مهاجرت تحصیلی فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه به دلیل وجود نظام سوسیالیستی و تحصیل رایگان می تواند گزینه مناسبی برای مهاجرت باشد و شرایط ویژه ای داراست. برای تحصیل در رشته های پزشکی در این کشور باید در آزمون های پزشکی شرکت نمائید و در مقایسه با ایران آزمون این کشور به مراتب آسانتر می باشد. دانشگاه های مورد تایید زیادی در این کشور برای تحصیل در این رشته وجود دارد. تحصیل در رشته پزشکی در کشور فرانسه حدودا بین 4 تا 6 است و در طول این 6 سال شما باید واحد های درسی زیادی را پاس نمائید. برای دریافت اطلاعات کامل در خصوص تحصیل پزشکی در این کشور و پاسخ به سوالات زیر در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

 • آیا امکان تحصیل پزشکی در فرانسه با مدرک دیپلم وجود دارد؟.
 • هزینه های تحصیل پزشکی در فرانسه چه میزان می باشد و امکان تحصیل بصورت رایگان وجود دارد؟
 • برای تحصیل پزشکی در فرانسه به مدرک زبان نیاز است؟
 • شرایط کار پس از تحصیل در فرانسه چگونه است؟
 • مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در فرانسه چیست؟

شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه

قوانین تحصیل پزشکی در این کشور را وزارت آموزش و پرورش کشور فرانسه تنظیم نموده است. برای تحصیل در دانشگاه های پزشکی باید پیش زمینه از دروس پزشکی داشته باشید و به صورت کلی باید پیش پزشکی را در این کشور گذرانده باشید. برای تحصیل در دانشگاه ها و مطالعه پزشکی باید در آزمون شرکت نمائید. تحصیلات پزشکی در فرانسه به 3 بخش کلی تقسیم می شود.

این سه بخش شامل موارد زیر می باشد:

 • تحصیلات در مقطع دبیرستان یا کالج
 • تحصیلات دانشگاهی یا پزشکی عمومی
 • تحصیلات برای اخذ تخصص

معمولا بعد از اخذ مدرک تحصیلی خود و فارغ التحصیل شدن شما باید در دوره های کارورزی شرکت نمائید و این دوره ها معمولا 3 سال طول می کشد.

اینفوگرافیک تحصیل پزشکی در فرانسه

آزمون برای تحصیل پزشکی در فرانسه  

برای تحصیل در رشته پزشکی در این کشور باید در آزمون پزشکی شرکت نمائید. این آزمون، آزمون راحتی نیست و شما باید آمادگی کامل را برای شرکت در آزمون داشته باشید و معمولا اکثریت در سال اول قبول نمی شوند و برای سال بعد مجدد شرکت می نمایند. بعد از این که شما در دوره های پیش پزشکی شرکت نمودید، باید در آزمون یا کنکور شرکت کنید و این آزون به زبان فرانسوی برگذار می شود و همان طور که خدمتتان عرض نمودیم، آزمون مشکلی است.

هزینه های تحصیل در کالج پزشکی فرانسه

دوره های مختلفی در کشور فرانسه ارائه می شود و هزینه های این دوره بستگی به این دارد که شما در دانشگاه یا کالج های دولتی تحصیل نمائید یا در کالج و موسسات خصوصی. به صورت کلی هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی حدود 450 € می باشد و هزینه تحصیل ر دانشگاه های خصوصی سالیانه 7.000 € می باشد. کسانی که این فرصت را دارند که در این کالج ها قبل از ورود به دانشگاه تحصیل نمایند، می توانند در دانشگاه های کشور فرانسه با هزینه بسیار پایین و همچنین در دانشگاه های دولتی تحصیل نمایند.

کار در فرانسه بعد از اتمام تحصیل پزشکی

برای کار در فرانسه به عنوان یک پزشک باید به زبان فرانسوی مسلط باشید. اگر تحصیلات خود را در این کشور گذرانده باشید به راحتی می توانید مشغول به کار شوید ولی اگر تحصیلات خود را در کشورهای دیگری گذرانده باشید درمرحله اول باید مدارک خود را معادل سازی نمائید. افرادی که در این کشور مشغول به تحصیل پزشکی می باشند در مرحله آخر آموزش خود و با شرکت در دوره های کاروزی می توانند کار مورد نظر خود را نیز در همان دوره پیدا کنند و مشغول به کار شوند. زیرا این دوره های کارورزی در بیمارستان انجام می شود و اگر موفق شوید ممکن است در همان دوره حقوق نیز دریافت نمائید.

تحصیل پزشکی در فرانسه با مدرک دیپلم

برای تحصیل در رشته های پزشکی در این کشور تنها با ارائه مدرک دیپلم نیز می توان اقدام نمود و می توان با گذراندن یک دوره 1 ساله در این کشور، در آزمون های پزشکی شرکت نمود. با شرکت در این آزمون و کسب نمره قبولی می توان وارد دانشگاه ها شد و تحصیلات تکمیلی خود را ادامه داد. طول دوره تحصیل شما در دانشگاه به این بستگی دارد که چه رشته ای را انتخاب نمائید و در جدول ذیل طول دوره تحصیل در رشته های مختلف را در کشور فرانسه بررسی نموده ایم.

طول دوره های پزشکی در فرانسه عبارتند از:

رشته تحصیلی طول دوره تحصیل
پزشک عمومی 4 الی 6 سال
رشته دامپزشکی 6 سال
رشته داروسازی 5 الی 6 سال
رشته پرستاری 3 الی 4 سال
رشته دندانپزشکی 5 الی 6 سال
رشته فیزیوتراپی 3 الی 4 سال
تخصص پزشکی 3 الی 6 سال

پزشکی در فرانسه بصورت رایگان

فرانسه از جمله کشورهایی است که به شما امکان تحصیل رایگان را می دهد و همچنین دانشجویان بین المللی می توانند تحصیلات خود را به صورت رایگان در این کشور ادامه دهند. البته با وجود هزینه های رایگان شرایط سختی را برای تحصیل در رشته های پزشکی مشخص نموده است. با وجود کاهش هزنیه های تحصیل در این کشور هزینه های زندگی شما ممکن است برای شما بالا باشد و البته نکته ای که حائز اهمیت است، این است که شما در صورتی می توانید در دانشگاه های رایگان و دولتی تحصیل نمائید که به زبان فرانسوی مسلط باشید و همچنین بتوانید در آزمون پزشکی رتبه قابل قبولی را به دست بیاورید.

تحصیلی پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی

برای اینکه تحصیلات خود را به زبان انگلیسی در این کشور ادامه دهید، فرانسه این امکان را نیز برای شما فراهم نموده است. تحصیل پزشکی در این کشور به زبان انگلیسی دارای هزینه می باشد و در واقع شما در دانشگاه های اینترنشنال و بین المللی مشغول به تحصیل می شوید. برای تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی باید مدرک زبان انگلیسی را برای اخذ پذیرش از دانشگاه یا کالج ارائه دهید. تعداد محدودی از دانشگاه های انگلیسی زبان در این کشور وجود دارد که از اعتبار بالایی برخوردار باشند به همین دلیل پیشنهاد می نمائیم برای تحصیل پزشکی در کانادا اقدام نمائید.

تحصیل پزشکی در فرانسه بدون مدرک زبان

برای تحصیل در این کشور بدون مدرک زبان شما چند گزینه پیش رو دارید. در قدم اول می توانید در موسساتی که در کشور فرانسه وجود دارد و در دوره زبان در فرانسه پذیرش می دهند اقدام نمائید و بعد از اتمام دوره های زبان در دانشگاه های رایگان ثبت نام نمائید و اقامت خود را تمدید نمائید، همچنین اگر شما بتوانید اثبات نمائید که به زبان انگلیسی مسلط هستید و قبلا تحصیلات خود را به زبان انگلیسی ادامه داده اید و یا اینکه زبان مادری شما انگلیسی است، در این صورت می توانید برای ورود به فرانسه بدون مدرک زبان اقدام نمائید.

تحصیل پزشکی در فرانسه بدون کنکور

برای تحصیل در رشته های پزشکی و همچنین برای ورود به دانشگاه های دولتی شما نیازمند شرکت در آزمون پزشکی می باشید. این آزمون سالیانه برگذار می شود و تا حدودی سخت می باشد و شما باید تمام تلاش خود را نمائید تا آمادگی شرکت در این آزمون را داشته باشید. اگر قصد داشته باشید بدون آزمون در این کشور مشغول به تحصیل پزشکی شوید، می توانید در دانشگاه های خصوصی که هزینه تحصیل را از شما دریافت می نمایند، شرکت نمائید و البته باید هزنیه تحصیل و مدرک زبان انگلیسی را برای اخذ پذیرش داشته باشید.

تحصیل پزشکی در فرانسه بدون کنکور

هزنیه زندگی دانشجویی در فرانسه

در کشور فرانسه هزینه زندگی شما حدودا ماهیانه 9.000 € تا 10.000 € سالیانه می باشد و این هزینه اگر بخواهید در شهری مثل پاریس زندگی نمائید، بالاتر نیز می شود. البته راه هایی وجود دارد که شما بتوانید هزینه های خود را کاهش دهید. به طور مثال اگر در خوابگاه های دانشجویی به جای خانه های مستقل زندگی نمائید، هزینه های شما کاهش پیدا می کند. اگر موفق شوید بورس تحصیلی دریافت نمائید، هزینه های شما کاهش پیدا می کند و می توانید از وام های دانشجویی نیز برای کمک هزینه زندگی در فرانسه استفاده نمائید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در فرانسه

برای اینکه بتوانید در این کشور مشغول به تحصیل شوید باید مدارک مورد نیاز را ارائه دهید. این مدارک را باید برای اخذ پذیرش از کالج یا دانشگاه و همچنین اخذ ویزا ارائه دهید. مدارک مورد نیاز بسته به مقطعی که اقدام می نمائید و همچنین بسته به شرایط شما و شرایط دانشگاه یا کالج متفاوت است.

به صورت کلی می توان این مدارک را در لیست ذیل نام برد:

 • مدارک تحصیلی در مقاطع قبل و مرتبط با رشته تحصیلی
 • مدارک هویتی
 • مدارک مبنی بر گواهی عدم سوء پیشینه و گواهی سلامت پزشکی
 • مدارک مالی تحت عنوان تمکن مالی
 • مدارک زبان فرانسوی یا انگلیسی

برای تحصیل پزشکی در فرانسه پیشنهاد می نمائیم قبل از اینکه هر اقدامی را انجام دهید با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمائید و راجب تمام کشورها اطلاعات کاملی را دریافت نمائید. پزشکی از جمله رشته هایی می باشد که در اکثر کشورهای از بازار کار خوبی برخوردار است ولی قبل از اقدام حتما نرخ بیکاری کشور مورد نظر را بررسی نمائید.

14 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی در فرانسه

 1. hiva گفت:

  mamnooonam az site khooobetooon

 2. بیژن مرتضوی گفت:

  درسته که قراره دانشگاه های فرانسه هم پولی بشه؟

 3. amir abbas گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید میخواستم با توجه به این که کشور فرانسه در رشته حقوق خیلی قوی هست در مور د این رشته هم مطلب بزارید با تشکر

 4. خسروى گفت:

  ممنونم از اطلاعات خوبتون

 5. صبا صابری گفت:

  سلام

  آیا در کشور فرانسه پس از تحصیل ویزای کاری داده می شود؟
  ممنون از سایت پر بار و خوبتون

 6. کسرا گفت:

  پزشکی در فرانسه به زبان فرانسوی تدریس میشه یا انگلیسی؟

 7. نیما گفت:

  فکر کنم به خاطر تحصیل به زبان فرانسوی سخت باشه

 8. لیدا بهرامی گفت:

  سلام امکان دریافت بورسیه هم هست؟

 9. عادل گفت:

  سلام مرسی از مقالتون. شماره تماستونو چطور پیدا کنم برا هماهنگی وقت مشاوره؟؟؟

 10. مهسا شهبازی گفت:

  سلام
  امکان کاریابی در کشور فرانسه مرتبط با رشته وجود داره؟

 11. ترانه گفت:

  مرسی از مقاله عالیتون خیلی اطلاعات به روز شده هست

 12. قراری گفت:

  بنظرتون با مدرک NEET با دروس شیمی، زیست و فیزیک ۵۰ ٪ میتوان و نمره IELTS 6. از دانشگاههای پزشکی فرانسه پذیر ش گرفت

 13. روزبه نعمتی گفت:

  بورسیه تحصیلی توی فرانسه هست؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب بستگی به شرایط شما و مقطعی که مد نظرتون هست داره با شماره های موسسه برای اطلاعات دقیق تماس حاصل فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =