مهاجرت تحصیلی کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک لیسانس

تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک لیسانس

دانشجویان زیادی علاقمند به تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک لیسانس هستند و دانشگاه های پزشکی کانادا سالانه دانشجویان زیادی را پذیرش می­نماید. از آنجائیکه تعداد متقاضیان تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک لیسانس زیاد است، دانشگاه های این کشور با اخذ آزمون ورودی از میان دانشجویانی که امتیازات بیشتری را کسب می­نمایند، پذیرش خواهد نمود.

آزمون MCAT به آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی کشورهای کانادا، استرالیا و آمریکا معروف است که هر ساله در کشورهای فوق برگزار می­گردد. این آزمون جهت سنجیدن مهارت های زیر میباشد:

 • تحلیلی
 • استدلالی
 • روانی
 • اجتماعی

دانشجویان می­ توانند اطلاعات جامعی در زمینه چگونگی آمادگی در آزمون فوق را از کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت جویا شوند. دانشجویان بین المللی با ارائه مدارک تحصیلی به دانشگاه های پزشکی کانادا درخواست پذیرش را اعلام می ­نمایند. دانشگاه های پزشکی کانادا نیز ابتدا به بررسی و ارزیابی مدارک دانشجویان پرداخته و در صورتیکه مورد تأیید آنان قرار بگیرد، دعوتنامه تحصیلی به دانشجویان ارسال خواهد گردید. زبان تحصیل در دانشگاه ها انگلیسی است و از همین رو دانشجویان ملزم به ارائه مدرک زبان انگلیسی با حداقل نمره 6 می باشند.

اینفوگرافیک تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک لیسانس

شرایط تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک لیسانس

متقاضیان تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک لیسانس ابتدا باید یک دوره آموزشی 3 الی 4 ساله علوم پایه را در دانشگاه های این کشور بگذرانند. در سال سوم تحصیل در این دوره می­توانند جهت ثبت نام و شرکت در آزمون اقدام نمایند. پس از اخذ نمره قبولی در آزمون ورودی MCAT دانشجویان وارد دانشگاه های پزشکی کانادا شده و می­توانند به تحصیل در رشته های پزشکی مورد نظر خود همچون دندانپزشکی، پزشکی و یا داروسازی در کانادا و غیره بپردازند. در نهایت دانشجویان با 5 سال تحصیل در رشته های پزشکی می­توانند مدرک پزشکی خود را از دانشگاه های این کشور اخذ بنمایند. ناگفته نماند دوره های پزشکی در کانادا شامل یک دوره کارآموزی یا رزیدنتی نیز می­گردد که معمولاً 2 سال طول خواهد کشید.

در مجموع شرایط پذیرش تحصیلی از دانشگاه های پزشکی کانادا 2023 را نیز می توان به صورت زیر بیان کرد:

شرایط پذیرش تحصیلی از دانشگاه های پزشکی کانادا

در این میان برخی کالج های پزشکی در کانادا وجود دارد که دوره های لیسانس پزشکی MBBS و فوق لیسانس پزشکی M.D. را بدون آزمون ورودی یعنی آزمون MCAT ارائه می دهد. این دانشگاه ها اساسا با عنوان دانشگاه های پزشکی آلوپاتی محسوب می شوند. یعنی دانشگاه هایی که ادامه تحصیل در آنها بشرط گذراندن دوره پیش پزشکی است و از همین رو متقاضیان نیازی به آزمون MCAT ندارند.

از جمله معروفترین این کالج های پزشکی در کانادا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه شربروک
 • دانشگاه مونترال
 • مدرسه پزشکی نورثرن اونتاریو
 • دانشگاه اوتاوا
 • دانشگاه لاوال

آزمون ورودی پزشکی کانادا

دانشگاه های پزشکی این کشور 25 بار در سال آزمون های ورودی را برگزار می ­نماید. این آزمون به صورت کامپیوتری برگزار گردیده و دانشجویان به مدت 5 ساعت ملزم به پاسخگویی به سوالات آزمون هستند. دانشگاه های کانادا از اعتبار بالایی در میان کشورهای جهان برخوردار است و می­توان اینگونه بیان نمود که دانشجویان با تحصیل در کانادا می­ توانند آینده شغلی خود را تضمین نمایند.

از آنجائیکه از 17 دانشگاه پزشکی کانادا تنها 7 دانشگاه اجازه پذیرش دانشجویان خارجی را دارد، این دانشگاه ها با برگزاری آزمون MCAT از میان دانشجویان تعداد محدودی را پذیرش می ­نمایند. آزمون ورودی پزشکی MCAT از اعتبار 3 ساله برخوردار می­ باشد و دانشجویانی که موفق به اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه های کانادا نگردیده اند، تا 2 سال دیگر می­ توانند بدون شرکت در این آزمون درخواست پذیرش خود را به دانشگاه های کانادا ارائه بنمایند.

دانشگاه های پزشکی کانادا

علاقمندان به تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک لیسانس می­ توانند درخواست های پذیرش را به دانشگاه های معتبر کانادا عبارتند از:

 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه مک گیل

تمامی دانشگاه های پزشکی این کشور از امکانات و بالاترین کیفیت های آموزشی برخوردار هستند. اما تنها برخی از آنها مجوز پذیرش دانشجویان بین المللی را دارند. پذیرش در دانشگاه های فوق با مدرک آزمون MCAT و معدل بالا در مدرک کارشناسی امکان پذیر است.

پارامتر  شرح
دانشگاه تورنتو برترین دانشگاه های جهان و کانادا
معدل دانشجویان برای ورود 90/3
رتبه در QS 11
رتبه دانشگاه بریتیش کلمبیا در QS 27
معدل دانشجویان برای ورود بیشتر از 90/3

هزینه تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک لیسانس

ویزا برای تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک لیسانس

در صورتی که دانشجویی بتواند ویزای خودش را از یکی از دانشگاه های علوم پزشکی کانادا دریافت کند می تواند صلاحیت اخذ ویزای تحصیلی این کشور را نیز به دست آورد. چرا که او توانسته است نامه پذیرش اش را از یکی از دانشگاه های معتبر کانادا بدست آورد. بنابراین او ابتداء به سفارت کانادا مراجعه کرد و وقت سفارت گرفته و سپس مدارک زیر را جمع آوری و در روز مقرر به سفارت کانادا تحویل می دهد تا از این طریق بتواند به صورت قانونی وارد این کشور شود:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس های پاسپورتی
 • فرم درخواست تکمیلی ویزای تحصیلی کانادا
 • بیمه دانشجویی معتبر
 • تاییدیه پذیرش از دانشگاه پزشکی کانادا
 • گواهی معتبر اسکان در کانادا
 • گواهی تمکن مالی بمقدار سالانه حدود CAD$10000 (دلار کانادا)
 • گواهی عدم سوء سابقه
 • گواهی دانش زبان (به دو صورت زبان انگلیسی و یا زبان فرانسه)
 • هزینه درخواست این ویزای کانادا به مبلغ حدود CAD$150 (دلار کانادا)

هزینه تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک لیسانس

همانطور که می­دانید هزینه های تحصیل پزشکی این کشور با مدرک لیسانس نسبتاً بالاست. زیرا دانشگاه های کانادا بهترین آموزش های پزشکی را به دانشجویان ارائه می­ نماید. البته هزینه های تحصیل این کشور در مقایسه با کشورهای انگلستان و آمریکا مقرون به صرفه تر می­ باشد. هزینه های تحصیل در دانشگاه های مختلف این کشور متفاوت است. اما بطور متوسط هزینه های تحصیل پزشکی در این کشور را 30000$ الی 40000$ (دلار کانادا) در سال برآورد نموده اند.

در کنار این دانشجویان بین المللی بایستی از عهده هزینه زندگی در کشور کانادا نیز برآیند که طبق آخرین برآوردها ماهیانه بین $600 تا $800 (دلار کانادا) متغیر است. در این میان نیز بیشترین بودجه دانشجویان خارجی در این کشور صرف هزینه اجاره خانه می گردد:

هزینه تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک لیسانس

البته دانشجویان پزشکی در دانشگاه های کانادا امکان دریافت بورسیه تحصیلی را خواهند داشت. دریافت این بورسیه ها دارای شرایطی همچون برخورداری از معدل بالا و ارائه مدرک زبان انگلیسی با امتیازهای بالا می­باشد. البته برخی از بورسیه های دانشگاه های پزشکی کانادا صرف نظر از شرایط بیان شده به دانشجویانی که توانایی پرداخت هزینه های تحصیل خود در این کشور را ندارند، اعطا می ­گردد. پس از آن دانشجویان می­ توانند به تحصیل رایگان در کانادا بپردازند.

کار دانشجویی در کانادا در 2023

همانطور که در بخش قبل بیان نمودیم، هزینه های تحصیل در کانادا در سال 2023 خصوصا برای رشته پزشکی نسبتاً بالاست. اما دانشجویان اجازه انجام کار ضمن تحصیل در کانادا را دارند و از این طریق می ­توانند برخی از هزینه های تحصیل و زندگی خود در این کشور را تأمین نمایند. می توان در این خصوص به موارد زیر اشاره داشت:

 • امکان کار 20 ساعت کار در هفته
 • حداقل اقامت تحصیلی 6 ماه اعتبار
 • دریافت ویزای همراه برای دانشجویان

شرایط اخذ اقامت دائم (PR) کانادا از طریق تحصیل پزشکی

همان طوری که در مطالب فوق نیز گفته شد، فارغ التحصیلان پزشکی پس از اتمام تحصیلاتشان در کشور کانادا می توانند برای اخذ مجوز اقامت پسا تحصیل (PGWP) که معمولا تا 12 ماه نیز معتبر است اقدام کنند. ویزایی که به آنها امکان جست و جوی کار در کشور کانادا و تبدیل اقامت تحصیلی به اقامت کاری را می دهد. این دسته از فارغ التحصیلان پزشکی بعد از یافتن پیشنهاد شغلی می توانند برای اخذ PR کانادا از یکی از روش های زیر اقدام کنند:

شرایط اخذ اقامت دائم (PR) کانادا از طریق تحصیل پزشکی

پس از گذشت 5 سال از اقامت در کانادا نیز برای تابعیت این کشور اقدام کنند. اما فارغ التحصیلان پزشکی خارج از کشور کانادا برای کار در این کشور بایستی مسیر زیر را طی کنند تا به اقامت دائمی کانادا برسند:

مرحل کار پزشکی در کانادا برای فارغ التحصیلان پزشکی بین المللی (IMG ها)
مرحله 1 معادلسازی مدرک پزشکی از طریق دایرکتوری تحصیلات پزشکی بین المللی (IMED)
مرحله 2 آمادگی برای آزمون ارزشیابی شورای پزشکی کانادا (MCCEE) از طریق آزمون خود ارزیاب شورای پزشکی کانادا (SAE-EE)
مرحله 3 تحویل مدارک و ثبت نام در شورای پزشکی کانا (MCC)
مرحله 4 قبولی در آزمون شورای پزشکی کانادا (MCCEE)
مرحله 5 اخذ مجوز کار پزشکی و یافتن پیشنهاد کاری و بالاخره درخواست PR کانادا

چگونگی کار دانشجویی در کانادا

دانشجویان پزشکی، داروسازی، پرستاری و سایر رشته های دشوار معمولا فرصتی برای مشغول شدن به کار دانشجویی ندارند. اما این اجازه به آن ها داده شده است تا 20 ساعت در هفته همانند سایر دانشجویان در کانادا مشغول به کار شوند. 2 نوع شغل دانشجویی وجود دارد که دسته اول نیازی به اخذ مجوز از سوی دانشجویان خارجی ندارد، اما برای مشغول شدن به مشاغل دسته دوم دانشجویان بین المللی باید از قبل مجوز کار (work permit) بگیرند. این مشاغل عبارت هستند از:

 1. کار در محیط دانشگاه مثل کمک به اساتید در فعالیت های پژوهشی
 2. کار خارج از محیط دانشگاه مثل کار در رستوران یا کارآموزشی مرتبط با رشته تحصیلی

البته سطح درآمد کار پاره وقت دانشجویی از کار تمام وقت کم تر است که در جدول ذیل مشخص شده است:

حدود درآمد به ازای 1 ساعت کار دانشجویی در کانادا حدود درآمد به ازای 1 ساعت کار تمام وقت در کانادا
از 7$ تا 19$ (دلار کانادا) به طور میانگین 57$ (دلار کانادا)

این فرصت برای همراه دانشجویان وجود خواهد داشت تا بدون محدودیت در کشور کانادا برای 40 ساعت در هفته کار کنند و از این طریق هزینه زندگی در کانادا را تامین کنند. همچنین دانشجویان پس از اتمام تحصیلات در این کشور می­ توانند جهت انجام کار اقدام نمایند. شرایط انجام کار برای پزشکان در کانادا بسیار مناسب است و دانشجویان پس از تبدیل اقامت تحصیلی خود به اقامت کاری کانادا می­توانند همچنان برای اعضای خانواده خویش نیز اقامت این کشور را اخذ نمایند. مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تمامی مسیرهای مهاجرتی قانونی دانشجویان و علاقمندان مهاجرت به کانادا را یاری و راهنمائی می­نمایند.

سوالات پرتکرار درباب تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک لیسانس

متقاضیان تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک لیسانس با سوالات زیر مواجه می شوند:

 1. دانشگاه های پزشکی کانادا کدامند؟ دانشگاه تورنتو، مک گیل، بریتیش کلمبیا، مک مستر، مونترال، آلبرتا، کلگری، اتاوا، لاوال، ساسکاچوان و کوئین.
 2. آزمون استاندارد پزشکی در کانادا چیست؟ mcat تست پذیرش، آزمون استاندارد بین المللی است که مبتنی بر کامپیوتر می‌ باشد و برای دانشجویانی برگزار می‌ گردد که قصد تحصیل پزشکی در کانادا، آمریکا و استرالیا را دارند.
 3. دروس اصلی آزمون MCAT کدام است؟ بیولوژی + آزمایشگاه، شیمی عمومی + آزمایشگاه، شیمی آلی + آزمایشگاه، فیزیک + آزمایشگاه و انگلیسی.
 4. کورس علوم پایه چه مدت زمان میبرد؟ کورس لیسانس علوم پایه در رشته های مختلف علوم پایه به مدت 4 سال است اما ممکن است 3 سال هم طول بکشد.
 5. متوسط حقوق پزشک در کانادا چقدر می باشد؟ متوسط حقوق پزشک معالج در کانادا سالانه 148700$ (دلار) یا در هر ساعت 76.26$ (دلار) است. بر اساس سطح علمی هر فرد از 41625$ (دلار) در سال شروع می شود.
5/5 - (7 امتیاز)

26 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک لیسانس

 1. arad گفت:

  سلام وقت بخیر من ۲۶ سالمه و فارغ التحصیل پرستاریم میخواستم ببینم راهی هست که در کانادا هم پزشکی خوند و هم به عنوان پرستار شروع به کار کرد؟رزومه ی پرستاری نسبتا قوی دارم و معدل دیپلم و دانشگاهم بالا هستش

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   سن شما یک مقداری برای شروع رشته پزشکی بالا هست.
   برای کار کردن به عنوان نیروی کار هم باید مدرکتون معادسازی بشه حتما

 2. پریسا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  بنده پزشک عمومی،هستم و معدل خوبی دارم توان مالی هم دارم جهت پرداخت شهریه دانشگاه ايلتس هم 7/5هست سن 26
  آیا میتونم برای تحصیل تخصص پزشکی به کانادا مهاجرت کنم ? شرایط اش چیه ?باید پزشکی از اول بخونم ?
  نیار نیست اقامت دائم داشته باشم ?

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   خیرنیازی نیست که از ابتدا پزشکی بخونید اونجا و با این شرایط سنی سخت هم میشه برای شما.
   نکته ای که وجود داره این هست که در شما نمی تونید به راحتی یک رویه رو برای همه دانشگاه های کانادا در نظر بگیرید. اول از همه دوره تخصص مورد نظر خودتون رو پیدا کنید، بعد جستجو کنید که کدام دانشگاهه ای کانادا اون رو ارائه می دن. بعد از اون می تونید شرایط هر دانشگاه رو به صورت مجزا توی سایت دانشگاه و صفحه رشته مطالعه کنید.
   توجه داشته باشید که حتی از یکی از پیش شرط ها رو نداشته باشید، درخواست شما رد میشه

 3. حسین گفت:

  با سلام من دانشجوی شیمی محض دانشگاه زنجان سال اخر هستم . اقا هستم.20 سالمه مدال طلای المپیاد دانشجویی شیمی دارم . مدرک ایلتس زبان انگلیسی نمره ی 6 دارم . به نظرتون میتونم در کانادا پزشکی بخونم ؟ لطفا راهنماییم کنید فقط تنها مشکلم اینه ک توان پرداخت مالی دانشگاه رو ندارم و باید بورسیه بشم
  ممنون میشم اگر راهنماییم کنید .

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   خیلی سخت میشه بورسیه شد، بهتر هست کشورهای دیگه ای رو برای دوره پزشکی انتخاب کنید و برای دوره تخصص برید کانادا که شرایط بهتری دارید

 4. نوشین گفت:

  سلام، من مدرک لیسانس میکروبیولوژی دارم، مکچندتا مقاله دارم و توی چندتا کارگاه آموزشی هم شرکت کردم آیلتس 7.5 هم دارم معدل دیپلم 19 و معدل کل پیش 16 و کتبی پیش 10 دارم آیا شانسی دارم که در انگلستان دندانپزشکی بخونم
  همه ی نمراتم خوبه غیر از نمرات پیش دانشگاهی، لطفا جواب بدید ممنون میشم

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای تحصیل دندانپزشکی در انگلستان باید دوره ALEVELرو بخونید
   تا بتونید وارد دانشگاه های این کشور بشید

 5. Hrrs گفت:

  سلام با ۲۳ سال سن و دارا بودن ایلتس بالا برای تحصیل پزشکی در کانادا دیر نیس؟و محدودیت سنی ندارد؟برای کسی که میخواهد از اول شروع کند؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   چرا برای شما مناسب نیست و بهتره که اگر به پزشکی فکر میکنید به کشورهای دیگه ای مهاجرت داشته باشید

 6. الف گفت:

  سلام
  دخترم لیسانس علوم پایه (شیمی) از دانشگاه سطح یک ایران دارد و رتبه برتر دوره خودسون هستند این ترم فارغ التحصیل میشوند برای تحصیل در پزشکی کانادا و دانشگاه خوب، ایا مدرک علوم پایه ایشان تاثیری دارد؟
  شما چه کشوری را برای پزشکی به ایشان پیشنهاد می کنید.

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای تحصیل پزشکی بایستی از ابتدا اقدام کنید
   برای اطلاعات بیشتر با شماره 02191003232 تماس بگیرید

 7. پدرام گفت:

  سلام
  طبق این مطلب یعنی اگه با لیسانس بخوایم اقدام کنیم برای تحصیل در پزشکی اون دوره ۴ساله لیسانسمون کلا هیچ کمکی در کوتاه تر شدن زمان تحصیل در پزشکی نمیکنه؟؟؟
  اگه شخصی لیسانس یکی از رشته های پیراپزشکی داشته باشه چندسال کوتاه تر میشه دوره تحصیلش؟؟؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   قاعدتا همینطوره و باید از ابتدا بخونید مگر اینکه واحدهای درسی رو به دانشگاه ارائه بدید اونوقت ممکنه برخی از واحدها رو تطبیق بدن

 8. من گفت:

  سلام من 21 سالم هست و لیسانس finance با معدل بالا دارم میخواستم بدونم که آیا میتونم بدون شرکت در آزمون وارد رشته دندان پزشکی بشم؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای ورود به رشته نیاز به آزمون نیست و معدل شما ملاک عمله اما در ادامه آزمونی خواهید داشت که باید از پس اون بربیاید

 9. یاس گفت:

  سلام با مدرک لیسانس میکروبیولوژی دانشگاه شیراز و ایتلس بالا میتونم برم کانادا پزشکی بخونم آیا با لیسانس در ایران میتونم مستقیم برم پزشکی بخونم؟
  و آیا امکانش هست بورسیه بشم؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله ولی بایت پزشکی خوندن اون یکی کامنتی رو که براتون فرستادم رو مطالعه کنید

 10. یاس گفت:

  سلام، با لیسانس میکروبیولوژی و آیلتس بالا و معدل دیپلم بالا در چه کشور هایی میشه از لیسانس به پزشکی رفت
  آیا دوره پزشکی کوتاه تر میشه؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   اگر بخواین پزشکی بخونید باید از ابتدا تحصیل رو شروع کنید اما درخواست تطبیق واحد بدید که واحدهای شما رو تطبیق بدن

   1. یاس گفت:

    خب اگه تطبیق واحد بدن طول دوره پزشکی چقدر کوتاه تر میشه با توجه به این که من چهارسال لیسانس خوندم تو ایران؟
    آیا میشه بورسیه هم بشم
    خواهش میکنم جواب بدید واقعا نگرانم

    1. داوری گفت:

     سلام و درود
     اگر تطبیق واحد بدن قطعا کوتاه تر میشه اما هیچ شخصی نمیتونه به شما بگه که دانشگاه چند واحد از شما رو تطبیق میده چون اون به دانشگاه بستگی داره و رزومه شما
     اما برای بورس به کشوری مثل کانادا فکر نکنید و اگر بورس رو در این مقطع اولویت دارید به کشور ایتالیا فکر کنید

     1. یاس گفت:

      خب توی ایتالیا داشتن مدرک لیسانسم تاثیر داره که کوتاه‌تر کنه؟

     2. داوری گفت:

      تفاوتی در اصل ماجرا نداره شما اولین دغدغه تون باید اخذ پذیرش و ویزا باشه و در قدم بعدی در اون دانشگاه واحدهای درسیتون رو ارائه بدید تا مورد بررسی دانشگاه قرار بگیره و در مورد تطبیق دادن واحدها اظهارنظر کنه. این کار در ایتالیا هم اتفاق میافته

 11. Alin گفت:

  سلام ببخشید من لیسانس مهندسی برق از شریف دارم و حالا میخوام که تو رشته پزشکی تحصیل کنم من با این مدرکم میتونم وارد کانادا بشم برای تحصیل پزشکی؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   سنتون رو بفرمائید تا بتونم راهنماییتون کنم ولی احتمالا حدس میزنم به خاطر شرایط سنی امکانش رو ندارید و بهتره که به کشور دیگه ای فکر کنید که شاس پذیرش و ویزاتون بیشتر باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *