مهاجرت

جمعیت اسلوونی

جمعیت اسلوونی

اسلوونی یک کشور توسعه یافته و زیبا است که به دلایل مختلف از جمله شرایط خوب بازار کار، کم بودن هزینه زندگی، سطح بالای رفاه اجتماعی و غیره برخی افراد در سال 2022 در پی اخذ اقامت آن هستند. جمعیت اسلوونی و آمار بیکاری، شاخص های توسعه، درآمد، هزینه زندگی و غیره از موضوعاتی است که برای افرادی که قصد زندگی در اسلوونی دارند، مهم است. در مقاله پیش رو که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده، اطلاعاتی راجع به جمعیت اسلوونی و سایر مطالب مهم راجع به این کشور در سال 2022 بیان گردیده است.

 • تحولات جمعیتی در اسلوونی چگونه بوده است؟
 • آیا روند جمعیت در اسلوونی صعودی است؟
 • نرخ باروری در کشور اسلوونی چه شرایطی دارد؟
 • آیا جمعیت در اسلوونی در آینده بیشتر خواهد شد؟
 • هزینه های زندگی برای مردم در کشور اسلوونی چگونه است؟
 • آیا میزان درآمد در اسلوونی مناسب است؟

جمعیت اسلوونی و نکات مهم راجع به این کشور

اسلوونی کشوری توسعه یافته است که به طور رسمی جمهوری اسلوونی نامیده می شود و در اروپای مرکزی یعنی در نقطه اتصال راه های تجاری و فرهنگی کشورهای اروپایی، واقع گردیده است. این کشور 27273 کیلومتر مربع وسعت و در حدود 3 میلیون نفر جمعیت دارد و از غرب با ایتالیا، از شمال با اتریش، از شمال شرقی با مجارستان، از جنوب شرقی با کرواسی هم مرز می باشد و از جنوب غربی به دریای آدریاتیک می رسد. اسلوونی که پایتخت سیاسی آن شهر لیوبلیانا است، در حال حاضر عضوی از اتحادیه اروپا، سازمان ملل، ناتو و غیره است و نظام سیاسی آن جمهوری پارلمانی می باشد.

غالب سرزمین اسلوونی کوهستانی است و آب و هوای این کشور اصطلاحا “قاره ای” نامیده می شود و بخش کوچکی از این کشور نیز آب و هوای “مدیترانه ای” دارد. اسلوونی همچنین یکی از غنی ترین منابع آبی در کل اتحادیه اروپا را دارا است و بیشتر سرزمینش را کوهستان ها و جنگل ها تشکیل داده اند به همین دلیل جمعیت اسلوونی در یک نقطه متمرکز نیستند. در نموداری که در ادامه ترسیم شده است وضعیت پراکندگی ادیان موجود در میان جمعیت اسلوونی در سال 2022 نمایش داده شده است:

درصد ادیان مختلف در کشور اسلوونی

تحصیلات جمعیت اسلوونی

نظام تحصیلی اسلوونی رتبه 12 بهترین سطح آموزشی را در دنیا و رتبه 4 را در اتحادیه اروپا به خود اختصاص داده است و از سطح استانداردهای جهانی آموزشی نیز به میزان قابل توجهی بالاتر است. مطابق آمارهای اعلامی از میان افراد 25 ساله تا 64 ساله جمعیت اسلوونی، 12% افراد در دانشگاه تحصیل کرده اند. بخش آموزش ابتدایی و دبیرستان مردم اسلوونی بر عهده وزارت آموزش و ورزش قرار دارد و مطابق نظام آموزشی موجود در این کشور بعد از دوره پیش دبستانی که غیراجباری است، دانش آموزان در 6 سالگی وارد دوره 9 ساله ابتدایی می شوند. آموزش ابتدایی در کشور اسلوونی به 3 بخش تقسیم می گردد که هر کدام 3 سال به طول می انجامد و مطابق آمارها برای هر 12 دانشجو 1 معلم در اسلوونی وجود دارد منتهی غالبا کلاس های درس 20 نفره تشکیل می شوند.

پس از اتمام دوره ابتدایی 98% دانش آموزان ادامه تحصیل می دهند و وارد مقطع دبیرستان می شوند و در انتهای این دوره در آزمونی مشابه کنکور ایران شرکت می کنند که Matura نامیده می شود. مطابق آمارهای اعلامی اکثریت فارغ التحصیلان دبیرستان های اسلوونی یعنی به طور دقیق تر 84% آن ها، وارد دانشگاه نیز می شوند که بهترین آن ها دانشگاه لیوبلیانا است. دانشگاه لیوبلیانا یک دانشگاه دولتی می باشد که بهترین دانشگاه اسلوونی است و در میان 500 دانشگاه برتر دنیا یعنی 3% از بهترین دانشگاه ها، قرار می گیرد. دو دانشگاه دولتی دیگر در اسلوونی، دانشگاه ماریبور واقع در استیریا و دانشگاه پریمورسکا می باشد؛ به علاوه دانشگاه خصوصی نووآ گوریکا نیز در زمره دانشگاه های برتر این کشور قرار می گیرند.

شهریه دانشگاه های اسلوونی

برخلاف تحصیل در فرانسه، اتریش، نروژ و آلمان، نظام تحصیلی دانشگاهی در اسلوونی رایگان نیست و متناسب با دانشگاهی که فرد از آن پذیرش گرفته، رشته انتخابی و مقطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) دانشجویان شهریه متفاوتی را پرداخت می نمایند. متوسط شهریه پرداختی برای غالب دانشگاه های اسلوونی در سال 2022 برای شهروندان این کشور سالیانه 2500$ (دلار آمریکا) تا 10500$ (دلار آمریکا) می باشد. دانشجویان همچنین ممکن است در صورتی که به لحاظ سطح علمی نسبت به هم دوره ایهای خود برتر باشند، بتوانند از بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی از جمله بورسیه Study Portals تا 6000€ (یورو) می باشد، بهره مند شوند.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های اسلوونی

این که فرد چه مدارکی را باید برای دانشگاه ارسال نماید، چه نمره زبانی را باید اخذ کرده باشد و غیره همه به رشته تحصیلی و مقطع مورد نظر فرد بستگی دارد و هر دانشگاهی در اسلوونی حداقل های مشخصی دارد. در ادامه مهم ترین مدارک مورد نظر دانشگاه های اسلوونی برای پذیرش دانشجویان در سال 2022 بیان شده اند:

 • رزومه فرد که باید شامل موفقیت های تحصیلی و غیر تحصیلی وی از جمله حضور در فعالیت های داوطلبانه و غیره باشد
 • ترجمه رسمی تمامی مدارکی که در رزومه به اخذ آن ها اشاره شده است از جمله مدرک تحصیلی فرد
 • ترجمه رسمی ریز نمرات مقطع قبلی
 • نمره زبان انگلیسی برای رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شوند
 • توصیه نامه از حداقل 2 تن از اساتید مقطع قبلی فرد متقاضی تحصیل در اسلوونی
 • انگیزه نامه که باید توسط خود متقاضی تحصیل در اسلوونی نگارش گردد
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک یا application fee که در هر دانشگاهی رقم آن متفاوت است

اقتصاد و شرایط بازار کار برای جمعیت اسلوونی

اقتصاد و شرایط بازار کار برای جمعیت اسلوونی

اسلوونی همان طور که پیش تر به درستی اشاره گردید یک کشور توسعه یافته است که اقتصاد آن از جمله اقتصادهای قدرتمند در کل دنیا می باشد. اسلوونی در ابتدای سال 2007 وارد حوزه یورو شد و واحد پول خود را از تولار به یورو تغییر داد و از سال 2010 عضوی از سازمان همکاری اقتصادی و توسعه است. به لحاظ بیشتر بودن فرصت های شغلی و تمرکز ثروت، باید توجه داشت مناطق مرکزی اسلوونی که شامل پایتخت این کشور یعنی شعر لیوبلیانا نیز می شود، غنی تر هستند. بیش از دو سوم جمعیت اسلوونی در بخش خدمات و یک سوم مردم در بخش صنعت و تولید مشغول به کار هستند البته مطابق آمارهای اعلامی در سال 2022 تعداد 4% از مردم این کشور نیز بیکار می باشند.

متوسط درآمد ماهیانه برای جمعیت اسلوونی در سال 2022

در خصوص کسانی که در اسلوونی مشغول به کار هستند می توان این طور گفت که درآمد متوسط آن ها در سال 2022 ماهیانه 6390€ (یورو) است؛ یعنی کم ترین حقوق دریافتی توسط جمعیت اسلوونی ماهی 860€ (یورو) و بیشترین حقوق دریافتی ماهی 28300€ (یورو) می باشد. البته باید توجه داشت که زندگی در اسلونی نیز نسبتا ارزان قیمت است و با توجه به سبک زندگی و محل اقامت فرد ماهیانه بین 550€ (یورو) تا 750€ (یورو) می باشد یعنی بدون احتساب اجاره مسکن 34% از ایران گران تر است؛ هرچند اجاره مسکن در اسلوونی 3.55% از ایران ارزان قیمت تر می باشد. به منظور محاسبه دقیق تر هزینه زندگی برای علاقه مندان زندگی در این کشور مطابق قیمت های سال 2022 جدولی تهیه شده است:

اقلام و خدماتقیمت (یورو)
یک وعده غذایی در رستوران ارزان قیمت8.00
یک وعده غذایی در شعب مک دونالد5.50
یک بطری آب معدنی1.50
قالب 500 گرمی نان1.15
یک کیلوگرم برنج1.48
یک کیلوگرم پنیر محلی9.94
یک کیلوگرم فیله مرغ7.03
بلیت یک طرفه وسایل نقلیه عمومی1.30
بلیت ماهیانه وسایل نقلیه عمومی37.00
بهای ماهیانه خدمات آب، برق وغیره برای یک آپارتمان 85 متری200.19
اجاره ماهیانه یک آپارتمان یک خوابه486.05
اجاره ماهیانه یک آپارتمان سه خوابه900.00

در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده، اطلاعاتی راجع به جمعیت اسلوونی، هزینه زندگی در این کشور، آمار بیکاری، متوسط درآمد ماهیانه، شرایط اقتصاد، نظام آموزشی، بهترین دانشگاه های اسلوونی و غیره ارائه شد. البته اگرچه امکان تحصیل و زندگی با هزینه نسبتا کم در اسلوونی فراهم است اما در حال حاضر کشورهای آسیایی کم هزینه تر هستند و نتیجتا تحصیل پزشکی در ترکیه به انگلیسی یکی از مقرون به صرفه ترین و پرطرفدارترین گزینه ها است.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *