مهاجرت تحصیلی مالزی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مالزی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور مالزی
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مالزی
میانگین امتیاز 5 تعداد 2

افراد بسیاری تلاش می کنند جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مالزی اقدام نمایند و پذیرش تحصیلی در این رشته را به دست بیاورند. کشور مالزی در جنوب شرقی قاره آسیا واقع شده است و از نظر سطح علمی پیشرفت های چشمگیری داشته است. در این کشور دانشگاه های معتبر و پیشرفته زیادی وجود دارد. مدارک اعطاء شده از این دانشگاه ها در دنیا شناخته شده می باشد و دارای اعتبار می باشند. شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مالزی نسبت به بسیاری از کشور ها آسان تر می باشد، ولی برای پذیرش دانشجو باید شرایطی داشته باشد که مورد بررسی قرار میگیرد. پس دانشجویان باید اطلاعات کاملی در رابطه با تحصیل در این کشور داشته باشند که موسسه سفیران سروش سعادت به بررسی این شرایط میپردازد.

شرایط تحصیل در کشور مالزی

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مالزی متقاضیان باید حداقل مدرکی را که توسط انجمن پزشکی تعیین شده است ارائه نمایند، یکی از این مدارک STPM یا A- Level با داشتن AAC/ BBB/ ABC در رشته زیست شناسی، رشته شیمی، رشته ریاضیات و رشته فیزیک می باشد. تحصیلات استرالیایی SAM یا AUSMAT متقاضی به یکی از مواردی که اشاره می شود نیاز دارد. معدل 80% یا معادل B در رشته زیست شناسی، رشته فیزیک، رشته شیمی و رشته ریاضیات یا ATAR برابر با 80 شامل دروس زیست شناسی، فیزیک، ریاضی و شیمی.

علوم پایه: کسب نمره 3 در CGPA از نمره 4 در دروس ریاضی، شیمی، زیست شناسی و فیزیک. همچنین متقاضی باید حداقل نمره 5B را در دروس ریاضی، شیمی، زیست شناسی و فیزیک کسب کرده باشد. داشتن یک موضوع در SPM در سطح O یا معادل آن باید ارائه شود.

اخذ پذیرش جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مالزی

مهمترین شرط برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مالزی درک علومی مثل: شیمی و زیست شناسی می باشد. انجمن پزشکی در کشور مالزی درس های دیگری را برای ورود دانشجویان به دانشگاه در نظر گرفته است. تمامی متقاضیان باید در سطح تعیین شده به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند تا بتوانند در رشته های پزشکی مشغول به تحصیل شوند.

تمامی علاقه مندان به تحصیل پزشکی باید با گواهی آزمون UEC در هر یک از درس های شیمی، فیزیک، ریاضی یا زیست شناسی نمره قبولی B4 را دریافت کرده باشند. افراد برای تحصیل در دانشگاه های این کشور باید در مصاحبه، آزمون استعداد و یا آزمون ورودی برگزار شده شرکت نمایند و در آزمون پذیرفته شوند. برای تحصیل در رشته پزشکی متقاضیان باید مدرک عدم سوابق کیفری تایید شده، عدم داشتن بیماری های مسری و عدم داشتن بیماری های روحی و روانی را ارائه نمایند.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مالزی

یکی از نکاتی که برای متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مالزی اهمیت دارد، هزینه های تحصیل در دانشگاه های این کشور می باشد. دانشجویان بومی برای تحصیل در رشته دستیاری دندانپزشکی باید مبلغ 23600 RM بپردازند و دانشجویان بین المللی باید مبلغ 31800 RM پرداخت نمایند. جهت تحصیل در رشته تکنولوژی دندانپزشکی دانشجویان این کشور مبلغ 36600 RM پرداخت می نمایند و دانشجویان خارجی و بین المللی باید مبلغ 68100 RM پرداخت نمایند. جهت تحصیل در رشته پزشکی دانشجویان بومی مبلغ 369900 RM می پردازند و دانشجویان خارجی مبلغ 433500 RM پرداخت می کنند.

متقاضیان خارجی برای تحصیل در رشته تکنولوژی دندانپزشکی دانشگاه AIMST باید مبلغ 183800 RM بپردازند و دانشجویان بومی مبلغ 112500 RM می پردازند. جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی در مقطع کارشناسی در این دانشگاه، دانشجویان بومی مبلغ 285650 RM می پردازند و دانشجویان خارجی مبلغ 364050 RM پرداخت می کنند. مدت تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه پنانگ پنج ساله می باشد و شهریه در نظر گرفته شده برای کل دوره تحصیلی 614490 RM می باشد. جهت تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه پردانا، متقاضی باید به مدت 5 سال مشغول به تحصیل باشد و برای تمامی دوران تحصیل باید شهریه ای بالغ بر 508500 RM بپردازد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مالزی

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در مالزی

در این کشور دانشگاه های پزشکی تاسیس شده است که مورد تایید وزارت بهداشت می باشد. در این بخش به معرفی چند دانشگاه می پردازیم. دانشگاه مالایا: یکی از بهترین دانشگاه های کشور مالزی که اولین دانشگاه تحقیقاتی نیز می باشد دانشگاه مالایا می باشد. در این دانشگاه 1700 مدرس مشغول به تدریس می باشند و 27000 دانشجو مشغول به تحصیل هستند. در این دانشگاه 17 دانشکده و مرکز تحقیقاتی وجود دارد.

دانشگاه Sains: این دانشگاه دارای سه محوطه دانشگاهی می باشد. یک محوطه بهداشتی در Kelantan، یک پردیس دانشگاهی در جزیره پنانگ و یک محوطه مهندسی در Nibong Tebal وجود دارد. در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد حدودا 28300 دانشجو مشغول به تحصیل می باشند. در سال 2009 م. این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاه ها به لحاظ ثبت نام دانشجو در کشور مالزی می باشد. دانشگاه Kebangsaan: این دانشگاه در بندر باریو بانگی قرار گرفته است و یک دانشگاه عمومی می باشد. این دانشگاه به عنوان یکی از دانشگاه های معتبر در کشور مالزی و جنوب شرق آسیا محسوب می شود. در مقطع کارشناسی تعداد 17500 نفر و در مقطع کارشناسی ارشد 5105 نفر مشغول به تحصیل می باشند.

دانشگاه Putra: این دانشگاه قبلا به نام دانشگاه Pertanian شناخته می شده است. در سال 1971 میلادی بعد از ادغام این دانشگاه با دانشگاه کشاورزی، دانشگاه Malaya و دانشگاه کشاورزی در Serdang تاسیس شده است. در دهه 80 این دانشگاه با گسترش علم در زمینه فناوری و علوم گسترش یافت.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در مالزی

برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه های کشور مالزی متقاضی باید به مدت 5 سال تحصیل کند. متقاضیان مانند پزشکان پیش از شروع کار به عنوان دندانپزشک به مدت 12 ماه به دولت خدمت کنند. بعد از آن متقاضیان می توانند برای دوره های تخصصی اقدام کنند. مدت تحصیل در این دوره ها 3 سال می باشد. زمینه های تخصصی در رشته دندانپزشکی در این کشور به شرح زیر می باشد:

  • دندانپزشکی اطفال
  • ارتودنسی
  • پزشکی و آسیب شناسی دهان
  • پریودنتولوژی
  • بهداشت عمومی دندانپزشکی
  • دندانپزشکی ترمیمی

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مالزی متقاضیان بعد از اخذ پذیرش از دانشگاه باید ویزای تحصیلی دریافت کنند. بسیاری از دانشجویان علاقه دارند بعد از تحصیل در این کشور اقامت داشته باشند برای بررسی بیشتر در این رابطه پیشنهاد می شود مقاله اقامت بعد از تحصیل مالزی را مطالعه نمایید. اگر بعد از مطالعه مقالات پاسخ سوالات خود را دریافت نکردید می توانید طی تماس با کارشناسان و وکلاء موسسه سفیران سروش سعادت از مشاوره های رایگان بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =