مهاجرت سرمایه گذاری در سوئیس

ثبت شرکت در سوئیس

ثبت شرکت در سوئیس
میانگین امتیاز 5 تعداد 8

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری یکی از راه های سریع برای اخذ اقامت و تابعیت میباشد اما در سال 2019 به بعد و با توجه به نوسانات ارزی روش ثبت شرکت کمتر دیده شده است اما ثبت شرکت در سوئیس از جمله راه های مهاجرت پرهزینه و پرریسک به این کشور است که افراد قبل از هر اقدامی باید از شرایط زیر مطلع باشند:

ثبت شرکت در سوئیس به چند دسته تقسیم میشود؟

مراحل ثبت شرکت در سوئیس چیست؟

افراد متقاضی نباید این شرایط سخت را نادیده بگیرند. ثبت شرکت در کشور سوئیس نیاز به آگاهی کامل در باب شرایط اقتصادی در سوئیس دارد که همین عدم اگاهی با اقتصاد در سوئیس باعث سختی روند ثبت شرکت شده است.

در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده است، برخی از روش های کلیدی برای شروع کسب و کار در سوئیس مطرح میگردد و با ساختار حقوقی سوئیس برای بهترین راههای شروع کسب و کار آشنا خواهید شد.

اقامت سوئیس از طریق ثبت شرکت

از جمله مواردی که قبل از آغاز کسب و کار در سوئیس باید مدنظر قرار گیرد، ایده کسب و کار یا همان طرح تجاری یا بیزینس پلن می باشد. لازم به ذکر است که ایده های سرمایه گذاری در اتحادیه اروپا و سوئیس باید مورد تائید سازمان و نهادهای دولتی و کار قرار گیرند که این امر از عهده وکیل اروپایی بر می آید. از مراحل بعدی در خصوص سرمایه گذاری در سوئیس، ساختار قانونی کسب کار در سوئیس است که افراد متقاضی باید برای آن اقدام نمایند.

در کشور سوئیس هفت نوع ثبت شرکت وجود دارد که عبارتند از:

 • شرکت مالکیتی با خصوصی در سوئیس
 • مشارکت عمومی در سوئیس، مشارکت محدود در سوئیس
 • شرکت سهامی عام(AG / SA)در سوئیس
 • شرکت با مسئولیت محدود(GmbH / Sàrl)در سوئیس
 • شرکت تابعه و ثبت شعبه که هرکدام از این انواع شرکت ها را در ادامه به اختصار شرح خواهیم داد.

شرکت مالکیتی با خصوصی در سوئیس

 1. این نوع شرکت متداول ترین نوع شرکت استاندارد یا خصوصی است.
 2. این نوع برای صاحبان کسب و کار که برای خودشان کار می کنند، گزینه ای مناسب است.
 3. این مدل برای فریلنسرها (Freelancer)، شرکت های کوچک و کارآفرینان فردی بسیار مناسب است.
 4. این کسب و کارها توسط افراد ساکن و مقیم سوئیس راه اندازی می گردد.
 5. این نوع با مسئولیت نامحدود است و باید نام مالک کسب و کار در نام کسب و کار قید شود.
 6. برای ثبت شرکت تک مالک یا خصوصی اگر فروش سالیانه بیش از 100،000 € (یورو) فرانک سوئیس باشد ثبت نام در اتاق بازرگانی اجباری است.

مشارکت عمومی در سوئیس

مشارکت عمومی یک انجمن مردمی است که به کسب و کار در سوئیس می پردازد. این نوع شرکت شبیه به نوعی مالکیت فردی می باشد، با این تفاوت که با بیش از یک نفر درگیر است. مشارکت عمومی در سوئیس زمانی کاربرد دارد که دو یا چند نفر به طور مشترک یک شرکت را اداره کنند. در مشارکت عمومی در سوئیس هیچ سرمایه ای نیاز نمی باشد و همچنین از قوانین حائز اهمیت باب این نوع ثبت برخورداری از شهروندی سوئیس است. این کمپانی باید یک آدرس مشخص در سوئیس داشته باشد.

تمامی شرکاء در این نوع ثبت شرکت از مسئولیت نامحدود برخوردار می باشند که نام یکی از آن ها باید در نام تجاری کمپانی قید شود و ثبت نام در اتاق بازرگانی و رجیستری تجاری الزامی است. هنگامی که مشارکت انجام شد، باید حسابهای کامل با اظهارنامه سود و زیان ارائه شوند. مشارکت عمومی یک موسسه دارای شخصیت حقوقی نیست، بنابراین دارای یک نهاد قانونی نمی باشد، اگر چه ممکن است تحت نام کمپانی مورد پیگرد قانونی و تحت تعقیب قرار گیرد.

مشارکت محدود در سوئیس

این نوع ثبت شرکت در سوئیس بسیار متداول تر از مشارکت عمومی است، زیرا در این نوع شرکت، شرکای عمومی دارای مسئولیت نامحدود هستند، در حالی که شرکای محدود می توانند تا مبلغ توافق شده مسئول باشند. در شرکت با مشارکت محدود در سوئیس ثبت نام در اتاق بازرگانی اجباری است.

شرکت سهامی عام(AG / SA) در سوئیس

این نوع شرکت شایع ترین شکل شرکت های تجاری در سوئیس است و به عنوان یک نهاد حقوقی مستقل در نظر گرفته می شود. حداقل یک عضو هیئت مدیره یا یک مدیر شرکت سهامی عام باید مقیم سوئیس باشند و حق امضاء داشته باشند. مسئولیت هر یک از شرکای شرکت سهامی عام در سوئیس محدود به ارزش دارایی های شرکت است و حداقل میزان سرمایه صاحبان سهام شرکت سهامی عام در سوئیس 100،000 فرانک سوئیس است که 50،000 فرانک آن باید به طور کامل پرداخت شود. روند ثبت شرکت سهامی عام در سوئیس معمولا بین دو تا چهار هفته طول می کشد، پس از آن شرکت یک نهاد قانونی شناخته می شود.

شرکت با مسئولیت محدود(GmbH / Sàrl)در سوئیس

یکی دیگر از نهادهای حقوقی در سوئیس شرکت با مسئولیت محدود است:

در این شرکت به حداقل سرمایه 20،000 فرانک نیاز می باشد که 10،000 فرانک آن باید به طور کامل پرداخت شود. حداقل یک مدیر عامل مجاز به ثبت نام از طرف شرکت است که باید مقیم سوئیس باشد. به طور کلی، تمام اعضاء شرکت به طور مشترک در مدیریت و نمایندگی شرکت با مسئولیت محدود در سوئیس همکاری دارند. با این حال، مدیریت شرکت ممکن است به غیر عضو اعطا شود. این نوع از شرکت ارزانتر از شرکت سهامی عام است، اما بر خلاف شرکت سهامی عام سهامداران به صورت عمومی در رجیستری تجاری ثبت شده اند. اعضا به طور مشترک مسئول بدهی شرکت به میزان سرمایه می باشند.

شرکت تابعه در سوئیس و یا ثبت شعبه

شرکت تابعه، یک شرکت مستقل قانونی وابسته به نهادهای خارجی است و بیشتر تمایل دارد به عنوان یک شرکت “سوئیسی” فعالیت نماید. شرکت تابعه می تواند به صورت یک شرکت یا یک شرکت با مسئولیت محدود باشد. شعبه یک شرکت یک بخش قانونی وابسته به شرکت اصلی (مرکزی) است، اما به لحاظ مالی مستقل از دفتر مرکزی می باشد که خارج از کشور خود کار می کند. در این نوع شرکت، شرکت مادر خارجی مسئول است و این شعبه در سوئیس بعنوان یک شرکت سوئیسی مشمول مالیات می شود.

مجوز این نوع شرکت نیز به افراد مقیم سوئیس اعطا می گردد. چنانچه واقعا قصد ثبت شرکت و بیزینس در سوئیس دارید این اقدام را انجام دهید.

ثبت شرکت در کشور سوئیس

برای ثبت شرکت در سوئیس و راه اندازی کسب و کار افراد متقاضی باید از اقامت سوئیس برخوردار باشند که بتوانند یک شرکت را به عنوان یک شخص حقیقی یا حقوقی یا به عنوان مدیر یا کارمند شرکت های مسئولیت محدود به ثبت برسانند. سوئیس دارای سیستم دوگانه برای اعطای مجوز کار سوئیسی به کارگران خارجی است. کارکنان منطقه اتحادیه اروپا و یا EFTA می توانند از توافقنامه جنبش آزاد افراد بهره مند شوند. اجازه برای افرادی از کشورهای خارج از منطقه اتحادیه اروپا یا EFTA به اصطلاح جهان سومی هستند محدود به نیروی کار بسیار واجد شرایط است.

مراحل ثبت شرکت در سوئیس

فرایند تاسیس با باز کردن یک حساب بانکی و سپردن سرمایه پرداخت شده آغاز می گردد. این بانک برای دریافت مبلغی که برای ثبت لازم است، رسید صادر خواهد کرد.

پس از این مرحله ارائه مدارک زیر لازم است:

پیش نویس اساسنامه شرکت در یک دفتر اسناد رسمی
تائید اسناد و مدارک شرکت
امضای شخصی و شرکتی در فرم درخواست
پرداخت مالیات تمبر

هنگام ثبت این مدارک رسمی، همراه با رسید بانک در رجیستری تجاری محلی برای کسب وضعیت شخصیت حقوقی سپرده می شود. پذیرش نام کمپانی مربوطه 1 تا 5 روز زمان میبرد و باید فرایند آماده سازی اسناد با پیوست ها.(اسناد تاسیس، اساسنامه، درخواست ثبتنام رکورد تجاری و …) و پرداخت سرمایه و  معرفی سهامداران یا بنیانگذاران و همچنین رجیستری تجاری را انجام دهید.

مهاجرت به سوئیس از طریق ثبت شرکت در سوئیس یکی از راه های اخذ اقامت سوئیس می باشد. که از شرایط خاص به خود برخوردار می باشد. تحصیل در سوئیس از برترین طرق اخذ اقامت می باشد. که فرصتی ایده آل برای واجدین شرایط است.

افراد متقاضی می توانند در خصوص کسب اطلاعات تکمیلی در همین باب و سایر طرق مهاجرتی مانند مهاجرت به اروپا با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایند و از شرایط و قوانین حاکم مطلع شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 1 =