مهاجرت سرمایه گذاری در ایتالیا

ثبت شرکت در ایتالیا

ثبت شرکت در ایتالیا

ثبت شرکت در ایتالیا یکی از راه های ورود به این کشور و دریافت اقامت آن است که در سال 2019 قوانین این فرآیند تغییر نموده است و باید مورد بررسی قرار گیرد. ما در مقاله زیر که متعلق به موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می باشد به شما عزیزان در مورد سوالاتی مانند چگونگی ثبت شرکت، انواع ثبت شرکتی که میتوان برای این کشور اقدام نمود، مزایا و معایب ثبت شرکت در این کشور اطلاعاتی را خدمتتان ارائه می دهیم. مراحل قبل از شروع به راه اندازی شرکت و مواردی دیگر که ممکن است ذهن شما را مشغول کند، به طور مختصر توضیح می دهیم.

اقتصاد کشور ایتالیا در سال 2018 به عنوان هشتمین اقتصاد قدرتمند جهان شناخته شد و همین مسئله روند سرمایه گذاری در این کشور از طرق مختلف را تسریع بخشید. با توجه به آن که سرمایه گذاران در کشور ایتالیا توان دریافت پاسپورت این کشور را نیز خواهند داشت، امکان تحصیل رایگان در ایتالیا و سایر نقاط اروپا برای خود فرد و اعضای خانواده اش فراهم خواهد شد.

درباره کشور ایتالیا

ایتالیا کشوری جنوبی در قاره اروپا و به پایتختی رم و دارای زبان ایتالیایی می باشد، واحد پول این کشور € (یورو) است و دارای جمعیتی بالغ بر 60 میلیون نفر می باشد، این کشور همچنین دارای آب و هوایی فصلی در مناطق زیبای ساحلی است، به همین منظور مورد توجه توریست های زیادی قرار گرفته است. این کشور عضو نظام سرمایه داری و همچنین دارای اقتصادی پیشرفته در نظام سرمایه داری می باشد، این کشور همچنین در سرانه زمین مزروعی نیز بسیار پیشرفته می باشد، در نتیجه افراد می توانند در زمینه ثبت شرکت در کشور ایتالیا را راه اندازی کنند.از صنایع مهم این کشور عبارتست از:

 • صنایع شیمیایی
 • صنایع ماشین آلات
 • صنایع فلزکاری
 • صنایع کشتی سازی
 • صنایع هواپیماسازی
 • صنایع الکتریکی
 • صنایع اتمی

راه اندازی شرکت در ایتالیا

فرد برای ثبت شرکت در کشور ایتالیا و راه اندازی کسب و کار باید به دفتر اسناد رسمی در کشور ایتالیا برای نام نویسی رجوع کند و ثبت نام فرد حقوقی (شرکت) باید با قوانین موجود در ایتالیا پیش رود و فرد باید اطلاعاتی مانند نام و آدرس پستی شرکت و همچنین ایمیل سازمانی شرکت را به دفتر اسناد رسمی ارائه دهد که این نام نویسی باید توسط یکی از سهام داران یا نمایندگان مجاز شرکت انجام پذیرد.

سیستم حسابداری و حسابرسی شرکت های ایتالیایی برگرفته از قانون مدنی ایتالیا می باشد و این سیستم حسابداری الگو برداری از SRL-s می باشد که باید از طریق دفتر اسناد رسمی انجام و به ثبت برسد، به عنوان مثال شرکت هایی مانند شرکت با مسئولیت محدود دارای دفتری مخصوص به هیئت مدیره حسابرسان را دارند که این دفتر باید توسط اسناد رسمی احراز هویت شود. انواع ثبت شرکت برای متقاضیان خارجیان شامل موارد زیر است:

 • شرکت با مسئولیت محدود (SrL)
 • شرکت سهامی عام (SpA)
 • شعبه شرکت

از مزایای ثبت شرکت می توان به این نکته اشاره کرد که اگر راه اندازی شرکت در مناطق با نرخ بیکاری بالا باشد باعث معافیت مالی به مدت 10 سال خواهد شد. اعطا وام کم بهره برای شرکت های مشوق صادرات کالای ایتالیایی، کمک های مالیاتی به میزان 50% از کل هزینه های شرکت و امکان رفت و آمد به کشورهای منطقه شنگن نیز از دیگر مزایای ثبت شرکت در ایتالیا می باشد.

ثبت شرکت در ایتالیا با مسئولیت محدود

این نوع از شرکت دارای مخاطبان زیادی بوده و مقررات و قوانین این کشور تنها بر پایه سرمایه ای که توسط سهامداران این شرکت سرمایه گذاری شده پاسخگو است و فرد می تواند با مبلغ حداقل 10.000€ (یورو) این شرکت را راه اندازی کند و هیچ گونه محدودیتی برای تعداد سهام برای سهامداران وجود ندارد و یکی از نکات جذاب این نوع ثبت شرکت این است که سیستم حسابداری این شرکت به صورت سالیانه انجام می پذیرد. این شرکت باید حداقل از یک مدیر و حداقل 2 سهامدار و 2 حسابدار تشکیل شود.

ثبت شرکت در ایتالیا با مسئولیت محدود

شرکت سهامی عام در ایتالیا

این نوع ثبت شرکت بر خلاف نوع قبلی، عموما برای نوع شرکت های بزرگ می باشد و متقاضی می تواند با حداقل مبلغ 120000€ (یورو) این شرکت را راه اندزی کند، برای راه اندازی این شرکت هیچ محدودیتی برای تعداد سهامداران وجود ندارد و سیستم حسابداری هم بعد از ثبت شرکت به صورت ماهیانه می باشد. شرکت های سهامی عام در ایتالیا الگو برداری شده از شرکت PLC در انگلستان می باشد در نتیجه نیازمند حداقل یک مدیر و حداقل سرمایه 50000€ (یورو) برای راه اندازی شرکت خواهد بود.

ثبت شعبه شرکت در ایتالیا

ثبت شعبه در ایتالیا زمانی اتفاق می افتد که شرکت مادر در کشور دیگری باشد و شعبه فرعی در کشور ایتالیا به ثبت می رسد و میزان مالیات و همچنین گردش حساب بر عهده شعبه مادر خواهد بود و برنامه تجاری هم باید مبتنی بر فعالیت شعبه مادر باشد. مدارک مورد نیاز برای ثبت شعبه شرکت باید مطابق با قوانین و مقررات ایتالیا باشد. این مدارک به صورت کلی شامل:

 • گواهی از فعالیت و طرح تجاری ازشعبه مادر
 • اساس نامه و توافق نامه شرکتی از انجمن ثبت شرکت ها
 • اسامی مدیران شرکت و اعضای آن
 • احراز هویت
 • باز کردن حساب بانکی در ایتالیا
 • ثبت آدرس و محل شرکت

پس از ارائه مدارک بالا به افراد یک کد مالیاتی (ID) و یک کد مالیات بر ارزش افزوده (partita IVA) به شرکت تعلق می گیرد.

مراحل و روند ثبت شرکت در ایتالیا

در مرحله اول باید ثبت نام شرکت در دفتر بیمه حوادث و تامین اجتماعی در ایتالیا را انجام دهید. اجازه بعدی برای راه اندازی شرکت های جدید و امکان ثبت آگهی برای استخدام نیرو نیز از مراحل بعدی ثبت شرکت می باشد. بسته به نوع شرکت و اسناد و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا این زمان متفاوت خواهد بود اما به صورت معمول بین 2 الی 4 ماه این فرآیند زمان بر هست و پس از این مدت فرد با 2 سال کار کردن و نشان دادن گردش مالی از شرکت و پرداخت بیمه و مالیات اجازه درخواست برای اقامت از طریق تمکن مالی و اقامت دائم (PR) را دارد.

همانطور که در بالا مطالعه فرمودید ویزای ثبت شرکت در ایتالیا از زیر مجموعه های ویزاهای سرمایه گذاری بود که نیازمند تمکن مالی قوی از متقاضی می باشد در نتیجه از ریسک بالاتری نسبت به دیگر ویزاهای کشور ایتالیا مانند ویزای تحصیلی ایتالیا، ویزای کاری ایتالیا و … برخوردار هست. اگر فرد در این راه موفق نشود مقدار پول و پشتوانه مالی از دست می دهد، پیشنهاد می شود قبل از هر اقدامی حتما به نکات ثبت شرکت در ایتالیا دقت کرده و در این زمینه با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشاوره رایگان انجام دهید.

سوالات متداول در باب ثبت شرکت در ایتالیا

متقاضیان ثبت شرکت در این کشور سوالات زیر را عنوان می نمایند:

 1. آیا امکان اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در این کشور وجود دارد؟ یکی از راه های اصلی برای اخذ اقامت ایتالیا، ثبت شرکت در این کشور است.
 2. ثبت شرکت در ایتالیا چه مزایایی دارد؟ افرادی که شرکت خود را در کشور ایتالیا به ثبت رسانده باشند، می توانند اقامت این کشور را بدست آورده و آزادانه به کشورهای حوزه شنگن سفر کنند.
 3. پس از چه مدت ثبت شرکت منجر به اخذ اقامت خواهد شد؟ در صورتی که فرد شرکت خود را به ثبت برساند، در صورت پرداخت مالیات و رعایت قوانین، پس از دو سال اقامت ایتالیا را بدست خواهد آورد.
 4. حداقل سرمایه برای ثبت شرکت چند یورو است؟ هر فرد برای ثبت شرکت در این کشور به حداقل 120000€ (یورو) نیاز خواهد داشت.
 5. مهم ترین صنایع ایتالیا جهت ثبت شرکت کدامند؟ ماشین آلات، صنایع فلزی، صنایع کشتی سازی و صنایع هوایی مهم ترین صنایع ایتالیا هستند.

2 دیدگاه برای “ثبت شرکت در ایتالیا

  1. داوری گفت:

   لطف دارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *