مهاجرت تحصیلی چین

تحصیل پزشکی در چین

تحصیل پزشکی در چین

کیفیت برتر تحصیل پزشکی در چین بهترین دانشجوهای جهان را به سوی خود می کشاند و باعث ایجاد جوی رقابتی در بین دانشجویان بین المللی می گردد. اگر شما هم به دنبال یک گزینه تحصیل پزشکی مقرون به صرفه در خارج می گردید، مسلما تحصیل پزشکی (MBBS) در دانشگاههای علوم پزشکی چین همان چیزی است که شما به دنبال آن هستید. معمولا دانشگاه های علوم پزشکی چین برنامه های لیسانس پزشکی (MBBS) را در طول یک دوره 5 ساله به دانشجویان ارایه می دهند. نکته مهم در این زمینه، تحصیل اغلب برنامه های پزشکی چین به زبان انگلیسی است که باعث جذب حداکثری متقاضیان خارجی برای تحصیل در دانشگاه های پزشکی چین می شود.

از جمله پوئن های مثبت دیگر تحصیل رشته پزشکی در کشور چین همچنین هزینه پایین تحصیل رشته پزشکی در این کشور آسیایی است. کل هزینه تحصیل شما در چین فقط حدود US$30000 (دلار آمریکا) می باشد. در حالی که هزینه تحصیل پزشکی در اروپا حدود 60$ تا 150000$ (دلار آمریکا) و این هزینه در ایالات متحده آمریکا در حدود 140$ تا 240000$ (دلار آمریکا) است. از طرف دیگر شما می توانید از فرصت بورسیه های تحصیلی دانشگاه های علوم پزشکی چین نیز برخوردار شوید و از این طریق بخشی از هزینه تحصیل و زندگی خود را در چین پرداخت کنید. کارشناسان مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله قصد دارند به تمامی سوالات شما عزیزان درباره شرایط تحصیل رشته پزشکی در کشور چین پاسخ دهند.

شرایط تحصیل پزشکی در چین در 2022

دانشجویان بسیاری در ایران و سایر نقاط جهان به فکر تحصیل پزشکی در چین هستند و هر کدام دلایل خاص خود را دارند. اما در حالت کلی می توان دلایلی شامل اقتصادی قوی و جامعه پایدار، وجود دانشگاه های پزشکی مختلف (کلیه دانشگاه های پزشکی چین در فهرست آموزش پزشکی بین المللی ثبت نام شده اند) و غیره را‌ اسم برد. آموزش پزشکی مدرن در کشور چین از اوایل قرن بیستم شروع شده است. دانشگاه های پزشکی چین برنامه های لیسانس پزشکی (MBBS) را در طی مدت 5 سال و برنامه تخصص را در عرض 3 سال به داتشجویان خود ارائه می دهند.

کیفیت آموزش پزشکی در چین تضمین شده است و جای هیچ نگرانی در این مورد نیست. چرا که وزارت آموزش چین برای کنترل استاتدارد آموزش پزشکی، مقررات کنترل کیفی تحصیلات پزشکی را تدوین کرده است. این مقررات مخصوصا در زمینه برنامه لیسانس آموزش پزشکی به زبان انگلیسی به کار گرفته می شود. شما در جدول زیر نیز می توانید با خلاصه شرایط مهم تحصیل رشته پزشکی در چین (سال 2022) آشنا شوید:

آیتمشرح
مقطع تحصیلیلیسانس پزشکی (MBBS)
مدت تحصیل5 سال
بورسیه تحصیلیدارد
دانشگاه های معتبر جهانی2 دانشگاه در بین 100 دانشگاه برتر جهانی

مدارک و الزامات تحصیل پزشکی در چین

شرایط پذیرش دانشگاه های چین با اندکی تفاوت تقریبا مشابه هم است. متقاضیان و علاقه مندان تحصیل برنامه پزشکی MBBS در کشور چین بایستی دارای مدرک دیپلم متوسطه در رشته علوم تجربی با ریز نمرات (شامل زبان گرید C یا 70 امتیاز و نمره دروس شیمی، زیست شناسی، فیزیک و ریاضیات متوسطه در گرید D یا 60 امتیاز) باشند. همچنین برخورداری از وضعیت سلامتی خوب و نیز عدم سوء پیشینه از پیش شرط های اخذ پذیرش از دانشگاه های علوم پزشکی کشور چین می باشد. شرط دیگر پذیرش برنامه MBBS در چین، گذراندن آزمون ورودی پزشکی در این کشور است.

SET (آزمون ورودی استاندارد) آزمون پذیرش استاندارد جهت تحصیل رشته پزشکی در کشور چین می باشد. این آزمون پیش شرطی برای پذیرش مستقیم در برترین دانشگاه های چین برای تحصیل MBBS می باشد. این آزمون همه ساله تحت نظارت کمیته های هدایت تحصیلی دانشگاه های علوم پزشکی چین برگزار شده و به عنوان شاخصی برای فیلتر دانشجویان شایسته جهت تحصیل پزشکی در کشور چین می باشد. این آزمون در 4 بخش زیر برگزار می شود:

 • زیست شناسی ( 50 سوال، 100 نمره)
 • شیمی (50 سوال، 100 نمره)
 • فیزیک (50 سوال، 100 نمره)
 • ریاضیات (25 سوال، 50 نمره)

دوره تحصیلی بی تی اس (BTS) در چین

این دوره یک برنامه آموزشی جهت تحصیل دندانپزشکی می باشد. ارائه دروس در این برنامه درسی به متقاضیان یک پیشینه جامع در جهت دندان پزشکی و دندانپزشکی مدرن ارائه می نماید. این دوره تحصیلی شامل آموزش در دروس زیر می باشد:

 • آسیب شناسی دهان
 • دارو خوراکی
 • آناتومی دهان انسان
 • میکروبیولوژی دهان و دندان
 • مواد مورد استفاده در دندانپزشکی
 • بافت شناسی و مورفولوژی دندان
 • جراحی فک و صورت

تحصیل در این دوره 5 سال زمان می‌برد و همه موضوعات مذکور به زبان انگلیسی ارائه می گردند. این دوره تحصیلی در تمام کشورهای جهان و توسط سازمان بهداشت جهانی رسمی اعلام گردیده است.

اعزام دانشجو و اخذ ویزای تحصیلی چین

بر اساس قوانین کشور چین، دانشجویان خارجی برای تحصیل در کشور چین، نیازمند داشتن مجوز تحصیلی یا ویزای تحصیلی چین هستند. در حقیقت، دریافت نامه پذیرش از دانشگاه علوم پزشکی چین به منزله اقدام برای انجام آخرین مرحله از مراحل اخذ پذیرش چین می باشد و آن مرحله نیز درخواست ویزای تحصیلی چین (ویزای X) می باشد. با توجه به مدت اقامت دانشجویان خارجی در کشور چین، ویزای تحصیلی چین Visa) (X به 2 دسته زیر تقسیم بندی می شود: ویزای تحصیلی X-Visa مخصوص دانشجویانی است که قصد تحصیل در چین به مدت کمتر از 3 ماه را دارند در حالی که ویزای تحصیلی F-Visa که ویژه دانشجویانی است که قصد تحصیل در یک برنامه تمام وقت (مثل برنامه پزشکی) در چین را دارند. با این توضیح، مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی چین بدین ترتیب می باشد:

 • پاسپورت معتبر و مدارک هویتی متقاضی
 • چند قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • فرم درخواست ویزای تکمیل شده
 • گواهی سلامت پزشکی
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی یا چینی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • تاییدیه اثبات تمکن مالی کافی برای اقامت و زندگی در چین

هزینه تحصیل پزشکی و زندگی در چین

هزینه تحصیل پزشکی و زندگی در چین

یکی از بزرگترین دلایل رغبت دانشجویان خارجی برای تحصیل پزشکی در چین، هزینه پایین تحصیل پزشکی در این کشور است. صد البته که هزینه تحصیل در چین به برنامه تحصیلی و دانشگاه انتخابیتان بستگی دارد. در اینجا توضیح مهمی که می توان بر این بحث افزود این است که کل بودجه مالی شما در چین شامل موارد ذیل می باشد:

 • کل شهریه دوره MBBS در چین
 • اجاره منزل برای کل دوره تحصیلی
 • هزینه غذا و ایاب و ذهاب در کل دوره
 • هزینه های متفرقه

با وجود اینکه در نگاه اول ممکن است برنامه تحصیلی پزشکی MBBS در چین گرانتر از برنامه های تحصیلی دیگر باشد. اما نبایستی از این نکته غافل شد که شهریه دانشگاه های پزشکی چین در مقایسه با انگلستان و آمریکا خیلی پایین است. برای انجام مقایسه بهتر هزینه های تحصیل پزشکی در کشور چین با دیگر کشورها، مقایسه 3 دانشگاه برتر چینی، انگلیسی و آمریکایی را در جدول زیر (دلار آمریکا) ملاحظه می کنید:

دانشگاه پکینگ (چین)دانشگاه کمبریج (انگلستان)دانشگاه هاروارد (آمریکا)
هزینه درخواست$120$84$226
هزینه ویزا$140$500$226
شهریه تحصیلی$3500$25224$35021
مخارج زندگی$2000$12651- $18807$13500- $22500
هزینه کل$5760$34434- $44590$48907- $57907

شرایط بورسیه تحصیلی دانشجویان پزشکی در چین

ممکن است یکی از سوالات متقاضیان این سوال باشد که آیا دانشگاه های پزشکی چین به دانشجویان خارجی بورس تحصیلی اعطاء می کنند؟ دانشگاه های علوم پزشکی بسیاری در چین برای پذیرش دانشجویان خارجی وجود دارد که یکی از امتیازات تحصیل در این دانشگاه ها بهره گیری از فرصت بورس تحصیلی می باشد. در حقیقت، دانشجویان خارجی در طی تحصیلات خودشان در چین می توانند برای بورسیه های مختلف درخواست دهند. معمولا این بورسیه ها شامل موارد زیر می باشد:

 • CGS: بورسیه دولت چین (معروف به بورسیه های پرزیدنت)
 • US: بورس های دانشگاهی
 • CIS: بورسیه های موسسه کنفوسیوسز
 • CLGS: بورس دولت محلی چین

اگر علاقه مند دانستن اطلاعات بیشتر راجع به دانشگاه های علوم پزشکی چینی هستید که در سال 2022 برنامه بورس تحصیلی دارند، توصیه می شود که از طریق مطالعه جدول زیر با جزییات برنامه بورس تحصیلی دانشگاه های علوم پزشکی چین آشنا شوید:

نام دانشگاهنوع بورسیه تحصیلینام دانشگاهنوع بورسیه تحصیلی
Anhui Medical UniversityCGS,CLGS,USNanjing Medical UniversityCGS, CLGS, US
Capital Medical Medical UniversityCGS, CLGSXuzhou Medical UniversityCLGS, US
Chongqing Medical UniversityCGS, CLGSDalian Medical UniversityCGS, CLGS
Fuijan Medical UniversityCGS, CLGS, USLiaoning Medical UniversityCGS
Guangzhou Medical UniversityCGS, CLGS, USNingxia Medical UniversityCGS, CLGS, US
Southern Medical UniversityCGS, CLGSTianjin Medical UniversityCGS, CLGS
Guangxi Medical UniversityCGS, CLGSXinjiang Medical UniversityCGS, CLGS, US
Hebi Medical UniversityCGSKunming Medical UniversityCGS, CLGS
Harbin Medical UniversityCLGS, US

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در چین

برخی از اهم این مزایا و معایب عبارتند از:

مزایای تحصیل پزشکی در چینمعایب تحصیل پزشکی در چین
امکان تحصیل با اخذ کمک مالی و هزینه های اندک در کشور چینمحصلین در سالهای آخر برای تحصیل در این رشته ها باید زبان چینی را تا سطح تسلط داشته باشند.
وجود دانشگاه های دولتی مورد قبول در MCI البته تحصیل در این دانشگاه ها با هزینه های بسیار کمتر امکان پذیر می باشد.نیاز به برقراری ارتباط و تعامل با بیماران در بیمارستان
امکان ورود به دانشگاه های چین تنها با اخذ پذیرش بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودیدر کشور چین زبان انگلیسی به لهجه های متفاوتی ادا می گردد و گویش افراد در این کشور خوب نمی باشد.
داشتن دانشگاه هایی با زیرساخت های لازم در سطح جهاندانشجویان رشته های پزشکی و دندانپزشکی در زمان کارآموزی مجاز به لمس بیماران نمی باشند و تنها به عنوان نظارت کننده در این مدت فعالیت نمایند.
امکان استفاده از خوابگاه مناسب در دانشگاه مورد تایید
امکان اخذ تجربه های فرهنگی و اقتصادی با زندگی به صورت دانشجویی بین المللی در این کشور
جمعیت زیاد کشور چین فرصت شغلی لازم برای کار در این رشته را بعد از فارغ التحصیلی برای متقاضیان فراهم می نماید.

فرصت های کاری فارغ التحصیلان پزشکی در چین

شرایط کار پزشکی از جمله سوالات مهم داوطلبان رشته پزشکی از کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می باشد. ابتداء لازم است بدانید که برای انجام کار پزشکی در چین، شما بایستی تحصیلات پزشکی پنج ساله ای را در دانشگاه های علوم پزشکی گذرانده و مدرک لیسانس معتبری کسب کنید. پس از فارغ التحصیلی، پزشکان جوان جهت آمادگی برای اشتغال در کار طبابت به دوره آموزش رزیدنسی 6- 3 ساله ای فرستاده می شوند.

اما دارندگان مدرک پزشکی خارجی که مایل به مهاجرت به چین و کار در این کشور هستند، مسیر اخذ مجوز کاری متفاوتی در چین دارند. این دسته از پزشکان با تهیه مدارکی شامل نامه درخواست، مدرک تحصیلی معتبر، مجوز پزشکی ملی، گواهی سلامت و نیز قرارداد کاری می توانند برای دریافت مجوز از اداره بازرسی بهداشت چین (Institude of Health Inspection) اقدام کنند. اداره مذکور پس از بررسی مدارک افراد و اخذ آزمون صلاحیت پزشکی، برای متقاضیان مجوز کار پزشکی در چین را صادر می کند.

سوالات پر تکرار در خصوص تحصیل پزشکی در چین

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تجربه اعزام دانشجو به چین ضمن آمادگی برای پاسخگویی به سوالات شما، در این بخش به برخی از پرسش های متداول در این رابطه با تحصیل پزشکی در چین پاسخ خواهد داد:

 • آیا تحصیل رایگان در چین امکان پذیر است؟ در هنگام تحصیل تخصص در چین، دانشجویان می توانند از بورسیه های تحصیلی در چین استفاده کنند اما تحصیل در چین به صورت عادی رایگان نیست.
 • آیا تحصیل در دانشگاه های چین مورد تایید وزارت علوم ایران است؟ 56 موسسه و دانشگاه آموزشی در کشور چین به تایید وزارت بهداشت ایران رسیده اند
 • آیا بدون شرکت در آزمون ورودی می توان در چین به ادامه تحصیل پرداخت؟ خیر اما شما در یک دوره آموزشی شرکت خواهید کرد و پس از پایان دوره پیش پزشکی در آزمون های داخلی شرکت خواهید کرد تا واجد شرایط تحصیل در دانشگاه های پزشکی چین شوید.
 • هزینه تحصیل پزشکی در چین چه مقدار است؟ در حدود 3000$ تا 8500$ (دلار آمریکا) است.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *