مهاجرت به کشور اسپانیا

ترک تابعیت اسپانیا

ترک تابعیت اسپانیا

در عین حال که برخی از افراد تلاش می کنند تابعیت کشور اسپانیا را کسب کنند برخی از افراد به دنبال ترک تابعیت اسپانیا به دلایل مختلفی هستند. ترک تابعیت این کشور به صورت اختیاری و اجباری می باشد که هر یک دارای شرایط و قوانینی مشخصی هستند. اخذ تابعیت کشور اسپانیا از طرق مختلفی برای متقاضیان خارجی و بین المللی امکان پذیر است که در ادامه به طور کامل به بررسی این روش ها می پردازیم. قواعد و مقررات مربوط به اقامت و تابعیت اسپانیا در قانون مدنی این کشور ذکر شده است که این قانون در سال 1990 و سال 1995 با تغییراتی همراه بوده است. مقاله ای که مطالعه می کنید به همت تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در رابطه با نحوه اخذ تابعیت و ترک تابعیت اسپانیا به نگارش در آمده و در اختیار هموطنان عزیز قرار داده شده است.

انواع روش های اخذ تابعیت اسپانیا

برای مهاجرت به کشور اسپانیا روش های مختلفی مثل: مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری، سرمایه گذاری، ازدواج با تبعه کشور اسپانیا و تولد فرزند در اسپانیا وجود دارد، متقاضیان تنها می توانند از طریق مهاجرت کاری، سرمایه گذاری و ازدواج با تبعه اسپانیا تابعیت این کشور را پس از گذشت 10 سال از اقامت مستمر در این کشور کسب کنند. مهاجرت تحصیلی یکی از آسان ترین روش های مهاجرت است اما فرد می تواند با ویزای دانشجویی اسپانیا تنها در طول مدت تحصیل در این کشور اقامت داشته باشد و اگر بخواهد پس از فارغ التحصیلی همچنان در این کشور اقامت داشته باشد باید وارد بازار کار شود و یا در صورت داشتن سرمایه لازم اقدامات لازم را نسبت به ثبت شرکت و یا خرید ملک انجام دهد.

صرفا تولد فرزند در کشور اسپانیا موجب اخذ تابعیت این کشور نمی شود زیرا اسپانیا تابعیت را بر اساس اصل خون به افراد اعطاء می کند یعنی در زمان تولد فرزند در خاک این کشور باید والدین یا حداقل یکی از والدین دارای تابعیت کشور اسپانیا باشند تا تابعیت اسپانیا به صورت خودکار به فرد اعطاء شود. به طور کلی باید بگوییم مهاجرت به اسپانیا از طریق تولد فرزند روشی نیست که در نهایت منجر به اخذ تابعیت این کشور شود.

تابعیت مضاعف و ترک تابعیت اسپانیا

طبق قوانین تابعیت در کشور اسپانیا تابعیت مضاعف در این کشور رسمی و قانونی نیست به این معنا که مهاجران برای اخذ تابعیت این کشور باید تابعیت قبلی خود را لغو کنند تا بتوانند تابعیت این کشور را به دست بیاورند. لازم به ذکر است مهاجرانی که پس از گذشت 10 سال تابعیت کشور اسپانیا را به دست آورده باشند در صورتی که بخواهند برای فرزند متولد شده خود در خاک اسپانیا تابعیت کشور قبلی خود را دریافت کنند طفل نمی تواند تابعیت اسپانیا را داشته باشد. دولت اسپانیا معاهده ای با کشورهای شیلی، بولیوی، کاستاریکا، اکوادور، نیکاراگوئه، گواتمالا، پرو، پاراگوئه، آرژانتین، هندوراس و جمهوری دومینیکن تنظیم کرده است که به موجب آن مهاجران از این کشورها می توانند بدون لغو تابعیت پیشین خود تابعیت اسپانیا را نیز به دست آورند.

تابعیت مضاعف و ترک تابعیت اسپانیا

شرایط ترک تابعیت کشور اسپانیا

همانطور که گفته شد تابعیت کشور اسپانیا از طریق ارادی و سلب تابعیت لغو می شود که شرایط این 2 روش به شرح ذیل است.

  • ترک ارادی تابعیت اسپانیا: طبق قوانین کشور اسپانیا فرد می تواند به صورت ارادی تابعیت خود را لغو کند، به این منظور فرد باید درخواست خود را به دولت کشور اسپانیا اعلام کند و پس از تحویل پاسپورت به مقامات مربوطه تابعیت خود را لغو کند.
  • سلب تابعیت کشور اسپانیا: زمانی که فردی با تابعیت کشور اسپانیا تابعیت کشوری دیگر را کسب کند تابعیت او لغو خواهد شد و دیگر جزء شهروندان این کشور محسوب نخواهد شد.

بازیابی تابعیت و ترک تابعیت اسپانیا

طبق ماده 26 قانون مدنی بعد از ترک تابعیت این کشور امکان بازیابی تابعیت اسپانیا وجود دارد، برای انجام این کار تنها لازم است فرد دارای شرایطی باشد که در ادامه به این شرایط اشاره می کنیم. متقاضی باید به صورت قانونی و با خواست قلبی در کشور اسپانیا اقامت داشته باشد اما دقت داشته باشید که این مورد برای مهاجران و فرزندان آن ها صدق نمی کند، همچنین متقاضی باید درخواست خود را جهت بازیابی تابعیت کشور اسپانیا به مراجع مربوطه اعلام کند. بدین منظور فرد باید درخواست خود را به ثبت احوال محل سکونت ارسال کند اگر در خارج از خاک اسپانیا اقامت دارید باید درخواست خود را به سفارتخانه یا کنسولگری این کشور اعلام کنید. برای اطلاع از شرایط پناهندگی در کشور اسپانیا پیشنهاد می شود به مطالعه مقاله پناهندگی در اسپانیا بپردازید.

مزایا و معایب اخذ تابعیت اسپانیا

همانطور که گفته شد تابعیت اسپانیا از راه های گوناگون امکان پذیر است، مهاجران تلاش میکنند از طریق یکی از این راه ها با توجه به شرایط خود اقامت دائم و پس از آن تابعیت و پاسپورت اسپانیا را بدست بیاورند. با اخذ تابعیت این کشور فرد از مزایا و معایبی بهره مند میشود که در جدول زیر به تعدادی از این موارد اشاره خواهیم کرد.

معایب اخذ تابعیت اسپانیا مزایای اخذ تابعیت اسپانیا
قانون 2 تابعیتی در اسپانیا غیر مجاز است و فرد باید برای به دست آوردن تابعیت این کشور تابعیت قبلی خود را لغو کند افرادی که دارای تابعیت اسپانیا هستند میتوانند بدون اتلاف وقت کارهای اداری خود را انجام دهند
در صورتی که تابعیت کشور دیگری را کسب کنید تابعیت اسپانیا لغو میشود امکان اخذ رای برای فرد وجود دارد
فساد در اسپانیا امکان اخذ پاسپورت اسپانیا پس از گرفتن تابعیت این کشور برای فرد وجود دارد، به موجب اخذ پاسپورت فرد میتواند به 187 کشور در دنیا بدون اخذ ویزا سفر کند
اگر قصد خرید ملک در این کشور را دارید بهتر است پیش از خرید ملک در اسپانیا آپارتمانی اجاره کرده و در آنجا اقامت داشته باشید فردی با تابعیت اسپانیا میتواند در تمامی کشورهای عضوء اتحادیه اروپا تحصیل کند و یا مشغول به کار شود
امکان کار در اسپانیا برای فرد وجود دارد
متقاضی میتواند به صورت رایگان ادامه تحصیل دهد
امکان استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی به صورت رایگان

هموطنان عزیز میتوانند با مطالعه مقاله اقامت اسپانیا اطلاعات بیشتری در رابطه با شرایط اقامت این کشور کسب کنند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با در اختیار داشتن کادری مجرب و سال ها سابقه درخشان در عرصه مهاجرت آمادگی ارائه مشاوره ها و خدمات تخصصی در زمینه انواع راه های مهاجرت به مطرح ترین کشورها در دنیا را دارد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *