مهاجرت به کشور چین, مهاجرت به کشور نروژ

تفاوت زندگی در چین و نروژ

تفاوت زندگی در چین و نروژ

تفاوت زندگی در چین و نروژ را میتوان به تفاوت خورشید و ماه تشبیه کرد، اگرچه تفاوت های فاحشی میان آنهاست اما هریک مزایای فراوانی دارند. شایان ذکر است که دو کشور چین و نروژ دارای تفاوت های عدیده ای در ویژگی های جغرافیایی بوده و علاوه بر مساحت بسیار بیشتر کشور چین، آب و هوا و اقلیم حاکم بر آن ها نیز کاملا افتراق پذیر می باشد. جذب نیروی متخصص کار، تعدد فضاهای سرسبز و طبیعت بکر و همچنین نظام آموزشی کارآمد مستقر در هر دو کشور مذکور، توجه علاقه مندان بسیاری را در سال های اخیر به خود جلب کرده است. در ادامه این مقاله که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت گردآوری شده است، کارشناسان این موسسه با ارائه اطلاعاتی در این زمینه همراه شما خواهند بود.

  • تفاوت های بارز زندگی در چین و نروژ کدامند؟
  • متداول ترین شیوه های مهاجرت به هر یک از این دو کشور دارای چه اختلافاتی می باشد؟
  • با توجه به موقعیت جغرافیایی متفاوت چین و نروژ این موضوع چه تاثیراتی بر چگونگی زندگی در آن ها خواهد داشت؟
  • متوسط درآمد ماهانه شاغلین کدام کشور بالاتر است؟
  • زندگی تحصیلی در چین و نروژ دارای چه مزایا و معایبی می باشد؟

تفاوت های عمده زندگی در چین و نروژ

جمهوری خلق چین در شرق آسیا واقع شده و پر جمعیت ترین کشور جهان به حساب می آید. چین دارای یکی از قدیمی ترین و بزرگ ترین تمدن های جهان بوده و فرهنگ خاص مردمان این کشور همواره مورد توجه گردشگران بوده است. از سایر علل شهرت چین می توان به اقتصاد در حال رشد و قدرتمند آن اشاره کرد؛ در سال 1978 قوانین جدیدی در حوزه اقتصاد این کشور با هدف گسترش ارتباطات با سایر کشورهای جهان وضع شد و با سپری شدن سال های متمادی، هم اکنون چین یکی از شرکای اصلی بازرگانان و تجار کشورما ایران نیز محسوب می شود. همچنین نرخ بیکاری چین نیز در سال های اخیر هرگز از 6.5% بالاتر نرفته و همواره در محدوده بین 3 تا 6.5 درصد متغیر بوده است؛ این موضوع نشانگر بازار اقتصادی پویا و مستقل چین است.

مقایسه نرخ بیکاری چین و نروژ

کشور نروژ اما یکی از کشورهای پرطرفدار برای مهاجرت در حوزه اسکاندیناوی است؛ در مقایسه با چین نروژ دارای مساحت و جمعیت بسیار کمتری بوده و کشوری سردسیر به حساب می آید؛ به رغم اینکه هزینه های زندگی در نروژ بالاتر از متوسط کشورهای اروپایی می باشد، افراد زیادی شهرهای اصلی آن چون اسلو و برگن را به عنوان مقصد خود برای اهدافی چون تحصیل، کار و زندگی بلند مدت بر می گزینند. نرخ بیکاری نروژ دارای اختلاف قابل توجهی با چین نبوده و هر دو دارای وضعیت یکسانی می باشند؛ جمعیت مهاجرین خارجی حاضر در خاک نروژ بیش از 880000 نفر اعلام شده که 17% از کل جمعیت نروژ را نیز شامل می شود. این درحالی است که گوانگ ژو چین پذیرای بیشترین مهاجر خارجی در این کشور بوده و طبق آمار رسمی بیش از 68% آنان با هدف اشتغال در این شهر دارای اقامت می باشند.

تفاوت آب و هوای چین و نروژ

با توجه به گستردگی چین می توان انتظار داشت آب و هوای این کشور در نقاط مختلف آن با تنوع بسیاری همراه باشد؛ زمستان های چین سرد و خشک است اما تابستان های گرم و پر بارانی را تجربه می کند. نواحی شمال چین در اغلب ماه های سال سرد و گاها همراه با بارش برف می باشد درحالیکه شهروندان ساکن نواحی جنوبی این کشور تابستان های گرم و طولانی تری را پشت سر می گذارند. برخلاف چین که دارای 5 آب و هوای متفاوت است، شرایط اقلیمی و جوی در نروژ دارای پایداری بیشتری می باشد؛ بدان معنا که در اغلب اوقات سرما در این کشور غالب بوده و مناطق شمالی آن برای مدت 1 ماه در سال با نبود خورشید مواجه هستند. سردترین شهرهای نروژ در مناطق دور از دریای این کشور قرار گرفته اند؛ تا جایی که دمای هوا به منفی 35 درجه نیز می رسد.

تفاوت زندگی دانشجویی در چین و نروژ

تفاوت زندگی دانشجویی در چین و نروژ

همانطور که استحضار دارید، دریافت ویزای تحصیلی همچنان یکی از پرکاربردترین شیوه های اخذ اقامت کشوری ثانویه به حساب می آید؛ شهریه های معقول اخذ شده از سوی دانشگاه های دولتی چین و همچنین کیفیت مطلوب ارائه دروس و محتوای آموزشی در آن ها موجب شده تا طی سال های اخیر متقاضیان بسیاری به دریافت مجوز تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور چون Peking University مبادرت ورزند. شایان ذکر است که تفاوت هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی و خصوصی چین زیاد می باشد. متوسط شهریه دانشگاه های دولتی چین در مقطع کارشناسی 3450$ (دلار آمریکا) برآورد می گردد. بنابراین به رغم اینکه برخلاف نروژ، امکان تحصیل رایگان در چین فراهم نمی باشد، هزینه تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور مقرون به صرفه خواهد بود. در ادامه به بررسی تعدادی از برترین دانشگاه های این کشور همراه با متوسط شهریه اخذ شده از سوی آن ها پرداخته ایم:

نام دانشگاه متوسط هزینه تحصیل دوره کارشناسی برحسب دلار
Northwestern Polytechnical University 3600$
Peking University 9700$
Fudan University 7800$

تحصیل در نروژ اما دارای شرایط متفاوتی می باشد؛ دانشجویان خارجی نروژ قادر خواهند بود با بهره گیری از فرصت های پیش رو و بورسیه های تحصیلی متعدد بخش قابل توجهی از هزینه های خود را کاسته و تحصیل در دانشگاه هایی با امتیاز بسیار بالای جهانی چون University of Bergen را تجربه کنند. ذکر این نکته حائز اهمیت است که زندگی دانشجویی در شهرهای اصلی نروژ در مقایسه با چین دارای هزینه های بیشتری بوده و متوسط هزینه ماهانه زندگی در نروژ 1150€ (یورو) اعلام شده است.

سایر تفاوت های زندگی در چین و نروژ

در رده بندی جهانی اعلام شده در سال 2020 که با سنجش فاکتورهای مختلف زندگی نظیر رفاه افراد و احقاق حقوق شهروندی صورت پذیرفت، چین جایگاه 15 جهان را به خود اختصاص داد و این درحالی است که نروژ از شرایط بهتری برخوردار بوده و در رده دهم جهان جای گرفت. با توجه به نکات ذکر شده می توان متصور شد که زندگی در هر یک از دو کشور مذکور با نقاط مثبت بسیاری همراه بوده و جذاب خواهد بود. همکاران مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهترین راهنمای شما در این زمینه خواهند بود.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *