مهاجرت تحصیلی کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا در رشته‌ ها و مقاطع مختلف پزشکی، در بازه‌ های زمانی متعددی صورت می‌ گیرد و مورد تقاضای بسیاری از افراد قرار می گیرد. مدت زمان تحصیل دکترای پزشکی (Medicine Doctorate)، به مدت 3 الی 4 سال بوده و تحصیل در زمینه دستیار دکتر پزشکی نیز به مدت 2 سال به طول می‌‌ انجامد. متقاضیان جهت پذیرش در دانشکده‌ های پزشکی کشور کانادا بایستی معدل حد نصاب را کسب نموده باشند. معدل GPA جهت تحصیل پزشکی در کشور کانادا بایستی بین 5/3 الی 4 در مقیاس 4 نمره باشد. بر اساس آمارهای به دست آمده از انجمن دانشکده‌ های کانادا (AFMC) معدل اکثریت دانشجویانی که مورد پذیرش قرار می‌گیرند، نمره 80/3 از 4 نمره است که تقریبا معادل 5/95% می‌ شود. به طور کلی مدت زمانی که دانشجویان جهت اخذ مدرک پزشکی در کانادا بایستی سپری نمایند، به صورت ذیل است:

 • مقطع کارشناسی در رشته‌ های علوم پایه به مدت 4 سال
 • در سایر رشته‌ها بایستی پیش نیاز دروس علوم پایه گذرانده شود.
 • تحصیلات پزشکی (MD) : چهار سال
 • دوره رزیدنتی (متناسب با تخصص انتخابی) بین 3 الی 7 سال است.

نکته دیگر این که برخی از پزشکان تمایل دارند، تحصیلات تکمیلی خود را در فلوشیپ (Fellowship) به ثمر برسانند. در مقاله پیش رو که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده، راجع به تحصیل پزشکی در کانادا اطلاعات مفصل تری ارائه گردیده است.

اینفوگرافیک تحصیل پزشکی در کانادا

رنکینگ و شهریه دانشگاه‌ های پزشکی کانادا در سال 2022

تحصیل پزشکی در کانادا از جمله رشته‌ های بسیار معتبر در سطح جهانی است. به طوری که 11 دانشگاه از 17 دانشگاه پزشکی موجود در کشور کانادا در فهرست 200 دانشگاه برتر و معتبر سراسر دنیا جای گرفته اند. در این بخش از مقاله، رنکینگ و رتبه بندی بهترین دانشگاه های پزشکی کانادا از نگاه سیستم رتبه بندی QS در سال 2022 میلادی مورد بررسی قرار داده شده است. شهریه‌ های تحصیلی در هر یک از دانشگاه‌ ها نیز به طور تقریبی بیان شده و ارقام به “دلار آمریکا” می باشند.

نام دانشگاه رتبه در QS* شهریه تحصیل پزشکی به دلار کانادا (به طور سالیانه)
دانشگاه تورنتو (University of Toronto) 13 $27850
دانشگاه مک گیل (McGill University) 27 $37396.17
دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia) 28 $17755.38
دانشگاه مک مستر (McMaster University) 52 $27531 برای دانشجویان کانادایی
$95955 برای دانشجویان خارجی
دانشگاه مونترال (University of Montreal) 75 $14310
دانشگاه آلبرتا (University of Alberta) 90 $12044.16
دانشگاه کلگری (University of Calgary) 102 $15986
دانشگاه اتاوا (University of Ottawa) 170 $22500
دانشگاه وسترن آنتاریو (University of Western Ontario) 157 26456.10$‌
دانشگاه دالهاوس (Dalhousie University) 179 $17616 الی 18300$
دانشگاه لاوال (Laval University) 160 $16559.19 الی 19971.96$
دانشگاه کوئین (Queen’s University) 243 $24260
دانشگاه ساسکاچوان (University of Saskatchewan) 338 $16236
دانشگاه مانیتوبا (University of Manitoba) 263 $30742

دانشگاه پزشکی تورنتو

یکی از جذاب ترین دانشگاه های پزشکی برای تحصیل در این رشته در کشور کانادا، دانشگاه پزشکی تورنتو است. این دانشگاه از سال 1843 در رشته پزشکی فعالیت دارد و به همین دلیل است که امروزه نیز به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های جهان در رشته پزشکی شناخته می شود و رتبه 13 جهان را نیز به خود اختصاص داده است.

دانشجویان برای تحصیل در این دانشگاه باید در آزمون ورودی شرکت کنند و نمی توان بدون شرکت در این آزمون ها ورودی اصلی را به دست آورد. باید در نظر داشت که دریافت پذیرش اولیه از دانشگاه تورنتو نیز دشوار است چراکه رتبه این دانشگاه در سطح بین الملل سبب شده است تا متقاضیان زیادی درخواست تحصیل در این رشته را داشته باشند و به همین دلیل شرایط پذیرش از دانشگاه پزشکی تورنتو بسیار رقابتی است. در اختیار داشتن ریز نمرات قوی و همچنین نمره زبان عالی بهترین راه برای افزایش شانس دریافت پذیرش از این دانشگاه است.

تحصیل پزشکی در کانادا برای دانشجویان بین‌ المللی

پذیرش و تحصیل پزشکی در کانادا برای دانشجویان خارجی و بین المللی به صورت رقابتی تنگاتنگ امکان پذیر است. چراکه از بین 17 دانشگاه پزشکی در کشور کانادا، تنها 7 دانشگاه شرایط پذیرش دانشجویان بین المللی در رشته‌ های پزشکی را دارد. آن دسته از دانشجویان بین المللی که با دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقامت داشته و در رشته‌ های پزشکی فارغ‌التحصیل می‌ شوند، صرفا در استان‌ های خاصی از کانادا مجاز به گذراندن دوره‌ های رزیدنتی خود هستند، در غیر این صورت بایستی به کشور مبدا بازگشته و دوره‌ های (Post-MD) را در همان جا بگذرانند. همان طور که در بخش قبلی این مقاله اشاره گردید برای گذراندن دوره‌های رزیدنتی دانشجویان بین المللی، استان‌های خاصی وجود دارد.

برخی از این استان ها به شرح ذیل می‌باشد:

 • نیوفاندلاند؛ مختص دانشجویان بین المللی که دوره های پزشکی (MD) را در کانادا سپری نموده اند.
 • لابرادور؛ مربوط به دانشجویان خارجی که دوره های پزشکی (MD) را در کانادا پشت سر گذاشته اند.
 • کبک؛ به دانشجویان خارجی اختصاص دارد که دوره های پزشکی (MD) را در کبک گذرانده اند.

لازم به ذکر است که برخی استان ها در کانادا هستند که مشمول برگزاری دوره های رزیدنتی هستند اما شامل دانشجویان بین المللی نمی‌گردد. این استان ها عبارتند از نوا اسکوشیا، انتاریو، مانیتوبا، ساسکاچوان، آلبرتا و بریتیش کلمبیا.

تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک دیپلم

کانادا از جمله کشورهایی است که با توجه به حجم زیاد تقاضای تحصیل در این کشور یکی از گزینه های مناسب برای مهاجرت تحصیلی با مدرک دیپلم است. متقاضیانی که با مدرک دیپلم قصد تحصیل در کانادا را دارند، اگر شرایط سنی مناسب برای ورود به دانشگاه و دیپلم 12 ساله را اخذ نموده باشند می توانند به این کشور از طریق تحصیل مهاجرت نمایند.

معمولا افرادی که با مدرک دیپلم قصد ادامه تحصیل در مقطع لیسانس را دارند در سنین بین 18 تا 20 سال قرار دارند. لذا سن متعارف برای مهاجرت تحصیلی افراد متقاضی با مدرک دیپلم به کانادا همین است. اگر شخصی با سنی بیش از این میانگین برای تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم اقدام نماید شانس اینکه ویزای تحصیلی این کشور را بدست آورد بسیار پایین خواهد بود. به زبان ساده تر می توان گفت شرایط سنی تحصیل پزشکی در کانادا اهمیت بسیار بالایی دارد و باید در اولین زمان پس از اخذ دیپلم اقدامات را انجام دهید.

از جمله شرایطی که برای تحصیل کانادا با مدرک دیپلم باید وجود داشته باشد داشتن مدرک زبان مناسب برای تحصیل در مقطع بالاتر است. یعنی این افراد بایستی در وهله اول مدرک زبان آیلتس آکادمیک با نمره 6 را کسب نمایند تا در زمان اخذ پذیرش از دانشگاه آن را ارائه نمایند. با وجود جمیع این شرایط امکان مهاجرت برای تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک دیپلم وجود خواهد داشت. بدون شک تحصیل داروسازی در کانادا یکی از بهترین روش های ورود به رشته پزشکی در کاناداست.

تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک لیسانس

نحوه ورود در رشته هایی چون پزشکی و دندانپزشکی با نحوه ورود به این رشته های تحصیلی در کشور ایران بسیار متفاوت است. افرای که قصد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی را دارند در ایران بایستی در رقابت فشرده کنکور رشته تجربی برای این شرکت نمایند اما در کانادا شرایط به شکلی دیگر است. متقاضی ورود به پزشکی یا دندانپزشکی باید بسته به دانشگاه محل تحصیل بین 2 یا 3 یا نهایتا 4 سال در یک رشته در مقطع کارشناسی در رشته های زیستی که اصطلاحا دروس علوم پایه برای رشته های پزشکی می باشد تحصیل نماید. پس از اخذ مدرک لیسانس بایستی در آزمون های سراسری پزشکی به نام MCAT شرکت نمایید و درصورت قبولی وارد دانشکده های پزشکی یا دندانپزشکی آن شوید. پس از آن دانشجویان بعد از 4 تا 5 سال تحصیل در این رشته به اخذ مدرک پزشکی نائل خواهند شد.

تست پذیرش کالج پزشکی در کانادا (MCAT)

آزمون پزشکی در کانادا MCAT یا تست پذیرش، آزمون استاندارد بین المللی است که مبتنی بر کامپیوتر می‌ باشد و برای دانشجویانی برگزار می‌ گردد که قصد تحصیل پزشکی در کانادا، آمریکا و استرالیا را دارند. هدف از این تست، ارزیابی و بررسی مهارت های دانشجویان در زمینه های حل مسئله، تفکر انتقادی، دانش مفاهیم طبیعی، رفتاری و علوم اجتماعی و اصول پیش نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی می باشد.

ناگفته نماند که آزمون MCAT نه برای کلیه دانشگاه های پزشکی، بلکه صرفا در برخی از دانشگاه ها ضرورت دارد. اما به طور کلی اکثریت دانشگاه های پزشکی در کشورهای کانادا و آمریکا قانون شرکت در آزمون MCAT وجود دارد. دانشگاهی که شرکت در آزمون MCAT جزو پیش نیازهای پذیرش دانشجو محسوب می ‌گردد، شخص دانشجو بایستی در سال سوم تحصیل پیش پزشکی در کانادا در این آزمون شرکت نموده و کسب نمره قبولی کند. در غیر این صورت پذیرش نمی شود.

بخش های اصلی تست MCAT و پیش پزشکی کانادا

همان طور که گفته شد برای تحصیل پزشکی در کانادا در اکثریت دانشگاه های این کشور و همچنین آمریکا، شرکت در تست MCAT و کسب نمره قبولی از الزامات بوده و برگزاری این آزمون عهده سازمان (AAMC) یا همان انجمن کالج های پزشکی آمریکا می‌ باشد. برخی دانشکده های پزشکی، تست MCAT را که مدت آن بیشتر از 3 سال باشد را نمی‌ پذیرند. آزمون MCAT که امروزه برگزار می‌گردد شامل 4 بخش اصلی است که عبارتند از اصول بیولوژی و بیوشیمی سیستم های زنده، اصول شیمی و فیزیک سیستم های بیولوژی، اصول روانی، اجتماعی و بیولوژی رفتار و تحلیل انتقادی و مهارت های استدلال. افرادی که تمایل به تحصیل پزشکی در کانادا دارند، در ابتدا بایستی دروس پیش نیاز پزشکی را پشت سر بگذارند.

این دروس عبارتند از:

 • بیولوژی + آزمایشگاه
 • شیمی عمومی + آزمایشگاه
 • شیمی آلی + آزمایشگاه
 • فیزیک + آزمایشگاه
 • انگلیسی

دوره های رزیدنتی (Post-graduate) در کانادا

دانشجویان مشغول به تحصیل پزشکی در کانادا، در پاییز آخرین سال تحصیلی بایستی وارد دوره های رزیدنتی کانادا (CaRMS) شوند. در ابتدا بیمارستان ها و تخصص های مورد نظر توسط دانشجویان اولویت بندی می‌شود. سپس برنامه های اپلای شده توسط آنان رتبه بندی می‌ گردد. در نهایت این ترجیحات در سیستم پذیرش کامپیوتری وارد شده و سمت رزیدنتی تعیین و مشخص می‌ شود. به طور معمول دریافت پذیرش رزیدنتی چند ماه پیش از اتمام تحصیلات صورت می‌ گیرد. مدت زمان دوره رزیدنتی Post-graduate متناسب با تخصص انتخابی دانشجو متفاوت بوده و تغییر می‌ کند. دوره های رزیدنتی مربوط به پزشکان خانواده به مدت 2 سال طول می‌ کشد و تایید صلاحیت آن از سوی کالج پزشکان خانواده کانادا یا سازمان (CFPC) انجام می‌ گیرد.

حوزه فعالیت رزیدنت ها در تحصیل پزشکی در کانادا

حوزه فعالیت رزیدنت ها در سال سوم بوده که شامل فوریت های پزشکی، مراقبت از سالخوردگان، اطفال و مادران، مراقبت های موقتی و پزشکی ورزش می‌ گردد. دیگر تخصص های پزشکی در دوره های رزیدنتی از سوی کالج سلطنتی پزشکان و جراحان کانادا تعیین صلاحیت می‌ گردد. بیشتر دوره های رزیدنتی به صورت 5 ساله می‌ باشد. دانشجویان پزشکی داخلی و پزشکی اطفال بایستی دوره های 4 ساله را پشت سر بگذارند. تعداد معدودی از دوره های رزیدنتی وجود دارند که مدت آنها 6 ساله است.

این دوره ها شامل جراحی اعصاب، جراحی قلب و بعضی دوره های جراحی عمومی می‌ گردد. پس از گذراندن دوره های رزیدنتی، دوره های تخصص فرعی برای پزشکان وجود دارد. شایان ذکر است دانشجویانی که تحصیل پزشکی در کانادا (M.D) را به اتمام رسانده اند، می‌ توانند بدون گذراندن مرحله کارورزی، مستقیما وارد دوره رزیدنتی شوند اما در اکثریت دوره های پزشکی در کشور آمریکا این گونه نیست و فرد فارغ التحصیل بایستی ابتدا دوره های کارورزی را پشت سر بگذارد.

برنامه اصلی پذیرش رزیدنتی در کانادا

برنامه R-1 Main Residency Match بزرگ ترین برنامه جهت اخذ پذیرش دوره های رزیدنتی در سرویس CaRMS به شمار می‌ رود. به طور قطع کلیه دانشگاه های پزشکی کانادا که مجموعا 17 دانشگاه است، شامل این دوره می‌ شوند.

در هر سال، 2 دوره برگزار می‌ گردد که به صورت ذیل خواهد بود:

دوره ها شرح
دوره اول دوره اول شامل افرادی می‌ گردد که در تحصیل پزشکی در کانادا فارغ التحصیل شده یا دانشجوی سال آخر پزشکی در کشور کانادا هستند و دوره های رزیدنتی خود را در کشورهای کانادا یا آمریکا پشت سر نگذاشته اند. این دوره، همچنین شامل فارغ‌ التحصیلانی می‌ گردد که تحصیلات خود را در دانشکده بین المللی پزشکی (IMG ها) به پایان رسانده اند و واجد شرایط هستند اما دوره های رزیدنتی را در آمریکا یا کانادا سپری ننموده اند.
دوره دوم دوره دوم نیز مختص متقاضیانی است که در دوره اول مورد پذیرش قرار نگرفته اند و یا متقاضیانی که دوره های رزیدنتی خود را در کشورهای آمریکا یا کانادا سپری نموده‌اند.

مراحل صدور مجوز تحصیل پزشکی در کانادا

مراحل صدور مجوز تحصیل پزشکی در کانادا

صدور مجوز نظام پزشکی برای دانشجویان بین المللی که موفق به پایان پزشکی در کانادا شده اند، ضوابطی دارد.

شرایط صدور مجوز برای آنان به صورت ذیل شرح می‌گردد:

 • گذراندن آزمون‌های MCCEE
 • گذراندن آزمون MCCQE Part 1

در ادامه به تشریح موارد ذکر شده خواهیم پرداخت.

گذراندن آزمون‌های MCCEE: برگزاری این آزمون بر عهده سازمان MCC‌ کانادا می‌ باشد. اگر مصمم هستید در رشته‌ های پزشکی در این کشور به فعالیت بپردازید و فارغ التحصیل یا دانشجوی 20 ماه پیش از پایان تحصیلات در دانشکده پزشکی در خارج از آمریکا و کانادا و دانشکده پزشکی بیماری‌ های استخوان هستید، ابتدا بایستی در این آزمون شرکت کرده و کسب نمره قبولی نمایید. آزمون مذکور به صورت کامپیوتری و به مدت 4 ساعت می‌ باشد. این آزمون با هدف ارزیابی آمادگی کافی جهت وارد شدن به سال اول دوره رزیدنتی و همچنین میزان دانش پایه پزشکی برگزار می‌ شود.

گذراندن آزمون MCCQE Part 1: این آزمون نیز به صورت کامپیوتری بوده و به مدت یک روز می‌باشد. هدف از آزمون MCCQE Part 1، ارزیابی مهارت‌ های پزشکی متقاضیانی است که موفق به دریافت مدرک پزشکی گردیده و قصد دارند به شیوه‌ های بالینی در دوره‌ های کارورزی ورود پیدا کنند، همچنین آزمون MCCQE Part 1 به بررسی دانش، مهارت‌های بالینی و نگرش تعیین شده در اهداف سازمان MCC می‌پردازد.

دلیل‌ گذراندن آزمون MCCQE PART 2 در کانادا

آن دسته از داوطلبینی که موفق به اتمام تحصیل پزشکی در کانادا شده و تمایل به اخذ مجوز شورای پزشکی کانادا (LMCC) دارند، ملزم به شرکت در این آزمون هستند، چرا که نظام‌ های پزشکی کانادا برای صدور مجوز اشتغال پزشکی در مناطق مختلف این کشور، نیاز به مجوز LMCC دارند. به طور کلی تحصیل در رشته‌ های پزشکی در کانادا و فعالیت پزشکی در این کشور و یا سایر کشورها مستلزم رعایت قوانین و ضوابط خاصی است. به همین دلیل پیشنهاد می‌گردد.

اعتبار مدرک پزشکی در کانادا

یکی از مهم ترین دلایلی که باید به آن توجه کرد، اعتبار مدرک پزشکی در کشور کانادا است. خوشبختانه درصد قابل توجهی از دانشگاه های پزشکی کشور کانادا در جمع دانشگاه های برتر جهان قرار دارند و همین مسئله مهر اعتباری بر ارزش مدرک پزشکی در این کشور است. آنچه که اعتبار مدرک پزشکی یا مدارک حاصل از تحصیل دنداپزشکی در کانادا به ارمغان می آورد عبارتند از:

 • امکان اخذ ویزای کاری کانادا و کار در این کشور
 • امکان بازگشت به ایران و ادامه کار پزشکی
 • ادامه تحصیل در کشور آمریکا یا کار در این کشور
 • مهاجرت تحصیلی به کشورهای اروپایی
 • امکان کار در کشورهای اروپایی و اخذ اقامت اروپا
 • امکان ادامه تحصیل پزشکی در آمریکا و کار در این کشور

شرایط تحصیل و کار در کانادا

تعدادی از بهترین دانشگاه های پزشکی دنیا در کشور کانادا قرار دارند و نتیجتا کسانی که موفق شوند از آن ها پذیرش بگیرند، علاوه بر برخورداری از بهترین امکانات آموزشی حین تحصیل، پس از فارغ التحصیلی نیز فرصت های شغلی زیاد در کانادا و سایر کشورهای دنیا خواهند داشت. البته همان طور که مشاهده شد برخلاف کشورهایی مثل فرانسه و نروژ، در کانادا نظام تحصیلی رایگان نیست و شهریه دوره های پزشکی نیز بالاتر از سایر رشته ها است. با این وجود فارغ التحصیلان رشته های پزشکی علاوه بر این که در مقایسه با سایرین فرصت های شغلی بیشتری خواهند داشت، سطح درآمد بسیار بالایی نیز در کانادا دارند. در جدول ذیل نرخ بیکاری در کانادا طی چند سال بررسی شده است:

سال نرخ بیکاری در کانادا
2017 %6.34
2018 %5.83
2019 %5.67
2020 %11.8
2021 %9.8
2022 %6.8

شرایط کار پس از تحصیل پزشکان در کانادا

با پایان یافتن دوره تحصیلی پزشکی در کشور کانادا، دانشجویان باید در یک آزمون جامع شرکت کنند و پس از آن  می توانند مجوزهای لازم برای کار در کشور کانادا به عنوان پزشک را به دست آورند و در این صورت است که به عنوان یک پزشک متخصص می توانند بالاتر از هر فرد دیگری در کانادا از نظر اقتصادی شرایط زندگی خود را بهبود ببخشد. در تصویر زیر می توان اطلاعات دقیق تری در این رابطه به دست آورد.

شرایط تبدیل شدن به پزشک در کانادا

با عبور از این مراحل فرد می تواند به عنوان پزشک فعالیت خود در کانادا را شروع کند. در جدول زیر می توان متوسط درآمد برخی از شاخه های تخصص پزشکی در کانادا را مشاهده کرد.

میزان درآمد به دلار کانادا نوع تخصص
18500$ متخصص آلرژی
30600$ نرولوژیست
15900$ فیزیوتراپیست
21800$ متخصص CCU
26800$ متخصص بیماری های عفونی
21400$ پاتولوژیست
29800$ رادیولوژیست
34000$ اورولوژیست
30700$ متخصص داخلی

تحصیل رایگان پزشکی در کانادا

یکی از دغدغه هایی که ایرانیان معمولا برای تحصیل در رشته های پزشکی در کانادا با آن روبرو هستند، پرداخت شهریه دانشگاه است. دانشجویان خارجی برای اینکه بتوانند در دانشگاه های پزشکی کانادا به ادامه تحصیل مشغول شوند، باید هزینه های زیادی را به عنوان شهریه به دانشگاه پرداخت کنند اما باید در نظر داشت که راه هایی برای کاهش این هزینه ها وجود دارد.

دانشجویان می توانند در مرحله اول از بورسیه های تحصیلی استفاده کنند که هزینه های تحصیل آن ها را به طور کامل پوشش می دهد. افرادی که رزومه تحصیلی بسیار قدرتمند در اختیار داشته باشند می توانند از این طریق تحصیل رایگان پزشکی در کانادا را تجربه کنند.

دومین گزینه در دسترس برای کاهش هزینه های تحصیل در کشور کانادا، استفاده از کمک هزینه های دانشجویی است که به آن ها کمک می کند تا بخشی از هزینه های زندگی خود در این کشور را پوشش دهند. این کمک هزینه های تحصیلی ممکن است در کل به 1000$ (دلار کانادا) برسد اما به هر حال می تواند هزینه های زندگی یک فرد در ماه را پوشش دهد.

وام های دانشجویی نیز گزینه دیگری برای رسیدن به تحصیل رایگان پزشکی در کانادا است. این وام ها به گونه ای به دانشجویان اعطا می شود که پس از تحصیل و اشتغال به کار باید طبق قوانین آن را بازپرداخت کنند اما با این وجود به دانشجویان فرصت می دهد تا بدون دغدغه مالی دوره تحصیلی خود را به پایان برسانند.

بورسیه تخصص پزشکی در کانادا

علاقمندان به تحصیل در رشته پزشکی در کانادا می توانند پس از پایان دوره اولیه تحصیل خود در این کشور وارد دوره تخصص شده و از این طریق شرایط بهتری برای کار در کانادا برای خود ایجاد کنند. دوره های تخصص بسته به شرایط دانشگاه های کانادا هزینه ای متفاوت دارند ولی هزینه بالای آن ها می تواند شرایط تحصیل را برای دانشجویان بسیار دشوار کند. خوشبختانه بورسیه تخصص پزشکی در کانادا شرایط مناسبی دارد و بسیاری از دانشجویان خارجی می توانند از این بورسیه استفاده کنند تا هزینه های تحصیل خود را کاهش دهند.

هزینه های زندگی در کانادا

دانشجویانی که در سال 2022 کانادا را برای تحصیل انتخاب میکنند باید توجه داشته باشند که نظام تحصیلی این کشور رایگان نیست و دانشجویان علاوه بر هزینه های زندگی باید شهریه دانشگاه را نیز بپردازند. البته زندگی در کانادا نسبت به سایر کشورهای انگلیسی زبان ارزانتر است و ماهیانه برای یک زندگی دانشجویی ساده حدود 1500$ (دلار کانادا) لازم است. در جدول ذیل با جزییات بیشتر قیمت برخی اقلام و خدمات به منظور محاسبه راحتتر بیان شده است:

اقلام قیمت (دلار کانادا)
یک وعده غذایی در یک رستوران ارزان $17.00
یک وعده غذایی در شعب مک دونالد $10.10
آب معدنی $1.86
پپسی $2.25
بطری یک لیتری شیر $2.47
نان سفید $2.89
یک کیلوگرم برنج سفید $3.77
یک کیلوگرم فیله مرغ $13.20
بلیت ماهیانه وسایل نقلیه عمومی $95.00
اجاره ماهیانه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر $1326.69
اجاره ماهیانه آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر $1939.12

اکنون با توجه به نمودار زیر به تحلیل توزیع درصدی این هزینه های دانشجوئی در کشور کانادا 2022 می پردازیم. همانند اغلب کشورهای غربی و انگلیسی زبان در کانادا نیز هزینه خرید از بازار و هزینه اجاره خانه دو ستون اصلی از نمودار هزینه ای در کانادا را تشکیل می دهد. بر این اساس، سهم خرید از بازار حدود 33% و سهم اجاره مسکن از کل مخارج زندگی در کانادا نیز حدود 30% می باشد:

توزیع مخارج زندگی در کانادا

متقاضیان تحصیل پزشکی در کانادا می توانند به منظور اخذ اطلاعات بیشتر و شروع فرآیند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایند.

پرسش های متداول در خصوص تحصیل پزشکی در کانادا

پرسش های متداول در خصوص تحصیل پزشکی در این کشور در سال 2022 عبارتند از:

 • برترین دانشگاه های پزشکی کانادا کدامند؟ دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مک مستر، دانشگاه مونترال، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه کلگری، دانشگاه اتاوا، دانشگاه لاوال، دانشگاه ساسکاچوان و دانشگاه کوئین.
 • آزمون استاندارد پزشکی در کانادا چیست؟ mcat ا تست پذیرش، آزمون استاندارد بین المللی است که مبتنی بر کامپیوتر می‌ باشد و برای دانشجویانی برگزار می‌ گردد که قصد تحصیل پزشکی در کانادا، آمریکا و استرالیا را دارند.
 • دروس اصلی آزمون MCAT کدام است؟ بیولوژی + آزمایشگاه، شیمی عمومی + آزمایشگاه، شیمی آلی + آزمایشگاه، فیزیک + آزمایشگاه، انگلیسی
 • کورس علوم پایه چه مدت زمان می برد؟ کورس لیسانس علوم پایه در رشته های مختلف علوم پایه به مدت 4 سال است اما ممکن است 3 سال هم طول بکشد.
 • متوسط حقوق پزشک در کانادا در سال 2022 چقدر می باشد؟ متوسط حقوق پزشک معالج در کانادا سالانه 148700$ (دلار) یا در هر ساعت 76.26$ (دلار) است.
 • تحصیل پزشکی در کانادا چند سال است؟ دوره تحصیلی در این رشته حداقل 7 سال به طول می انجامد.
4.8/5 - (75 امتیاز)

60 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی در کانادا

 1. امین گفت:

  سلام جناب خسته نباشید
  نمیدونم سایت تون فعاله یا خیر
  بنده دانشجوی پزشکی عمومی در هرات – افغانستان هستم ، دانشجوی سال آخر هستم .
  میخواستم بدونم به چه شکلی میتونم برای اقامت و کار در کانادا اقدام کنم. و چه مدارکی رو لازم دارم ( آیا امکان کار برای من هست یا خیر ) ممنون از لطفتون

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   برای این که بتونید در کشوری مثل کانادا کار کنید، باید سابقه کار داشته باشید، بهترین راه ورود شما برای مهاجرت به کانادا این هست که برای دوره های تخصص پذیرش دریافت کنید

   1. امین گفت:

    سلام ممنون از جوابتون میخواستم بدونم برای دوره های تخصص چه شرایطی ؟ مثل زبان و هزینه و چه مدرک زبانی لازم داره ممنون میشم جواب بدین🌹

    1. امیر جلالی گفت:

     سلام
     شما برای این کار نیاز به این خواهید داشت که حداقل مدرک آیلتس 6.5 داشته باشید ولی اکثر دانشگاه ها نمره 7 رو می خوان.
     دقت داشته باشید که بهترین مرجع برای شما سایت دانشگاه های کانادا هست. هر کدوم به صورت جداگانه مدارکی از شما می خوان که ممکن هست در دانشگاه دیگه مورد نیاز نباشه.
     اول رشته تخصصی خودتون رو مشخص کنید، بعد سایت های دانشگاه های کانادا رو بررسی کنید که به چه مدارکی نیاز دارند.

 2. مونس گفت:

  سلام خسته نباشید یه سوالی ازتون داشتم من سال ۱۴۰۲ کنکور دا م آیا میتونم برم بیوتکنولوژی بخونم و لیسانسشو بگیرم و بعد بورس بشم و برم کانادا پزشکی شروع کنم؟ این کار میشه؟ اصلا مفید هست؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   مسیر رو درست انتخاب کردید اما حقیقتش بورسیه رو همه به دنبالش هستند و هیچ کس نمی تونه به شما بگه قطعی به دستش میارید

 3. اژین گفت:

  سلام خسته نباشید
  من دانشجوی سال دوم دانشگاه کوچ در ترکیه هستم می خواستم بدونم میتونم واحد هایی که پاس کردم رو معادل سازی بکنم و مستقیما وارد دانشگاه تورنتو بشم؟
  منظورم از مستقیما نداشتن لیسانس علوم پایه است

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شرایط تحصیل پزشکی در کانادا این هست که شما باید دوره تحصیلی در این رشته ها رو گذرونده باشید

 4. مائده گفت:

  سلام ببخشید من سال دیگه دیپلم خودم رو میگیرم و به زبان انگلیسی هم مسلط هستم میخوام بدونم برای فول فاند کانادا باید چه رزومه ای داشته باشم و از کی اقدام کنم؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   فول فاند در مقطع پزشکی بسیار سخت هست شما باید یک نوآوری داشته باشید تا بتونید دانشگاه رو راضی کنید که به شما فاند بده. افرادی که طرح های بلند مدت پژوهشی داشته باشند شاید بتونن همچین دستاوردی رو به دست بیارن

 5. Saeed گفت:

  سلام، رشته علوم پایه شامل پرستاری و… هم میشه؟
  مثلا میشه با لیسانس پرستاری در ایران، وارد دوره پزشکی کانادا شد؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام خدمت شما خير پرستاري پيرا پزشكي هست
   كشور كانادا فقط ليسانس علوم پايه خودشو قبول داره و براي ورود به دانشگاه هاي كانادا بايد زير ٢١ سال باشيد

 6. علی گفت:

  با سلام
  من و همسرم هر دو پزشک هستیم و ۳ سال سابقه کار در ایران داریم
  الان قصد مهاجرت به کانادا داریم
  آیا امکان معادل سازی تا حدی برای ما امکانپذیره؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بله شما باید مدرک خودتون رو معادلسازی کنید و در غیر این صورت امکان کار یا ادامه تحصیل رو نخواهید داشت

 7. رویا گفت:

  سلام وقتتون بخیر. اگر پزشکی رو در دانشگاه سملوایز مجارستان بخونیم امکانش هست از طریق اراسموس به کانادا برای ادامه تحصیل بریم؟ یا بهتره مدرکمونو دریافت کنیم و بعد برای تخصص در کانادا اقدام کنیم؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   باید ببینید دانشگاه با کدوم دانشگاه های کانادا ارتباط مستقیم داره.

 8. ملینا گفت:

  سلام وقت بخیر
  من امسال دیپلم میگیرم و زبان انگلیسی و فرانسه رو مسلط هستم آزمون آیلتس و تف فرانسه رو دادم میخواستم بدونم چقدر احتمال داره بتونم برای دانشگاه مک گیل در رشته پزشکی اقدام کنم؟ و اینکه اگر اجازه کار داشته باشیم چند درصد از هزینه ها رو پوشش میده؟
  ممنون

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   برای شما آرزوی موفقیت داریم.
   شما باید با معدلتون در این زمینه سنجیده بشید. در رشته پزشکی، دانشگاه مک گیل رتبه 25 جهان رو به دست اورده و شما باید رزومه تحصیلی خیلی خوبی داشته باشید تا وارد این دانشگاه بشید.
   با کار دانشجویی می تونید هزینه های زندگی خودتون رو کامل پوشش بدید

 9. sheri گفت:

  با سلام من اقامت دائم کشور کانادا دارم 42 ساله هستم پی آر کانادا را دارم الان تو کانادا هستم و از ایران لیسانس رشته بهداشت حرفه ای رو دارم میخواستم ببینم میتونم در آزمون پزشکی شرکت کنم یا خیر

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   چون که نیازی به ویزای ندارید بله می تونید

 10. Sara گفت:

  سلام خسته نباشین
  من لیسانس ژنتیک دارم از ایران و ارشد زیست سلولی و مولکولی از دانشگاه میلان و اخیرا هم پذیرش phd گرفتم از کانادا. خواستم بدونم بعد از اتما phd در اونجا میتونم پزشکی بخونم؟ الان ۲۶ سال دارم

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   دانشگاه ها برای اعطای پذیرش به دانشجوها محدودیت سنی چندانی ندارند.
   مشکل اصلی این هست که شما بتونید ویزا بگیرید یا خیر. شما با توجه به این که در کشور کانادا حضور دارید، محدودیت ها برای شما برداشته شده

 11. محمدرضا گفت:

  سلام خسته نباشید,من در ایران دانشجوی دامپزشکی هستم میخواستم ازتون بپرسم که ایا پس از اتمام این رشته و دریافت مدرک دکترای عمومی دامپزشکی میتونم بدون گذراندن دوره چهار ساله علوم پایه در ازمون mcat شرکت کنم و و در صورت قبولی وارد دوره MD بشم؟ممنون

  1. داوری گفت:

   سلام
   خیر بهتره که اگر به فکر رشته پزشکی هستید مشاوره بشید در کشوری که بیشترین شانس ویزا رو دارید که شرایطش راحتتره رو انتخاب کنید

 12. طاه گفت:

  سلام و عرض و ادب من دانشجویی مهندسی پزشکی امیر کبیرم مقطف لیسانس و من برای ارشد از کانادا فاند گرفتم پس از مهاجرت امگان این هست پس از مهاجرت پزشکی بخونم

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بله ولی به شرط اینکه دوره کارشناسی ارشد خودتون رو شروع کنید و در زمان مناسب رشته خودتون رو تغییر بدید.

 13. مزدا گفت:

  سلام، رشته های علوم پایه که باید قبل از پزشکی بخونیم مشخصا و دقیقا چه رشته هایی هستند؟ و اگه این مقطع رو در کانادا با معدل بالا تموم کنیم امکان گرفتن بورسیه وجود داره؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   این رشته ها دروس علوم پایه هستن که رشته های مختلفی رو شامل میشن و امکان اخذ بورس وجود داره

 14. المیرا گفت:

  سلام خسته نباشید من لیسانس علوم ازمایشگاهی دارم ایا میتونم توی کانادا ب رشته پزشکی تغییر رشته بدم و اینکه در ای صورت چند واحد تطبیق میخوره یا اینکه چند سال جلو میفتم

  1. داوری گفت:

   سلام
   ابتدا بررسی کنید که میتونید از این طرق مهاجرت کنید یاخیر
   در اونجا میتونید تغییر بدید

 15. saba گفت:

  سلام وقت بخیر
  من شنیده بودم برای اخذ پذیرش پزشکی در دانشگاه اتاوا نیازی به قبولی در ازمون Mcat نیست درسته این موضوع؟ و اگر درست هست با قبولی در رشته پزشکی در ایران میشه پذیرش دانشگاه اتاوا رو گرفت ؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   با قبولی در آزمون ایران نمیشه برای دانشگاه های کانادا اقدام کرد

 16. مهدی گفت:

  سلام روزتون بخیر
  در مورد شرایط تحصیل در کانادا از نظر سنی سوال داشتم
  من در حال حاضر رشته شیمی در یکی از دانشگاه های آزاد رو دارم میخونم و بیست و دو سال دارم و تا یکسال دیگه درسم تموم میشه
  یعنی میشه حدود بیست و سه سال
  میخواهم پس از اتمام تحصیل در مقطع لیسانس برای تحصیل پزشکی اقدام کنم.
  آیا شرایط دریافت ویزای تحصیلی رو دارم یا خیر؟ اگر شرایطش رو ندارم میتونم با ویزای دیگه مثل ویزای کاری اقدام کنم که همزمان با کار تحصیل هم انجام بدم یا خیر؟

  1. داوری گفت:

   سلام روز شما هم بخیر
   بهترین راه برای مهاجرت شما به کانادا تحصیل در مقطع ارشد خواهد بود

 17. رها گفت:

  سلام
  کانادا برای پزشکی بورسیه میده؟ یعنی اگر رزومه خیلی قوی باشه و معدل و مدرک زبان هم نمره هاشون بالا باشن امکان داره بورسیه بده ؟
  و اینکه اگر بورسیه میده بهتره از طریق مکاتبه با اساتید این بورسیه هارو دریافت کنیم یا از طریق دیگه ای؟
  ممنون میشم جوابم و بدید

  1. داوری گفت:

   سلام
   اگر به دنبال بورس در مقطع پزشکی هستید به کشور دیگه ای فکر کنید که شانس اخذ بورس رو داشته باشید

 18. امیر سبحان عالی گفت:

  سلام
  والا جواب این سوال خیلی مهمه اگه میشه جواب بدید.
  چه کشورهایی هستند که میتوان بدون انجام دادن کارهای معادله سازی مدرک پزشکی عمومی به کانادا مهاجرت کرد و برای ادامه تحصیل تخصص اقدام کرد؟؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   بهتره که در خود کانادا اقدام به تحصیل در این زمینه کنید چون در هر صورت نیاز به آزمون رو در کانادا خواهید داشت مگر اینکه به کشورهای دیگه ای فکر کنید

 19. امیر سبحان عالی گفت:

  با سلام آیا برای تحصیل تخصص پزشکی در کانادا محدودیت سنی وجود دارد؟؟من اگر به عنوان مثال با همسرم به کانادا بروم و من در کانادا تحصیل تخصص کنم و بعد از فارغ التحصیلی ویزای خودم رو به ویزای کاری تبدیل کنم برای همسرم چه اتفاقی میوفته؟؟؟میتوانیم اقامت دائم کانادا بگیریم؟؟؟من میخواهم در آلمان مدرک پزشکی عمومی بگیرم و بعدش ازدواج کنمم و بعد چند سال به همراه همسرم به کانادا مهاحرت کنیمم و من برای تخصص تحصیل کنمم و همسرم هم قصد تحصیل ندارند و میخام بعد از فارغ التحصیلی اقامت کاری دریافت کنم و اقامت دائم برای خودم و همسرم بگیرم مشکلی نیست؟؟؟
  وااااییی ببخشید زیاد شد خخخخخخ واقعا ببخشید ممنون که وقت میزارین شرمندتونم.

  1. داوری گفت:

   سلام
   مطالبی که میفرمائید باید با شما مطرح شه که در ابتدا مشخص شه وضعیت شما به چه شکله

 20. امیر سبحان عالی گفت:

  سلام و عرض ادب لطفا جواب سوال مرا واضح بدهید خیلی مهمه ممنون.من اگر فارغ التحصیل پزشکی در کانادا باشم آیا میتوانم به ایران برگردم و در کمتر از یک سال ازدواج کنم و به همراه همسرم اقامت دائم کانادا را بگیریم بعد از استخدام در کانادا؟؟؟؟
  میسه راهنماییمون کنید؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله شما میتونید بعد از اخذ اقامت دائم این کار رو انجام بدید و مشکلی نیست

 21. امیر سبحان عالی گفت:

  سلام و درود.
  لطفا سوال من رو جواب بدید با تشکر.
  سوالم اینه که اگر من مدرک پزشکی عمومی را در کانادا بگیرم برای ادامه تحصیل تخصص باید اقامت دائم داشته باشم؟؟؟؟؟اگر من مدرک تخصص پزشکی را در کانادا بگیرم آیا امکانش هست برگردم ایران ازدواج کنم و بعد برای ویزای کاری و اقامت دائم به همراه همسرم اقدام کنم؟؟؟؟؟مشکلی پیش نمیاد؟؟؟؟؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   خیر شما برای تحصیل در مقطع تخصص لزومی نداره که حتما اقامت دائم داشته باشید و میتونید برگردید ایران و برای سوال دومتون هم مشکلی پیش نخواهد اومد

   1. امیر سبحان عالی گفت:

    مرسی ممنون که جواب دادین متشکرم
    سایت خوبی دارید همیشه مطالب های سایت شمارو میخونم و راضی هستم

    1. داوری گفت:

     خواهش میکنم لطف دارید
     باز هم سوالی بود در خدمتتون هستم

 22. مهران صلح جو گفت:

  سلام من متقاصی تحصیل پزشکی در کانادا هستم
  18 سالمه و معدل کل دبیرستان هم 17/5 هست
  لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای تحصیل در رشته پرشکی در کانادا باید ابتدا یک لیسانس علوم پایه در این کشور بگیرید و بعد آزمون بدید و با قبولی در اون برای مستر پزشکی عمومی اقدام کنید

 23. مهتاب گفت:

  سلام وقت بخیر
  من فوق لیسانس مدیریت صنعتی دارم و لیسانس مهندسی صنایع
  آیا باید مثل یه دیپلم اقدام کنم؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   اگر ارشد دارید یعنی بالای 24 سال سن دارید و با این شرایط شانس کمی برای خواندن پزشکی در کانادا دارید و بهتره که برای کشورهای دیگه اقدام به اخذ پذیرش پزشکی کنید
   برای اطلاعات بیشتر با شماره 02191003232 تماس بگیرید

 24. علیرضا گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر
  ببخشید میشه لیسانس های مرتبط رو از دانشگاه های ایران گرفت و بعد برای ازمونMCAT اقدام کرد با حتما باید لیسانس رو از دانشگاه های کانادا گرفت؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   باید لیسانس رو هم از همین دانشگاه اقدام کنید که بتونید این آزمون رو بدید

 25. هلما گفت:

  سلام ؛ دانشجویان رشته پزشکی اگر در ازمون علوم پایه پزشکی رتبه برتر شوند و معدل بالا و نمره زبان آیلتس بالا داشته باشند میتوانند بعد از گذراندن علوم پایه با رتبه برتر در دانشگاه های خارج از کشور بورسیه رایگان شوند ؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   شما بایستی از ابتدا در کانادا بخونید

 26. محسن گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من لیسانس پرستاری هستم
  میخوام ویزای کار برای کانادا بگیرم
  اگه بتونم و ویزای کاری بگیرم میتونم اونجا علاوه براینکه کار پرستاری میکنم برای تحصیل در رشته ی پزشکی هم اقدام کنم؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای کار در رشته پرستاری نیاز به معادلسازی مدارک خواهید داشت

 27. مبینا گفت:

  سلام . وقت بخیر. من دانشجوی ترم 3 پزشکی دانشگاه شهید بهشتی ام . برای ادامه ی پزشکی در کانادا باید چیکار کنم؟

  1. داوری گفت:

   سلام وقت شما هم بخیر
   باید تحصیلتون رو تموم کنید و برای تخصص اقدام کنید
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 28. قراری گفت:

  سلام ما فامیلمون تو کانادا تحصیل میکنه، میگن میشه اعضای خانواده را هم آورد . میشه بگین چطور و با کدوم نوع ویزا این کار شدنی؟ مرسی از سایت خوبتون

  1. داوری گفت:

   سلام
   فامیلتون برای شما نمیتونه اقدام کنه چون فقط فامیل درجه یک میتونه برای بقیه اعضای خانواده اقدام کنن
   شما باید مستقل اقدام کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :