مهاجرت به کشور شیلی

ترک تابعیت شیلی

ترک تابعیت شیلی

ترک تابعیت شیلی از طریق ارائه درخواست با پر کردن فرمی مخصوص امکانپذیر است. شیلی کشوری در آمریکای جنوبی است که بیش از 17 میلیون جمعیت دارد و اگرچه به توسعه یافتگی سوئیس، آلمان، هلند، مجارستان، کانادا و غیره نیست، از دید بانک جهانی جزو کشورهای پردرآمد دنیا قرار می گیرد. پاسپورت شیلی نیز در سطح بین المللی اعتبار نسبتا خوبی دارد. با این وجود ممکن است موقعیت هایی پیش آید که شهروند شیلی به طرز ارادی یا غیر ارادی تابعیت شیلی را از دست بدهد. در این مقاله که به وسیله تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده راجع به ترک تابعیت شیلی توضیحاتی ارائه گردیده است.

 • شرایط تابعیت در شیلی چیست؟
 • محدودیت های مهاجرت به شیلی برای دریافت تابعیت چیست؟
 • فرایند مهاجرت به شیلی دشوار است؟
 • بهترین مسیر برای دریافت تابعیت  این کشور چیست؟
 • شرایط ترک تابعیت شیلی چیست؟

چگونگی ترک تابعیت شیلی

در جرایم معدودی کشورهای مختلف از جمله شیلی مجازات افراد را باطل کردن پاسپورت در نظر می گیرد. معمولا جرایم فوق امنیتی که امنیت داخلی یا خارجی شیلی را به میزان قابل توجهی به خطر بیندازد با این تصمیم مواجه خواهد شد که مجازات بسیار سنگینی به حساب می آید. این شیوه از ترک تابعیت شیلی که غیر ارادی است با معایب بسیار زیادی روبه روست چرا که کسی که تابعیت نداشته باشد شهروند هیچ کشوری به حساب نمی آید و برای تحصیل، کار، سفر و غیره با مشکلات عمده ای مواجه خواهد بود. از طرف دیگر در برخی از موقعیت ها ممکن است خود فردی که شهروند شیلی به حساب می آید تصمیم بگرد ترک تابعیت کند. در ترک تابعیت ارادی فرد باید فرمی به نام Solicitud de Anotación de Perdida de Nacionalidad که به معنای فرم درخواست ترک تابعیت است را تکمیل نموده به کنسولگری شیلی تحویل دهد.

البته به دست آوردن تابعیت شیلی برای خارجی ها خیلی دشوار نخواهد بود و علاوه بر کسانی که از بدو تولد شهروند شیلی بوده اند، خارجی هایی که با چند سال اقامت پاسپورت شیلی را اخذ کرده اند نیز به طریق مذکور می توانند ترک تابعیت کنند. اعطای تابعیت طبق اصل 10 قانون اساسی جمهوری شیلی بر اساس هم اصل خون (jus sanguine) و هم اصل خاک (jus soli) است. در واقع هر نوزادی که در خاک شیلی متولد شود به محض تولد و صرف نظر از تابعیت والدینش، شهروند شیلی به حساب می آید و تنها استثنای آن فرزندان ماموران سیاسی و دیپلمات ها و فرزندان توریست هاست یعنی کسانی که اقامت نوع D شیلی را ندارند. همچنین زمانیکه یکی از والدین یا پدربزرگ یا مادر بزرگ نوزاد تابعیت شیلی را داشته باشد، کودک صرف نظر از کشوری که در آن به دنیا آمده، شهروند شیلی محسوب می گردد.

چگونگی ترک تابعیت شیلی

ترک تابعیت شیلی به طور ارادی

همان طور که پیش تر ذکر شد ترک تابعیت شیلی می تواند ارادی یا غیر ارادی و در نتیجه ارتکاب جرایم خاص باشد. البته از زمانی که طی تصویب قوانین جدید دو تابعیتی یا همان تابعیت مضاعف در شیلی به رسمیت شناخته شده است تعداد موارد ترک تابعیت شیلی کاهش پیدا کرده است. با این حال زمانی که کسی که تبعه شیلی است به کشوری مهاجرت می کند که تابعیت دوگانه را نمی پذیرد، ممکن است در موقعیتی قرار گیرد که مجبور به ترک تابعیت شیلی شود. به عنوان مثال مهاجرت به اتریش پس از 8 سال اقامت قانونی می تواند در صورت وجود شرایطی از جمله تسلط به زبان آلمانی و اخذ نمره قبولی در آزمون زبان آلمانی، عدم سوء پیشینه کیفری و عدم تهدید سلامت روانی و جسمانی جامعه اتریش، پایبندی به قانون اساسی اتریش و غیره، منجر به اخذ پاسپورت شود.

منتهی یکی از شرایطی که قوانین اتریش راجع به چگونگی اعطای تابعیت به خارجی ها در نظر گرفته است ضرورت ترک تابعیت قبلی آن ها است. به طوری که اگر کسی مطابق قانون ترک تابعیت نکند، پاسپورت اتریش وی، حتی در شرایطی که برای وی صادر شده باشد، پس از چند ماه ابطال خواهد شد. در این موقعیت است که فرد با حضور در کنسولگری شیلی فرم مخصوص ترک تابعیت را تکمیل می کنند. البته با توجه به سطح توسعه یافتگی اتریش و این که یکی از قدرتمندترین اقتصادهای دنیا و همچنین یکی از مرفه ترین مردم دنیا را دارد، ترک تابعیت شیلی به منظور اخذ شهروندی اتریش با مزایای زیادی نیز همراه خواهد بود. از جمله این مزایا می توان به بالاتر بودن متوسط درآمد در اتریش، کم تر بودن نرخ بیکاری در اتریش و… اشاره نمود. نرخ بیکاری اتریش و شیلی در نمودار مقایسه شده است:

مقایسه نرخ بیکاری در اتریش و شیلی

معایب و مزایای ترک تابعیت شیلی

ترک تابعیت شیلی اگر منجر به اخذ تابعیت کشور کم تر توسعه یافته ای مثل ونزوئلا شود یا غیر ارادی باشد و منجر شود فرد بی تابعیت گردد با معایب زیادی روبه رو است. از جمله معایب ترک تابعیت این کشور می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • تحصیل در شیلی تنها برای کسانی رایگان است که شهروند این کشور باشند.
 • پیدا کردن کار در شیلی برای خارجی ها یا افراد بی تابعیت بسیار دشوار خواهد بود.

این که ترک تابعیت شیلی چه مزایایی داشته باشد بستگی دارد با اخذ پاسپورت چه کشوری همراه باشد. هرچند غالبا ترک تابعیت این کشور با اخذ تابعیت کشورهای توسعه یافته اروپایی که دو تابعیتی را نمی پذیرند همراه است و مزایای آن به شرح ذیل خواهد بود:

 • امکان تحصیل رایگان در غالب کشورهای اتحادیه اروپا برای شهروندان این اتحادیه وجود دارد و از جمله کشورهایی که این شرایط را برقرار نموده اند می توان به اتریش، دانمارک، فنلاند و غیره اشاره نمود که برای خارجی ها با اخذ شهریه همراه هستند.
 • امکان کار در غالب کشورهای اتحادیه اروپا بدون نیاز به اخذ ویزا یا مجوز کار (work permit)
 • داشتن سطح درآمد بالا
 • برخورداری از بهداشت رایگان
 • سطح رفاه اقتصادی و اجتماعی بسیار بالاتر در مقایسه با شیلی

اعتبار پاسپورت شیلی

پاسپورت شیلی اعتبار زیادی دارد چرا که با در دست داشتن آن فرد می تواند بدون نیاز به اخذ ویزا به 174 کشور دنیا سفر کند. به عبارت دقیق تر پاسپورت شیلی و موناکو هر دو به لحاظ اعتبار رتبه 13 جهانی را دارند. در واقع معتبرترین پاسپورت در قاره آمریکا نیز پس از پاسپورت ایالات متحده آمریکا و کانادا، پاسپورت شیلی می باشد. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص ترک تابعیت شیلی توضیحاتی ارائه گردید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *