مهاجرت به کشور مکزیک

ترک تابعیت مکزیک

ترک تابعیت مکزیک

علیرغم وجود تعداد زیادی از علاقه مندان به مکزیک و فرهنگ منحصر به فرد این کشور، ترک تابعیت مکزیک در سال های اخیر به دلایل گوناگون متقاضیان زیادی داشته است. در این مقاله که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت گردآوری شده است، به بررسی این موضوع، موارد ترک تابعیت مکزیک و قوانین حقوقی این کشور درخصوص افرادی که تصمیم بهش چنین کاری دارند، خواهیم پرداخت. با توجه به اینکه اشخاص با اهداف گوناگونی چون تحصیل، اشتغال، سرمایه گذاری یا گردشگری اقدام به اخذ ویزای مکزیک می نمایند، امکان دارد پس از گذشت مدتی از اقامت در این کشور راغب به دریافت تابعیت گشته و یا خلاف آن با دارا بودن تابعیت مزیک اقدام به خروج از کشور متبوع نمایند.

  • شرایط دریافت پاسپورت مکزیک چیست؟
  • آیا کذرنامه مکزیکی از اعتبار بالایی برخوردار است؟
  • شرایط دریافت تابعیت دوگانه در مکزیک چیست؟
  • راه های دریافت گذرنامه مکزیک چیست؟

پاسپورت و ترک تابعیت مکزیک

کشور مکزیک یکی از سرزمین های پهناور آمریکای شمالی بوده و مردم آن مشهور به مهمان نوازی می باشند. واحد پول مکزیک پزو بوده و پایتخت این کشور شهر زیبا و مجلل مکزیکوسیتی می باشد؛ اغلب متقاضیان برای احقاق رویای خود در زمینه تحصیل یا کار به این شهر یا سایر شهرهای اصلی مکزیک چون اکاتپک و لئون مهاجرت می کنند. مکزیک دارای مناطق بکر جغرافیایی بسیاری بوده و مناظر و سواحل دیدنی این کشور هر ساله پذیرای بخش اعظم گردشگران می باشند؛ آب و هوای متبوع و معتدل شهرهای مکزیک نیز این امر را تشدید کرده و موجب جلب درصد بالای رضایت مهاجران به این کشور گردیده است. مکزیک از کشورهای پرباران آمریکای شمالی بوده و از همسایگان آن می توان به گواتمالا و آمریکا اشاره نمود.

پاسپورت کشور مکزیک طبق نتایج اعلام شده در سال 2022 در رتبه 17 جهان قرار داشته و دارای وضعیت مطلوبی از جهت سفر به سایر کشورهای جهان بدون نیاز به دریافت ویزا می باشد. با توجه به وضعیت مناسب اقتصادی مکزیک و جاذبه های این کشور، ترک تابعیت و از دست دادن حقوق شهروندی این کشور همراه با عدم امکان سفر به بیش از 100 کشور جهان بدون ویزا همراه بوده و پروسه نسبتا پیچیده ای می باشد. با توجه یه اینکه یکی از منابع مهم تأمین ثروت و اقتصاد مکزیک پتروشیمی می باشد، شاغلین در این حوزه با دریافت پیشنهادات کاری از سایر کشورها تمایل به تجربه زندگی با سطح کیفی بالاتر داشته و اقدام به ترک تابعیت مکزیک می نمایند. این مورد یکی از شیوه های ارادی ترک تابعیت مکزیک بوده و در ادامه به بررسی سایر روش ها می پردازیم.

مقایسه امتیاز پاسپورت مکزیک و سایر کشورها

چگونگی اخذ تابعیت مکزیک

اشتغال در شهرهای مکزیک و یافتن فرصت های شغلی متناسب با رشته تحصیلی برای افراد دارای تخصص در زمینه های گوناگون کار دشواری نبوده و یکی از متداول ترین راه های دریافت تابعیت این کشور می باشد. با توجه به اینکه مکزیک دارای منابع بی شمار نفت و گاز می باشد، مهندسان از سایر کشورها می توانند جهت اشتغال در این حوزه اقدام کرده و به حقوق ماهیانه مناسبی دست یابند. دریافت ویزای مکزیک 4 ماه زمان برده و ذکر این نکته حائز اهمیت است که حداقل زمان سکونت مورد نیاز جهت دریافت تابعیت مکزیک 4 سال معین شده است. مدارک مورد نیاز جهت اخذ اقامت مکزیک از طریق کار و در ادامه دریافت تابعیت این کشور به شرح زیر می باشد:

  • گذرنامه با اعتبار 6 ماه
  • ارائه فرم درخواست جهت فعالیت در شرکت یا موسسه هدف
  • ارائه دعوت نامه دریافت شده از کارفرمای مکزیکی
  • مدارک تحصیلی به همراه ترجمه
  • ارائه رزومه کاری به زبان اسپانیایی

موارد ترک تابعیت مکزیک

روش های دریافت تابعیت مکزیک

مجوزهای اقامت کوتاه مدت Visitante مکزیک منجر به دریافت تابعیت مکزیک نشده و تنها برای 180 روز اعتبار دارند. به دلیل اینکه این نوع ویزا قابل تمدید نبوده، افراد با هدف اخذ تابعیت و پاسپورت مکزیک با ارائه دلیل مهاجرت خود و اقامت بیش از 6 ماه در این کشور، مجاز به دریافت اقامت دائمی مکزیک هستند. از دیگر روش های اخذ تابعیت این کشور سرمایه گذاری در مکزیک است که نیازمند بودجه 100000$ (دلار) می باشد. برخلاف عموم کشورهای جهان دولت مکزیک از هر دو اصل خون و خاک پیروی کرده و فرزندان متولد شده در خاک این کشور حتی اگر والدین مکزیکی نداشته باشند نیز، مشمول قوانین تابعیت مکزیک می گردند. همچنین فرزندان متولد شده از والدین مکزیکی در سایر کشورها از اتباع مکزیکی به حساب می آیند. در ادامه به بررسی انواع شیوه های اخذ تابعیت مکزیک همراه با جزئیات آن ها پرداخته ایم:

شیوه اخذ اقامتجزئیات
سرمایه گذاریبودجه حداقلی 100000$ (دلار)
ازدواج با اتباع مکزیکیحداقل 3 سال سکونت در این کشور
تمدید سکونت موقت در مکزیکحداقل به مدت 5 سال

موارد ترک تابعیت مکزیک

علی رغم تمامی ویژگی های مثبت مکزیک و مزیت های زندگی در این کشور، مکزیک نیز همچون سایر کشورهای جهان دارای ضعف هایی بوده و اگرچه دولت مکزیک با توجه به دلایلی چون فعالیت شهروندان در حوزه های سیاسی و عضویت در سازمان هایی با منظور سرنگونی کشور مکزیک، فعالیت هایی مخاطره آمیز برای جان شهروندان مکزیکی و استخدام در نیروهای نظامی سایر کشورها، اقدام به سلب تابعیت از آنان می نماید و اشخاص خود اختیاری در این زمینه ندارند، گروهی از افراد نیز با اراده و تصمیم خود با کشور وداع کرده و تابعیت مکزیک را ترک می نمایند. سطح پایین بهداشت در مکزیک یکی از مواردی است که موجب نارضایتی شهروندان شده و آب آشامیدنی در شهرهای مکزیک از کیفیت بالایی برخوردار نمی باشد.

با توجه به جذابیت غذاهای کشور مکزیک چون ذرت Zea Maiz و تنوع فرآورده های غذایی این کشور، مهاجران زیادی در بازارهای مکزیک و رستوران های سطح شهرها به گردش می پردازند و نبود امنیت کافی در این اماکن عمومی از معایب مکزیک به شمار رفته و نارضایتی درصد قابل توجهی از شهروندان را به همراه دارد. خروج از مکزیک برای مدتی محدود بدون نیاز به ترک تابعیت این کشور نیز مجاز می باشد؛ افراد قادر خواهند بود با مراجعه به موسسه INM در مکزیک و پرداخت هزینه 405¢ (پزو) این امکان را دریافت کنند. خروج از مکزیک با این شیوه تنها برای 90 روز جایز می باشد. همکاران مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده ارائه جزئیات بیشتر در این مقوله به شما عزیزان می باشند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *