مهاجرت به کشور پرتغال, مهاجرت به کشور سوئد

تفاوت مهاجرت به پرتغال و سوئد

تفاوت مهاجرت به پرتغال و سوئد

یکی از موضوعات پرمخاطب در روزهای اخیر، تفاوت مهاجرت به پرتغال و سوئد می باشد که علاقه مندان به این دو کشور مورد توجه قرار میدهند؛ با توجه به شباهت های بسیار این دو کشور در زمینه های گوناگون، علاقه مندان به مهاجرت مایل به تصمیم گیری درباره مقصد خود پس از کسب اطلاعات پیرامون انواع ضوابط و شرایط مهاجرت به هر یک از دو کشور مذکور می باشند.

به هر روی می توان اظهار داشت که فاکتورهای تعیین کننده در میزان جذابیت یک کشور برای مهاجرت افراد در هر دو سرزمین پرتغال و سوئد مشاهده شده و تنها موضوعی که آن ها را افتراق پذیر می نماید، ارقامی چون متوسط درآمد شهروندان، حداقل مبلغ لازم جهت سرمایه گذاری و سهولت انواع راه های اخذ اقامت می باشد. تیم تحقیق و ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت قصد دارد در ادامه این مقاله به بیان جزئیاتی پیرامون شرایط هر کشور پرداخته و مقایسه جامعی را خدمت شما عزیزان ارائه نماید.

  • هزینه های زندگی در شهرهای اصلی کدام یک از این دو کشور بیشتر خواهد بود؟
  • متوسط درآمد شاغلین در کدام کشور بالاتر می باشد؟
  • آیا تعدد دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی معتبر سوئد، در پرتغال نیز ملموس می باشد؟
  • راه های دستیابی به اقامت دائم از طریق کار در کدام یک از کشورهای سوئد و پرتغال آسان تر می باشد؟
  • اختلاف موقعیت جغرافیایی این دو کشور، چه تفاوت هایی را میان آن ها رقم زده است؟

تفاوت های عمده مهاجرت به پرتغال و سوئد

به رغم اینکه مساحت پرتغال در مقایسه با سوئد به مراتب کمتر بوده و در حقیقت تنها 20% از گستردگی آن را شامل می شود، پیشرفت های چشمگیر پرتغال در زمینه های گوناگون نظیر نظام آموزشی موجب گشته تا جمعیتی برابر در این دو کشور مشغول به زندگی بوده و حتی گاها شمار شهروندان خارجی حاضر در پرتغال، بیشتر از سوئد باشد. آب و هوای پرتغال در مقایسه با سوئد دارای تنوع بیشتری بوده و از اقلیم مدیترانه ای بهره می برد. متوسط دمای پرتغال طی سال در مقایسه با سوئد بیشتر بوده و درواقع پرتغال در زمره گرمترین کشورهای اروپایی قرار دارد که دمای آن در زمستان ندرتا به 10 درجه سانتی گراد می رسد. ماهیگیری و صادرات چوب پنبه از منابع اصلی درآمدزایی در کشور پرتغال محسوب شده و زبان رسمی مردم این کشور نیز پرتغالی می باشد.

سوئد اما از کشورهای واقع در شمال اروپا بوده و در واقع متعلق به حوزه اسکاندیناوی می باشد. اگرچه زبان هایی نظیر تورندال در نواحی گوناگون سوئد همچنان مورد استفاده قرار می گیرند، زبان رسمی این کشور سوئدی اعلام شده است. سوئد چهارمین کشور پهناور در اروپا بوده و توسعه زیرساخت های اقتصادی در این سرزمین موجب شده تا اکثر شهروندان آن در رفاه اجتماعی به سر ببرند. به رغم اینکه طی سال های گذشته همواره سوئد شرایط اقتصادی بهتری را در مقایسه با پرتغال تجربه کرده است، هم اکنون نرخ بیکاری پرتغال پایین تر می باشد. همچنین ذکر این نکته حائز اهمیت است که سوئد با داشتن جمعیتی بالغ بر 1600000 نفر که 15% از جمعیت این کشور را شامل شده و در خطر فقر به سر می برند، شرایط به مراتب بهتری در مقایسه با پرتغال با 24% فقر میان مردم خود را داراست.

تفاوت های عمده مهاجرت به پرتغال و سوئد

تفاوت مهاجرت تحصیلی به سوئد و پرتغال

حضور دانشجویان متعدد از طیف گسترده ملیت های گوناگون نظیر آفریقایی و آمریکایی در دانشگاه های پرتغال، گویای وضعیت مساعد تحصیل در این کشور می باشد؛ از بهترین شهرهای پرتغال برای تحصیل می توان به لیسبون اشاره کرد که دو دانشگاه برتر این کشور با نام های Universidade Nova de Lisboa و University of Lisbon در آن واقع شده اند. همچنین اخذ مجوز تحصیل در شهرهایی نظیر کویمبرا و پورتو جهت حضور در دانشگاه های دولتی و خصوصی چون University of Lisbon بسیار متداول می باشد. با توجه به هزینه های اجاره مسکن در پرتغال، دانشجویان می توانند با اقامت در خوابگاه بخش قابل توجهی از مخارج خود را کاهش داده و با رقمی معادل با 900€ (یورو) زندگی مطلوبی را در شهرهای بزرگ آن تجربه نمایند. همچنین امکان کار دانشجویی نیز در پرتغال همزمان با تحصیل فراهم بوده و دانشجویان برای هر ساعت فعالیت 12€ (یورو) دریافت خواهند نمود.

نام دانشگاه پرتغال متوسط شهریه اخذ شده برای هر ترم به یورو
Aveiro University 6000€
دانشگاه کویمبرا 1900€
Braganca University 1200€

تسلط به زبان سوئدی از جمله الزامات اخذ مجوز تحصیل در دانشگاه های این کشور به حساب می آید؛ به رغم اینکه تحصیل در دانشگاه های معتبر سوئد در مقایسه با پرتغال با هزینه های سنگین تری همراه است، کار دانشجویی در این کشور با دریافتی کمتری مواجه بوده و محصلین به ازای هر ساعت کار 10€ (یورو) دریافت خواهند کرد. تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه های سوئد به ترتیب 3 و 2 سال به طول انجامیده و در مقایسه با متوسط شهریه 5500€ (یورو) اخذ شده از سوی دانشگاه های پرتغال، هزینه تحصیل در سوئد بین 8000€ الی 25000€ (یورو) متغیر می باشد.

تفاوت مهاجرت کاری به پرتغال و سوئد

طبق قوانین مشترک میان دو کشور، میزان فعالیت شاغلین در طول هفته 40 ساعت می باشد؛ متوسط حقوق دریافتی افراد در پرتغال 2817€ (یورو) در سال 2019 بوده که در مقایسه با سوئد پایین تر می باشد. متقاضیان اخذ مجوز کار در پرتغال (Autorizacao de Trabalho) درصورت برخورداری از تحصیلات عالی و سابقه اشتغال در کمپانی های معتبر از شانس بیشتری برخوردار خواهند بود. در طرف مقابل اما نرخ بیکاری 9% سوئد در سال 2020 بالاتر از پرتغال با 6% می باشد. در ادامه به مقایسه متوسط حقوق دریافتی افراد در دو کشور پرتغال و سوئد پرداخته ایم:

مقایسه متوسط درآمد شاغلین در پرتغال و سوئد

مهاجرت به پرتغال و سوئد

در رتبه بندی پاسپورت های جهان که در سال 2020 انتشار یافت کشور پرتغال با اخذ امتیاز 171 جایگاه سوم جهان را به خود اختصاص داد درحالیکه سوئد در کنار کشورهایی چون یونان و نروژ با امتیاز کمتر در جایگاه بعدی پرتغال قرار گرفت. اما در مقیاس کیفیت زندگی کشور سوئد از شرایط بهتری برخوردار بوده و رتبه 8 جهان را به خود اختصاص داده است و این در شرایطی است که سنجش فاکتورهای اصلی زندگی چون رفاه اقتصادی شهروندان و امنیت اجتماعی جایگاه 24 جهان را به پرتغال نسبت داده است. در پایان شما عزیزان قادر خواهید بود جهت اطلاع از سایر تفاوت های مهاجرت به دو کشور مذکور با همکاران مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *