مهاجرت تحصیلی چین

تحصیل کارشناسی ارشد در چین

تحصیل کارشناسی ارشد در چین

تحصیل کارشناسی ارشد در چین در واقع شانس ادامه تحصیل برای متقاضیان بین المللی در قلب یک اقتصاد پیشرفته و دائما در حال رشد است و متقاضیان از این طریق می توانند علاوه بر کسب دانش آکادمیک، خود را با مهارت اندوزی آماده ورود به بازار کار پرسود چین نمایند. چین به خودی خود یک مقصد تحصیلی مهم برای دانشجویان خارجی به حساب می آید و نیازی به تعریف ندارد. در سال های اخیر دولت چین پروژه های مهم مختلفی را برای ارتقای سیستم آموزش عالی و افزایش تعداد کالج ها و دانشگاه های معتبر بین المللی در چین اجرا کرده است.

دانشجویان و متقاضیان خارجی با تحصیل کارشناسی ارشد در چین می توانند به امتیازات ارزشمندی دست یابند که فقط و فقط مخصوص تحصیل در چین است. از جمله این امتیازات می توان به مواردی همچون تحصیل در دانشگاه های برتر جهانی، مدارک معتبر بین المللی، شهریه ها و هزینه های تحصیلی ارزان و مقرون به صرفه، فرصت های کاری و استخدامی مخصوصا پس از فارغ التحصیلی اشاره کرد. با توجه به کثرت متقاضیان تحصیل در چین، کارشناسان نخبه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این نگارش قصد پاسخگوئی به سوالات هموطنان در خصوص ادامه تحصیلات ارشد در چین به همراه اطلاعاتی جامع درباره شرایط و مدارک لازم جهت اخذ پذیرش، شهریه ها، فرصت های بورس تحصیلی، فرصت های اشتغال و نحوه اخذ ویزاهای تحصیلی (X Visa) و کاری (Z Visa) دارند.

معرفی دانشگاه ها جهت تحصیل کارشناسی ارشد در چین

دانشگاه های چینی به خاطر برتری در رشته های علوم پایه، مهندسی فناوری و ریاضیات در دنیا معروف هستند(پیش بینی می شود که حدود 40% از فارغ التحصیلان چینی دانش آموخته این رشته ها باشند). همانطور که در مطالب فوق نیز بیان شد، چین خواستگاه حدود 1200 دانشگاه خصوصی و دولتی می باشد که تفاوت اصلی آنها در حمایت دولت چین در قالب بورس های تحصیلی متنوع می باشد که فقط در دانشگاه های دولتی در دسترس متقاضیان قرار دارد. چین متعهد به تبعیت از سیستم رنکینگ داخلی استاندارد نمی باشد اما در عوض، برای دست یابی به وضعیت برتر جهانی دارای برنامه برتر دانشگاهی است.

به عنوان یک قاعده کلی، برترین دانشگاه های کشور چین در دو شهر بزرگ بیجینگ و شانگهای قرار دارند. در سالهای اخیر، اغلب دانشگاه های چینی در رنکینگ های دانشگاهی جهانی همانند آموزش عالی تایمز (THE)، رنکینگ دانشگاهی جهان (QS) و نیز رنکینگ آکادمیک دانشگاه های جهان (ARWU) قرار می گیرند. جدول زیر مقایسه ای از این رنکینگ ها برای 5 دانشگاه برتر چیتی در سال 2019- 2020 می باشد:

دانشگاه رنکینگ THE 2020 رنکینگ QS 2020 رنکینگ ARWU 2019
دانشگاه تسینگوآ 23 16 43
دانشگاه پکینگ 24 22= 53
دانشگاه علم و فناوری چین 80 89 101- 150
دانشگاه ژجیانگ 107 54 70
دانشگاه فودان 109 40 101- 150
دانشگاه نانجینگ 144 120 151- 200
دانشگاه شانگهای جیائو تونگ 157 60 82
دانشگاه سان یات سن 251- 300 287 101- 150
دانشگاه بجینگ نورمال 301- 350 277 201- 300
دانشگاه علم و صنعت هوژونگ 301- 350 400 101- 150

انواع دوره تحصیل کارشناسی ارشد در چین

دوره های تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته های علوم و فناوری معمولا در دانشگاه های چینی بسیار معروف است. در چین، تاکید کمتری بر روی رشته های هنری و علوم انسانی وجود دارد. اما مدل تحصیلی هنرهای آزاد آمریکایی مورد استقبال تعدادی از کالج ها در چین قرار گرفته است. هر دوی کارشناسی ارشد تحقیقی و تدریسی برای طیفی از مدارک تحصیلی شامل MA, MSc, MRes و MBA در دسترس متقاضیان قرار دارد. در این زمینه و برای افزایش اعتبار مدارک دانشگاهی چین، دولت این کشور با بسیاری از دول خارجی شامل ژاپن، آمریکا، انگلستان، فرانسه و بیش از 50 کشور دیگر قرارداد اعتبار مدارک دو جانبه امضاء کرده است.

آیا همه رشته های کارشناسی ارشد در چین به زبان انگلیسی تدریس می شود؟ بله، اما این دوره ها اساسا مربوط به رشته های پزشکی، بازرگانی، مهندسی،علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات (IT) می باشد. بنابراین، متقاضیان خارجی که زبان بومی آنها انگلیسی نیست بایستی برای اثبات مهارت زبان انگلیسی خود، مدارک آزمون زبان به دانشگاه یا کالج مورد نظر ارائه دهند. ما در ادامه بحث، شما را بیشتر با شرایط و الزامات اخذ پذیرش تحصیلی کارشناسی ارشد در چین آشنا می کنیم.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در چین

چین برترین مقصد تحصیلی برای تحصیل کارشناسی ارشد در برنامه های علوم پایه و فناوری های نوین و یا رشته های علوم انسانی است. به نظر کارشناسان امر، دلیل این همه شهرت چین نیز اولا به خاطر اقتصاد قدرتمند چین و ثانیا توسعه کیفی و کمی سیستم آموزش عالی چین در دهه های اخیر می باشد. فقط در چین حدود 1200 دانشگاه و موسسه آموزش عالی وجود دارد که قدیمی ترین آنها دانشگاه پکینگ (1898) می باشد. همه ساله دانشگاه های چینی از بین متقاضیان تحصیل در این کشور، واجدین شرایط را در هر 3 مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری (PhD) می پذیرند. از بین این دوره های تحصیلی، دوره تحصیل کارشناسی ارشد در چین یک دوره 2 تا 3 ساله با میانگین شهریه 29,000 تا RMB 95,000 یوآن چین می باشد. جزئیات دوره مذکور به شرح جدول ذیل است:

دانشگاه ها حدود 1200 دانشگاه
قدیمی ترین دانشگاه دانشگاه پکینگ (1898)
تعداد دانشجویان خارجی 157108
طول دوره 2-3 سال
میانگین شهریه تحصیلی (29,000 تا RMB 95,000 (USD$ 194-13,740
سال تحصیلی مارس تا ژانویه

داشتن مدرک کارشناسی معتبر بین المللی شرط اولیه و اصلی برای مهاجرت تحصیلی به چین و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های چینی می باشد. به منظور تحصیل کارشناسی ارشد در چین به زبان انگلیسی، متقایان بایستی مدرک آزمون زبان انگلیسی شامل TOEFL با نمره حداقل 550 یا بالاتر و یا آزمون IELTS با حداقل نمره 5 یا بالاتر را داشته باشند تا صلاحیت حضور در برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی را کسب کنند.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در چین

شرایط و الزامات پذیرش کارشناسی ارشد در چین

فرآیند اخذ پذیرش از دانشگاه های چینی معمولا به صورت آنلاین و از دو طریق درخواست مستقیم از خود دانشگاه و یا درخواست از طریق پورتال رسمی درخواست بین المللی دانشگاه های چین (CUCAS) صورت می گیرد. اکثر دانشگاه ها در چین دارای سیستم آموزشی دو ترمی هستند و از این روی، متقاضیان تحصیل کارشناسی ارشد در چین می توانند درخواست خود را برای ترم پاییزی (سپتامبر یا اکتبر) ارائه دهند و یا  اینکه این کار را می توانند در ترم بهاری (اواخر فوریه یا اوایل مارس) انجام دهند.

شرایط و مدارک مورد نیاز جهت تحصیل کارشناسی ارشد در کشور چین عبارتند از:

 • داشتن پاسپورت معتبر
 • داشتن مدرک کارشناسی معتبر یا معادل آن
 • 2 توصیه نامه از دانشگاه محل تحصیل کارشناسی
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • قبولی در آزمون پزشکی (ویژه دانشجویان پزشکی)
 • ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی یا ماندارین چینی

شرایط کاریابی دانش آموختگان خارجی در چین

چین یک اقتصاد برتر جهانی با بازار کاری مملو از فرصت های بکر و تازه است. بسیاری از شرکت های چن ملیتی همانندHSBC, Microsoft, IBM و Airbus در چین شعب مرکزی دارند و فعالانه به دنبال جذب کارمندانی با پس زمینه بین المللی هستند. در این بازار کار متنوع چینی مشاغلی مثل تولید محصول، مخابرات، منسوجات، معدن کاری، داروسازی و ترابری جزء مشاغل مورد نیاز چین هستند. با این توضیح، متقاضیان چگونه می توانند پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های کشور چین کاریابی کرده و در این کشور کار کنند؟

قبل از هر چیزی متقاضیان تحصیل کارشناسی ارشد در چین بایستی به این نکته واقف باشند که کار ضمن تحصیل در چین قدغن است اما به محض اتمام دوره تحصیلات کارشناسی ارشد، فارغ التحصیلان می توانند با اخذ ویزای کار چین (Z Visa) در این کشور مشغول کار شوند. از شرایط درخواست ویزای کار چین نیز داشتن پیشنهاد کار و برخورداری از حداقل 2 سال سابقه کار است. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار چین عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر با اعتبار حداقل 6 ماه و حداقل یک صفحه خالی
 • کپی مدارک شناسایی معتبر
 • فرم درخواست ویزای کار چین (Form V.2013)
 • اصل و کپی قرارداد کاری یا مجوز اقامتی
 • 1 قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • مجوز کار صادره از ادارات منابع انسانی و تامین اجتماعی چین
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سوء سابقه
 • گواهی اثبات تمکن مالی کافی
 • گواهی پرداخت 30$ (دلار) هزینه درخواست ویزای چین

شرایط ویزا و مهاجرت تحصیلی به چین

شرط اصلی تحصیل دانشجویان خارجی در چین داشتن پاسپورت معتبر و ویزای تحصیلی چین یا ویزای نوع X می باشد. ویزای تحصیلی چین مناسب افرادی است که قصد تحصیل و اقامت بلند مدت (بیش از 90 روز) در چین را دارند. این ویزا را می توان به محض اخذ نامه پذیرش دانشگاهی و تا ماکسیمم 4 هفته از طریق سفارت چین درخواست کرد. شما برای این کار نیازمند تهیه مدارکی همچون پاسپورت معتبر، یک قطعه عکس پاسپورتی جدید، مدرک اثبات اقامت در چین، کپی و اصل نامه پذیرش دانشگاهی و فرم درخواست ویزای تحصیلی چین هستید.

فرم مذکور توسط خود دانشگاه و همراه نامه پذیرش به دانشجویان ارسال می شود. این فرم به دو گونه فرم JW201 (برای دانشجویان متقاضی بورس تحصیلی) و JW202 (ویژه دانشجویان مستقل مالی) می باشد. متقاضیان تحصیل و اعزام دانشجو به چین نگران هیچ مسئله ای در طی فرآیند پذیرش خود نباشند، چراکه آنها در تمامی مراحل مهاجرت تحصیلی از حمایت همه جانبه و تخصصی کارشناسان حرفه ای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برخوردار هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *