مهاجرت تحصیلی کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا در رشته‌ ها و مقاطع مختلف پزشکی، در بازه‌ های زمانی متعددی صورت می‌ گیرد و مورد تقاضای بسیاری از افراد قرار می گیرد. مدت زمان تحصیل دکترای پزشکی (Medicine Doctorate)، به مدت 3 الی 4 سال بوده و تحصیل در زمینه دستیار دکتر پزشکی نیز به مدت 2 سال به طول می‌‌ انجامد. متقاضیان جهت پذیرش در دانشکده‌ های پزشکی کشور کانادا بایستی معدل حد نصاب را کسب نموده باشند. معدل GPA جهت تحصیل پزشکی در کشور کانادا بایستی بین 5/3 الی 4 در مقیاس 4 نمره باشد. بر اساس آمارهای به دست آمده از انجمن دانشکده‌ های کانادا (AFMC) معدل اکثریت دانشجویانی که مورد پذیرش قرار می‌گیرند، نمره 80/3 از 4 نمره است که تقریبا معادل 5/95% می‌ شود. به طور کلی مدت زمانی که دانشجویان جهت اخذ مدرک پزشکی در کانادا بایستی سپری نمایند، به صورت ذیل است:

 • مقطع کارشناسی در رشته‌ های علوم پایه به مدت 4 سال
 • در سایر رشته‌ها بایستی پیش نیاز دروس علوم پایه گذرانده شود
 • تحصیلات پزشکی (MD) : چهار سال
 • دوره رزیدنتی (متناسب با تخصص انتخابی) بین 3 الی 7 سال است

نکته دیگر این که برخی از پزشکان تمایل دارند، تحصیلات تکمیلی خود را در فلوشیپ (Fellowship) به ثمر برسانند. در مقاله پیش رو که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده٬ راجع به تحصیل پزشکی در کانادا اطلاعات مفصل تری ارائه گردیده است.

اینفوگرافیک تحصیل پزشکی در کانادا

رنکینگ و شهریه دانشگاه‌ های پزشکی کانادا در سال 2020

تحصیل پزشکی در کانادا از جمله رشته‌ های بسیار معتبر در سطح جهانی است. به طوری که 11 دانشگاه از 17 دانشگاه پزشکی موجود در کشور کانادا در فهرست 200 دانشگاه برتر و معتبر سراسر دنیا جای گرفته اند. در این بخش از مقاله، رنکینگ و رتبه بندی دانشگاه‌ های معتبر پزشکی در کانادا از نگاه سیستم رتبه بندی QS در سال 2020 میلادی مورد بررسی قرار داده شده است. شهریه‌ های تحصیلی در هر یک از دانشگاه‌ ها نیز به طور تقریبی بیان شده و ارقام به “دلار آمریکا” می باشند.

نام دانشگاه رتبه در QS* شهریه تحصیل پزشکی (به طور سالیانه)
دانشگاه تورنتو (University of Toronto) 11 $27,850 (دلار کانادا)
دانشگاه مک گیل (McGill University) 28 $37,396.17 (دلار کانادا)
دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia) 31 $17,755.38 (دلار کانادا)
دانشگاه مک مستر (McMaster University) 50 $27,531 (دلار کانادا) برای دانشجویان کانادایی
$95955 (دلار کانادا) برای دانشجویان خارجی
دانشگاه مونترال (University of Montreal) 77 $14,310 (دلار کانادا)
دانشگاه آلبرتا (University of Alberta) 97 $12,044.16 (دلار کانادا)
دانشگاه کلگری (University of Calgary) 117 $15,986 (دلار کانادا)
دانشگاه اتاوا (University of Ottawa) 168 $22,500 (دلار کانادا)
دانشگاه وسترن آنتاریو (University of Western Ontario) 156 26,456.10$‌ (دلار کانادا)
دانشگاه دالهاوزی (Dalhousie University) 196 $17,616 الی 18,300$ (دلار کانادا)
دانشگاه لاوال (Laval University) 168 $16,559.19 الی 19,971.96$ (دلار کانادا)
دانشگاه کوئین (Queen’s University) 231 $24,260 (دلار کانادا)
دانشگاه ساسکاچوان (University of Saskatchewan) 333 $16,236 (دلار کانادا)
دانشگاه مانیتوبا (University of Manitoba) 240 $30,742 (دلار کانادا)

تحصیل پزشکی در کانادا برای دانشجویان بین‌ المللی

پذیرش و تحصیل پزشکی در کانادا برای دانشجویان خارجی و بین المللی به صورت رقابتی تنگاتنگ امکان پذیر است. چراکه از بین 17 دانشگاه پزشکی در کشور کانادا، تنها 7 دانشگاه شرایط پذیرش دانشجویان بین المللی در رشته‌ های پزشکی را دارد. آن دسته از دانشجویان بین المللی که با دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقامت داشته و در رشته‌ های پزشکی فارغ‌التحصیل می‌ شوند، صرفا در استان‌ های خاصی از کانادا مجاز به گذراندن دوره‌ های رزیدنتی خود هستند، در غیر این صورت بایستی به کشور مبدا بازگشته و دوره‌ های (Post-MD) را در همان جا بگذرانند. همان طور که در بخش قبلی این مقاله اشاره گردید برای گذراندن دوره‌های رزیدنتی دانشجویان بین المللی، استان‌های خاصی وجود دارد.

برخی از این استان ها به شرح ذیل می‌باشد:

 • نیوفاندلاند؛ مختص دانشجویان بین المللی که دوره های پزشکی (MD) را در کانادا سپری نموده اند.
 • لابرادور؛ مربوط به دانشجویان خارجی که دوره های پزشکی (MD) را در کانادا پشت سر گذاشته اند.
 • کبک؛ به دانشجویان خارجی اختصاص دارد که دوره های پزشکی (MD) را در کبک گذرانده اند.

لازم به ذکر است که برخی استان ها در کانادا هستند که مشمول برگزاری دوره های رزیدنتی هستند اما شامل دانشجویان بین المللی نمی‌گردد. این استان ها عبارتند از نوا اسکوشیا، انتاریو، مانیتوبا، ساسکاچوان، آلبرتا و بریتیش کلمبیا.

تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک دیپلم

کانادا از جمله کشورهایی است که با توجه به حجم زیاد تقاضای تحصیل در این کشور یکی از گزینه های مناسب برای مهاجرت تحصیلی با مدرک دیپلم می باشد. متقاضیانی که با مدرک دیپلم قصد تحصیل در کشور کانادا را دارند در صورتی که شرایط سنی مناسب برای ورود به دانشگاه را داشته باشند و دیپلم 12 ساله را اخذ نموده باشند می توانند به این کشور از طریق تحصیل مهاجرت نمایند. معمولا افرادی که با مدرک دیپلم قصد ادامه تحصیل در مقطع لیسانس را دارند در سنین بین 18 تا 20 سال قرار دارند. لذا سن متعارف برای مهاجرت تحصیلی افراد متقاضی با مدرک دیپلم به کانادا بین 18 تا 20 است. اگر شخصی با سنی بیش از این میانگین که عنوان شد برای تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم اقدام نماید شانس اینکه ویزای تحصیلی این کشور را بدست آورد بسیار پایین خواهد بود.

از جمله شرایطی که برای تحصیل کانادا با مدرک دیپلم باید وجود داشته باشد داشتن مدرک زبان مناسب برای تحصیل در مقطع بالاتر است. یعنی این افراد بایستی در وهله اول مدرک زبان آیلتس آکادمیک با نمره 6 را کسب نمایند تا در زمان اخذ پذیرش از دانشگاه آن را ارائه نمایند. با وجود جمیع این شرایط امکان مهاجرت برای تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک دیپلم وجود خواهد داشت. بدون شک تحصیل داروسازی در کانادا یکی از بهترین روش های ورود به رشته پزشکی در کاناداست.

تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک لیسانس

نحوه ورود در رشته هایی چون پزشکی و دندانپزشکی با نحوه ورود به این رشته های تحصیلی در کشور ایران بسیار متفاوت است. افرای که قصد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی را دارند در ایران بایستی در رقابت فشرده کنکور رشته تجربی برای این شرکت نمایند اما در کانادا شرایط به شکلی دیگر است. متقاضی ورود به پزشکی یا دندانپزشکی باید بسته به دانشگاه محل تحصیل بین 2 یا 3 یا نهایتا 4 سال در یک رشته در مقطع کارشناسی در رشته های زیستی که اصطلاحا دروس علوم پایه برای رشته های پزشکی می باشد تحصیل نماید. پس از اخذ مدرک لیسانس بایستی در آزمون های سراسری پزشکی به نام MCAT شرکت نمایید و درصورت قبولی وارد دانشکده های پزشکی یا دندانپزشکی آن شوید. پس از آن دانشجویان بعد از 4 تا 5 سال تحصیل در این رشته به اخذ مدرک پزشکی نائل خواهند شد.

تست پذیرش کالج پزشکی در کانادا (MCAT)

آزمون پزشکی در کانادا MCAT یا تست پذیرش، آزمون استاندارد بین المللی است که مبتنی بر کامپیوتر می‌ باشد و برای دانشجویانی برگزار می‌ گردد که قصد تحصیل پزشکی در کانادا، آمریکا و استرالیا را دارند. هدف از این تست، ارزیابی و بررسی مهارت های دانشجویان در زمینه های حل مسئله، تفکر انتقادی، دانش مفاهیم طبیعی، رفتاری و علوم اجتماعی و اصول پیش نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی می باشد.

ناگفته نماند که آزمون MCAT نه برای کلیه دانشگاه های پزشکی، بلکه صرفا در برخی از دانشگاه ها ضرورت دارد. اما به طور کلی اکثریت دانشگاه های پزشکی در کشورهای کانادا و آمریکا قانون شرکت در آزمون MCAT وجود دارد. دانشگاهی که شرکت در آزمون MCAT جزو پیش نیازهای پذیرش دانشجو محسوب می ‌گردد، شخص دانشجو بایستی در سال سوم تحصیل پیش پزشکی در کانادا در این آزمون شرکت نموده و کسب نمره قبولی کند. در غیر این صورت پذیرش نمی شود.

بخش های اصلی تست MCAT و پیش پزشکی کانادا

همان طور که گفته شد برای تحصیل پزشکی در کانادا در اکثریت دانشگاه های این کشور و همچنین آمریکا، شرکت در تست MCAT و کسب نمره قبولی از الزامات بوده و برگزاری این آزمون عهده سازمان (AAMC) یا همان انجمن کالج های پزشکی آمریکا می‌ باشد. برخی دانشکده های پزشکی، تست MCAT را که مدت آن بیشتر از 3 سال باشد را نمی‌ پذیرند. آزمون MCAT که امروزه برگزار می‌گردد شامل 4 بخش اصلی است که عبارتند از اصول بیولوژی و بیوشیمی سیستم های زنده، اصول شیمی و فیزیک سیستم های بیولوژی، اصول روانی، اجتماعی و بیولوژی رفتار و تحلیل انتقادی و مهارت های استدلال. افرادی که تمایل به تحصیل پزشکی در کانادا دارند، در ابتدا بایستی دروس پیش نیاز پزشکی را پشت سر بگذارند.

این دروس عبارتند از:

 • بیولوژی + آزمایشگاه
 • شیمی عمومی + آزمایشگاه
 • شیمی آلی + آزمایشگاه
 • فیزیک + آزمایشگاه
 • انگلیسی

دوره های رزیدنتی (Post-graduate) در کانادا

دانشجویان مشغول به تحصیل پزشکی در کانادا، در پاییز آخرین سال تحصیلی بایستی وارد دوره های رزیدنتی کانادا (CaRMS) شوند. در ابتدا بیمارستان ها و تخصص های مورد نظر توسط دانشجویان اولویت بندی می‌شود. سپس برنامه های اپلای شده توسط آنان رتبه بندی می‌ گردد. در نهایت این ترجیحات در سیستم پذیرش کامپیوتری وارد شده و سمت رزیدنتی تعیین و مشخص می‌ شود. به طور معمول دریافت پذیرش رزیدنتی چند ماه پیش از اتمام تحصیلات صورت می‌ گیرد. مدت زمان دوره رزیدنتی Post-graduate متناسب با تخصص انتخابی دانشجو متفاوت بوده و تغییر می‌ کند. دوره های رزیدنتی مربوط به پزشکان خانواده به مدت 2 سال طول می‌ کشد و تایید صلاحیت آن از سوی کالج پزشکان خانواده کانادا یا سازمان (CFPC) انجام می‌ گیرد.

حوزه فعالیت رزیدنت ها در تحصیل پزشکی در کانادا

حوزه فعالیت رزیدنت ها در سال سوم بوده که شامل فوریت های پزشکی، مراقبت از سالخوردگان، اطفال و مادران، مراقبت های موقتی و پزشکی ورزش می‌ گردد. دیگر تخصص های پزشکی در دوره های رزیدنتی از سوی کالج سلطنتی پزشکان و جراحان کانادا تعیین صلاحیت می‌ گردد. بیشتر دوره های رزیدنتی به صورت 5 ساله می‌ باشد. دانشجویان پزشکی داخلی و پزشکی اطفال بایستی دوره های 4 ساله را پشت سر بگذارند. تعداد معدودی از دوره های رزیدنتی وجود دارند که مدت آنها 6 ساله است.

این دوره ها شامل جراحی اعصاب، جراحی قلب و بعضی دوره های جراحی عمومی می‌ گردد. پس از گذراندن دوره های رزیدنتی، دوره های تخصص فرعی برای پزشکان وجود دارد. شایان ذکر است دانشجویانی که تحصیل پزشکی در کانادا (M.D) را به اتمام رسانده اند، می‌ توانند بدون گذراندن مرحله کارورزی، مستقیما وارد دوره رزیدنتی شوند اما در اکثریت دوره های پزشکی در کشور آمریکا این گونه نیست و فرد فارغ التحصیل بایستی ابتدا دوره های کارورزی را پشت سر بگذارد.

حوزه فعالیت رزیدنت ها در تحصیل پزشکی در کانادا

برنامه اصلی پذیرش رزیدنتی در کانادا

برنامه R-1 Main Residency Match بزرگ ترین برنامه جهت اخذ پذیرش دوره های رزیدنتی در سرویس CaRMS به شمار می‌ رود. به طور قطع کلیه دانشگاه های پزشکی کانادا که مجموعا 17 دانشگاه است، شامل این دوره می‌ شوند.

در هر سال، 2 دوره برگزار می‌ گردد که به صورت ذیل خواهد بود:

دوره اول دوره اول شامل افرادی می‌ گردد که در تحصیل پزشکی در کانادا فارغ التحصیل شده یا دانشجوی سال آخر پزشکی در کشور کانادا هستند و دوره های رزیدنتی خود را در کشورهای کانادا یا آمریکا پشت سر نگذاشته اند. این دوره، همچنین شامل فارغ‌ التحصیلانی می‌ گردد که تحصیلات خود را در دانشکده بین المللی پزشکی (IMG ها) به پایان رسانده اند و واجد شرایط هستند اما دوره های رزیدنتی را در آمریکا یا کانادا سپری ننموده اند.
دوره دوم دوره دوم نیز مختص متقاضیانی است که در دوره اول مورد پذیرش قرار نگرفته اند و یا متقاضیانی که دوره های رزیدنتی خود را در کشورهای آمریکا یا کانادا سپری نموده‌اند.

مراحل صدور مجوز تحصیل پزشکی در کانادا

صدور مجوز نظام پزشکی برای دانشجویان بین المللی که موفق به پایان پزشکی در کانادا شده اند، ضوابطی دارد.

شرایط صدور مجوز برای آنان به صورت ذیل شرح می‌گردد:

 • گذراندن آزمون‌های MCCEE
 • گذراندن آزمون MCCQE Part 1

در ادامه به تشریح موارد ذکر شده خواهیم پرداخت.

گذراندن آزمون‌های MCCEE: برگزاری این آزمون بر عهده سازمان MCC‌ کانادا می‌ باشد. اگر مصمم هستید در رشته‌ های پزشکی در این کشور به فعالیت بپردازید و فارغ التحصیل یا دانشجوی 20 ماه پیش از پایان تحصیلات در دانشکده پزشکی در خارج از آمریکا و کانادا و دانشکده پزشکی بیماری‌ های استخوان هستید، ابتدا بایستی در این آزمون شرکت کرده و کسب نمره قبولی نمایید. آزمون مذکور به صورت کامپیوتری و به مدت 4 ساعت می‌ باشد. این آزمون با هدف ارزیابی آمادگی کافی جهت وارد شدن به سال اول دوره رزیدنتی و همچنین میزان دانش پایه پزشکی برگزار می‌ شود.

گذراندن آزمون MCCQE Part 1:این آزمون نیز به صورت کامپیوتری بوده و به مدت 1 روز می‌باشد. هدف از آزمون MCCQE Part 1، ارزیابی مهارت‌ های پزشکی متقاضیانی است که موفق به دریافت مدرک پزشکی گردیده و قصد دارند به شیوه‌ های بالینی در دوره‌ های کارورزی ورود پیدا کنند، همچنین آزمون MCCQE Part 1 به بررسی دانش، مهارت‌های بالینی و نگرش تعیین شده در اهداف سازمان MCC می‌پردازد.

دلیل‌ گذراندن آزمون MCCQE PART 2 در کانادا

آن دسته از داوطلبینی که موفق به اتمام تحصیل پزشکی در کانادا شده و تمایل به اخذ مجوز شورای پزشکی کانادا (LMCC) دارند، ملزم به شرکت در این آزمون هستند، چرا که نظام‌ های پزشکی کانادا برای صدور مجوز اشتغال پزشکی در مناطق مختلف این کشور، نیاز به مجوز LMCC دارند. به طور کلی تحصیل در رشته‌ های پزشکی در کانادا و فعالیت پزشکی در این کشور و یا سایر کشورها مستلزم رعایت قوانین و ضوابط خاصی است. به همین دلیل پیشنهاد می‌گردد.

اعتبار مدرک پزشکی در کانادا

یکی از مهم ترین دلایلی که باید به آن توجه کرد، اعتبار مدرک پزشکی در کشور کانادا است. خوشبختانه درصد قابل توجهی از دانشگاه های پزشکی کشور کانادا در جمع دانشگاه های برتر جهان قرار دارند و همین مسئله مهر اعتباری بر ارزش مدرک پزشکی در این کشور است. آنچه که اعتبار مدرک پزشکی یا مدارک حاصل از تحصیل دنداپزشکی در کانادا به ارمغان می آورد عبارتند از:

 • امکان اخذ ویزای کاری کانادا و کار در این کشور
 • امکان بازگشت به ایران و ادامه کار پزشکی
 • امکان ادامه تحصیل در کشور آمریکا یا کار در این کشور
 • امکان مهاجرت تحصیلی به کشورهای اروپایی
 • امکان کار در کشورهای اروپایی و اخذ اقامت اروپا

شرایط تحصیل و کار در کانادا

تعدادی از بهترین دانشگاه های پزشکی دنیا در کشور کانادا قرار دارند و نتیجتا کسانی که موفق شوند از آن ها پذیرش بگیرند، علاوه بر برخورداری از بهترین امکانات آموزشی حین تحصیل، پس از فارغ التحصیلی نیز فرصت های شغلی زیاد در کانادا و سایر کشورهای دنیا خواهند داشت. البته همان طور که مشاهده شد برخلاف کشورهایی مثل فرانسه و نروژ، در کانادا نظام تحصیلی رایگان نیست و شهریه دوره های پزشکی نیز بالاتر از سایر رشته ها است. با این وجود فارغ التحصیلان رشته های پزشکی علاوه بر این که در مقایسه با سایرین فرصت های شغلی بیشتری خواهند داشت، سطح درآمد بسیار بالایی نیز در کانادا دارند. در جدول ذیل نرخ بیکاری در کانادا طی چند سال بررسی شده است:

سال نرخ بیکاری در کانادا
2017 %6.34
2018 %5.83
2019 %5.67
2020 %13.70

هزینه های زندگی در کانادا

دانشجویانی که در سال 2020 کانادا را برای تحصیل انتخاب می کنند باید توجه داشته باشند که نظام تحصیلی این کشور همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد٬ رایگان نیست و دانشجویان علاوه بر هزینه های زندگی باید شهریه دانشگاه را نیز بپردازند. البته زندگی در کانادا نسبت به سایر کشورهای انگلیسی زبان ارزان تر است و ماهیانه برای یک زندگی دانشجویی ساده حدود 900$ (دلار کانادا) لازم است. در جدول ذیل با جزییات بیشتر قیمت برخی اقلام و خدمات به منظور محاسبه راحت تر بیان شده است:

اقلام قیمت (دلار کانادا)
یک وعده غذایی در یک رستوران ارزان $16.00 (دلار کانادا)
یک وعده غذایی در شعب مک دونالد $10.00 (دلار کانادا)
آب معدنی $1.86 (دلار کانادا)
پپسی $2.25 (دلار کانادا)
بطری یک لیتری شیر $2.47 (دلار کانادا)
قالب 500 گرمی نان سفید $2.95 (دلار کانادا)
یک کیلوگرم برنج سفید $4.02 (دلار کانادا)
یک کیلوگرم فیله مرغ $13.53 (دلار کانادا)
بلیت یک طرفه وسایل نقلیه عمومی $3.25 (دلار کانادا)
بلیت ماهیانه وسایل نقلیه عمومی $98.00 (دلار کانادا)
اجاره ماهیانه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر $1326.69 (دلار کانادا)
اجاره ماهیانه آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر $2139.12 (دلار کانادا)

متقاضیان تحصیل پزشکی در کانادا می توانند به منظور اخذ اطلاعات بیشتر و شروع فرآیند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایند.

پرسش های متداول در خصوص تحصیل پزشکی در کانادا

پرسش های متداول در خصوص تحصیل پزشکی در این کشور در سال 2020 عبارتند از:

 • برترین دانشگاه های پزشکی کانادا کدامند؟ دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مک مستر، دانشگاه مونترال، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه کلگری، دانشگاه اتاوا، دانشگاه لاوال، دانشگاه ساسکاچوان و دانشگاه کوئین.
 • آزمون استاندارد پزشکی در کانادا چیست؟ mcat ا تست پذیرش، آزمون استاندارد بین المللی است که مبتنی بر کامپیوتر می‌ باشد و برای دانشجویانی برگزار می‌ گردد که قصد تحصیل پزشکی در کانادا، آمریکا و استرالیا را دارند.
 • دروس اصلی آزمون MCAT کدام است؟ بیولوژی + آزمایشگاه، شیمی عمومی + آزمایشگاه، شیمی آلی + آزمایشگاه، فیزیک + آزمایشگاه، انگلیسی
 • کورس علوم پایه چه مدت زمان می برد؟ کورس لیسانس علوم پایه در رشته های مختلف علوم پایه به مدت 4 سال است اما ممکن است 3 سال هم طول بکشد.
 • متوسط حقوق پزشک در کانادا در سال 2020 چقدر می باشد؟ متوسط حقوق پزشک معالج در کانادا سالانه 148700$ (دلار) یا در هر ساعت 76.26$ (دلار) است.

3 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی در کانادا

 1. مبینا گفت:

  سلام . وقت بخیر. من دانشجوی ترم 3 پزشکی دانشگاه شهید بهشتی ام . برای ادامه ی پزشکی در کانادا باید چیکار کنم؟

  1. داوری گفت:

   سلام وقت شما هم بخیر
   باید تحصیلتون رو تموم کنید و برای تخصص اقدام کنید
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 2. قراری گفت:

  سلام ما فامیلمون تو کانادا تحصیل میکنه، میگن میشه اعضای خانواده را هم آورد . میشه بگین چطور و با کدوم نوع ویزا این کار شدنی؟ مرسی از سایت خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *