مهاجرت

جمعیت هند

جمعیت هند

جمعیت هند لحظه به لحظه رو به افزایش است و هم اکنون کشور مهاجرپذیری به شمار نمی آید چرا که برای مردم خودش نیز موقعیت های شغلی کافی وجود ندارد. بر این اساس، جمعیت هند معادل 17.76% از کل جمعیت کره زمین محسوب می شود. از لحاظ جمعیتی می توان کشور هند را دومین کشور پر جمعیت دنیا دانست. جالب است بدانید که اغلب جمعیت در هند هنوز هم روستا نشین هستند. هم اکنون در حدود 36.8% از کل جمعیت هندوستان را جمعیت شهرنشین تشکیل می دهد.

  • شرایط رشد جمعیت هند چگونه است؟
  • آیا مردم هند از نظر فرهنگی به ایرانی ها شباهت دارند؟
  • شرایط زندگی مهاجران در کشور هند چگونه است؟
  • زبان مردم هند چیست؟

با وجود این جمعیت بسیار زیاد و رو به رشد، اقتصاد هند در سطح بین المللی و آسیا جزو کشورهای برتر محسوب می شود. ترکیب منابع طبیعی سرشار و نیز صنایع تولیدی پیشرو باعث ارتقای جایگاه اقتصادی هند شده است. هموطنان عزیز می توانند برای اطلاع دقیق از شرایط مهاجرتی و انواع ویزاهای مسافرتی کشور هند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشند.

درباره کشور هند

هندوستان رسما موسوم به جمهوری هند کشوری در آسیای جنوبی است. این کشور به لحاظ وسعت هفتمین کشور جهان و دومین کشور پرجمعیت جهان می باشد. هند در جنوب به اقیانوس هند، در جنوب شرقی به خلیج بنگال نزدیک است. این کشور همچنین با پاکستان در غرب، کشورهای چین، نپال و بوتان در شمال و بنگلادش و میانمار در شرق دارای مرز مشترک است. از دیرباز مردمان هند به خاطر آداب و رسوم و فرهنگ مشرقی خاص خود زبانزد خاص و عام بوده اند. همچنین درباره هند متوجه نکات زیر می شویم:

آیتمشرح
نام کشورRepublic of India
پایتختدهلی نو
بزرگترین شهرمومبایی
زبان های رسمیهندی و انگلیسی
مذهب رسمی79.8% هندوئیزم و 14.2% اسلام
ارز رایجروپیه هندی (INR)
مساحت کل2,973,190 km (کیلومتر مربع)

لازم به ذکر است که تا قرن نوزدهم کشور هندوستان به عنوان مستعمره انگلستان محسوب می شد و در 15 آگوست سال 1947 استقلال خود را از این کشور دریافت کرد. در حال حاضر، هند علی رغم جمعیت زیاد خود از هر لحاظ به پیشرفت و توسعه یافتگی رسیده است. این کشور دارای یک اقتصاد نوظهور و روبه رشدی است و از اعضای سازمان BRICS متشکل از برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی محسوب می شود. عضویت در G20، SAARC و SCO نیز در کارنامه هند وجود دارد.


درباره فرهنگ مردم در هند

نژاد مردم کشور هند شامل هندو آریایی 72%، دراویدی 25%، نژاد زرد 3% می شود. هر یک از این نژادها بر اساس شرایط مکانی، فرهنگی و شرایط دینی تقسیم می شوند. در این کشور حدودا 61% مردم با سواد می باشند که از این میزان 73% مردان و 47% زنان تشکیل می دهند. غذاهای این کشور به ذائقه افرادی نزدیک است که عاشق فلفل و غذاهای پر ادویه می باشند. در این کشور رستوران های متعددی نیز تاسیس شده است. طبق رسوم این کشور مردم با دست غذا می خورند. یکی از مشخصات غذاهای این کشور تند بودن آن می باشد.

درباره آب و هوای هند

درباره هند و آب و هوای این کشور باید بگوییم در این کشور پهناور آب و هوای متنوعی وجود دارد. از آب و هوای سرد تا آب و هوای گرم و خشک و معتدل این کشو را فرا گرفته است. از ماه دسامبر تا فوریه آب و هوا سرد و خشک می باشد. در ماه مارس تا ماه مه مردم آب و هوای گرم و خشک را تجربه می کنند. از ماه ژوئن تا سپتامبر در این کشور باران باریده و در آخر در ماه اکتبر و نوامبر آب و هوا معتدل می باشد. در این کشور در سال حدودا بین 1000 تا 1500 میلی متر باران می بارد. در سواحل این کشور میزارن باران به 2500 میلی متر نیز می رسد.

آب و هوای هند و تاثیر آن بر کشاورزی

همان طور که پیش تر اشاره شد آب و هوا مستقیما بر شرایط و میزان محصولات کشاورزی تاثیر می گذارند و اقتصاد هند نیز وابسته به کشاورزی است. در واقع هند در انتهای سال 2024 صاحب پنجمین اقتصاد بزرگ در دنیا بود چرا که تولید ناخالص داخلی آن سالیانه به طور متوسط 5.8% رشد مثبت دارد. البته نباید فراموش نمود که یکی از دلایل بالا بودن تولید ناخالص داخلی هند جمعیت زیاد آن است. در نتیجه نمی توان از این طریق نتیجه گرفت هند کشور ثروتمندی است زیرا در بررسی تولید ناخالص داخلی در ازای هر کدام از هندی ها، رتبه هند در دنیا 139 است. در این روش میزان تولید ناخالص داخلی هند بر جمعیت آن تقسیم می شود.

البته احتمالا آینده روشنی پیش روی هند است چرا که اقتصاد این کشور با سرعت نسبتا خوبی رو به رشد است. بررسی تاریخ اقتصاد هند نشان می دهد که این کشور تا دهه 90 میلادی شرایط بسیار سختی را پیش رو داشت چرا که به دلیل سیاست های غلط دولتش منزوی بوده و درهای کشور هند به روی کشورهای خارجی بسته شده بود. تمام آن اقدامات نتیجه پیروی سیاستمداران هند از اقتصاد سوسیالیستی بود که هند را مدام فقیر و فقیرتر می کرد. منتهی تقریبا از سال 1991 میلادی هند شروع به آزاد سازی اقتصادش و پیروی از اصول لیبرالیستی نمود و منجر شد کم کم پله های ترقی را طی نماید.

جمعیت شناسی کشور هند

بر طبق اطلاعات و داده های جمع آوری شده از اداره آمار هند، 72% از جمعیت هند از نژاد هند و آریایی، 25% دراویدی و در حدود 3% از تبار مغولی می باشند. هندوئیزم مذهب بسیار رایج و متداول در بین هندی هاست. یعنی به عبارت بهتر می توان چنین گفت که در حدود 80% از جمعیت هند دارای مذهب هندوئیزم می باشند. مذهب رایج دوم، دین اسلام با 13% جمعیت می باشد. از دیگر ادیان و مذاهب رایج در هند می توان به ترتیب به مسیحیت، سیک، بودائیزم و جینز اشاره نمود.

جمعیت شناسی کشور هند

با وجود اینکه در طی دو دهه گذشته تعداد شهروندان هندی ساکن نواحی شهری افزایش یافته است، اما هنوز هم در حدود 67% از کل جمعیت کشور هند در نواحی روستایی این کشور زندگی می کنند. اما شاخص دیگر از مباحث جمعیت شناسی هند در خصوص سطح سواد جمعیت هند می باشد. بر اساس آمار نرخ با سوادی در هند بالا می باشد. این نرخ در هند عددی حدود 74% را نشان می دهد. از این نرخ، حدود 82% را مردان و 65% را زنان تشکیل می دهند. در سطح ایالتی نیز ایالت بیهار هند با نرخ سواد 63.82% در رتبه اول هند قرار دارد.

مشخصات جمعیت هند در 2024

یکی از موضوعات کلیدی در ارزیابی شاخص توسعه هر کشوری اطلاع از وضعیت جمعیتی آن کشور می باشد. همگان می دانند که هند بعد از کشور جمهوری خلق چین دومین کشور پر جمعیت جهان محسوب می شود. بر اساس سرشماری سازمان ملل متحد، جمعیت سال 2024 کشور هند حدودا 1.441 میلیارد نفر می باشد. در واقع جمعیت این کشور 17.76% از کل جمعیت دنیا را تشکیل می دهد. به بیانی دیگر، از هر 6 نفر بر روی سیاره زمین یک نفر در هند زندگی می کند.

در حال حاضر، نرخ رشد سالیانه جمعیت در هند در حدود 0.92% می باشد. نرخی که در طی 40 سال گذشته دو برابر شده است. با این روند حتی انتظار آن می رود که هند از لحاظ جمعیتی از کشور چین سبقت گیرد. تراکم جمعیت در هند 416 نفر در هر کیلومتر مربع است که از این حیث، هند در رتبه 31 دنیا قرار دارد. فقط در بمبئی، تراکم جمعیت در حدود 21,000 نفر در هر کیلومتر مربع است. در نمودار ذیل جمعیت هند در سال های اخیر نشان داده شده است:

بررسی جمعیت هند در سال های اخیر

شرایط زندگی در هند

هزینه زندگی در کشور هند بسیار ارزان تر از کشورهای غربی و حتی آسیایی است. اما با وجود شاخص هزینه پایین (24.89)، نباید از این نکته غافل شد که شاخص قدرت خرید مردم هند با عدد 56.09 پایین تر از حد متوسط جهانی است. اما اکنون ببینیم گران ترین شهرهای هند در سال 2024 کدامند:

شهرهای هندشاخص هزینه زندگی
گورگائون30.62
بمبئی29.28
چاندیکار28.58

در پی رونق اقتصادی و وفور فرصت های شغلی در کشور هند، افراد بسیاری در فکر مهاجرت به هند به این کشور اسرارآمیز آسیایی جهت اهداف کاری یا تحصیلی می باشند. ما توصیه می کنیم که برای صرفه جویی در وقت و هزینه خود و اطمینان از روند موفقیت پرونده مهاجرتی خود حتما با مشاورین حرفه ای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید.

پرسش هایی درباره جمعیت هند

هند یکی از کشورهایی است که در سال های اخیر برنامه ریزی هایی برای افزایش جمعیت خود داشته است. هند تمام تلاش خود برای تبدیل شدن به پرجمعیت ترین کشور جهان شدن را انجام داده است. باید در نظر داشت که چین نیز سیستم های جمعیت معکوس را تبیین کرده است. همین مسئله سبب شده است که هند با سرعت در سال 2023 به پرجمعیت ترین کشور جهان تبدیل شود. در حال حاضر می توان به این نکته توجه داشت که جمعیت هند هنوز هم روند صعودی دارد. پرسش هایی در این رابطه مطرح می شوند که برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از:

  • جمعیت هند چند نفر است؟ داده های غیر رسمی عدد 1.441 میلیارد نفر را نشان می دهد.
  • آیا نرخ رشد جمعیت در هند بالا است؟ نرخ رشد جمعیت در این کشور به کمتر از 1% رسیده است.
  • آیا هندوها از نظر مذهبی اعتقادات واحد دارند؟ همین تفاوت ادیان در این کشور سبب شده است تا هند به نام کشور 72 ملت شناخته شده است.
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *