مهاجرت

جمعیت بلاروس

جمعیت بلاروس

بلاروس کشوری نسبتا قدرتمند است که به دلایل مختلف از جمله پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی در آن، همواره مورد توجه برخی افراد از سرتاسر دنیا قرار داشته است. جمعیت بلاروس و هزینه زندگی 2024، متوسط درآمد و غیره از مواردی است که علاقمندان به مهاجرت به این کشور باید به آن آگاهی داشته باشند. پایتخت بلاروس شهر مینسک می باشد و زبان های رسمی در این کشور دو زبان روسی و بلاروسی است که تفاوت اندکی با هم دارند. درمقاله پیش رو که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است، اطلاعاتی راجع به جمعیت بلاروس، موقعیت جغرافیایی، شرایط اقتصادی و غیره آن بیان گردیده است.

 • تحولات جمعیت در بلاروس چگونه بوده است؟
 • مزایای زندگی در این کشور چیست؟
 • آیا بلاس با کمبود نیروی کار روبرو است؟
 • زبان رسمی در این کشور چیست؟
 • توزیع نژادی در بلاروس چگونه است؟
 • فرایند مهاجرت به بلاروس چگونه است؟

آشنایی با موقعیت جغرافیایی و جمعیت بلاروس

بلاروس که رسمی جمهوری بلاروس خوانده می شود کشوری است که با دریا ارتباط ندارد و اصطلاحا Landlocked می باشد و در اروپای شرقی واقع گردیده است. این کشور از شمال غربی با کشور روسیه، از غرب با لهستان و از شمال غربی با دو کشور لیتوانی و لاتویا همسایه و هم مرز می باشد و پایتخت و پرجمعیت ترین شهر آن مینسک است. بلاروس 207600 کیلومتر مربع مساحت دارد که بیش از 40% آن را جنگل ها تشکیل داده اند و در مجموع در سال 2024 حدود 10 میلیون نفر جمعیت دارد. در نمودار ذیل درصد گروه های نژادی مختلف که جمعیت بلاروس را تشکیل داده اند نشان داده شده است:

درصد گروه های نژادی مختلف مقیم بلاروس

اقتصاد و شرایط بازار کار برای جمعیت بلاروس

غالب تمرکز بلاروس طی سال 2024 همانند گذشته، در بخش تولیدات است و تعداد افراد مشغول به کار در این قسمت بیش از 30% می باشد. البته نباید از نظر دور داشت که زمان استقلال از اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991، بلاروس همچنان اقتصاد قدرتمندی داشت و یکی از قوی ترین میزان تولید ناخالص داخلی را در میان ایالت های استقلال یافته از شوروری برای بلاروس بود. البته این کشور طی سال های گذشته بخش عمده ای از صنایع خود را به بخش خصوصی واگذار کرده و همچنین شرایط بازار کار را برای سرمایه گذاری بخش خصوصی مهیا کرده و همین مسئله موجب شده آمار بیکاری در این کشور کاهش پید کند و در سال 2024 به میزان 5.8% باشد. در ادامه نموداری ترسیم شده که درصد اشتغال نیروی کار بلاروس در دو بخش دولتی و خصوصی را نشان می دهد:

درصد اشتغال نیروی کار بلاروس در دو بخش دولتی و خصوصی

جمعیت بلاروس 2022

پیش بینی می شود در سال 2024 جمعیت بلاروس 756 نفر افزایش یابد و در ابتدای سال 2025 به 9454637 نفر برسد. تعداد مرگ و میرها 23257 نفر از تعداد تولدهای زنده بیشتر خواهد شد، بنابراین انتظار می رود افزایش طبیعی منفی باشد. اگر مهاجرت خارجی در سطح سال قبل باقی بماند، به دلایل مهاجرت، 24013 نفر به جمعیت اضافه می شود. این بدان معناست که تعداد افرادی که به بلاروس (که بومی آن نیستند) نقل مکان می کنند تا به عنوان مقیم دائم (مهاجران) در آنجا مستقر شوند بر تعداد افرادی که کشور را برای اقامت دائم در کشور دیگری ترک می کنند (مهاجرین) برتری خواهد داشت.

متوسط درآمد ماهیانه در بلاروس

میزان درآمد ماهیانه در تمامی کشورهای دنیا از جمله بلاروس به عوامل متعددی از جمله سن، سابقه کاری، میزان تخصص کاری، حوزه تخصص و غیره بستگی دارد. متوسط درآمد در پایتخت بلاروس یعنی شهر مینسک 1020BYN (رابل بلاروس) می باشد که معادل حدودا 490$ (دلار آمریکا) است. البته از آن جایی که هزینه زندگی در بلاروس در سال 2024 نیز همانند گذشته، پایین است این رقم پاسخگوی تامین هزینه ها می باشد هر چند خارجی ها بهتر است در صورتی که برای آن ها مقدور است کشورهایی با متوسط درآمد بالاتر همانند ایسلند با درآمد متوسط ماهیانه 3300$ (دلار آمریکا) را انتخاب نمایند.

پردرآمدترین مشاغل در بلاروس در سال 2024

همان طور که پیش تر به درستی اشاره شد یکی از مهم ترین عوامل تعیین کننده میزان درآمد فرد، حوزه تخصص وی می باشد؛ در بلاروس نیز به همین ترتیب است و برای بررسی دقیق تر در ادامه لیستی ارائه شده است. در لیست ذیل برخی از پردرآمدرین مشاغل در بلاروس طی سال 2024 معرفی شده اند:

 • جراح مغز و اعصاب با 8790BYN (رابل بلاروس)
 • جراح قلب و عروق با 8560BYN (رابل بلاروس)
 • متخصص ارتوپد با 8360BYN (رابل بلاروس)
 • پزشکی عمومی با 8060BYN (رابل بلاروس)
 • مدیر مالی با 7900BYN(رابل بلاروس)
 • حسابدار با 7810BYN (رابل بلاروس)

کار در بلاروس برای خارجی ها

از آن جایی که بر خلاف کار در آلمان و اتریش، بلاروس ویزای جستجوی کار ارائه نمی دهد، کسانی که بخواهند اقامت کاری این کشور را به دست آورند ناچارا باید یا یک پیشنهاد شغلی از کارفرمای بلاروسی داشته باشند یا در دانشگاه های بلاروس تحصیل کنند. با توجه به این که آمار بیکاری در بلاروس 5.8% است پیدا کردن شغل برای خارجی ها تنها در صورتی مقدر خواهد بود که علاوه بر مهارت های بالا از یک دانشگاه با سطح علمی خوب فارغ التحصیل شده باشند و به زبان بلاروسی یا به زبان روسی علاوه بر انگلیسی تسلط کامل داشته باشند.

نظام تحصیلی برای جمعیت بلاروس

نظام تحصیلی برای جمعیت بلاروس

برخلاف تحصیل در فرانسه، اتریش، آلمان و نروژ، تحصیل در دانشگاه های بلاروس رایگان نمی باشد البته نباید از نظر دور داشت که با توجه به پایین بودن شهریه دانشگاه های بلاروس و کمی هزینه زندگی در این کشور، بلاروس برای برخی از دانشجویان بین المللی همچنان جذابیت هایی دارد. البته نباید از نظر دور داشت که تحصیل در هر کشوری یکی از راه های اخذ اقامت آن کشور است و بهتر است افراد تلاش برای اخذ اقامت کشورهای پیشرفته تر دنیا را داشته باشند تا در نهایت از رفاه اجتماعی بالا، تورم پایین، سطح علمی بالاتر و غیره برخوردار شوند. به منظور آگاهی علاقه مندان، برترین دانشگاه های بلاروس در ادامه معرفی شده اند:

 • دانشگاه دولتی بلاروس (واقع شده در مینسک)
 • دانشگاه کوپالا یانکا (واقع شده در گرودنو)
 • مرکز دانشگاهی دولتی علوم پزشکی بلاروس (واقع شده در مینسک)
 • دانشگاه دولتی اقتصاد بلاروس (واقع شده در مینسک)

هزینه زندگی در بلاروس

بلاروس در کنار مجارستان، ترکیه، هند، ارمنستان، اوکراین، اسلواکی و غیره در گروه کشورهای نسبتا کم هزینه دنیا قرار می گیرد هرچند نباید از نظر دور داشت علاوه بر شهر محل اقامت مورد مهم دیگری که در میزان هزینه ماهیانه موثر است، سبک زندگی هر فرد می باشد. به منظور محاسبه دقیق تر در جدولی که در ادامه ترسیم شده است هزینه اقلام مختلف در دو کشور مجارستان و بلاروس طی سال 2024 به صورت مقایسه ای بیان شده است:

نوعقیمت در بلاروس (رابل بلاروس)قیمت در مجارستان (رابل بلاروس)
یک وعده غذایی در رستوران ارزان20.0015.49
وعده غذایی در مک دونالد12.2612.39
بطری آب معدنی1.141.92
یک لیتر شیر1.761.70
500 گرم نان1.431.67
یک کیلوگرم برنج سفید2.542.34
یک شانه 12 تایی تخم مرغ2.903.79
یک کیلوگرم پنیر محلی14.8313.45
یک کیلوگرم فیله مرغ8.8210.83
بلیت یک طرفه حمل و نقل عمومی0.692.71
بلیت ماهیانه حمل و نقل عمومی37.5473.56
خدمات ماهیانه آب، برق و غیره126.97382.66
بلیت سینما10.0013.94
اجاره ماهیانه آپارتمان یک خوابه836.481027.33
اجاره ماهیانه آپارتمان سه خوابه1426.551908.25
خرید یک متر آپارتمان3613.535728.43

در مقاله بالا اطلاعاتی راجع به جمعیت بلاروس، هزینه زندگی در بلاروس در سال 2024، پردرآمدترین مشاغل، درآمد متوسط ماهیانه، آمار بیکاری، نحوه اخذ اقامت کاری بلاروس توسط خارجی ها و غیره اطلاعاتی از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بیان شد که امید است مطالعه آن مفید بوده باشد. البته نباید از نظر دور داشت که بلاروس کشوری نیست که اخذ اقامت آن خیلی ارزشمند باشد و انتخاب آن تنها در صورتی پیشنهاد می شود که فرد متقاضی اقوامی در آن کشور داشته باشد یا توانایی پرداخت هزینه زندگی در کشور قدرتمندتر را نداشته باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *