مهاجرت به کشور کرواسی

ترک تابعیت کرواسی

ترک تابعیت کرواسی

ترک تابعیت کرواسی در مواردی ارادی و در مواردی غیر ارادای رخ می دهد. کرواسی کشوری کوچک است که تنها کم تر از 5 میلیون نفر جمعیت دارد با این حال از دید بانک جهانی کشوری پردرآمد است. این کشور که توسعه یافته است و اقتصادی قدرتمند دارد از نظر شاخص توسعه انسانی رتبه 46 را در دنیا کسب نموده است. اقتصاد کرواسی نیز به بخش های مختلف از جمله کشاورزی، تولید و صنعت توریسم بستگی دارد؛ به عنوان مثال این کشور در میان 20 مقصد پرطرفدار بین گردشگران قرار گرفته است و از این راه درآمد زیادی نصیب مردم و دولت کرواسی می شود.

با توجه به این که کرواسی کشوری قدرتمند است و سطح رفاه اجتماعی و اقتصادی مردم آن بالا است، غالبا کسی با اراده خود ترک تابعیت نمی کند. در این مقاله که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص ترک تابعیت کرواسی به سوالات ذیل پاسخ داده شده است:

  • ترک تابعیت کرواسی در چه مواردی رخ می دهد؟
  • چگونه می توان شهروندی کرواسی را به دست آورد؟
  • شرایط زندگی در کرواسی چگونه است؟

چگونگی ترک تابعیت کرواسی

کرواسی نیز همانند بسیاری از کشورها از جمله آرژانتین دو تابعیتی بودن را می پذیرد. یعنی اگر یک شهروند کرواسی تابعیت کشور دیگری را به دست آورد، دولت و قوانین کرواسی وی را مجبور به انتخاب یکی از این دو تابعیت نخواهند نمود. اما با توجه به این که ممکن است برخی از شهروندان کرواسی تصمیم بگیرند به کشورهایی بروند که تک تابعیتی هستند، امکان این وجود دارد که ترک تابعیت کرواسی مطرح شود. به عنوان مثال با مهاجرت به اتریش افراد قادر خواهند بود مطابق قوانین پس از گذشت 8 سال اقامت قانونی، در صورت تسلط کامل به زبان آلمانی، عدم ارتکاب جرم و یک سری شرایط دیگر، درخواست دهند تا پاسپورت اتریش را اخذ نمایند.

چرا که اگرچه کرواسی کشوری قدرتمند است اما شرایط اتریش چه به لحاظ شاخص توسعه انسانی چه شرایط بازار کار یا امکانات رفاهی، آموزشی و غیره بسیار بهتر از کرواسی می باشد؛ نتیجتا ممکن است برخی از شهروندان کرواسی تمایل داشته باشند به این ترتیب سطح زندگی خود را ارتقا دهند. منتهی به این منظور باید ابتدائا ترک تابعیت کرواسی نمایند وگرنه پس از مدتی پاسپورت اتریش آن ها ابطال می گردد. یکی از معیارهایی که اتریش را کشور بهتری نسبت به کرواسی کرده است، سطح درآمد مردم در اتریش است که نشان دهنده قدرت بالای خرید آن ها می باشد. برای بررسی بهتر این موضوع در نمودار ذیل متوسط درآمد ماهیانه در دو کشور کرواسی و اتریش در سال 2020 با هم مقایسه شده است:

مقایسه متوسط درآمد ماهیانه در کرواسی و اتریش

چگونگی اخذ تابعیت کرواسی

علاوه بر تولد از والد یا والدین اهل کرواسی، با مهاجرت به کرواسی نیز می توان پس از مدتی پاسپورت این کشور را اخذ نمود. اصل 4 قانون شهروندی کرواسی نوزادانی را تبعه این کشور می داند که یکی از شرایط ذیل را داشته باشد:

  • هم پدر و هم مادر نوزاد در زمان تولد وی تابعیت کرواسی را داشته باشند.
  • اگر یکی از پدر یا مادر نوزاد در زمان تولد وی تابعیت کرواسی را داشته باشند و نوزاد در خاک کرواسی متولد شود.
  • اگر یکی از پدر یا مادر نوزاد در زمان تولد وی تابعیت کرواسی را داشته باشد و والد دیگر وی بی تابعیت بوده باشد حتی در صورتی که نوزاد خارج از خاک کرواسی متولد شود پاسپورت این کشور را اخذ می نماید.

همچنین کودکی که یکی از والدین وی اهل کرواسی است و خارج از خاک این کشور به دنیا آمده است در صورتی که تا سن 18 سالگی درخواست اخذ پاسپورت کرواسی را دهد یا در این کشور اقامت کند می تواند به شهروندی کرواسی درآید. کرواسی همچنین بر اساس اصل 8 قانون مذکور این اجازه را به شهروندان خود می دهد تا تابعیت دوگانه داشته باشند. مثلا اگر شهروندان کرواسی با مهاجرت به انگلستان یا سایر کشورهایی که دو تابعیتی یا چند تابعیتی را می پذیرند بخواهند پاسپورت آن کشور را نیز اخذ کنند، کرواسی هر دو ملیت آن ها را خواهد پذیرفت.

مزایای ترک تابعیت کرواسی

ترک تابعیت کرواسی مزایای زیادی نخواهد داشت اما از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • اگر ترک تابعیت کرواسی به مقصد کشور توسعه یافته تر و قدرتمندتری مثل اتریش باشد، فرد از مزایای شهروندی اتریش بهره مند خواهد بود و زندگی راحت تری در این کشور خواهد داشت.
  • اگر کشوری که فرد پس از ترک تابعیت کرواسی شهروندی آن را به دست می آورد عضو اتحادیه اروپا باشد، فرد همچنان از مزایای زیادی بهره مند خواهد بود و همچنان شهروند اتحادیه اروپا محسوب می شود.

مزایای ترک تابعیت کرواسی

معایب ترک تابعیت کرواسی

معمولا ترک تابعیت کرواسی آزادانه نیست؛ از جمله معایب آن می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • زمانی که ترک تابعیت کرواسی به عنوان مجازات باشد منجر به بی تابعیت شدن فرد می شود مثل زمانی که برخی از کشورهای اروپایی به عنوان مجازات پاسپورت آن دسته از شهروندانی را که به گروهک ترورسیتی داعش پیوسته بودند را ابطال نمودند.
  • زمانی که ترک تابعیت کرواسی به مقصد کشوری خارج از اتحادیه اروپا باشد دیگر فرد عضوی از این اتحادیه نیست و از مزایای آن مثل امکان تحصیل رایگان یا ارزان تر در برخی کشورها از جمله سوئد بهره مند نخواهد شد.

در حال حاضر نرخ بیکاری در کرواسی حدودا 9% است و یعنی شرایط کاری در این کشور در مقایسه با ترکیه، گرجستان، اسپانیا، یونان و غیره بهتر است. با این وجود کسانی که قصد مهاجرت به کرواسی را دارند زمانی که تابعیت سایر کشورهای عضواتحادیه را نداشته باشند ترجیح می دهند ابتدائا با تحصیل در این کشور اقامت خود را آغاز نمایند. چرا که هم شهریه دانشگاه های کرواسی ارزان است و با توجه به رشته و مقطع تحصیلی سالیانه بین 800€ تا 3000€ (یورو) می باشد، هم هزینه های زندگی در کشور کم است و حدود 500€ (یورو) در ماه می باشد. به علاوه اخذ ویزای کاری کرواسی بدون حضور در این کشور دشوار است و نیازمند داشتن پیشنهاد شغلی می باشد. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده درباره ترک تابعیت کرواسی توضیحاتی ارائه گردید که امید است مطالعه آن مفید بوده باشد.

2.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *