مهاجرت به کشور اسلواکی

جمعیت اسلواکی

جمعیت اسلواکی

کشور اسلواکی که در اروپای مرکزی واقع شده است کشوری کوچک و در عین حال توسعه یافته است که نظام سیاسی حاکم بر آن جمهوری می باشد. جمعیت اسلواکی و میزان تولید ناخالص داخلی، شرایط اقتصادی، متوسط درآمد ماهیانه، هزینه های زندگی و غیره مورد توجه متقاضیان مهاجرت به این کشور می باشد. در این مقاله که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده، اطلاعاتی راجع به جمعیت اسلواکی و سایر مطالب مهم راجع به این کشور ارائه گردیده است.

  • شرایط زندگی در اسلواکی چگونه است؟
  • آیا اسلواکی جمعیتی متراکم دارد؟
  • شرایط جمعیتی در اسلواکی چگونه کنترل می شود؟
  • نرخ باروری در اسلواکی چگونه است؟
  • آیا می توان انتظار داشت که روند تحولات جمعیت در اسلواکی تغییر کند؟

آشنایی با شرایط جغرافیایی و جمعیت اسلواکی

اسلواکی که به طور رسمی جمهوری اسلواکی خوانده می شود، کشوری واقع شده در اروپای مرکزی است که همانند سوئیس، راهی به آب های آزاد ندارد. اسلواکی از شمال با لهستان، از شرق با اوکراین، از جنوب با مجارستان، از جنوب غربی با اتریش و از شمال غربی با کشور جمهوری چک همسایه و هم مرز می باشد و مساحت آن 49000 کیلومتر مربع است. جمعیت اسلواکی در حال حاضر حدود 6 میلیون نفر می باشد که در این کشور کوهستانی زندگی می کنند و غالب آن ها در پایتخت اسلواکی یعنی شهر براتیسلاوا ساکن اند. در نمودار ذیل درصد پراکندگی قومی در جمعیت اسلواکی در قرن 21 مشخص شده است:

درصد پراکندگی قومی جمعیت اسلواکی

زندگی بخش اعظم جمعیت اسلواکی در شهرهای مهم این کشور

در جدولی که در ادامه ترسیم شده است چندی از مهم ترین شهرها و میزان جمعیت حدودی آن ها بیان شده است:

رتبه نام شهر جمعیت
1 براتیسلاوا 432801
2 کوشیکه 240688
3 پِرِسُو 91638
4 زیلینا 81515
5 بانسکا بیستریکا 79775
6 نیترا 78875
7 ترناوا 66219
8 مارتین 57300
9 ترنچین 55832
10 پوپراد 52791

تاثیر جنگ های جهانی بر جمعیت اسلواکی

پس از جنگ جهانی اول و سقوط امپراطوری اتریشی-مجاری شورای چک اسلواک ملی تاسیس شد و کشور چک اسلواکی در سال 1918 تاسیس شد. چک اسلواکی طی جنگ جهانی دوم نیز برقرار بود و حکومتی توتالیتر، فاشیستی و تک حزبی داشت که سیاست های تازی های آلمان را دنبال می کرد. پس از اتمام جنگ جهانی دوم چک اسلواکی به عنوان کشوری مستقل شناخته شد نه کشوری تحت حاکمیت نازی ها؛ ولی همچنان نظام حاکم بر آن توتالیتر و تک حزبی بود که این بار تحت حکومت کمونیست قرار داشت.

در واقع پس از جنگ جهانی دوم چک اسلواکی جزو بلوک شرق به حساب می آمد هر چند تلاش هایی برای آزادسازی این کشور از سوسیالیست از سوی مردم انجام گرفت اما در اسل 1968 سرکوب شد. در نهایت در سال 1989 طی “انقلاب آرام” به حکومت کمونیست ها بر چک اسلواکی پایان داده شد و سرانجام اسلواکی در 1 ژانویه 1993 به عنوان کشوری مستقل از چک شناخته شد.

شرایط اقتصادی جمعیت اسلواکی

اسلواکی کشوری توسعه یافته است که به واسطه درآمد بالا، شاخص توسعه انسانی بالایی نیز دارد و نتیجتا سطح زندگی مردم آن ایده آل می باشد. در واقع جمعیت اسلواکی از آزادی های اجتماعی، آزادی مطبوعاتی، آزادی اینترنت، حکومت دموکراتیک و رفاه اجتماعی بالا برخوردارند. در اسلواکی نظام درمانی در سطح استانداردهای جهانی برقرار است و جمعیت اسلواکی از نظام تحصیلی رایگان بهره مند می باشند. اسلواکی در 1 مه سال 2004 به اتحادیه اروپا پیوست و در 1 ژانویه 2009 عضوی از حوزه اقتصادی یورو شد و واحد پول خود را تغییر داد؛ اسلواکی همچنین عضوی از اتحادیه شنگن، ناتو، سازمان ملل، سازمان اقتصاد و توسعه، سازمان تجارت جهانی، شورای اروپا و غیره می باشد. اسلواکی همچنین دومین تولیدکننده بزرگ اتومبیل با توجه به میزان جمعیت آن است، به عنوان مثال سال گذشته 1110000 اتومبیل در این کشور ساخته شد.

شرایط اقتصادی جمعیت اسلواکی

شرایط تحصیلی جمعیت اسلواکی

نظام تحصیلی اسلواکی جایگاه 30 در دنیا را دارد یعنی این کشور یک رتبه پایین تر از ایالات متحده آمریکا و یک رتبه بالاتر از اسپانیا قرار گرفته است. تحصیلات در اسلواکی از 6 سالگی تا 16 سالگی اجباری و رایگان است و از چند بخش تشکیل شده است:

  • تحصیلات ابتدایی که خود به دو بخش تقسیم می شود (1. 6 تا 10 سالگی 2. 10 تا 15 سالگی) و با عبور از سد آزمون ملی اسلواکی که نظارت (Monitor) نامیده می شود و شامل دروس زبان و ریاضیات است، به اتمام می رسد
  • تحصیلات 1 ساله دوره دبیرستان

پس از اتمام دوره یک ساله دبیرستان، افراد تشویق می شوند تا وارد دانشگاه نیز بشوند، کما این که این کشور دانشگاه های موفق زیادی دارد. وسیع ترین دانشگاه اسلواکی، دانشگاه کومنیوس است که درسال 1919 یعنی 1 سال پس از اتمام جنگ جهانی اول، تاسیس شده است و کهن ترین دانشگاه این کشور به حساب می آید. غالب دانشگاه های اسلواکی دولتی هستند یعنی بودجه آن ها از سوی دولت اسلواکی تامین می شود و نتیجتا شهریه کمتری از دانشجویان دریافت می شود به طوری که نظام آموزش عالی نیز همانند دوره تحصیلات اجباری (ابتدایی و دبیرستان) که در مدارس دولتی رایگان می باشد، برای جمعیت اسلواکی بسیار کم هزینه خواهد بود. اسلواکی هم چنین تعدادی دانشگاه های خصوصی نیز دارد اگر چه در رنکینگ های جهانی و ملی، دانشگاه های دولتی همواره جایگاه بهتری داشته اند و نتیجتا رقابت برای اخذ پذیرش از آن ها بالا است.

برترین دانشگاه های اسلواکی

با توجه به رنکینگ ملی، همان طور که پیش تر به درستی به آن اشاره شد، دانشگاه های دولتی اسلواکی جایگاه بهتری دارند. در ادامه بهترین دانشگاه های اسلواکی نام برده شده اند:

رتبه نام دانشگاه شهری که دانشگاه در آن واقع شده است
1 دانشگاه تکنولوژی براتیسلاوا براتیسلاوا
2 دانشگاه تکنولوژی کوشیکیاک کوشیکه
3 دانشگاه کومنسکه هو براتیسلاوا براتیسلاوا
4 دانشگاه متاژا بلا بانسکا بیستریکا
5 دانشگاه پرسوسکا پرسو

شرایط بازار کار اسلواکی در سال 2022

آمار بیکاری در اسلواکی در سال 2022 حدود 5% است، در حالی که درصد بیکاری در ایتالیا 9.8% و در فرانسه 8% است. متوسط درآمد افراد در اسلواکی 31167€ (یورو) در سال است که با توجه به تعداد سال های سابقه کاری، سن، نوع شغل و غیره متفاوت خواهد بود. البته لازم به ذکر است مبلغ یاد شده درآمد متوسط سالیانه افراد در اسلواکی است در حالی که برخی مشاغل درآمد بسیار بیشتری دارند و از آن جمله می توان به اورولوژیست ها با ماهی 16900€ (یورو)، پزشک عمومی با ماهی 10900€ (یورو) وغیره اشاره نمود.

در جدول ذیل به منظور محاسبه دقیق تر قیمت برخی اقلام در سال 2022 بیان شده است:

اقلام و خدمات قیمت (یورو)
یک وعده غذایی در رستوران ارزان قیمت 5.00
یک وعده مک دونالد 5.50
یک بطری آب معدنی 1.08
یک قالب 500 گرمی نان 0.92
یک کیلوگرم برنج سفید 1.13
یک کیلوگرم فیله مرغ 5.20
بلیت یک طرفه وسایل نقلیه عمومی 0.70
بلیت ماهیانه وسایل نقلیه عمومی 25.00
خدمات ماهیانه آب، برق و… برای یک آپارتمان 85 متری 175.84
اجاره ماهیانه یک آپارتمان یک خوابه 483.57
اجاره ماهیانه یک آپارتمان سه خوابه 740.07

در مقاله بالا اطلاعاتی راجع به جمعیت اسلواکی، شرایط اقتصادی، بهترین دانشگاه ها، آمار بیکاری، متوسط درآمد ماهیانه، پردرآمدترین مشاغل و غیره در این کشور از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بیان شد که امید است مطالعه آن مفید بوده باشد. علاقه مندان به زندگی در کشورهای توسعه یافته، متقاضیان کار در آلمان، اتریش، کانادا و غیره و علاقه مندان به تحصیل در فرانسه، مجارستان، انگلستان، ترکیه، سوئد، نروژ و غیره می توانند به منظور کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط خود مطابق قوانین و تغییرات سال 2022 با موسسه حقوقی سفیران تماس حاصل نمایند.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :