مهاجرت تحصیلی چین

تحصیل پزشکی در چین

تحصیل پزشکی در چین
Rate this post

با اعلام لیست دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت برای سال 2019 و 2020، بسیاری از متقاضیان، تحصیل پزشکی در چین را انتخاب کرده اند.

در میان رشته های دانشگاهی، پزشکی همواره رشته ای پر طرفدار بوده است و تحصیل پزشکی به خصوص تحصیل پزشکی در چین متقاضیان خود را داراست. از آنجا که بسیاری از دانش آموزان ایرانی پس از اتمام تحصیلات دوره متوسطه علاقه مند به تحصیل در رشته پزشکی هستند و حال آن که دانشگاه های ایران چنان ظرفیتی را ندارند، موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این مقاله را در زمینه تحصیل پزشکی در چین گردآوری نموده است. امیدواریم با مطالعه بخش های مختلف این مقاله پاسخ سوالاتتان در این زمینه را بیابید.

تحصیل در چین

در سال های اخیر، بسیاری از دانشجویان علاقه مند به مهاجرت تحصیلی، کشور چین را مقصد نهایی خود در نظر گرفته اند. هزینه های مناسب زندگی، تحصیل به صرفه و هم چنین محیط مهاجر پذیر این کشور و آب و هوای خوب آن از جمله دلایل اصلی مهاجرت تحصیلی دانشجویان به این کشور می باشد. چین یکی از قدیمی ترین تمدن های جهان است که دارای تاریخی با قدمت بیش از 4،000 سال، فرهنگ غنی و سنت آموزشی معتبر است. این سنت تا به امروز ادامه دارد، به ویژه در زمینه پزشکی.

چین در حال حاضر یکی از بهترین مراکز در حال جذب دانشجویان بین المللی است که در زمینه پزشکی در جهان تحصیل می کنند. وزارت آموزش و پرورش چین (MOE) برای تضمین تجربه آموزشی با کیفیت بالا و استاندارد شده برای دانشجویان بین المللی ابتدا “مقررات موقت برای استانداردهای کنترل کیفیت در آموزش پزشکی دبیرستان” را به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی در سال 2007 منتشر کرد.

تاریخچه تحصیل پزشکی در چین

در سال های اخیر بسیاری از دانش آموزان از نقاط مختلف جهان برای تحصیل پزشکی در چین اقدام می کنند. سال گذشته بیش از 10،000 دانش آموز برای تحصیل پزشکی در چین ورود نموده و اکثر آنها برنامه انگلیسی را انتخاب کردند. شما ممکن است شک و تردید داشته باشید که چرا آنها چین را به عنوان مقصد خود جهت تحصیل در رشته پزشکی انتخاب می کنند. اعتقاد بر این است که موارد ذیل دلایل اصلی این انتخاب هستند: 49 مدرک پزشکی تایید شده تحت نظارت دولت چین، می توان از دانشگاه های عمومی چین دریافت نمود.

اکثر دانشگاه های پزشکی چین در رتبه بندی 500 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند و از نظر مدرک پزشکی معتبر هستند. علاوه بر این، برنامه های زبان انگلیسی برای سال ها تدریس شده است و اکنون تعداد زیادی فارغ التحصیل از تحصیلات عالی در چین و یا در کشور خودشان با داشتن مدرک پزشکی مشغول به کار در این حیطه می باشند.

شرایط تحصیل پزشکی در چین

شرایط ورود به رشته پزشکی و سایر رشته های مرتبط با آن در چین نیز بسیار راحت تر از هر کشور دیگری است. مطالعه در مورد نشان می دهد، تحصیل در این رشته در چین 70٪ ارزانتر از تحصیله در ایالات متحده و بریتانیا است. دوره MD در امریکا حدود 160 تا 200 هزار دلار هزینه دارد. اما در چین یک دانش آموز می تواند یک دوره را از هر یک از فهرست دانشگاه های پزشکی چین به مدت 6 سال برای تنها 30000 تا 50 هزار دلار تکمیل کند. در مقایسه با سایر نقاط جهان هزینه های مربوط به دوره های در چین بسیار کمتر است. آموزش در دانشگاه های چین توسط وزارت بهداشت عمومی دولت چین تضمین شده است.

همانطور که دانشجویان خارجی بیشتر جهت تحصیلات عالی به چین می آیند، دانشگاه های چینی به طور فزاینده بین المللی شده اند. هنگامی که در چین تحصیل می کنید، احتمال دارد که با دانشجویان از سراسر جهان ملاقات کنید. علاوه بر کشف سنت های چین، شما همچنین می توانید فرهنگ بین المللی مختلف را تجربه کنید. همه دانشگاه های چین که برای پذیرش دانشجویان خارجی برای زبان انگلیسی تایید می شوند باید حداقل استانداردهای وزارت آموزش و پرورش را در اختیار داشته باشند.

پذیرش دانشجویی از دانشگاه های چین

دانش آموز می تواند از طریق هر یک از گزینه های زیر درخواست پذیرش خود را به دانشگاه مورد نظر در کشور چین اعلام نماید:

  • گزینه 1: فرم درخواست آنلاین را تکمیل کنید
  • گزینه 2: فرم درخواست را که در صفحه Downloads قرار دارد، دانلود کرده و تکمیل کنید. سپس آن را چاپ کرده و پر کنید و یک نسخه اسکن شده را از طریق ایمیل برای دانشگاه مورد نظر ارسال کنید.

درخواست شما به کمیته پذیرش دانشجویان بین المللی دانشگاه ارسال می شود. دانشگاه پس از بررسی رزومه تحصیلی متقاضی به درخواست ایشان پاسخ مثبت یا منفی را می دهد. اگر دانشگاه با درخواست شما موافقت کند ایمیلی برای شما ارسال می شود که در آن نحوه پرداخت هزینه یک سال تحصیلیتان ذکر شده است. دانشجو باید هزینه یک سال تحصیل به همراه بیمه دانشجویی را بپردازد. سپس از سوی دانشگاه نامه پذیرش نهایی دانشجو صادر می شود که به واسطه آن فرد متقاضی می تواند ویزای دانشجویی کشور چین را دریافت نماید. جهت دریافت نامه پذیرش نهایی دانشجو می بایست کپی پاسپورت خود را بریا دانشگاه ارسال کند تا ثبت نام نهایی او انجام شود. سپس مجوز برای فرم به شما داده می شود که سفارت چین به واسطه این فرم به شما ویزای دانشجویی می دهد.

تحصیل پزشکی در چین

ویزای دانشجویی چین

با توجه به مقررات وزارت امنیت عمومی کشور چین، دانشجویان خارجی با در اختیار داشتن نامه پذیرش نهایی و فرم که هر دو توسط سفارت چین به آنها تحویل داده می شود تا تایید و تکمیل نمایند، می بایست جهت دریافت ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمایند. علاوه بر این مدارک، اصل و کپی پاسپورتی که اعتبار آن بیش از شش ماه است، دو قطعه عکس پاسپورتی و ترجمه مدارک تحصیلی فرد متقاضی نیز جهت درخواست ویزای دانشجویی مورد نیاز می باشد.

در نظر داشته باشید که دانشجویان فقط مجازند از طریق کنسولگری چین در کشور خودشان اقدام نمایند. حتی در صورتی که شرایط پاسخگویی سفارت چین در کشور مبدا طولانی مدت باشد، دانشجو این اجازه را ندارد که از طریق کنسولگری این کشور در کشورهای دیگر اقدام نماید. پس دانشجویان ایرانی موظف اند از طریق سفارت چین در تهران اقدام نمایند و درخواست ویزای دانشجویی خود را ثبت کنند. نکته دیگری که بسیار حائز اهمیت است اینست که سفارت در برخی موارد از دانشجویان می خواهد بیمه دانشجویی تهیه کنند. این مدرک از جمله مواردیست که  در صورت درخواست سفارت می بایست تهیه و در پرونده دانشجو قرار داده شود.

ویزای همراه در چین

اگر متقاضی مایل است به همرا سایر اعضای خانواده اش به چین مهاجرت کند می بایست برای الحاق اعضای خانواده اش نیز درخواست دهد تا مدارک و پرونده آنها از سوی سفارت به صورت جداگانه بررسی شده و در صورت صلاحدید افسر مهاجرت، به سایر اعضای خانواده ایشان نیز ویزای همراه تعلق خواهد گرفت.

امیدواریم با مطالعه این مقاله که در زمینه تحصیل پزشکی در چین گردآوری شده، پاسخ پرسش هایتان را دریافته باشید. اگر مایلید در مورد تحصیل در چین و اعزام دانشجو به چین و بطور خاص، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین بیشتر بدانید، می توانید با کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نموده و از مشاوره تلفنی، آنلاین و یا حضوری آنها بهره مند گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − شش =