مهاجرت سرمایه گذاری در چین

ثبت شرکت در چین

ثبت شرکت در چین

شاید بدانید که ثبت شرکت در چین مسئله بسیار مهمی است که در سال های اخیر مورد توجه برخی از تجار و صاحبان کسب و کار بوده است. همواره نوع شرکتتان را بر مبنای مد معاملاتتان و بازار هدفتان انتخاب نمایید. به خاطر داشته باشید که تشکیل شرکت در چین دقیقا در حکم کانالی برای شماست تا انجام امور تجاریتان را در چین آسانتر نمایید. پس همواره قبل از اقدام، جزییات مربوط به ثبت شرکت در چین را بررسی نمایید.

ثبت شرکت در چین از آن نظر برای تجار و سرمایه گذاران ایرانی مهم است که کشور چین یکی از بزرگترین شرکای تجاری ایران محسوب می شود و طرف قرارداد اکثر پروژه های تجاری و مالی با طرف ایرانی است. صادارات و واردات کالاها و خدمات چینی به ایران در سال های اخیر روند صعودی به خود گرفته است و این امر شرایط را برای تجار و بازرگانان ایرانی فراهم نموده است که با اندکی درایت و هوش اقتصادی، با ثبت شرکت در این کشور از بازار بزرگ مالی و تجاری موجود بهترین استفاده را ببرند. ثبت شرکت در چین می تواند علاوه بر تسهیل امور تجاری و مالی شما، منجر به اخذ اقامت شما از این طریق گردد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به شما کارآفرینان و سرمایه گذاران ایرانی در جهت تشکیل و تاسیس شرکت در چین با ارایه مشاوره های دقیق و تخصصی کمک خواهد کرد.

شرایط ثبت شرکت در چین

پروسه ثبت شرکت عموما در کلیه شرکت ها روند مرحله ای زیر را طی می کند:

 1. انتخاب شهری که شرکت تان را می خواهید در آنجا ثبت کنید. مثلا مناطق آزاد تجاری مثل شانگهای، گانگ ژو و شن ژن و … گزینه های مطلوبی برای برخی صنایع خاص بشمار می روند که می بایستی در فرایند ثبت شرکت در این کشور مدنظر قرار گیرد.
 2. انتخاب فرم یا ساختار شرکتی مطلوب، نکته مهمی بشمار می رود.
 3. سرمایه گذاری را انتخاب کنید که یک فرد یا یک شرکت خارجی باشد، سپس به دنبال تشریفات اداری ثبت شرکت در این کشور بروید.
 4. شما می توانید یک نام انگلیسی بر روی شرکت تان بگذارید و مهر شرکت هم جهت راحتی امور، با این اسم انگلیسی منقوش باشد.
 5. تشکیل پرونده قانونی قبل از تحویل مدارک به ادارات تجاری و صنعتی چینی جهت اخذ گواهی تجاری و تاییدیه و نامه تایید مورد بعدی است که بایستی مدنظر قرار گیرد.

پروسه ثبت شرکت در چین

پروسه ثبت شرکت در این کشور یک موضوع خیلی جذاب، مهاجرت متمرکز به چین و پدیده متداول در بین مالکان شرکت و سرمایه گذاران خارجی در کل دنیا محسوب می گردد. مسلما ثبت شرکت و سرمایه گذاری در چین می تواند گزینه مهاجرتی مطلوبی برای اقامت دایمی در این کشور بزرگ را فراهم نماید. مقاله حاضر مطمئنا می تواند به شما سرمایه گذاران ایرانی کمک کند که درکی روشن درباره شرکت های تجاری مختلف داشته باشید که می توانید در چین تاسیس و ثبت نمایید.

انواع ساختار شرکت در چین

شما به عنوان سرمایه گذار خارجی در چین پنج قالب شرکتی مختلف جهت ثبت و تشکیل در چین پیش روی دارید. آنها عبارتند از:

 • شرکت های بازرگانی با مالکیت کامل خارجی (WFOE ها)
 • شرکت های با مالکیت محدود با توجه به سهام سرمایه گذاری خارجی (CLSFI ها)
 • دفاتر نمایندگی در چین
 • شرکت های با سرمایه گذاری مشترک
 • شرکت هونگ کونگی یا شرکت منطقه آزاد شانگهای

شرکت های با مالکیت کامل خارجی (WFOE) در چین

WFOE یک شرکت تابعه 100% با مالکیت خارجی است که در چین به انجام امور تجاری می پردازد. شرکت خارجی همچنین مسئول سود و زیان های خودش است. تشکیل این شرکت مستلزم ثبت به عنوان یک شخص حقوقی می باشد که به بیزینس های خاص منحصر می شود. این شرکت می تواند استراتژی هایی را اجرا کند که کاملا منطبق با منافع شرکت مادر در خارج باشد. بعلاوه، در اینگونه شرکت ها به تکنولوژی و مهارت و تخصص توجه بیشتری می شود. یکی از موارد کاربرد موثر WFOE جایگزینی با دفتر نمایندگی خارجی (RO) می باشد.

ثبت شرکت های با مالکیت محدود (CLSFI ها) در چین

یک شرکت CLSFI ممکن است که روش موسسان را انتخاب نماید یا روش شناور سهام را برای تاسیس ش انتخاب نماید. این نوع شرکت توسط ابزارهای موسس با یک یا چند سرمایه گذار راه اندازی می شود. نصف سهام بایستی که در چین بماند.حداقل یکی از موسسان باید شهروند سرمایه گذار خارجی باشد. حداقل سرمایه برای تشکیل این نوع شرکت ها در چین در حدود RMB 30 میلیون می باشد. حداقل سطح مشارکت خارجی در یک CLDFI در حدود 25% می باشد. CLDFI را می توان به طور محلی و یا در خارج هم تاسیس کرد.

ثبت شرکت های با مالکیت محدود (CLSFI ها) در چین

دفتر نمایندگی (RO) در چین

قبل از سرمایه گذاری واقعی جهت تشکیل و ثبت شرکت بسیاری از سرمایه گذاران خارجی به تشکیل دفاتر نمایندگی (RO) جهت مشارکت در تحقیق بازار و یادگیری روزنه های فرصت در این کشور بزرگ مبادرت می نمایند. یک RO قبل از انجام سرمایه گذاری واقعی در چین اختیاری است و یک واحد حقوقی مستقل محسوب نمی گردد.

شرکت های با سرمایه گذاری مشترک در چین

اینگونه شرکت ها در واقع شرکت های چند ملیتی محسوب می شوند که سرمایه اصلی در اینگونه شرکتها به صورت سرمایه گذاری برابر و بین سرمایه گذاران چینی و خارجی می باشد. سهم هر کدام از طرفین مساوی در نظر گرفته می شود و به تبع مسئولیت طرفین در قبال دیون و بدهی های شرکت نیز برابر می باشد.

شرکت هونگ کونگی یا شرکت منطقه آزاد شانگهای

این دسته از شرکت ها جزو شرکت های با شرایط و ویژگی های خاص می باشد که تشکیل آن ویژه مناطق آزاد تجاری چین می باشد. در سالهای اخیر تاسیس شرکت های منطقه آزاد همانند شرکت های هونگ کونگی مورد استقبال سرمایه گذاران خارجی قرار گرفته است. دلیل این استقبال هم به تراز مثبت مالی شرکت های هونگ کنگی، کسرها و معافیت های مالیاتی در اینگونه مناطق و نیز GDP یا نرخ تولید ناخالص داخلی اینگونه مناطق است که گواه رشد اقتصادی فوق العاده مناطق آزاد می باشد.

شرایط سرمایه گذاری برای ثبت شرکت در چین

برای تشکیل و تاسیس شرکت در چین شرایط زیر لازم است که مدنظر سرمایه گذاران قرار گیرد:

 • حداقل سرمایه سهام که لازم است پس انداز شود از USD 15,000 تا USD 40,000 بسته به شهر مورد نظر جهت ثبت شرکت تان متغیر است.
 • طرح پیش تایید شرکت تجاری توسط کمیسیون اصلاح و توسعه ملی چین اجرا می شود.
 • تاییدیه شرکت توسط وزارت بازرگانی چین PRC صادر می گردد.
 • ثبت معامله خارجی تایید شده با اداره معاملات خارجی دولت چین است.

مراحل ثبت شرکت در چین

ثبت شرکت در این کشور بر مبنای مراحل زیر انجام می شود:

مرحله اول نامگذاری شرکت قبل از ثبت آن
مرحله دوم درخواست گواهی شرکت
مرحله سوم درخواست ثبت مهر شرکت تجاری
مرحله چهارم درخواست گواهی صنعتی
مرحله پنجم افتتاح حساب بانکی شرکت

فرآیند ثبت شرکت، فرآیندی پیچیده می باشد و شما برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت حتما نیازمند مشاوره های دقیق و تخصصی توسط کارشناسان مهاجرتی و اطلاع از شرایط ثبت شرکت در چین هستید. ما در همین راستا، برای موفقیت در زمینه انواع روش های مهاجرت به چین و همچنین مهاجرت به چین از طریق کار و غیره موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت را با کارنامه مهاجرتی و اقامتی طلایی پیشنهاد می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *