مهاجرت به کشور گرجستان

جمعیت گرجستان

جمعیت گرجستان

گرجستان کشور در حال توسعه و کم درآمدی است که علاقه مندان زیادی در میان مردم سرتاسر دنیا ندارد و غالبا برای سفرهای کوتاه مدت توریستی آن را انتخاب می کنند. جمعیت گرجستان و متوسط درآمد، آمار بیکاری وغیره از مواردیست که افرادی که می خواهند برای اقامت این کشور را انتخاب نمایند باید از آن آگاه باشند. در مقاله پیش رو که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارائه شده است اطلاعاتی راجع به کشور گرجستان به لحاظ نظام آموزشی، شرایط اقتصادی در سال 2022، موقعیت جغرافیایی و غیره بیان گردیده است.

  • گروه های قومی مختلف در کشور گرجستان چگونه توزیع شده اند؟
  • مزایای زندگی در این کشور چیست؟
  • جمعیت گرجستان چقدر است؟
  • هزینه زندگی و تحصیل در این کشور چقدر است؟
  • آیا وضعیت کار در این کشور مناسب است؟

آشنایی با موقعیت جغرافیایی و جمعیت گرجستان

گرجستان کشوری واقع شده در ناحیه اوراسیا است که از غرب به دریای سیاه ختم می شود، از شمال با روسیه همسایه است و در جنوب با ترکیه و ارمنستان و در جنوب شرقی با کشور آذربایجان هم مرز می باشد. پایتخت و همچنین بزرگ ترین شهر گرجستان تفلیس است حدود 4 میلیون نفر جمعیت دارد که در مساحت 69700 کیلومتر مربعی گرجستان زندگی می کنند. مردم این کشور پیرو ادیان مختلفی هستند که در نمودار ذیل نشان داده شده است هرچند دین رسمی گرجستان مسیحیت ارتدوکس می باشد.

درصد حضور پیروان ادیان مختلف در خاک گرجستان

شرایط اقتصادی جمعیت گرجستان

گرجستان کشوری است در حال توسعه که پس از مرگ استالین که اصالتا گرجستانی بود موج های اعتراضی استقلال طلبانه ای در آن به وجود آمد و در نهایت کمی قبل از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی یعنی در آوریل سال 1991 استقلال یافت. اگرچه همان طور که پیش تر به درستی بیان شد در حال حاضر گرجستان کشوری در حال توسعه به شمار می آید اما در قرن 21 تلاش های زیادی برای سرعت بخشیدن به روند پیشرفت اقتصادی آن از سوی مردم و دولت انجام گرفت. به عنوان مثال در سال 2007 تولید ناخالص داخلی گرجستان به 12% رسید و گرجستان به عنوان یکی از کشورهایی شناخته شد که سریع ترین روند پیشرفت اقتصادی را در اروپای شرقی طی می کنند. نباید از نظر دور داشت آمار بیکاری و سطح درآمد مردم گرجستان همچنان در سال 2022 خیلی امیدوار کنند نیست که در ادامه بیشتربه آن پرداخته خواهد شد.

متوسط درآمد جمعیت گرجستان در سال 2022

شمار زیادی از مردم گرجستان فقیر هستند یعنی سطح درآمد در این کشور علی رغم توسعه های اقتصادی در سال های اخیر، پایین است. این که هر فردی چقدر حقوق بگیرد به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم ترین آن نوع شغل و حرفه فرد است یعنی در حالی که متخصصین IT، حسابداران و مدیران مالی، پزشکان و متخصصان مغز و اعصاب، متخصصان قلب و عروق و غیره بیشترین درآمد را دارند کارگران حقوق خیلی کمتری دریافت می کنند. متوسط درآمد سالیانه در گرجستان طی سال 2022 مطابق گزارش های اعلامی به میزان 58984$ (دلار آمریکا) می باشد؛ یعنی کم ترین حقوق سالیانه 26603$ (دلار آمریکا) و بیشترین میزان حقوق سالیانه 181960$ (دلار آمریکا) است. در جدول ذیل آمار بیکاری گرجستان نشان داده شده است:

سال درصد بیکاری گرجستان
2019 13.90
2020 12.70
2021 16.50
2022 18.6

صنعت گردشگری و تاثیر آن بر اقتصاد جمعیت گرجستان

گردشگری طی 15 سال گذشته نقش مهمی در اقتصاد گرجستان ایفا کرده است و همان طور که در ابتدای مقاله بیان شد اگرچه به دلیل این که این کشور خیلی پیشرفته نیست و دانشگاه های درجه یکی ندارد، مقصد پرطرفداری برای مهاجرت نیست اما گردشگران زیادی برای سفرهای کوتاه مدت خود به گرجستان علاقه مند می باشند. به عنوان مثال در سال 2016 تعداد 2714773 گردشگر به میزان 216،000،000،000،000$ (دلار آمریکا) برای کشور گرجستان درآمدزایی کردند چرا که گرجستان هم نقاط و مناظر طبیعی زیبا و هم اماکن تاریخی-فرهنگی باشکوهی دارد. روند افزایش تعداد توریست ها درگرجستان ادامه پیدا کرد و طی 2 سال گذشته حدود 2 میلیون ترویست روسی از گرجستان دیدن کردند که به معنای افزایش فرصت های شغلی و کسب درآمد بیشتر برای مردم گرجستان است.

اخذ ویزای کاری گرجستان

خارجی هایی که قصد اخذ اقامت گرجستان را از طریق ویزای کاری دارند باید توجه کنند بر خلاف ویزای کاری کانادا، استرالیا، نیوزلند و اتریش، اخذ ویزای گرجستان تابع یک سیستم امتیازبندی مشخص نیست تا هر کسی امتیازات مربوطه را به دست آورد بتواند ویزا بگیرد. همچنین بر خلاف کار آلمان، اتریش و آفریقای جنوبی، گرجستان ویزایی تحت عنوان ویزای جستجوی کار ندارد و نتیجتا متقاضیان ورود به این کشور با ویزای کاری دو را پیش رو دارند. یا ابتدائا کارفرمایی گرجستانی پیدا کنند و از وی پیشنهاد شغلی داشته باشند و بتوانند به واسطه استخدام شدن خود ویزای کاری بگیرند یا در ابتدا در کشور گرجستان تحصیل کنند و با پایان تحصیلات خود شغلی پیدا کنند. لازم به ذکر است روش دوم بیشتر توصیه می شود زیرا فرد به واسطه چند سال اقامت و تحصیل در گرجستان با محیط آشناتر است و راحت تر می تواند شغلی بیابد.

نظام تحصیلی جمعیت گرجستان

نظام تحصیلی جمعیت گرجستان

نظام تحصیلی گرجستان از سال 2004 مدرن تر شده و برای گرجی های 6 ساله تا 14 ساله تحصیل اجباری است. نظام تحصیلی گرجستان به چند بخش تقسیم می شود: ابتدایی (6 سال، کودکان 6 ساله تا 12 ساله)، متوسط اولیه (3سال، نوجوانان 12 ساله تا 15 ساله) و متوسط ثانویه (3 سال، نوجوانان 15 ساله تا 18 ساله). البته لازم به ذکر است افراد مجاز اند یا دوره متوسط ثانویه را انتخاب کنند یا به جای آن در دوره های کارآموزی که 2 سال به طور می انجامند شرکت کنند که می توان آن ها را به مدارس فنی-حرفه ای و کار و دانش ایران تشبیه نمود با این تفاوت که در گرجستان تنها افرادی که دوره متوسط ثانویه را به اتمام رسانده اند اجازه شرکت در آزمون ملی ورود به دانشگاه را دارند.

دوره تحصیلات آموزش عالی در گرجستان نیز در مقاطع کارشناسی (3 تا 4 سال)، کارشناسی ارشد (2 سال) و دکتری (3 سال) ارائه می گردد و همچنین یک برنامه تخصصی نیز وجود دارد که جزو آموزش عالی به شمار می رود اما تنها در یک مقطع 3 تا 6 ساله ارائه می گردد و به نام Certified Specialist’s Program یعنی برنامه متخصصین تاییدشده معروف است. معروف ترین دانشگاه های گرجستان عبارت هستند از:

  • دانشگاه دولتی پزشکی تفلیس
  • دانشگاه دولتی تفلیس یا TSU
  • دانشگاه تکنولوژی گرجستان
  • دانشگاه Caucasus

متوسط هزینه تحصیل در گرجستان

این که هر فردی چه میزان شهریه بپردازند بستگی دارد از چه دانشگاهی پذیرش گرفته باشد، چه رشته را انتخاب کرده باشد و درچه مقطعی مشغول به تحصیل گردد. شهریه کالج های گرجستان در سال تحصیلی 2022-2021 به طور متوسط بین 4690$ (دلار آمریکا) تا 16908$ (دلار آمریکا) می باشد. از بین رشته هایی که در دانشگاه های گرجستان تدریس می شوند رشته های پزشکی و رشته های مهندسی مثل مهندسی معماری و غیره پرهزینه تر از رشته های علوم انسانی می باشند.

هزینه زندگی در گرجستان

هزینه زندگی در گرجستان در سال 2022 بدون احتساب اجاره منزل 28% از ایران ارزان تر است و اجاره مسکن نیز در گرجستان 44% از ایران پایین تر می باشد. درواقع زندگی در گرجستان با توجه به شهر محل اقامت و سبک زندگی برای یک نفر ماهیانه بین 210$ (دلار آمریکا) تا 390$ (دلار آمریکا) هزینه در برخواهد داشت یعنی حتی از ترکیه نیز ارزان قیمت تر می باشد. در مقاله بالا توضیحاتی راجع به کشور گرجستان برای علاقه مندان به تحصیل یا کار در این کشور ارائه شد که امید است مطالعه آن مفید بوده باشد. افرادی که در پی کار و تحصیل در مجارستان، ترکیه، فرانسه، سوئد، استرالیا، کانادا، آلمان، دانمارک و به طور کلی کشورهای خارجی هستند می توانند به منظور آگاهی از شرایط و بررسی رزومه خود با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *