مهاجرت به کشور گرجستان

ترک تابعیت گرجستان

ترک تابعیت گرجستان

ترک تابعیت گرجستان ممکن است در مواردی ارادی و در مواردی به عنوان مجازات در نظر گرفته شود که در این مقاله به این موارد و قوانین آن می پردازیم. البته برخلاف ترک تابعیت کشورهای توسعه یافته و قدرتمندی مثل لیختن اشتاین، کانادا، اتریش، انگلیس و غیره که در اکثر قریب به اتفاق موارد غیرارادی است، ترک تابعیت گرجستان در بسیاری موارد خواسته خود افراد است. گرجستان کشوری در حال توسعه است که علی رغم آن که عضوی از شورای اروپا می باشد، اقتصاد ضعیف و مردم فقیری دارد. البته صنعت توریسم در سال های گذشته بخش مهمی از اقتصاد گرجستان را تشکیل داده و درآمدزایی خوبی برای مردم و دولت این کشور داشته است. به عنوان مثال در سال 2016 نزدیک به 3 میلیون توریست از کشور گرجستان دیدن کردند و از این طریق دولت گرجستان به بیش از 2$ (دلار آمریکا) بیلیون درآمد دست پیدا کرد.

در گرجستان منابع طبیعی و آثار باستانی زیادی وجود دارد که برای توریست ها جذابیت زیادی دارند و بسیاری از آن ها نیز در یونسکو به ثبت رسیده اند. همه این جذابیت های تاریخی و طبیعی گرجستان سبب شد در سال 2018 بیش از 1 میلیون توریست روس به کشور گرجستان سفر کنند. با همه این ها همچنان گرجستان به لحاظ شاخص توسعه انسانی رتبه 70 را در دنیا دارد و بسیاری از گرجی ها در پی مهاجرت به کشورهای دیگری هستند که ممکن است در مواردی نیز منجر به ترک تابعیت شود. در این مقاله که از سوی تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص ترک تابعیت گرجستان و قوانین مرتبطی که در این کشور وجود دارد توضیحاتی ارائه خواهد شد.

چگونگی اخذ تابعیت گرجستان

همان طور که پیش تر توضیحات مختصری ارائه شد مهاجرت به گرجستان در حال حاضر طرفداران زیادی ندارد و خود گرجی ها بعضا در حال ترک این کشور به مقصد کشورهای دیگری مثل آلمان، ترکیه، روسیه و غیره هستند. یکی از مواردی که ممکن است ترک تابعیت گرجستان رخ دهد نیز در اثر همین موج مهاجرت است چرا که تمامی کشورهای دنیا قوانین یکسانی ندارند. به عنوان مثال خارجی ها، از جمله گرجی ها، که به واسطه کار یا تحصیل در اتریش اقامت این کشور را به دست آورند پس از 8 سال اقامت در صورت داشتن شرایطی از جمله عدم ارتکاب جرم، تسلط به زبان آلمانی و غیره دارای صلاحیتتد درخواست دهند و پاسپورت اتریش را اخذ کنند. منتهی کشور اتریش چند تابعیتی و حتی دو تابعیتی بودن را نمی پذیرد و شرط صدور پاسپورت برای خارجی ها را ترک تابعیت پیشین آن ها دانسته است.

این در حالی است که اگر یک فرد گرجی به کشورهایی که دوتابعیتی یا حتی چند تابعیتی بودن را می پذیرند، مثل ایالات متحده آمریکا یا انگلیس، مهاجرت کند، زمانی که به لحاظ قانونی دارای صلاحیت باشد درخواست دهد شهروندی آن کشور را به دست آورد، لزومی ندارد از ملیت گرجی خود ترک تابعیت کند. در این قبیل کشورها ملیت های مختلف افراد به رسمیت شناخته می شود در حالی که در کشوری مثل اتریش اگر خارجی ها پاسپورت اتریش را اخذ کنند و از ملیت قبلی خود ترک تابعیت نکرده باشند، پاسپورت اتریش آن ها پس از مدتی باطل خواهد شد. لازم به ذکر است در مواردی نیز دولت گرجستان همانند بسیاری از کشورهای دنیا از ترک تابعیت به عنوان مجازات جرایم خاص استفاده می کند؛ اقدامی که در سال های اخیر از سوی دولت های اروپایی نیز در حق شهروندانی که عضو گروهک تروریستی داعش شدند، اعمال شد.

چگونگی ترک تابعیت گرجستان

مزایای ترک تابعیت گرجستان

کسانی که تابعیت کشورهای ضعیفی مثل ترکمنستان، ازبکستان، پاکستان و غیره را دارند ممکن است بخواهند از طریق تحصیل در کشور گرجستان، کار و غیره اقامت این کشور را به دست آورند. اما از آن جایی که نرخ بیکاری رسمی در گرجستان بیش از 12% است و بیش از 60% مردم این کشور نیز خود را بیکار می دانند، مهاجرت به گرجستان طرفداران کمی دارد. در نتیجه اگر ترک تابعیت گرجستان منجر به بی تابعیتی افراد نشود، یعنی به عنوان مجازات نباشد بلکه به دلیل اخذ شهروندی کشوری بهتر باشد، مزایای زیادی برای افراد به همراه خواهد داشت. با توجه به این که این مسئله کاملا نسبی است و به تابعیت جدیدی که فرد اخذ می کند بستگی زیادی دارد، با مثالی که پیش تر مطرح شد، یعنی اتریش، توضیحاتی ارائه می گردد.

به عنوان مثال یک فرد گرجی که موفق شود تابعیت اتریش را به دست آورد این اجازه را خواهد داشت در بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا از جمله سوئد، به صورت رایگان تحصیل کند. همچنین شهروند اتریش امکان دریافت درآمد بالایی را خواهد داشت و اجازه دارد فرزندان خود را نیز در مدارس دولتی اتریش که رایگان هستند ثبت نام کند. به علاوه سطح درآمد نیز در اتریش در ماه به طور میانگین حدود 4000$ (دلار آمریکا) است در حالی که متوسط درآمد مردان در گرجستان ماهانه به شرح نمودار ذیل است:

مقایسه متوسط درآمد ماهیانه در گرجستان

معایب ترک تابعیت گرجستان

ترک تابعیت گرجستان اگر به صورت مجازات باشد و منجر به بی تابعیتی فرد شود معایب بسیار زیادی خواهد داشت چرا که فرد دیگر از غالب حقوق خود محروم می شود. اگرچه مهاجرت به گرجستان پرطرفدار نیست اما نباید فراموش کرد سطح امنیت در این کشور نسبتا خوب است و نرخ تورم پایین نیز به معنای ثبات قیمت ها در گرجستان است. در جدول نرخ تورم در گرجستان و ترکیه طی سال 2020 با هم مقایسه شده است:

نام کشور نرخ تورم در سال 2020
ترکیه %13
گرجستان %6

البته با وجودی که تورم در ترکیه بالاتر است نرخ بیکاری آن کم تر از گرجستان می باشد و اقتصادی به مراتب رو به رشدتر دارد. به علاوه نظام تحصیلی ترکیه بسیار پیشرفته تر است و دانشجویان بین المللی زیادی هر ساله ترکیه را به عنوان مقصد خود انتخاب می کنند. همین مسئله هم علاوه بر این که به بالاتر رفتن رنکینگ دانشگاه های ترکیه کمک می کند، درآمد زیادی برای مردم و دولت ترکیه به همراه خواهد داشت. در این مقاله که از نظر گذرانده شد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اطلاعاتی در خصوص ترک تابعیت گرجستان، دلایل احتمالی ترک تابعیت گرجستان و مزایا و معایب آن ارائه دادند که امید است مطالعه آن مفید بوده باشد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *