ویزای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در سوئیس

ثبت شرکت در سوئیس

ثبت شرکت در سوئیس از جمله راه های مهاجرت پرهزینه و پرریسک به کشور سوئیس است که افراد متقاضی نباید این شرایط سخت را نادیده بگیرند. ثبت شرکت در کشور سوئیس نیاز به آگاهی کامل در باب شرایط اقتصادی در سوئیس دارد که همین عدم اگاهی با اقتصاد در سوئیس باعث سختی روند ثبت شرکت شده است.

در این مقاله که توسط موسسه سفیران سروش سعادت نگارش شده است، برخی از روش های کلیدی برای شروع کسب و کار در سوئیس مطرح میگردد و با ساختار حقوقی سوئیس برای بهترین راههای شروع کسب و کار آشنا خواهید شد.

روند آغاز کسب و کار در سوئیس

از جمله مواردی که قبل از آغاز کسب و کار در سوئیس می بایست مدنظر قرار گیرد، ایده کسب و کار یا همان طرح تجاری یا بیزینس پلن می باشد.

لازم به ذکر است که ایده های سرمایه گذاری در اتحادیه اروپا و سوئیس می بایست مورد تائید سازمان و نهادهای دولتی و کار قرار گیرند که این امر از عهده وکیل اروپایی بر می آید.

از مراحل بعدی در خصوص سرمایه گذاری در سوئیس، ساختار قانونی کسب کار در سوئیس است که افراد متقاضی می بایست برای آن اقدام نمایند.

انواع شرکت در سوئیس 

در کشور سوئیس هفت نوع ثبت شرکت وجود دارد که عبارتنداز:

شرکت مالکیتی با خصوصی در سوئیس

این نوع شرکت متداول ترین نوع شرکت استاندارد یا خصوصی در سوئیس است. این نوع شرکت برای صاحبان کسب و کار که برای خودشان کار می کنند، گزینه ای مناسب است. این شرکت برای فریلنسرها(Freelancer)، شرکت های کوچک و کارآفرینان فردی بسیار مناسب است. این کسب و کارها توسط افراد ساکن و مقیم سوئیس راه اندازی می گردد.

این نوع شرکت با مسئولیت نامحدود است و باید نام مالک کسب و کار در نام کسب و کار قید شود. برای ثبت شرکت تک مالک یا خصوصی اگر فروش سالیانه بیش از 100،000 فرانک سوئیس باشد ثبت نام در اتاق بازرگانی اجباری است.

مشارکت عمومی در سوئیس

مشارکت عمومی یک انجمن مردمی است که به کسب و کار در سوئیس می پردازد. این نوع شرکت شبیه به نوعی مالکیت فردی می باشد، با این تفاوت که با بیش از یک نفر درگیر است. مشارکت عمومی در سوئیس زمانی کاربرد دارد که دو یا چند نفر به طور مشترک یک شرکت را اداره کنند.

در مشارکت عمومی در سوئیس هیچ سرمایه ای نیاز نمی باشد. از قوانین حائز اهمیت در باب این نوع ثبت شرکت در سوئیس برخورداری از شهروندی سوئیس است. این نوع شرکت باید یک آدرس مشخص در سوئیس داشته باشد.

تمامی شرکاء در این نوع ثبت شرکت از مسئولیت نامحدود برخوردار می باشند که نام یکی از آن ها باید در نام تجاری شرکت قید شود و ثبت نام در اتاق بازرگانی و رجیستری تجاری الزامی است.هنگامی که مشارکت ثبت شد، بایستی حسابهای کامل با اظهارنامه سود و زیان ارائه شوند.

مشارکت عمومی یک شرکت دارای شخصیت حقوقی نیست، بنابراین دارای یک نهاد قانونی نمی باشد، اگر چه ممکن است تحت نام شرکت مورد پیگرد قانونی و تحت تعقیب قرار گیرد.

مشارکت محدود در سوئیس

این نوع شرکت در سوئیس بسیار متداول تر از مشارکت عمومی است. در این نوع شرکت، شرکای عمومی دارای مسئولیت نامحدود هستند، در حالی که شرکای محدود می توانند تا مبلغ توافق شده مسئول باشند. در شرکت با مشارکت محدود در سوئیس ثبت نام در اتاق بازرگانی اجباری است.

شرکت سهامی عام(AG / SA)در سوئیس

این نوع شرکت شایع ترین شکل شرکت های تجاری در سوئیس است و به عنوان یک نهاد حقوقی مستقل در نظر گرفته می شود. حداقل یک عضو هیئت مدیره یا یک مدیر شرکت سهامی عام باید مقیم سوئیس باشند و حق امضاء داشته باشند.

مسئولیت هر یک از شرکای شرکت سهامی عام در سوئیس محدود به ارزش دارایی های شرکت است و حداقل میزان سرمایه صاحبان سهام شرکت سهامی عام در سوئیس 100،000 فرانک سوئیس است که 50،000 فرانک آن باید به طور کامل پرداخت شود. روند ثبت شرکت سهامی عام در سوئیس معمولا بین دو تا چهار هفته طول می کشد، پس از آن شرکت یک نهاد قانونی شناخته می شود.

شرکت با مسئولیت محدود(GmbH / Sàrl)در سوئیس

یکی دیگر از نهاد های حقوقی در سوئیس شرکت با مسئولیت محدود است. در این شرکت به حداقل سرمایه 20،000 فرانک نیاز می باشد که 10،000 فرانک آن باید به طور کامل پرداخت شود. حداقل یک مدیر عامل مجاز به ثبت نام از طرف شرکت است که می بایست مقیم سوئیس باشد.

به طور کلی، تمام اعضاء شرکت به طور مشترک در مدیریت و نمایندگی شرکت با مسئولیت محدود در سوئیس همکاری دارند. با این حال، مدیریت شرکت ممکن است به غیر عضو اعطا شود.

این نوع از شرکت ارزانتر از شرکت سهامی عام است، اما بر خلاف شرکت سهامی عام سهامداران به صورت عمومی در رجیستری تجاری ثبت شده اند. اعضا به طور مشترک مسئول بدهی شرکت به میزان سرمایه می باشند.

شرکت تابعه

شرکت تابعه، یک شرکت مستقل قانونی وابسته به نهادهای خارجی است و بیشتر تمایل دارد به عنوان یک شرکت “سوئیسی” فعالیت نماید. شرکت تابعه می تواند به صورت یک شرکت یا یک شرکت با مسئولیت محدود باشد.

شعبه

شعبه یک شرکت یک بخش قانونی وابسته به شرکت اصلی (مرکزی) است، اما به لحاظ مالی مستقل از دفتر مرکزی می باشد که خارج از کشور خود کار می کند. در این نوع شرکت، شرکت مادر خارجی مسئول است و این شعبه در سوئیس بعنوان یک شرکت سوئیسی مشمول مالیات می شود. مجوز این نوع شرکت نیز به افراد مقیم سوئیس اعطا می گردد.

ثبت شرکت در کشور سوئیس

برای ثبت شرکت در سوئیس و راه اندازی کسب و کار افراد متقاضی می بایست از اقامت سوئیس برخوردار باشند که بتوانند یک شرکت را به عنوان یک شخص حقیقی یا حقوقی یا به عنوان مدیر یا کارمند شرکت های مسئولیت محدود به ثبت برسانند.

سوئیس دارای سیستم دوگانه برای اعطای مجوز کار سوئیسی به کارگران خارجی است. کارکنان منطقه اتحادیه اروپا و یا EFTA می توانند از توافقنامه جنبش آزاد افراد بهره مند شوند. اجازه برای افرادی از کشورهای خارج از منطقه اتحادیه اروپا یا EFTA به اصطلاح جهان سومی هستند محدود به نیروی کار بسیار واجد شرایط است.

مراحل ثبت شرکت در سوئیس

فرایند تاسیس شرکت در سوئیس با باز کردن یک حساب بانکی و سپردن سرمایه پرداخت شده آغاز می گردد. این بانک برای دریافت مبلغی که برای ثبت نام شرکت لازم است، رسید صادر خواهد کرد.

پس از این مرحله ارائه مدارک زیر لازم است:

  • پیش نویس اساسنامه شرکت در یک دفتر اسناد رسمی
  • تائید اسناد و مدارک شرکت
  • امضای شخصی و شرکتی در فرم درخواست
  • پرداخت مالیات تمبر

هنگام ثبت شرکت این مدارک رسمی، همراه با رسید بانک در رجیستری تجاری محلی برای کسب وضعیت شخصیت حقوقی سپرده می شود.

جزئیات زمان مورد نیاز برای ثبت شرکت

  • پذیرش نام شرکت 1 تا 5 روز
  • آماده سازی اسناد با پیوست ها (اسناد تاسیس، اساسنامه، درخواست ثبت رکورد تجاری و …)
  • پرداخت سرمایه
  •  معرفی سهامداران یا بنیانگذاران
  • رجیستری تجاری

مهاجرت به سوئیس از طریق ثبت شرکت یکی از راه های اخذ اقامت سوئیس می باشد که از شرایط خاص به خود برخوردار می باشد. تحصیل در سوئیس از برترین طرق اخذ اقامت می باشد که فرصتی ایده آل برای واجدین شرایط است. افراد متقاضی می توانند در خصوص کسب اطلاعات تکمیلی در همین باب و سایر طرق مهاجرتی با موسسه سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایند و از شرایط و قوانین حاکم مطلع شوند.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 1 =