مهاجرت به کشور یونان

جمعیت یونان

جمعیت یونان

یونان کشوری است که شرایط اقتصادی و سطح رفاه اجتماعی خوبی ندارد و خصوصا در سال های اخیر با بحران های مختلفی رو به رو بوده است در نتیجه در حال حاضر افراد کمی هستند که در پی اخذ اقامت آن باشند. جمعیت یونان  و متوسط درآمد ماهیانه، آمار بیکاری و غیره از جمله مواردی است که علاقمندان به اخذ اقامت یونان باید نسبت به آن اطلاعاتی کسب نمایند. در واقع شرایط اقتصادی، آمار بیکاری و کمی درآمد افراد به حدی است که خیلی از یونانی ها حتی در پرداخت مالیات سالیانه برای قبر اعضای خانواده فوت شده خود نیز ناتوان هستند. به همین دلیل در مقاله پیش رو توضیحاتی راجع به شرایط اقتصادی و اجتماعی یونان و سایر مطالب مرتبط با این کشور از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارائه شده است.

  • زبان مردم یونان چیست؟
  • آیا یونان کشوری پرهزینه برای زندگی است؟
  • مزایای زندگی در یونان چیست؟
  • تحولات جمعیتی در یونان چگونه بوده است؟
  • آیا یونان مقصدی امن برای زندگی است؟

آشنایی با موقعیت جغرافیایی و جمعیت یونان

یونان که به طور رسمی جمهوی یونان خوانده می شود کشوری زیبا است که در جنوب شرقی قاره اروپا واقع گردیده و حدود 11 میلیون نفر جمعیت دارد. از مهم ترین شهرهای این کشور که تاریخ و فرهنگی غنی دارد می توان به آتن پایتخت یونان و شهر تسالونیکی اشاره نمود. یونان به لحاظ جغرافیایی موقعیت ویژه ای دارد چرا که نقطه اتصال قاره های آفریقا، اروپا و آسیا به شمار می آید و با آلبانی در شمال غربی، مقدونیه شمالی و بلغارستان در شمال و ترکیه در شمال شرقی همسایه است. یونان همچنین 113676 کیلومتر مربع مساحت دارد و همچنین یازدهمین کشور دنیا به لحاظ طول مرز ساحلی است که رواج تجارت از قدیم الایام در این کشور را توجیه می کند.

شرایط اقتصادی جمعیت یونان

کشور یونان اگرچه با بحران های مختلفی رو به روست اما کشوری توسعه یافته است که درآمد بسیار بالایی نیز دارد و از سال 2001 عضوی از ناحیه یورو شده است. با توجه به آمارهای اعلامی از سوی بانک جهانی یونان پانزدهمین اقتصاد قدرتمند در اتحادیه اروپا و همچنین چهلمین اقتصاد در دنیا می باشد. البته نباید از نظر دور داشت که اخیرا دچار رکود شده و نرخ تورم آن منفی گزارش شده یعنی به طور دقیق تر در سال 2022 تورم در یونان -1.77% می باشد.

شرایط اقتصادی جمعیت یونان

متوسط درآمد جمعیت یونان در سال 2022

اگرچه شرایط اقتصادی یونان نسبت به کشورهایی همچون سوئیس، آلمان، ایالات متحده آمریکا، استرالیا، دانمارک، سوئد و هلند بسیار ضعیف است اما همچنان به دلایل مختلف از جمله این که واحد پول رسمی یونان یورو است و عضو اتحادیه اروپا می باشد، متوسط درآمد در این کشور سطح خوبی دارد. این که هر فردی چه میزان حقوق دریافت کند در تمامی کشورهای دنیا به نوع شغل و تخصص، تعداد سال های سابقه کاری، میزان تحصیلات و غیره وابسته است اما به طور متوسط درآمد ماهیانه پیش از پرداخت مالیات در سال 2022 در یونان 6300€ (یورو) می باشد. یعنی کم ترین میزان حقوق در یونان امسال ماهیانه 850€ (یورو) و بیشترین میزان حقوق ماهیانه 27900€ (یورو) می باشد.

اخذ ویزای کاری یونان

اخذ ویزای کاری کشورهای مختلف بدون حضور در خاک آن ها دشوار است خصوصا کشورهای عضو اتحادیه اروپا به همین دلیل است که به عنوان مثال بهترین راه مهاجرت به هلند از طریق تحصیل است چرا که باعث می شود فرد در محیط حضور داشته باشد و راحت تر بتواند استخدام شود. یونان نیز نه تنها از این قاعده مستثنی نیست بلکه حتی شرایط دشوارتری نیز دارد چرا که با توجه به قوانین اتحادیه اروپا کشوری که بخواهد برای یک فرد خارجی پیشنهاد شغلی ارسال کند باید ابتدا سه ماه کار را در کشور خود و سپس سه ماه در کل اتحادیه آگهی کند.

در نهایت کارفرما پس از طی این مراحل می تواند فردی خارج از حوزه اتحادیه را استخدام نماید، منتهی همان طور که پیش تر به درستی اشاره شد شرایط اقتصادی در یونان اخیرا نامناسب است و نرخ بیکاری بالا می باشد در نیتجه شانس خیلی کمی وجود دارد که پس از آگهی شدن شغل کسی با شرایط مورد نظر کارفرما پیدا نشود. در نموداری که در ادامه ترسیم شده است نرخ بیکاری در یونان طی چند سال نشان داده شده است:

درصد بیکاری در یونان طی چند سال اخیر

تحصیلات جمعیت یونان

یونانی ها به لحاظ اهمیت به علم آموزی و آموزش و پرورش یکی از قدیمی ترین و باسابقه ترین ملل جهان هستند و لازم است ذکر شود اولین دانشگاه اروپایی نیز در قرن 5 میلادی در یونان تاسیس گشته است. در حال حاضر نیز تحصیلات برای یونانی ها تا انتهای دوره متوسطه اجباری است و دوره مهدکودک اگرچه بین یونانی ها بسیار محبوب است اما اجباری نمی باشد در حالی که ثبت نام کودکان در دوره های پیش دبستانی برای کودکان بالای 4 سال اجباری است. در حال حاضر 72% از بزرگسالان 25 ساله تا 64 ساله دوره دبیرستان ثانویه (متوسطه ثانویه) را به پایان رسانده اند که کمی پایین تر از آمار مقبول OECD یعنی 74% می باشد.

نمرات دانش آموزان یونانی نیز در دروس ریاضیات، خواندن و علوم در ارزیابی بین المللی OECD 458 است که پایین تر میانگین نمرات یعنی 486 می باشد؛ هرچند دخترها در یونان 15 امتیاز بیشتر از دانش آموزان پسر کسب کرده اند. شهریه دانشگاه های یونانی نیز با توجه به رشته تحصیلی، نوع دانشگاه و مقطع مورد نظر فرد (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) متفاوت است اما به طور متوسط دانشجویان بین المللی یعنی کسانی که تبعه یونان یا یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستند به طور متوسط سالیانه 1000€ تا 3500€ (یورو) برای تحصیل در یونان می پردازند.

هزینه زندگی در یونان

کشورهای یونان، مجارستان، سلواکی، اسلوونی، آلبانی و اوکراین در گروه کشورهای کم هزینه تر اتحادیه اروپا قرار می گیرند و دانشجویانی که به دنبال تحصیل با پرداخت کمترین هزینه ها هستند معمولا این کشورها را انتخاب می کنند. البته در این میان زندگی در یونان قیمت بالاتری دارد هر چند همچنان در مقایسه با هزینه زندگی در سوئیس، نروژ، استرالیا، ایالات متحده آمریکا، برمودا و غیره بسیار پایین تر است. در جدول ذیل به منظور محاسبه دقیق تر قیمت اقلام مختلف در یونان و مجارستان در سال 2022 بیان شده است:

اقلام قیمت در یونان (یورو) قیمت در مجارستان (یورو)
یک وعده غذایی در رستوران ارزان 10.00 5.67
یک وعده غذایی در شعب مک دونالد 6.40 4.53
بطری آب معدنی 0.50 0.70
بطری یک لیتری شیر 4.55 2.36
قالب 500 گرمی نان 0.80 0.56
یک کیلوگرم برنج سفید 0.73 0.39
یک شانه 12 تایی تخم مرغ 3.03 1.39
بلیت یک طرفه وسایل نقلیه عمومی 1.40 0.99
بلیت ماهیانه وسایل نقلیه عمومی 30.00 26.91
تاکسی برای 1 مایل مسافت 1.61 1.37
خدمات ماهیانه آب، برق و غیره 151.44 139.91
اجاره ماهیانه یک آپارتمان یک خوابه 335.77 375.82
اجاره ماهیانه یک آپارتمان سه خوابه 564.51 694.23

در این مقاله اطلاعاتی ضروری به طور مختصر راجع به اقتصاد یونان، هزینه زندگی در یونان در سال 2022، متوسط درآمد ماهیانه و غیره در این کشور ارائه شد که امید است مطالعه آن مقبول بوده باشد. علاقه مندان به تحصیل در یک کشور خارجی می توانند به منظور کسب اطلاعات بیشتر راجع به بهترین کشور برای تحصیل رایگان در سال 2022 سایر مقالات سایت را مطالعه نموده یا با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایند.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *