مهاجرت تحصیلی قطر

تحصیل کارشناسی ارشد در قطر

تحصیل کارشناسی ارشد در قطر

همانند برنامه های تحصیلی در سایر کشورها برنامه تحصیل کارشناسی ارشد در قطر (M.Sc یا M.S.) دوره ای 2 ساله است که به دو صورت آموزش یا پژوهش محور ارائه می گردد. از شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در قطر می توان به داشتن مدرک کارشناسی و مدرک مهارت زبان انگلیسی اشاره کرد. به منظور دریافت مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه های قطری، متقاضیان معمولا بایستی در انتهای دوره تحصیلی خود به نگارش پایان نامه علمی تحقیقاتی بپردازند و ارزیابی نهایی آنها از این طریق صورت می گیرد. به دلیل شرایط اقتصادی مناسب و کیفیت زندگی بالا در کشور قطر، همه ساله دانشجویان زیادی از اقصی نقاط دنیا برای تحصیل به قطر مسافرت می کنند. از معروف ترین دانشگاه های قطری برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می توان از دانشگاه قطر، دانشگاه A&M تگزاس در قطر، دانشگاه حمد بن خلیفه، دانشگاه آبردین و … نام برد.

از رشته های پر طرفدار برای تحصیل کارشناسی ارشد در کشور قطر می توان به رشته های مهندسی، علوم پایه، علوم اجتماعی، بازرگانی، مهندسی و فناوری، پزشکی و سلامت، ریاضیات و فناوری اطلاعات و ارتباطات اشاره کرد. قطر، به واسطه وجود منابع نفت و گاز سرشار به عنوان کشوری ثروتمند درجهان شناخته می شود و به تازگی شروع به اجرای پروژه هایی جهت جذب دانشجویان خارجی کرده است. تحصیل در دانشگاه های قطری از مهندسی گرفته تا فناوری اطلاعات به زبان انگلیسی انجام می شود و همین امر نیز موجب جلب اکثر دانشجویان خارجی به کشور قطر می گردد. برای اطلاع از شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به قطر علاوه بر مطالعه مقاله حاضر، می توانید از مشاوره های کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نیز برخوردار شوید.

چرا تحصیل کارشناسی ارشد در قطر؟

شاید در وهله اول با شنیدن تحصیل کارشناسی ارشد در قطر، اولین سوالی که به ذهن مخاطبین و متقاضیان تحصیل در خارج خطور کند این سوال باشد که دلیل انتخاب قطر برای ادامه تحصیل از بین کشورهای صاحب نام اروپایی و آمریکای شمالی چیست؟ قطر کشوی کوچک به پایتختی دوحه است که با جمعیتی حدود 768000 (که نیمی از آن را هم مهاجران خارجی تشکیل می دهد) در سواحل شمال شرقی خلیج فارس قرار دارد. این کشور با کشورهای صاحب نفوذی مثل ایران و عربستان مرز مشترک دارد و به خاطر وجود منابع سرشار نفت و گاز جزء ثروتمندترین کشورهای حوزه خلیج فارس به شمار می رود.

به همین دلیل، یکی از بخش هایی که دولت قطر برای توسعه و بین المللی سازی آن برنامه ریزی کرده است، سیستم آموزش عالی قطر می باشد. متقاضیان می توانند با تحصیل در قطر علاوه بر برخورداری از امتیازاتی همچون کیفیت آموزشی برتر، امکانات تحصیلی پیشرفته و مدرن، برنامه های بورس متنوع، محیط ایمن و سالم برای تحصیل، شرایط کار حین تحصیل و هزینه پایین تحصیل و زندگی در قطر همچنین از آینده کاری مطمئن و خوبی پس از فارغ التحصیلی در این کشور نیز برخوردار شوند.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در قطر

دانشگاه قطر به عنوان اولین و معروف ترین دانشگاه قطری دوره های تحصیلی کارشناسی ارشد (به مدت 2 سال) را در رشته های مختلفی شامل مدیریت بازرگانی (MBA)، مطالعات محیطی، مهندسی و پزشکی را  به متقاضیان تحصیل کارشناسی ارشد در قطر ارائه می کند. دانشگاه های غربی (مثل دانشگاه A&M تگزاس در قطر و دانشگاه آبردین) نیز در این کشور برنامه های تحصیلی کارشناسی ارشد را در طیف وسیعی شامل مهندسی، هنر، بازرگانی به صورت تمام وقت و نیمه وقت به متقاضیان ارائه می دهند. در حال حاضر، دانشگاه های قطری (دولتی و خصوصی) مجموعا 17 برنامه کارشناسی ارشد را به ترتیب لیست زیر به دانشجویان خود ارائه می دهند:

نام دانشگاه قطری برنامه تحصیلی هزینه تحصیل به یورو (€)
دانشگاه قطر (دوحه) علوم زیستی 502 برای هر واحد
علوم زیست پزشکی 502 برای هر واحد
کامپیوتر 502 برای هر واحد
مهندسی محیط زیست 502 برای هر واحد
داروشناسی 502 برای هر واحد
مهندسی شیمی 502 برای هر واحد
مدیریت مهندسی 502 برای هر واحد
علوم مواد و تکنولوژی 502 برای هر واحد
بازاریابی یا مارکتینگ 502 برای هر واحد
مهندسی مکانیک 502 برای هر واحد
مهندسی برق 502 برای هر واحد
دانشگاه A&M تگزاس در قطر (دوحه) مهندسی هسته ای 15060 در سال
مهندسی شیمی 15060 در سال
دانشگاه حمد بن خلیفه (الریان) امور مالی اسلامی 17485 در سال
هنر، معماری و شهرنشینی اسلامی 8742 در سال
ژنومیک و پزشکی دقیق 8742 در سال
دانشگاه آبردین مدیریت بازرگانی بین المللی 21857 در سال

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در قطر

شرایط پذیرش تحصیل کارشناسی ارشد از دانشگاه قطر

از شرایط ثبت نام در دانشگاه های قطری برخورداری متقاضیان تحصیل کارشناسی ارشد از ویزای اقامت قطری می باشد که اخذ این ویزا نیز صرفا از طریق دعوت نام دانشگاهی از طرف دانشگاه های قطری امکان پذیر است. بنابراین، متقاضیانی که مایل به اخذ پذیرش از دانشگاه های قطری برای تحصیل کارشناسی ارشد در این کشور هستند بایستی با توجه به شرایط و الزامات اخذ پذیرش خود را آماده شروع این فرآیند بکنند. لازم به ذکر است که مهلت درخواست پذیرش از دانشگاه های قطری ژانویه تا فوریه و از ژوئن تا جولای هر سال می باشد. مدارک لازم برای درخواست پذیرش در مقطع ارشد از طریق وب سایت دانشگاه قطر به شرح زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • فرم درخواست تکمیلی
 • مدارک هویتی
 • چند قطعه عکس جدید
 • کپی مدرک کارشناسی
 • ریزنمرات دوره کارشناسی
 • توصیه نامه
 • انگیزنامه
 • CV یا رزومه متقاضی
 • گواهی اثبات تمکن مالی متقاضی
 • نمره آزمون ورودی برای برخی رشته های تحصیلی
 • نمره آزمون مهارت زبان انگلیسی (IELTS و TOEFL) برای کلیه رشته ها

هزینه تحصیل و زندگی دانشجویان در قطر

شهریه ها در دانشگاه های قطری توسط موسسات آموزش عالی تنظیم می شود و ممکن است از موسسه ای به موسسه دیگر نیز متفاوت باشد. مثلا شهریه هر سال تحصیل کارشناسی ارشد در دانشگاه A&M تگزاس در قطر (دوحه) در حدود 15060€ (یورو) در سال می باشد. در حالی که شهریه دانشگاه قطر (دوحه) به صورت واحدی محاسبه شده و هزینه هر واحد تحصیلی برای کلیه رشته های تحصیلی کارشناسی ارشد حدود 502€ (یورو) می باشد. اما هزینه زندگی در قطر خیلی بالا است و معمولا دانشجویان برای پوشش مخارج ماهانه خود به طور میانگین به حدود $1000 (دلار) در ماه نیاز دارند. معمولا ترجیح افراد برای تحصیل حضور در کشورهایی است که دانشگاه های متعدد و شناخته شده داشته باشند و هم از جهت آینده کاری خیالشان راحت باشد تا روزی که در این کشور به اقامت دائم برسند، مثلا شما به عنوان یک دانشجوی خارجی می توانید تحصیل رایگان در نروژ داشته باشید، درباره کشورهایی که شرایط تحصیل رایگان و یا کم هزینه را دارا هستند با مشاروین تماس گرفته و اطلاعات کسب نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *