مهاجرت به کشور امارات

تولد در دبی

تولد در دبی

مطمئنا تولد در دبی به خاطر اهمیت موضوع اخذ تابعیت اماراتی جزء یکی از پرطرفدارترین مباحث مهاجرتی است و توصیه میشود که این مقاله را تا انتها مطالعه فرمائید. از طرفی پاسپورت اماراتی جزء ارزشمندترین پاسپورت های حال حاضر جهان محسوب می شود و از طرف دیگر امارات جزء کشورهای بسیار سخت گیر در اعطای تابعیت محسوب می شود. به طوری که تابعیت اماراتی به صورت عادی پس از گذشت حدود 20 سال به افراد اعطاء می شود. این شرایط باعث آن شده که متقاضیان حداقل به فکر چاره ای جهت اخذ تابعیت اماراتی برای فرزندان خود از طریق تولد در دبی باشند.

  • آیا تولد در دبی به منزله اخذ تابعیت اماراتی است؟
  • چگونه می توان به تابعیت اماراتی دست یافت؟
  • انواع روش های اخذ تابعیت اماراتی کدامند؟
  • ارزش پاسپورت امارت در جهان چگونه است؟

همه اینها جزء سوالات کلیدی و مهم هموطنان عزیز در رابطه با دست یابی به تابعیت اماراتی و اخذ پاسپورت این کشور می باشد. موضوعی که تیم کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت قصد دارند تا با ریزبینی هر چه تمامتر کلیه ابعاد و زوایای این موضوع را روشن ساخته و پاسخی مناسب به سوالات هموطنان با توجه به شرایط و مقررات روز امارات ارائه نمایند.

پاسپورت امارات؛ بهترین پاسپورت جهان

بله درست شنیدید، پاسپورت امارات متحده عربی بهترین پاسپورت جهان در سال 2022 شناخته می شود. به همین دلیل است که اخذ تابعیت اماراتی و دریافت پاسپورت امارات طرفداران بسیار زیادی از سراسر جهان دارد و افراد به دنبال روش هایی هستند که بتوانند سریعا به تابعیت اماراتی دست یابند. از آنطرف نیز قانون تابعیت امارات متحده عربی شرایط سختی پیش پای متقاضیان قرار می دهد تا آنها نتوانند به راحتی به پاسپورت ارزشمند امارات دست یابند.

مطابق گزارش سال 2022 وب سایت معتبر Passportindex.org که همه ساله به رتبه بندی انواع پاسپورت های جهان می پردازد، پاسپورت امارات متحده عربی به این دلیل اولین و قدرتمندترین پاسپورت بین المللی شناخته می شود که دارندگان این پاسپورت به راحتی و آزادانه و بدون نیاز به هیچ ویزایی می توانند به 118 کشور جهان مسافرت کنند و ویزای 60 کشور جهان را به هنگام ورود به آن کشور اخذ کنند. اما آنچه که این پاسپورت را شاخص می کند، ویزای ضروری به هنگام مسافرت است که بر اساس گزارش مذکور اتباع اماراتی فقط برای ورود به 20 کشور نیازمند اخذ ویزای لازم می باشند.

نمودار امتیاز پاسپورت 10 کشور برتر جهان

بررسی قانون تابعیت امارات

قانون تابعیت امارات قانونی ناظر بر صلاحیت شهروندی افراد در امارات متحده عربی (UAE) می باشد. قانون مذکور به واقع تحت نظر قانون فدرال شماره 17 مصوب سال 1972 می باشد که کلیات آن درباره دو موضوع مهم تابعیت و پاسپورت می باشد. در این مورد باید به عرض شما رسانده شود که پایه و اساس قانون تابعیت امارات متحده مبتنی بر اصل خون یا به لاتین Jus Sanguinis می باشد.

بر اساس قانون فوق، ممکن است به شهروندان خارجی تابعیت اماراتی و پاسپورت این کشور اعطاء شود اما به واسطه کاهش جمعیت خود امارات و نیز ترس از دست دادن هویت اماراتی، دست دولت امارات در اعمال محدودیت بر اعطای تابعیت باز است. اما در اینجا بد نیست به نکته مهم دیگری نیز اشاره شود و آن اینکه علاوه بر امتیازات فوق الذکر، شهروندان شورای همکاری خلیج فارس (به جز قطر) مجاز به کار و زندگی در امارات بدون هیچ محدودیتی هستند. این حق قانونی متقابلا برای اتباع اماراتی نیز صدق می کند.

انواع تابعیت امارات و تولد در دبی

انواع تابعیت امارات و تولد در دبی

بر اساس قانون تابعیت امارت اخذ پاسپورت اماراتی برای کلیه شهروندان خارجی امکان پذیر است. اما قانون در اینباره شرایطی را نیز پیش روی متقاضیان قرار می دهد. اولا قانون روش های اخذ تابعیت اماراتی را مشخص کرده و ثانیا شرایط اخذ پاسپورت اماراتی را نیز تعیین کرده است. مثلا شرط وراثت، شرط ازدواج، شرط اقامت، شرط تولد در دبی از جمله شرایطی است که قانون تابعیت امارات هر کدان را تعریف و حد و مرز هر یک را مشخص می کند. بر این اساس انواع روش های اخذ تابعیت اماراتی عبارتند از:

  • اخذ تابعیت امارات از طریق تولد در دبی: که مطابق اصل خون یا Jus Sanguinis می باشد و تابعیت اماراتی صرفا با تولد در دبی به افراد اعطاء نمی شود.
  • اخذ تابعیت امارات از طریق وراثت: دریافت تابعیت از این طریق مستلزم آن است که یکی از والدین تبعه امارات باشد.
  • اخذ تابعیت امارات از طریق ازدواج: با شرط مدت اقامت 7 سال برای افراد دارای یک فرزند و 10 سال اقامت برای افرادی که صاحب فرزندی نمی باشند.
  • اخذ تابعیت امارات از طریق اقامت: برای شهروندان کشورهای عربی شرط اقامت 7 ساله در دبی کافی است. اما برای اتباع خارجی شرط اقامت بیش از 20 سال و داشتن مهارت زبان عربی جزء شرایط اصلی اعطای پاسپورت اماراتی محسوب می شود.

اخذ تابعیت اماراتی ازطریق تولد در دبی

در کل، تولد در امارات به طور اعم و تولد در دبی به طور اخص به منزله اعطای اتوماتیک تابعیت اماراتی به افراد نمی باشد و اصل خون که مبنای اعطای تابعیت اماراتی است این قاعده را قبول نمی کند. اصل خون متولدینی را به عنوان شهروندان اماراتی قبول می کند که اولا از خانواده عرب مقیم امارات در و قبل از سال 1925 باشند. ثانیا، کودک متولد دبی یا خارج از دبی از پدر اماراتی باشد. ثالثا، کودک در دبی یا خارج از دبی از مادر اماراتی متولد شود که قانونا رابطه خویشاوندی با پدرش نداشته باشد.

کودک چه در دبی و چه خارج از دبی یا امارات از مادر اماراتی و پدر نامعلوم یا بدون تابعیت متولد شود. همچنین شرط دگر برای اخذ تابعیت از طریق تولد دردبی آن است که کودک متولد دبی و از والدین نامعلومی زاده شود و به اصطلاح یتیم باشد. پس با این توضیحات، ملاحظه می شود که تولد در دبی خود بخود به معنای اخذ تابعیت اماراتی محسوب نمی شود بلکه احراز یکی از شرایط فوق قبل از درخواست تابعیت اماراتی الزامی است.

بهترین روش اخذ تابعیت امارات

هموطنان زیادی هستند که به دنبال روش هایی برای اخذ تابعیت اماراتی هستند و اطلاعات کمی در اینباره دارند. اول از همه باید در جریان باشید که بنا بر قانون تابعیت اماراتی افراد مجاز به اخذ تابعیت مضاعف یا دریافت پاسپورت دوم در دبی نمی باشند. بنابرین درخواست تابعیت اماراتی بایستی به منزله انصراف از تابعیت ملی فرد باشد. ثانیا قبل از درخواست تابعیت اماراتی افراد باید درباره انواع روش های اخذ پاسپورت امارات بدانند و مطلع باشند که یکی از شرایط مهم اعطای تابعیت اماراتی اقامت دائم در این کشور و تسلط به زبان عربی می باشد.

روش اخذ تابعیت اماراتی در دبی شرایط لازم
تولد در دبی صرفا از طریق اصل خون
ازدواج در دبی اقامت در امارات 7 ساله + داشتن یک فرزند
کار در دبی اقامت در امارات بیش از 20 سال + مهارت زبان عربی

با توجه به شرایط هر یک از روش های اخذ تابعیت امارات می توان چنین گفت که روش اخذ پاسپورت امارات از طریق ازدواج با اتباع اماراتی در حال حاضر بهترین روش جهت اخذ تابعیت اماراتی محسوب می شود. کارشناسان و وکلای مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت علاوه بر ارائه مشاوره در خصوص اقامت و تابعیت اماراتی آماده ارائه مشاوره های تخصصی در جهت اخذ اقامت اروپا به هموطنان عزیز می باشند.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.