ویترین

ثبت شرکت تعاونی در چهارمحال و بختیاری

ثبت شرکت تعاونی در چهارمحال و بختیاری

ثبت شرکت تعاونی در چهارمحال و بختیاری به سبب وجود شرایط لازم و نیز امتیازات حاصل از تاسیس این نوع شرکت برای علاقه مندان کاملا فراهم است. منتهای مراتب برای انجام ثبت این نوع شرکت بایستی با انواع آن و نیز شرایط و ضوابط تشکیل آن نیز آشنا شد. اینکه اصلا بدانیم تشکیل این نوع شرکت در چهارمحال و بختیاری در چه زمینه هایی میسر بوده و یا با چه سرمایه ای و چگونه می توان این شرکت را راه اندازی کرد و یا اینکه اصلا تشکیل شرکت مذکور برای هموطنان چهارمحالی چه مزایا و امتیازاتی درپی دارد. کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در همین مقاله به سوالات تخصصی شما درباب ثبت شرکت تعاونی در استان چهارمحال و بختیاری پاسخ می دهند.

 • ضوابط تشکیل شرکت تعاونی در چهارمحال و بختیاری چیست؟
 • مدارک مورد نیاز جهت تاسیس این شرکت در چهارمحال و بختیاری چیست؟
 • ارکان اداره تعاونی ها چیست و برای تشکیل این شرکت چقدر سرمایه لازم است؟

مشخصات شرکت در چهارمحال و بختیاری

با رجوع به ماده 8 از قانون تجارت جمهوری اسلامی ایران می توان به یک جمع بندی کلی درباب تعریف شرکت تعاونی و ویژگی های برجسته آن دست یافت. اما قبل از پرداختن به این تعریف بایستی از همین ابتداء این نکته مهم را مدنظر قرار دهید که این شرکت به واسطه ماهیت کار گروهی و نیز زمینه کاری گسترده چه در عرصه تولید و چه در عرصه توزیع کالا و خدمات حرف زیادی برای گفتن در چهارمحال و بختیاری دارد. استانی که در زمینه تولیدات محصولات کشاورزی و دامی جزء استان های نمونه کشوری است. با توجه به ضرورت تشکیل این نوع شرکت در چهارمحال و بختیاری، اکنون به تعریف این نوع شرکت در 3 محور کلیدی زیر می پردازیم:

 • اولا این نوع شرکت توسط اشخاص حقیقی تشکیل شده
 • ثانیا موضوع فعالیت آن در عرصه های تولید و توزیع میباشد
 • ثالثا هدف اصلی از تشکیل آن هم ارتقاء یا بهبود شرایط اعضاست

با این توضیح، اکنون با توجه به ماده 1 از قانون تجارت می توان با اهداف مدنظر از تاسیس این شرکت در چهارمحال و بخیاری نیز آشنا شد:

 • تهیه سرمایه و ابزار کار برای اشتغالزایی کامل
 • ارائه ابزار کار به نیروهای کاردان
 • پیشگیری از انحصار ثروت و سرمایه
 • پیشگیری از وضعبت احتکار، انحصار و غیره
 • توسعه مشارکت های مدنی در جامعه
 • تسریع روند خصوصی سازی

ویژگی های شرکت تعاونی در چهارمحال و بختیاری

شرکت تعاونی بخاطر ماهیت، اهداف، شرایط و ضوابط و همچنین امتیازات تاسیس آن جزء محبوب ترین شرکت ها در استان چهرمحال و بختیاری محسوب می شود. همان طوری که در توضیحات فوق نیز مشاهده گردید، اصول همیاری و همکاری درجهت تامین و بهبود وضعیت اعضاء از مهمترین اهداف برای تشکیل این نوع شرکت در چهارمحال و بختیاری محسوب شده و هر تعاونی در این استان دارای ویژگی های زیر خواهد بود:

ویژگی های شرکت تعاونی در چهارمحال و بختیاری

اما نکته بعدی درباره ثبت شرکت تعاونی در چهارمحال و بختیاری اینکه شرکت تعاونی با توجه به دسته بندی شماتیکی زیر به 4 نوع تقسیم بندی می شود:

دسته بندی شرکت تعاونی در چهارمحال و بختیاری

شرکت تعاونی عام از عضویت همگانی استقبال می کند اما شرکت تعاونی خاص ویژه یک گروه یا دسته ای از مردم مثل معلمان، وکلا، کارکنان و غیره است. شرکت تعاونی تولید بمنظور اشتغال اعضاء تعاونی در امور تولیدی مثل کشاورزی، دامپروری، زنبورداری، پرورش ماهی، تولیدات صنایع مختلف و غیره است اما تعاونی توزیع در امر اشتغالزایی برای اعضا در امور بسته بندی و توزیع انواع محصولات و یا خدمات فعالیت می کند.

شرایط تشکیل و ثبت شرکت تعاونی در چهارمحال و بختیاری

قبل از توضیح درباب نحوه تشکیل شرکت تعاونی بایستی به این نکته توجه کرد که نحوه تشکیل شرکت مذکور در چهارمحال و بختیاری مطابق یکسری اصول و ضوابطی است که در ماده 193 قانون تجارت بدان اشاره شده است. بر طبق ماده قانونی مذکور، ضوابط تشکیل این نوع شرکت با توجه به دو اصل زیر می باشد:

اصول تشکیل شرکت تعاونی در چهارمحال و بختیاری

اما نحوه ثبت این شرکت در چهارمحال و بختیاری با تشکیل هیئت موسس شروع می شود. این هیئت معمولا 3 نفری وظایف مختلفی درجهت ثبت شرکت برعهده دارند که اهم آن شامل اخذ مجوز ثبت از تعاونی ها، تنظیم اساسنامه تعاونی، دعوت به عضویت اعضاء و دعوت اعضا برای تشکیل نخستین مجمع عمومی موسسین می باشد. اما کل فرآیند ثبت شرکت تعاونی در چهارمحال و بختیاری به صورت آنلاین و از طریق 3 سایت زیر انجام می شود:

مرحله عنوان سایت
اخذ موافقت نامه تاسیس از اداره تعاونی Taavoni.mcls.gov.ir
ثبت قانونی شرکت تعاونی Sherkat.ssaa.ir
درج آگهی در روزنامه رسمی www.rrk.ir

الزامات ثبت شرکت تعاونی در چهارمحال و بختیاری

الزامات تاسیس شرکت تعاونی در چهارمحال و بختیاری

از جمله مهمترین شرایط ثبت شرکت در چهارمحال و بختیاری تامین سرمایه مورد نیاز و نیز تدوین اساسنامه شرکت می باشد. ابتداء باید بدانید که سرمایه برای تشکیل این نوع شرکت محدودیت خاص قانونی نداشته و افراد با حداقل 10000000 ریال هم می توانند این شرکت را در استان خود راه اندازی کنند اما شرط آن اینست که حدود 51% از این سرمایه را بدوا به حساب ویژه شرکت پرداخت کنند. مسئله دیگر تنظیم اساسنامه تعاونی توسط هیئت موسس و تصویب آن توسط مجمع عمومی و دست آخر نیز انتخاب اعضای هیئت مدیره و بازرسین که اینکار هم بر عهده مجمع عمومی است. پس الزامات ثبت این شرکت در چهارمحال و بختیاری در 3 گام عملیاتی می شود:

 • تادیه سرمایه مورد نیاز
 • تنظیم اساسنامه تعاونی
 • انتخاب هیئت مدیران و بازرسین

اما برای انجام مراحل ثبت شرکت تعاونی در چهارمحال و بختیاری تهیه مدارک زیر برای اخذ موافقت نامه ثبت و نیز ثبت رسمی شرکت ضروری است:

مدارک برای اخذ موافقت نامه ثبت مدارک برای ثبت رسمی شرکت
فتوکپی اسکن مدارک شناسائی، درخواست کتبی، لیست اسامی اعضا شرکت، اساسنامه، طرح توجیهی و گواهی عدم سوء سابقه 4 نسخه اساسنامه تعاونی، 3 نسخه صورت جلسه، 3 نسخه دعوتنامه تشکیل اولین مجمع، گواهی بانکی تادیه سرمایه، فهرست اسامی موسسان، موافقت نامه از وزارت تعاون

عزیزانی که مایل به روش های دیگر سرمایه گذاری از جمله خرید ملک در ترکیه و اخذ ویزای اقامت هستند، این دسته از هموطنان نیز می توانند با دریافت اطلاعات تخصصی از کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت زمینه موفقیت بیزینس خود را تضمین کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *