ویترین

ثبت شرکت سهامی خاص در کردستان

ثبت شرکت سهامی خاص در کردستان

ثبت شرکت سهامی خاص در کردستان یکی از انواع روش های ثبت شرکت در این استان به منظور توسعه فعالیت اقتصادی برای متقاضیان است. استان کردستان از جمله استان های مرزی کشورمان است که شرایط خوبی برای رشد در تمامی بخش های اقتصادی دارد. در حال حاضر کشاورزی، خدمات، بیمه، بخش ساخت و ساز، معدن و تجارت از جمله بخش هایی اقتصادی پیشتاز کردستان محسوب شده و کارآفرینان و سرمایه گذاران محترم می توانند در زمینه های فوق به فکر تاسیس شرکت سهامی بوده و ایده کسب و کار خود را توسعه دهند. اما جای هیچ نگرانی نیست و عزیزان کارآفرین می توانند با کسب مشاوره های دقیق و حرفه ای از موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت موفقیت مسیر بیزینس خود را تضمین کنند.

تاملی بر ویژگی های شرکت سهامی خاص در کردستان

کردستان به دلیل مجاورت با مرز و وجود تنوع فعالیت های اقتصادی از شرایط اقتصادی روبه رشدی برخوردار است و در کردستان می توان انواع شرکت تجاری را ثبت و راه اندازی کرد. اما انتخاب نوع شرکت نیز به شرایط شما به عنوان موسس یا موسسین شرکت بستگی دارد. یکی از شرکت هایی که تشکیل آن در کردستان نیز به وفور دیده می شود، شرکت سهامی خاص است. این شرکت نوعی شرکت بازرگانی است که با حداقل تعداد 3 نفر عضو و حداقل سرمایه یک میلیون ریالی نیز قابل راه اندازی است اما به شرط اینکه بدانید:

  • کل سرمایه شرکت را موسسین شرکت باید پرداخت کنند.
  • سرمایه به صورت قطعات سهام قابل انتقال بین موسسین عرضه می شود.
  • امکان پذیره نویسی و یا صدور برگه اوراق قرضه وجود ندارد.
  • امکان عرضه سهام در بازار بورس و معامله در این بورس میسر نیست.
  • مسئولیت موسسان فقط به نسبت میزان سرمایه آنهاست.
  • انتقال پذیری سهام صاحبان سهام فقط منوط به رضایت موسسین است.
  • واریز 35% سرمایه سهام در بدو تاسیس به حساب ویژه امری الزامی است.

تشریفات تشکیل شرکت سهامی خاص در کردستان

به استناد مفاد قانون تجارت، شرکت سهامی خاص در کردستان زمانی تشکیل می شود که موسسین این نوع شرکت اقدامات اولیه سه گانه ای را انجام دهند. به عبارت دیگر، موسسین شرکت سهامی خاص در کردستان بایستی قبل از شروع ثبت شرکتشان بایستی به انجام تشریفات تشکیل شرکتشان بپردازند. این تشریفات از قرار ذیل می باشد:

تشریفات تشکیل شرکت سهامی خاص در کردستان

با این توضیح، می توان متوجه این نکته مهم شد که تهیه اسناد مهم شرکت یعنی اساسنامه، اظهارنامه و صورت جلسه بمنظور طی موفقیت آمیز مراحل ثبت شرکت در کردستان امری اساسی است. در بخش های بعدی مقاله به تفصیل در اینباره توضیح داده می شود.

تنظیم اساسنامه جهت ثبت شرکت در کردستان

شرط اول و بسیار مهم در جهت تشکیل شرکت سهامی خاص در کردستان، تنظیم اساسنامه شرکتمی باشد که آن هم حتما بایستی به امضا کلیه موسسان برسد تا بتوان شرکت را در کردستان راه اندازی کرد. اما اساسنامه چیست و دلیل اهمیت آن برای ثبت شرکت سهامی خاص در کردستان چیست؟ اساسنامه اساسی ترین رکن از ارکان شرکتهای سهامی است. در واقع اساسنامه سندی درخصوص تعیین روابط موسسان با همدیگر و دایره حدود اختیارات مدیران، بازرسین و خود موسسین و نیز نحوه و شرایط تقسیم منافع و زیان شرکت و ایضا شروط انحلال شرکت می باشد. به استناد ماده 8 از لایحه اصلاحی، اساسنامه شرکت سهامی خاص بایستی حاوی موارد زیر باشد:

موارد ذکر شده در یک اساسنامه شرح
مورد 1 نام شرکت
مورد 2 موضوع شرکت
مورد 3 مدت شرکت
مورد 4 مرکز (آدرس) شرکت و نمایندگی های آن
مورد 5 مقدار سرمایه (نقد یا غیرنقد)
مورد 6 تعداد و انواع سهام (با نام، بی نام و سهام ممتاز)
مورد 7 مشخص کردن سرمایه هر قطعه سهم
مورد 8 نحوه انتقال سهام
مورد 9 روش تبدیل سهام
مورد 10 شرایط صدور اوراق قرضه
مورد 11 نحوه افزایش یا کاهش در سرمایه
مورد 12 زمانبندی تشکیل مجمع
مورد 13 حدنصاب مجامع شرکت
مورد 14 تعداد مدیران و نحوه انتخاب
مورد 15 وظایف مدیران
مورد 16 شرایط سهام تضمینی مدیران
مورد 17 تعداد بازرسان و وظایفشان
مورد 18 مدت شرکت
مورد 19 شروط انحلال
مورد 20 شرایط تغییر مفاد اساسنامه

تنظیم اساسنامه جهت ثبت شرکت سهامی خاص در کردستان

شرایط سرمایه برای ثبت شرکت سهامی خاص در کردستان

مطابق قوانین موجود، شرکت سهامی خاص برای اینکه بتواند تشکیل شود بایستی سرمایه آن تامین شود و قانون موسسین این نوع شرکت را متعهد به پرداخت کل سرمایه کرده است. سرمایه ای که کف آن حدود 1 میلیون ریال بوده و به استناد قانون حدود 35% این سرمایه بایستی قبل از ثبت و مابقی 65% پس از ثبت و به مرور پرداخت شود. پس در یک مرور اجمالی می توان شرایط سرمایه گذاری برای تشکیل شرکت سهامی خاص در کردستان را به صورت زیر بیان کرد:

شرایط سرمایه گذاری برای تشکیل شرکت سهامی خاص در کردستان

انتخاب مدیران و بازرسین برای تشکیل شرکت در کردستان

گام سوم و پایانی از تشریفات تشکیل شرکت سهامی خاص در کردستان، انتخاب مدیران دستکم 3 نفر و نیز بازرسان دستکم حدود 2 نفر شرکت است. این کار نیز از پیش شرط ها و ضروریات تشکیل شرکت سهامی در کردستان به حساب می آید. مسئولیت انتخاب این افراد بر عهده موسسین شرکت بوده و آنها در اولین جلسه مجمع موسسان گزینش شده و این انتصاب نیز در صورت جلسه با امضا کل موسسین مقرر می شود.

پروسه ثبت شرکت سهامی خاص در کردستان

کل فرآیند ثبت شرکت سهامی خاص در کردستان پروسه ساده و آسانی است که تماما به صورت آنلاین انجام می شود. این فرآیند در بخش پذیرش آنلاین از طریق سامانه ثبت شرکت به نشانی https://irsherkat.ssaa.ir/ و در بخش درج آگهی نیز از طریق سامانه پذیرش درج آگهی در روزنامه رسمی کشور به نشانی http://www.rrk.ir/ انجام می شود. پس اکنون تا حدودی مسیر ثبت شرکت در کردستان معلوم شد که ابتدا از سامانه اداره ثبت شرکتها پذیرش گرفته و در صورت تایید نهایی و صدور آگهی تاسیس در مرحله آخر به سراغ درج آگهی در روزنامه رسمی می رویم. این پروسه شامل هفت مرحله زیر است:

پروسه ثبت شرکت سهامی خاص در کردستان

با این توضیح، مدارک الزامی برای ثبت این شرکت در کردستان شامل اساسنامه، اظهارنامه، صورت جلسات موسسان و مدیران، گواهی عدم سوء سابقه، گواهی بانکی تهیه سرمایه، مدارک هویتی اعضا، اقرار نامه برای مدیران و بازرسان و وکالتنامه (اختیاری) می باشد. ثبت شرکت کاری تخصصی و در حیطه عمل وکلای حرفه ای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می باشد. پس برای اطلاع از ثبت شرکت و شرایط آن در هر نقطه ای از جهان مثل اخذ اقامت اروپا با ثبت شرکت حتما با وکلای ما در تماس باشید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *