مهاجرت به کشور مالتا

ترک تابعیت مالتا

ترک تابعیت مالتا

با وجود تمام مزیت های زندگی در مالتا نسبت به سایر کشورهای اروپایی، برخی افراد در صدد ترک تابعیت مالتا بوده و به دنبال کسب اطلاعات پیرامون این موضوع می باشند. کشور مالتا در واقع مجمع الجزایری بوده که تمامی بخش های آن قابل سکونت نمی باشند و طبق آمار متداول ترین شیوه مهاجرت به این کشور در سال های اخیر و دریافت اقامت مالتا، سرمایه گذاری در این کشور می باشد. علی رغم اینکه سرزمین مالتا در بسیاری از منابع کشوری بدون مالیات معرفی شده است، نرخ مالیات وضع شده بر درآمد خارجی افراد در این کشور 15% بوده و این رقم متناسب با سطح درآمد افراد متغیر خواهد بود. در ادامه این نگارش که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت گردآوری شده است، قصد داریم پیرامون موضوع ترک تابعیت مالتا و ضوابط آن به بحث و بررسی بپردازیم:

  • قوانین تابعیت در کشور مالتا به چه صورتی است؟
  • آیا امکان خروج از این کشور برای مدت طولانی بدون نیاز به ترک تابعیت موجود می باشد؟
  • عموما چه افرادی اقدام به ترک تابعیت مالتا می نمایند؟
  • قوانین حقوقی داشتن تابعیت مضاعف در کشور مالتا به چه نحوی است؟

پاسپورت مالتا و ترک تابعیت این کشور

سرزمین زیبا و تاریخی مالتا در مرکز دریای مدیترانه قرار داشته و توسط آب های آن احاطه شده است. مردم این کشور علاوه بر زبان مالتی بر زبان انگلیسی نیز مسلط بوده و شایان ذکر است که اغلب دوره های آموزشی ارائه شده در دانشگاه های معتبر این کشور به زبان انگلیسی صورت می پذیرد. نزدیک ترین کشورها به مجمع الجزایر مالتا، ایتالیا و تونس بوده و از جاذبه های این کشور می توان به قلعه ها و کاخ های قدیمی، غارهای متعدد حفر شده در دل کوه و غذاهای دریایی متنوع و دلچسب آن اشاره کرد. پایتخت این کشور شهر مدرن والتا بوده و همه ساله مقصد بسیاری از گردشگران می باشد. مالتا از سال 2008 تاکنون عضو کشورهای اتحادیه اروپا بوده و شهروندان دارای پاسپورت این کشور قادر خواهند بود به بسیاری از کشورهای اروپایی سفر نمایند.

همانطور که استحضار دارید، رایج ترین شیوه سنجش میزان اعتبار گذرنامه یک کشور، بررسی تعداد کشورهایی است که افراد می توانند بدون نیاز به اخذ ویزا به آن ها سفر نمایند. در رده بندی جهانی اعلام شده در سال 2020 کشور مالتا در رتبه چهارم در کنار کشورهایی چون فرانسه، بلژیک، سوئد و نروژ قرار داشته و افراد با دارا بودن پاسپورت مالتا قادر خواهند بود بدون ویزا به 124 کشور جهان از جمله ژاپن، اتریش و کانادا سفر نمایند. همچنین اشخاص جهت مهاجرت به 46 کشور جهان ملزم به دریافت ویزا در کشور مقصد بوده و 28 کشور نیز اجازه ورود به شهروندان مالتا بدون ارائه ویزا صادر نخواهند کرد.

در ادامه به مقایسه امتیاز پاسپورت مالتا و سایر کشورهای جهان می پردازیم:

امتیاز پاسپورت کشورهای مختلف و مقایسه آن با پاسپورت مالتا

روش های اخذ و ترک تابعیت مالتا

متقاضیان می توانند با آگاهی از ضوابط و شرایط اخذ تابعیت کشور مالتا همچون سایر کشورهای اروپایی، به مهاجرت به این کشور و دریافت اقامت دائم مبادرت ورزند. قوانین حقوقی مالتا مدت زمان 5 سال را برای دریافت تابعیت این کشور از طرق گوناگون تعیین کرده است؛ همچنین ذکر این نکته حائز اهمیت است که اشخاص می توانند با پرداخت هزینه 1.2 میلیون یورو اقدام به دریافت تابعیت و پاسپورت مالتا کرده و از حقوق شهروندی چون حق رأی برخوردار گردند. از دیگر روش های دریافت تابعیت مالتا می توان به کار در این کشور اشاره کرد؛ افراد متخصص و ماهر قادر خواهند بود با ارائه درخواست کار و دریافت مجوز تاییدیه از کارفرمای موسسه مقصد در مالت، که نیازمند پروسه ای 90 روزه می باشد، موفق به دریافت تابعیت این کشور گردند.

با توجه به شرایط مطلوب تحصیل در مالتا و پیروی دانشگاه دولتی مالت از استانداردهای جهانی و ارائه مطالب در بالاترین سطح کیفی، بسیاری از افراد مشتاق به تحصیل در موسسات آموزش عالی و دانشگاه های معتبر این کشور می باشند. شایان ذکر است که تحصیل در مالتا به تنهایی منجر به دریافت تابعیت نشده و متقاضیان می توانند با یافتن فرصت شغلی مناسب و مرتبط با رشته خود پس از فارغ التحصیلی، اقدام به تمدید مهلت اقامت و درنتیجه دریافت پاسپورت نمایند. تولد فرزند از سایر شیوه های اتخاذ شده است؛ در این روش زمانیکه یکی از والدین نوزاد از اتباع مالتا باشند، فرزند تازه متولد شده مشمول قوانین تابعیت این کشور می گردد. همچنین پیرامون مقوله ازدواج در مالتا، درصورتیکه افراد با شخصی دارای ملیت مالتا ازدواج نمایند، پس از 5 سال سکونت در این کشور، مجاز به دریافت تابعیت مالتا خواهد بود.

روش های اخذ و ترک تابعیت مالتا

تابعیت مالتا و سرمایه گذاری در این کشور

سرمایه گذاری در مالتا دارای مزیت های بسیاری نسبت به سایر کشورهای اروپایی چون ایتالیا می باشد؛ از جمله این موارد می توان به امکان اخذ اقامت برای خانواده فرد سرمایه گذار و همچنین کوتاه بودن پروسه اخذ تابعیت از این طریق اشاره نمود. ثروتمندان بسیاری از کشورهای مختلف جهان با واقف بودن بر قوانین حقوقی مالتا اقدام به انتقال سرمایه خود به این کشور می نمایند. علی رغم اینکه اقتصاد مالتا دارای ثبات خوبی بوده و در سال های اخیر مسیر رو به رشدی را طی کرده است، همچنان برخی افراد پس از دریافت MIIP موفق به عملی کردن ایده های خود نشده و مجبور به ترک تابعیت مالتا می گردند. از دیگر مواردی که منجر به ترک تابعیت این کشور می گردد، هزینه های زندگی است که برای افرادی که دارای متوسط درآمد مناسبی نیستند، شرایط را اندکی مشکل می کند:

عنوان هزینه به یورو
یک وعده غذا در رستوران 15€
بلیط تاکسی 10€
اجاره آپارتمان یک خوابه 850€
شهریه هر ترم دانشگاه 3500€

موارد ترک تابعیت مالتا

همچون سایر کشورهای جهان، جمهوری مالتا نیز حضور افراد با خطر ایجاد صدمات مالی و جانی برای سایر شهروندان را تاب نیاورده و تابعیت آن ها ملغی می نماید. از دیگر موارد سلب تابعیت از افراد می توان به اشتغال در نیروی نظامی سایر کشورها یا فعالیت علیه امنیت کشور مالتا اشاره کرد. همچنین شهروندان مالتا به علت فضای محدود این کشور، جهت تجربه زندگی با رفاه بیشتر در سایر کشورها، اقدام به وداع با مالتا و ترک تابعیت این کشور می نمایند. علاوه بر هزینه های ذکر شده، افراد به علل متعددی چون سختی یافتن شغل، آب و هوای گرم مالتا و مشکلات حمل و نقل در این کشور، تصمیم به ادامه زندگی در کشوری ثانویه می گیرند.

طبق قوانین حقوقی وضع شده در سال 2000 کشور مالتا افراد دارای تابعیت مضاعف را به رسمیت می شناسد. این امر بدان معناست که اشخاص دارای تابعیت مالتا قادر خواهند بود بدون نیاز به ترک تابعیت این کشور، اقدام به دریافت تابعیت از کشور هدف نمایند؛ البته این امر در صورتی امکانپذیر است که کشور هدف نیز دارای چنین قانونی باشد. در پایان می توان با در نظر داشتن رتبه مطلوب پاسپورت مالتا و حقوق شهروندی مناسب این کشور و همچنین ضعف ها موجود پیرامون زندگی در مالتا، بهترین تصمیم را اتخاذ نمود. شما می توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه از همکاران زبده ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *