلی به فرانسه در دانشگاه های دولتی بسته به مقطع انتخابی فرد متفاوت میباشد به عنوان مثال شهریه در مقطع کارشناسی 2770یورو میباشد که درمورد رشته های مهندسی این هزینه به 4770 € و رشته های پزشکی 3770 € میرسد و همین وضع برای مقاطع کارشناسی ارشد هزینه 3770 € و دکتری 380€ میرسد که البته این هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی بین 4500 تا 7000 € پیش بینی شده است.

این نکته را باید خاطر نشان سازیم که البته هزینه های دانشگاه های دولتی برای افرادی که دارای اقامت دائم از کشورهای اروپایی میباشند بین 170 تا600 € خواهد بود. از دیگر گزینه های پرمخاطب ورود به کشور فرانسه پذیرش از دوره های زبان در فرانسه میباشد که افراد بدون مدرک زبان از کالج های زبان فرانسه به هزینه 2000تا6000 € پذیرش همراه با اجازه کار حین تحصیل دریافت میکنند.

دانشگاه های پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت فرانسه

بر اساس وزارت بهداشت دانشگاه های زیر در سال 2018 و 2019 مورد تایید می باشد:

 • University Pierre et Marie Curie UPMC
 • University Claude Bernard Lyon 1
 • University Paris Descartes
 • University of Strasbourg
 • Aix-Marseille University
 • University of Montpellier
 • University Paris Didort-Paris 7
 • University Paris-Sud
 • University of Nantes
 • University of Rennes1
 • University of Lille 2 Droit et Sante

بسیاری از متقاضیان برای دریافت ویزای تحصیلی کشور فرانسه، باید اقدامات لازم را انجام دهند و کشور فرانسه حمایت خود از دانشجویان بین المللی را ثابت کرده است، یکی از مزایای تحصیل در فرانسه این است که بورسیه صورت می گیرد که این موضوع کمکی برای هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه را جبران کند. تحصیل در دوره های مختلف در فرانسه این امکان را دارد که همزمان با تحصیل به کارهم مشغول شوید در نتیجه نیاز است شرایط کار ضمن تحصیل در فرانسه را بدانید و بعد از اتمام درس به صورت تمام وقت مشغول به کار شوید. بیشترین کشوری که ایرانیان جهت تحصیل پزشکی سرچ کرده اند کشور آلمان بوده است. جهت آشنایی با این مقاله روی مقاله ی <<تحصیل پزشکی در آلمان>> کلیک کرده و کسب اطلاعات لازم نمائید.

تحصیل پزشکی در آلمان

کشور آلمان در حال حاضر یکی از معدود کشورهای اروپایی هست که تحصیل برای اتباع خارجی و ایرانیان هم در دانشگاه های دولتی رایگان میباشد و مدرک پزشکی بیش از 35 دانشگاه این کشور مورد تائید وزارت بهداشت ایران است که این یک موقعیت عالی برای دانشجوهای ایرانی جهت ساختن آینده ای مناسب در این کشور هم برای تحصیل و هم زندگی و اقامت دائم است، چرا که کشور آلمان در این سالها نیاز به نیروی کار در مشاغل پزشکی داشته و خواهد داشت. افراد بعد از شش یال تحصیل در دانشگاه های پزشکی آلمان و فارغ التحصیلی در کمترین حالت می توانند با مدرک پزشکی عمومی و بدون سابقه کاری با حقوقی بالاتر از 50 هزار یورو در سال مشغول به کار شوند.


اگر شما هم علاقه مند به تحصیل در این کشور شدید بهتره از قوانین تحصیل دانشجوهای خارجی هم در دانشگاه های رایگان این کشور باخبر باشید، تحصیل در هر سه مقطع دانشگاهی در کشور آلمان رایگان هست و شرط اساسی برای ورود به رشته مورد نظر این است که در آن رشته در دانشگاه های ملی خود پذیرفته شده باشید. از آنجایی که کنکور سدی برای این موضوع شده است دانش آموزان ایرانی می توانند بعد از اتمام دیپلم دوازده ساله و کسب معدل مناسب و اخذ مدرک زبان آلمانی حداقل b1 برای تحصیل در یک دوره ی یکساله پیش پزشکی یا همون M COURSE درخواست دهند و بعد از این یکسال با توجه به نمراتی که گرفتن و آزمونی که برای ورود در دانشگاه های دادند پذیرش شوند.

تحصیل پزشکی در اتریش

تحصیل پزشکی در اتریش از گزینه های بسیار ارزنده ای است که بسیاری از جوانان و دانشجویان به دنبال دستیابی به آن هستند.
پزشکی رشته ای پرطرفدار است که در همه ی کشورهای دنیا متقاضیان زیادی برای تحصیل دارد. پرواضح است که در هیچ کشوری، ظرفیت های موجود آن کشور، پاسخگوی خیل تقاضاها در این زمینه نیست. همچنین نظام آموزشی تمام کشورها نیز از نظر کیفی در یک سطح نمی باشد و برخی آشکارا در سطحی بالاتر و با کیفیت تر قرار دارند. مجموع این مسائل باعث می شود که همه ساله حجم زیادی از درخواست ها برای مهاجرت به منظور تحصیل پزشکی شکل بگیرد.

اصولا پذیرش و تحصیل در رشته های گروه پزشکی در هر کشوری، مستلزم شرکت در آزمون ورودی و موفقیت در آن می باشد و معمولا متقاضیان برای موفقیت در این آزمون نیز در یک دوره ی کالج آماده سازی یک ساله شرکت می کنند. گذراندن این دوره های مقدماتی که اصطلاحا پری مدیکال خوانده می شود، نقش بسیار مهمی در کسب نمره لازم در آزمون ورودی پزشکی دارد. در این دوره، روی دروس پایه مانند زیست و شیمی و همچنین زبان دانشجویان کار می شود.

داشتن دانش کافی از زبان خارجه و آشنایی لازم با آن نیز از دیگر ملزومات و مقدمات تحصیل پزشکی در اتریش است. زبان تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش همانند سایر کشورهای دنیا قاعدتا زبان رسمی این کشور یعنی آلمانی می باشد که برای تحصیل در رشته پزشکی، لازم است متقاضیان در سطح C1 به این زبان تسلط داشته باشند.
تحصیل پزشکی در اتریش به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است ولی این امر عمدتا در دانشگاه های خصوصی این کشور وجود دارد که تحصیل در آنها دیگر رایگان نبوده و مستلزم پرداخت هزینه تحصیل است و این هزینه نیز مبلغ قابل توجهی می باشد.

تحصیل پزشکی در کانادا

از بین کشورهای انگلیسی زبان، کشور کانادا نسبتا هزینه پایین تری را در خصوص تحصیلی پزشکی دریافت می نماید و نسبتا می توان گفت درصد قبولی متقاضیان در این رشته به مراتب بالاتر از بسیاری از کشورهای دیگر است.
کشور کانادا به دلیل وجود بسیاری از دانشگاهای پزشکی معتبر متقاضیان زیادی را جذب نموده است. تحصیل پزشکی در این کشور در سه مرحله انجام می شود.
اگر شرایط سنی شما مناسب باشد می توانید برای دروه های پری مدیکال اقدام نمائید و در این دوره ها خود را برای رشته پزشکی آماده نمائید و اگر شانس دریافت پذیرش در این دروه ها را داشته باشید می توانید با سطح خوب نمرات خود بورسیه تحصیلی این کشور را دریافت نمائید.

بعد از گذراندن این دوره شما می توانید در دوره های ساینس که حدودا 4 سال زمان می برد تحصیل نمائید و با پایان این دوره شما می توانید به عنوان یک پزشکی عمومی در کانادا مشغول به کار شوید و چنانچه تمایل به اخذ تخصص دارید می توانید بعد از پایان دوره ساینس یا علوم پزشکی در آزمون MCAT شرکت نمائید و در صورت قبولی در این آزمون برای تخصص گرفتن وارد دانشگاه می شوید.

کانادا یکی از بهترین کشور ها برای ادامه تحصیل در زمینه رشته پزشکی می باشد. از جمله دانشگاهای پزشکی کانادا می توان به دانشگاه مانیتوبا، دانشگاه مونترال، دانشگاه مک گیل، دانشگاه تورنتو، دانشگاه کلگری، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه ساسکاچوان و خیلی از دانشگاهای معتبر دیگه تحصیلات خود را ادامه دهید.

پذیرش تخصص پزشکی در فرانسه

اگر فردی قصد ادامه تحصیل در مقطع تخصص پزشکی را دارد، کشور فرانسه در این راستا نقش بسیار مهمی را ایفا میکند، فرانسه از نظر اقتصادی نقش ششم جهان را دارد. این کشور همچنین یکی از پیشرفته ترین سیستم مراقبت بهداشتی در جهان است.

برای تخصص پزشکی در ابتدا پزشکان باید مدارک خود را معادل سازی کنند، برای بحث معادل سازی هم پزشکان باید دوره های تئوری و عملی را پشت سر بگذرانند و حتما باید تسلط کافی به زبان فرانسوی داشته باشند، و حدود 1200 ساعت دوره بگذرانند که 800ساعت تئوری و 400ساعت عملی خواهد و بعد از آن باید سه دوره آزمون داده و سپس وارد حرفه شغلی و یا خواندن تخصص شوند.

نکته در مورد فرانسه

بر اساس فرآیند تحصیل در فرانسه اول باید پذیرش تحصیلی در یکی از دانشگاه های فرانسه که از بهترین ها میتوان به معرفی دانشگاه سوربن در فرانسه و معرفی دانشگاه پیر و ماری کوری پرداخت، گرفته شود و سپس پروسه ویزایی برای این کشور صورت گیرد. کشور فرانسه یک کشور خودکفا در غرب اروپا می باشد که از منطقه ها و سرزمین های زیادی تشکیل شده است، سرزمین اصلی فرانسه از دریای مدیترانه شروع شده است تا کانال انگلیسی می باشد، کشور فرانسه با کشور های بلژیک و آلمان و ایتالیا و اسپانیا همسایه می باشد، پایتخت کشور فرانسه شهر زیبای پاریس می باشد. مردمان کشور فرانسه امید به زندگی بالایی دارند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل پزشکی در فرانسه این امکان را دارید که با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید و با کارشناسان ارشد شرایط شما را بررسی می کنند و بهترین راه را به شما عزیزان پیشنهاد می کنند.

Related Posts

14 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی در فرانسه

 1. hiva گفت:

  mamnooonam az site khooobetooon

 2. بیژن مرتضوی گفت:

  درسته که قراره دانشگاه های فرانسه هم پولی بشه؟

 3. amir abbas گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید میخواستم با توجه به این که کشور فرانسه در رشته حقوق خیلی قوی هست در مور د این رشته هم مطلب بزارید با تشکر

 4. خسروى گفت:

  ممنونم از اطلاعات خوبتون

 5. صبا صابری گفت:

  سلام

  آیا در کشور فرانسه پس از تحصیل ویزای کاری داده می شود؟
  ممنون از سایت پر بار و خوبتون

 6. کسرا گفت:

  پزشکی در فرانسه به زبان فرانسوی تدریس میشه یا انگلیسی؟

 7. نیما گفت:

  فکر کنم به خاطر تحصیل به زبان فرانسوی سخت باشه

 8. لیدا بهرامی گفت:

  سلام امکان دریافت بورسیه هم هست؟

 9. عادل گفت:

  سلام مرسی از مقالتون. شماره تماستونو چطور پیدا کنم برا هماهنگی وقت مشاوره؟؟؟

 10. مهسا شهبازی گفت:

  سلام
  امکان کاریابی در کشور فرانسه مرتبط با رشته وجود داره؟

 11. ترانه گفت:

  مرسی از مقاله عالیتون خیلی اطلاعات به روز شده هست

 12. قراری گفت:

  بنظرتون با مدرک NEET با دروس شیمی، زیست و فیزیک ۵۰ ٪ میتوان و نمره IELTS 6. از دانشگاههای پزشکی فرانسه پذیر ش گرفت

 13. روزبه نعمتی گفت:

  بورسیه تحصیلی توی فرانسه هست؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب بستگی به شرایط شما و مقطعی که مد نظرتون هست داره با شماره های موسسه برای اطلاعات دقیق تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − یک =