مهاجرت به کشور هند

جمعیت هند

جمعیت هند

جمعیت هند لحظه به لحظه رو به افزایش است و هم اکنون آمارهای سازمان ملل نشانگر جمعیتی حدود 1,372,470,539 نفر در این کشور می باشد. بر این اساس، جمعیت هند معادل 17.71% از کل جمعیت کره زمین محسوب می شود. از لحاظ جمعیتی می توان کشور هند را دومین کشور پر جمعیت دنیا دانست. نرخ رشد جمعیت در کشور هند در سال 2019 در حدود 1.02% می باشد. جالب است بدانید که اغلب جمعیت در هند هنوز هم روستا نشین هستند. هم اکنون در حدود 34.1% از کل جمعیت هندوستان را جمعیت شهرنشین تشکیل می دهد.

با وجود این جمعیت بسیار زیاد و رو به رشد، اقتصاد هند در سطح بین المللی و آسیا جزو کشورهای برتر محسوب می شود. ترکیب منابع طبیعی سرشار و نیز صنایع تولیدی پیشرو باعث ارتقای جایگاه اقتصادی هند شده است. بر این اساس، هند با سرانه تولید ناخالص داخلی (GDP) در حدود 2,935.57$ بیلیون (دلار) پنجمین کشور ثروتمند دنیا و دومین کشور ثروتمند آسیا محسوب می شود. به همین دلیل در سال های اخیر، آهنگ مهاجرت به هند جهت تحصیل یا کار افزایش یافته است. هموطنان عزیز می توانند برای اطلاع دقیق از شرایط مهاجرتی و انواع ویزاهای مسافرتی کشور هند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشند.

درباره کشور هند

هندوستان رسما موسوم به جمهوری هند کشوری در آسیای جنوبی است. این کشور به لحاظ وسعت هفتمین کشور جهان و دومین کشور پرجمعیت جهان می باشد. این کشور آسیایی در جنوب به اقیانوس هند، در جنوب شرقی به خلیج بنگال نزدیک است. این کشور همچنین با پاکستان در غرب، کشورهای چین، نپال و بوتان در شمال و بنگلادش و میانمار در شرق دارای مرز مشترک است. از دیرباز مردمان هند به خاطر آداب و رسوم و فرهنگ مشرقی خاص خود زبانزد خاص و عام بوده اند. همچنین درباره هند متوجه نکات زیر می شویم:

نام کشور Republic of India
پایتخت دهلی نو
بزرگترین شهر مومبایی
زبان های رسمی هندی و انگلیسی
جمعیت سال 2018 1,352,642,280 نفر
مذهب رسمی 79.8% هندوئیزم و 14.2% اسلام
ارز رایج روپیه هندی (INR)
مساحت کل 2,973,190 km (کیلومتر مربع)

لازم به ذکر است که تا قرن نوزدهم کشور هندوستان به عنوان مستعمره انگلستان محسوب می شد و در 15 آگوست سال 1947 استقلال خود را از این کشور دریافت کرد. در حال حاضر، هند علی رغم جمعیت زیاد خود از هر لحاظ به پیشرفت و توسعه یافتگی رسیده است. این کشور دارای یک اقتصاد نوظهور و روبه رشدی است و از اعضای سازمان BRICS متشکل از برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی محسوب می شود. عضویت در G20، SAARC و SCO نیز در کارنامه هند وجود دارد.

جمعیت شناسی کشور هند

بر طبق اطلاعات و داده های جمع آوری شده از اداره آمار هند، 72% از جمعیت هند از نژاد هند و آریایی، 25% دراویدی و در حدود 3% از تبار مغولی می باشند. هندوئیزم مذهب بسیار رایج و متداول در بین هندی هاست. یعنی به عبارت بهتر می توان چنین گفت که در حدود 80% از جمعیت هند دارای مذهب هندوئیزم می باشند. مذهب رایج دوم، دین اسلام با 13% جمعیت می باشد. از دیگر ادیان و مذاهب رایج در هند می توان به ترتیب به مسیحیت، سیک، بودائیزم و جینز اشاره نمود.

با وجود اینکه در طی دو دهه گذشته تعداد شهروندان هندی ساکن نواحی شهری افزایش یافته است، اما هنوز هم در حدود 67% از کل جمعیت کشور هند در نواحی روستایی این کشور زندگی می کنند. اما شاخص دیگر از مباحث جمعیت شناسی هند در خصوص سطح سواد جمعیت هند می باشد. بر اساس آمار سال 2011، نرخ با سوادی در هند بالا می باشد. این نرخ در هند عددی حدود 74% را نشان می دهد. از این نرخ، حدود 82% را مردان و 65% را زنان تشکیل می دهند. در سطح ایالتی نیز ایالت بیهار هند با نرخ سواد 63.82% در رتبه اول هند قرار دارد.

جمعیت شناسی کشور هند

مشخصات جمعیت هند

یکی از موضوعات کلیدی در ارزیابی شاخص توسعه هر کشوری اطلاع از وضعیت جمعیتی آن کشور می باشد. همگان می دانند که هند بعد از کشور جمهوری خلق چین دومین کشور پر جمعیت جهان محسوب می شود. بر اساس آخرین سرشماری سازمان ملل متحد، جمعیت سال 2019 کشور هند حدودا 1.37 بیلیون نفر می باشد. در واقع جمعیت این کشور 17.71% از کل جمعیت دنیا را تشکیل می دهد. به بیانی دیگر، از هر 6 نفر بر روی سیاره زمین یک نفر در هند زندگی می کند.

در حال حاضر، نرخ رشد سالیانه جمعیت در هند در حدود 1.02% می باشد. نرخی که در طی 40 سال گذشته دو برابر شده است. با این روند حتی انتظار آن می رود که هند از لحاظ جمعیتی از کشور چین سبقت گیرد. تراکم جمعیت در هند 416 نفر در هر کیلومتر مربع است که از این حیث، هند در رتبه 31 دنیا قرار دارد. فقط در مومبایی، تراکم جمعیت در حدود 21,000 نفر در هر کیلومتر مربع است.

جمعیت هند در بزرگترین شهرهای آن

کشور هند دارای شهرهای بزرگ و پر جمعیت فراوانی است. بزرگترین شهر، شهر مومبایی با جمعیت حدود 12.5 میلیون نفر می باشد. پس از آن و در رده دوم، شهر دهلی با جمعیت 11 میلیون نفری قرار دارد. در مجموع می توان چنین گفت که در این کشور بیش از 50 ناحیه شهری با جمعیت بیش از یک میلیون نفر وجود دارد. شما در جدول زیر می توانید وضعیت جمعیت شهرهای بزرگ و معروف در سال 2019 را مشاهده نمایید:

جمعیت در سال 2019
رتبه شهر تعداد جمعیت
1 مومبایی (بمبئی اسبق) 12,478,447 نفر
2 دهلی 11,034,555 نفر
3 بنگالور 8.43 میلیون نفر
4 حیدر آباد 6.81 میلیون نفر
5 احمد آباد 5.57 میلیون نفر

در هند حدود 29 ایالت وجود دارد. به لحاظ بعد جمعیتی نیز ایالت اوتار پرادش (Uttar Pradesh) با تقریبا 200 میلیون نفر پر جمعیت ترین ایالت هندی محسوب می شود. اما کوچکترین ایالت هند از این لحاظ، ایالت سیکیم (Sikkim) با نیم میلیون جمعیت می باشد. همین ایالت اوتار پردارش هند بزرگتر از اکثر کشورهای جهان از جمله بزرگتر از ایران می باشد. دو ایالت هندی دیگر میزبان بیش از 100 میلیون نفر می باشد. ایالت ماهاراشترا با جمعیت 112.4 میلیون نفر و ایالت بیهار با 103.8 میلیون نفر در رتبه های بعدی قرار دارند.

شرایط زندگی در هند

هزینه زندگی در کشور هند بسیار ارزانتر از کشورهای غربی و حتی آسیایی است. مثلا هزینه زندگی در هند حدود 36.88% پایین تر از ایران می باشد. هزینه اجاره خانه در هند نیز حدود 58.75% پایین تر از ایران می باشد. اما با وجود شاخص هزینه پایین (24.89)، نباید از این نکته غافل شد که شاخص قدرت خرید مردم هند با عدد 56.09 پایین تر از حد متوسط جهانی است. شما برای زندگی در هند ماهیانه به حدود 4,000 الی 5,000$ (دلار) بودجه مالی نیاز خواهید داشت. اما اکنون ببینیم گرانترین شهرهای هند در سال 2019 کدامند:

شهرهای هند شاخص هزینه زندگی
گورگائون 30.62
مومبایی 29.28
چاندیکار 28.58

در پی رونق اقتصادی و وفور فرصت های شغلی در کشور هند، افراد بسیاری در فکر مهاجرت به هند به این کشور اسرارآمیز آسیایی جهت اهداف کاری یا تحصیلی می باشند. ما توصیه می کنیم که برای صرفه جویی در وقت و هزینه خود و اطمینان از روند موفقیت پرونده مهاجرتی خود حتما با مشاورین حرفه ای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *