مهاجرت به کشور سوئیس

جمعیت سوئیس

جمعیت سوئیس

ساختار جمعیت سوئیس سوژه جذابی برای افرادی است که قصد دارند به این کشور مهاجرت کرده و در کنار مردم آن منطقه اقامت داشته باشند. آمارهای سال 2022 نشانگر این است که سوئیس جمعیتی حدود 8.732 میلیون نفر دارد. در واقع افزایش جمعیت این کشور اروپایی بعد از جنگ جهانی دوم رخ داده است. اما نباید از تاثیر مهاجران خارجی در افزایش جمعیت کشور سوئیس غافل شد. بنا به آمارهای موثق سال 2022، خارجیان مقیم کشور سوئیس تا 25.2% از جمعیت کل کشور سوئیس را تشکیل می دهند. یعنی به عبارتی یک چهارم جمعیت این کشور را اتباع خارجی تشکیل می دهد.

سوئیس کشوری کوهستانی در مرکز اروپا می باشد که اغلب برای گردشگران و توریست ها با قله های مرتفع آلپ، دریاچه های کوهستانی، روستاهای ییلاقی و خوش منظره، شهرهایی با معماری قرون وسطایی، بناهای تاریخی به یادماندنی، مسیرهای اسکی سواری، شکلات ها و دسرهای خوسشمزه معروف است. جالب است بدانید که بانکداری و امور مالی جزء صنایع کلیدی و بخش های پیشرو سوئیس محسوب می شود. همچنین سوئیس به واسطه تولید ساعت های زیبای سوئیسی و شکلات های خوشمزه در جهان معروف است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده مشاوره و راهنمائی متقاضیان اخذ انواع ویزای کشور سوئیس نیز می باشد.

  • تحولات جمعیتی در کشور سوئیس چگونه است؟
  • آیال سوئیس از نظر جمعیتی کشوری متراکم است؟
  • شرایط فرهنگی زندگی در سوئیس چیست؟
  • شرایط زندگی در کشور سوئیس چگونه است؟

سوئیس؛ بهترین کشور برای زندگی

شاید یکی از سوالاتی که در ذهن هر مهاجر خارجی نقش بسته این سوال باشد که چرا سوئیس به عنوان بهترین جا برای زندگی معرفی می شود. سوالی که آمار و ارقام بهترین پاسخ ممکن را می تواند به آن ارائه کند. در واقع سوئیس از یک تعادل کار- زندگی بسیار مناسبی برخوردار است. همانطوری که جدول زیر نیز نشان می دهد، شاخص های استاندارد زندگی در سوئیس به مراتب بالاتر از سطح جهانی و اروپایی است و همین امر نیز باعث جذابیت فوق العاده سوئیس به عنوان یک مقصد مهاجرتی عالی می گردد:

رتبه در جهان درصد یا مقدار شاخص ها
1 82.2% کیفیت زندگی
2 122.06% هزینه زندگی
11 77.55% امنیت
7 79052$ (دلار) سرانه GDP
1 6302$ (دلار) درآمد خالص
5 86% شاخص فساد

فقط تنها نکته منفی درباره سوئیس را می توان هزینه بالای زندگی در این کشور عنوان کرد. به طوری که هزینه زندگی در سوئیس 214.31% بالاتر از ایران و حدود 70.64% نیز بالاتر از ایالات متحده می باشد. اما اکنون با هم به بررسی نرخ بیکاری و میانگین درآمد ماهیانه کار در سوئیس 2022 و مقایسه آن با سایر کشورهای برتر اروپایی می پرداریم و نشان می دهیم که چرا کار در سوئیس برای ایرانیان جذابیت بالایی دارد.

نمودار مقایسه درآمد ماهیانه کار در سوئیس و کشورهای اروپایی

همانطوری که نمودار فوق نیز گویای این واقعیت است که درآمد ماهیانه در سوئیس بعد از کشور دانمارک در رتبه دوم اروپا قرار دارد. اما از لحاظ نرخ بیکاری نیز سوئیس با درصد نرخ بیکاری 2.6% در رتبه اول پایین ترین نرخ بیکاری قرار می گیرد.

نمودار درصد نرخ بیکاری در کشورهای برتر اروپایی

بررسی خصوصیات جمعیت سوئیس

مطالعه خصوصیات و شرایط جمعیتی هر کشوری می تواند چشم انداز خوبی برای برنامه ریزی های خرد و کلان و کوتاه مدت و بلند مدت در اختیار مسئولان و متولیان امر قرار دهد. همچنین مطالعه جمعیت نگاری هر کشوری می تواند علاوه بر آشنایی با نسبت های جمعیتی آن کشورها، زمینه برای انتخاب بهترین مقصد مهاجرتی را نیز فراهم کند. کشور سوئیس کشوری با ابعاد کوچک و جمعیت کم در قاره اروپا قرار دارد. آمارها گویای این واقعیت مهم است که جمعیت این کشور در مقایسه با سال های گذشته افزایش محسوسی داشته است که از مهمترین عوامل آن مهاجرت خارجیها به این کشور اروپایی می باشد.

خصوصیات جمعیت سوئیس شرح
جمعیت کل 8732146 نفر (2023)
تراکم جمعیت 218 نفر در کیلومتر مربع
نرخ رشد جمعیت 0.75%
نرخ تولد 10.5 تولد در هر 1000 نفر
نرخ مرگ و میر 8.13 مرگ در هر 1000 نفر
امید به زندگی 82.5 سال
نرخ باروری یا تولید مثل 1.53 تولد زنده
نرخ مرگ و میر نوزادان 3.67 مرگ در 1000 تولد زنده

موارد اشاره شده فوق مربوط به خصوصیات داخلی و بومی خود جمعیت سوئیس می باشد. اما یک بخش دیگری از این خصوصیات جمعیتی مربوط به مقیم های خارجی است که طی سالیان گذشته به این کشور مهاجرت کرده اند. جالب است بدانید که یک چهارم جمعیت سوئیس را مهاجران خارجی تشکیل می دهند. به عبارت بهتر باید بگوییم که از هر 1000 نفر جمعیت سوئیس 4.74 نفر از آنها را مهاجران خارجی تشکیل می دهند.

بررسی خصوصیات جمعیت سوئیس

روند افزایش جمعیت سوئیس

در سوئیس مسئول و متولی اصلی برای احصاء و سرشماری جمعیت این کشور اداره سرشماری جمعیت فدرال (Eidgenössische Volkszählung) می باشد که در سال 1850 تاسیس شد. وظیفه اصلی این اداره نیز گردآوری و انتشار آمار جمعیت سوئیس و خصوصیات جمعیتی آن برای هر 10 سال یکبار می باشد. اما اکنون این اداره با اداره آمار فدرال سوئیس (FSO) تلفیق شده و سرشماری های اخیر کشور سوئیس نیز توسط این اداره گزارش می شود. معمولا داده های جمع آوری شده توسط این اداره شامل:

  • داده های جمعیتی ( شامل تابعیت، محل اقامت، محل تولد، آدرس خانوار، تعداد فرزندان، مذهب، زبان، شغل، محل کار و … می باشد.)
  • داده های خانوار (شامل تعداد افراد در حال زندگی در خانوار، سرپرست خانوار، میزان درآمد و هزینه خانوار و … است)
  • داده های مسکن (مساحت، مقدار اجاره، تعداد طبقات، زمان ساخت و …)

بر اساس گزارشات و داده های آماری خود اداره آمار فدرال (FSO) آنالیز آماری جمعیت سوئیس نشانگر آن است که افزایش جمعیت سوئیس همه ساله اتفاق می افتد. اما با توجه به آمارهای 10 سال به 10 سال کشور سوئیس، بیشترین درصد افزایش جمعیت سوئیس در سال 1971 با نرخ رشد 15.5% اتفاق افتاده است. این روند افزایشی ناگهان 10 سال بعد شدیدا کاهش یافته و به 2.3%رسیده است. اما در سال های بعدی مجددا روند افزایشی به صورت کند و تدریجی ادامه یافته است. تا اینکه به رشد جمعیتی1.3% سال 2022 منتهی شده است.

نسبت مهاجران خارجی در جمعیت سوئیس

به دلیل وجود استاندارد بالای کار و زندگی، سوئیس از دیرباز مورد توجه اکثر مهاجران و پناهندگان خارجی از اقصی نقاط جهان بوده است. علی رغم مقاومت دولت سوئیس و تصویب مقررات محدود کننده مهاجرتی، مهاجران خارجی از راه های مختلفی برای مهاجرت به این کشور مرفه اروپایی استفاده کرده و باعث تغییر روند جمعیتی این کشور شده اند. جالب است بدانید که تا سال های 1960- 1950 هنوز درصد مهاجران خارجی به حد فعلی خود نرسیده بود و جمعیت مهاجران حدود 6.1% ولی جمعیت خود سوئیس حدود 93.9% بوده است.

اما از همین سال اوضاع دگرگون شده و جمعیت مهاجران نسبت به جمعیت سوئیسی ها هر سال افزایش پیدا کرد. به طوری که در سال 2015 حدود 6278459 نفر یعنی 75.4% از جمعیت این کشور را سوئیسی ها و حدود 2048667 نفر یعنی 24.6% از جمعیت را مهاجران تشکیل می دادند. واقعیتی که در نمودار فوق نیز قابل مشاهده است. برای کسب اطلاع بیشتر در خصوص شرایط کسب و کار و هزینه زندگی در سوئیس نیز می توانید از مقالات منتشر شده در وب سایت های موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهره گیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7  +  3  =