مهاجرت به کشور کره جنوبی

ترک تابعیت کره جنوبی

ترک تابعیت کره جنوبی

اگرچه تعداد متقاضیان دریافت اقامت کره جنوبی در سال های اخیر روندی صعودی را طی میکند، ترک تابعیت کره جنوبی در سمت مقابل این جریان قرار دارد و همانطور که مستحضر هستید، تعدادی از اتباع کره ای و افراد مقیم دارای تابعیت این کشور به دلایل گوناگون و موجه تصمیم به وداع با کشور خود و ترک تابعیت کره جنوبی می گیرند؛ موضوعی که در این نگارش از سری مقاله های مرتبط با کره جنوبی نگاشته شده توسط کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به آن می پردازیم حول محور چگونگی خروج از تابعیت کشور ببرهای آسیا و دلایل اصلی و عمده آن می باشد. همچنین در ادامه به بررسی وضعیت پاسپورت کره جنوبی و امتیاز آن در جهان، به اضافه قوانین مربوط به تابعیت مضاعف تعیین شده در این کشور مدرن خواهیم پرداخت.

  • تابعیت چه کسانی توسط قانون گرفته می شود؟
  • محدودیت های تابعیت کشور کره جنوبی چیست؟
  • بهترین راه برای ترک تابعیت این کشور چیست؟
  • چه کسانی تابعیت کره جنوبی را ترک می کنند؟
  • آیا کره جنوبی تابعیت دوگانه را می پذیرد؟

درباره کره جنوبی و ترک تابعیت این کشور

کره جنوبی سرزمینی خوش آب و هوا در منطقه جنوب شرقی آسیا بوده که دارای تابستان های گرم و زمستان های نه چندان خشک و طاقت فرسا می باشد. جاذبه های طبیعی و گردشگری فراوان در این کشور چون بنای مشهور Gyeongbokgung و جزیره نامی هر ساله افراد زیادی را به سفر و بازدید از مناظر این کشور ترغیب می کند. رونق اقتصادی کره در سال های اخیر مثال زدنی بوده و توسعه شرکت های معتبر و مشهوری چون هیوندای و سامسونگ فضای اشتغال در این کشور را بهبود بخشیده است. هزینه زندگی در کره جنوبی بسیار نسبتا مقرون به صرفه بوده و این کشور دارای تمدن غنی و تاریخ پرحادثه ای است به گونه ای که از سال 1948 و استقلال سیاسی آن، متحمل انواع تغییرات در بخش های گوناگون شده است.

مردم کره جنوبی از سطح مطلوب و ایده آلی از رفاه اجتماعی برخوردار هستند و فرهنگ ترک تابعیت کره و به فراموشی سپردن حقوق شهروندی متعدد در این کشور چون حق رأی و برخورداری از انواع تسهیلات ارائه شده از سوی دولت همچنان در بین آن ها حل نشده است. اگرچه تعداد افراد تارک تابعیت این کشور در سال های اخیر به علت مشکلاتی چون فشار کاری، هزینه های بالای زندگی در شهرهایی از قبیل پوسان و سئول و اشتغال در نیروی نظامی سایر کشورها کم نبوده است.

ترک تابعیت کره جنوبی و وضعیت پاسپورت آن

در بین کشورهای حوزه شرق آسیا تنها پاسپورت ژاپن دارای برتری نسبت به کره جنوبی بوده و اگرچه امتیاز پاسپورت هر دو کشور طبق رده بندی رسمی در سال 2022 برابر می باشد، پاسپورت ژاپن دارای مزیت های معدودی در این زمینه است. امتیاز پاسپورت کره جنوبی 171 بوده و شهروندان این کشور قادر خواهند بود بدون نیاز به اخذ هرگونه ویزا سفر به 121 کشور جهان را تجربه نمایند که در نوع خود رقم قابل توجهی است. تنها 27 کشور جهان اشخاص دارای پاسپورت کره جنوبی را ملزم به اخذ مجوز ورود و ویزا می دانند؛ با توجه به جایگاه مطلوب پاسپورت کشور کره، خروج از تابعیت این سرزمین تنها در صورتی معقول می باشد که فرد به کشوری با شرایط مشابه یا بهتر مهاجرت نموده و تابعیت فعلی خود را از دست بدهد.

مقایسه امتیاز پاسپورت کره جنوبی و سایر کشورهای آسیایی

چگونگی اخذ تابعیت کره جنوبی

اگرچه نرخ بیکاری در کره جنوبی با افزایش 4 درصدی مواجه بوده و هم اکنون به مرز 11% رسیده است، دریافت ویزای کار این کشور همچنان یکی از رایج ترین شیوه های اقامت در کره جنوبی و اخذ تابعیت این سرزمین می باشد؛ افراد می توانند با ارائه درخواست و دریافت دعوت نامه کاری از سوی کرفرمایان و موسسات معتبر حاضر در سئول، به فرصت های شغلی مناسب با درآمد ایده آل دسترسی داشته باشند. از دیگر مزیت های اخذ تابعیت کره جنوبی از این طریق می توان به دریافت اقامت برای همسر و فرزندان زیر 18 سال فرد اشاره کرد. سرمایه گذاری در زمینه های گوناگون از دیگر مسیرهای متداول اخذ تابعیت است که با توجه به مقررات کره جنوبی در این زمینه شخص می بایست دارای سرمایه حداقلی 260000$ (دلاری) باشد.

تولد فرزند از سایر روش های اخذ تابعیت کره جنوبی می باشد؛ طبق قانون اساسی این سرزمین اعطای تابعیت به فرزندان تنها پیرو اصل خون صورت گرفته و نوزاد تازه متولد شده در صورتی مشمول قوانین تابعیت کره خواهد بود که حداقل یکی از والدین او از اتباع این کشور باشند. شایان ذکر است که تابعیت کره جنوبی به فرزندان متولد شده در خاک این کشور که وضعیت والدین آنان نامشخص می باشد نیز اعطا می گردد. اگرچه اخذ تابعیت از مسیر اشتغال بسیار مطلوب بوده و طی زمان 5 سال میسر می گردد، ازدواج با یک تبعه کشور کره جنوبی آسان ترین و کوتاه ترین شیوه نیل به تابعیت این سرزمین می باشد که با گذشت 2 سال از ازدواج افراد محقق می گردد.

موارد ترک تابعیت کره جنوبی

موارد ترک تابعیت کره جنوبی

همچون سایر کشورهای جهان، زندگی در کره جنوبی نیز مشکلات خاص خود را داشته و در این مسیر گاها افراد به ستوه آمده و اقدام به ترک تابعیت این کشور می نمایند. ساعت کاری طولانی در هفته یکی از این دلایل است؛ افراد در کره جنوبی طی هفته نزدیک به 55 ساعت مشغول به کار هستند که این رقم کره را به یکی از سرآمدان این موضوع در جهان بدل کرده است. هزینه های بالای خدمات درمانی و انواع جراحی از دیگر معضلات این کشور است.

اگرچه درصد قابل توجهی از مردمان کره در رفاه و آسایش به سر می برند، آمار خودکشی در بین جوانان این کشور در سال های اخیر سرسام آور بوده است؛ به گونه ای که کره جنوبی در بررسی آمار خودکشی ها در سال 2022 رتبه چهارم را در جهان به خود اختصاص داده است.

نام کشورتعداد خودکشی ها طی یک سالرتبه در جهان
روسیه451782
کره جنوبی137654
اوکراین99118

طبق قوانین مصوب کره جنوبی در سال 2010 تابعیت مضاعف در این کشور مجاز نمی باشد اما تنها افراد زیرمجموعه سه جریان قادر به دریافت تابعیت کشوری ثانویه، بدون نیاز به ترک تابعیت کره جنوبی می باشند. نخست افرادی که از طریق ازدواج با اتباع کره ای تابعیت این کشور را دریافت می کنند قادر به حفظ تابعیت دوگانه خواهند بود و در گروه بعدی افرادی قرار می گیرند که دارای استعدادی خاص در زمینه های علمی، ورزشی و هنری باشند و کشور مقصد بدون درنظر گرفتن سختگیری های ارائه تابعیت، آنان را مجاز داشتن تابعیت مضاعف بداند. همچنین افرادی از کشورهایی با قوانین خاص تابعیت نیز در این زمره قرار می گیرند که شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات پیرامون آن با همکاران حاذق ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *