مهاجرت کاری چین

حقوق بازنشستگی در چین

حقوق بازنشستگی در چین

حقوق بازنشستگی در چین به نسبت بسیاری از کشورهای آسیای شرقی، وضعیت بهتری دارد چراکه اقتصاد آن نه تنها در این منطقه بلکه در آسیا پیشگام است. همانگونه که اطلاع دارید چین در شرق آسیا واقع شده و دارای 22 استان مختلف می باشد؛ با توجه به توسعه زیرساخت های چین در حوزه هایی چون انرژی سبز، بانکداری، الکترونیک، صنایع فولاد و توریسم این کشور موفق شده است بالاتر از سرزمین هایی چون آلمان، ژاپن و انگلستان نرخ تولید ناخالص داخلی بسیار بالایی را به نام خود در سال 2022 ثبت نماید. در ادامه این نگارش که توسط تیم ترجمه و تحقیق موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت گردآوری و تنظیم شده است قصد داریم به بررسی جزئیات و قوانین کار و بازنشستگی و همچنین حقوق و مزایای این قشر از جامعه بپردازیم.

  • حداقل درآمد کارکنان و کارگران چینی چه مقدار می باشد؟
  • حقوق بازنشستگان در چین تابع چه عوامل و فاکتورهایی است؟
  • توسط حقوق شاغلین در شهرهایی چون شانگهای چه میزان بوده و درآمد بازنشستگان چه درصدی از این حقوق را شامل می شود؟
  • قوانین حقوقی دریافت ویزای کاری چین کدامند؟
  • شرایط مهاجرت توریستی به چین برای بازنشستگان چیست؟
  • بهترین راه ورود به چین برای بازنشستگان چیست؟
  • سن بازنشستگی مردان و زنان چینی چقدر تعیین شده است؟

پیرامون شرایط کار و بازنشستگی در چین

چین یکی از شرکای اصلی سرزمین ما ایران بوده و به سبب همین امر تعداد بسیاری از اهالی دو کشور در زمینه های کاری گوناگون با یکدیگر ارتباط دارند. ویزای کار در کشور چین موسوم به ویزای نوع Z بوده و پس از سنجش فاکتورهای گوناگونی چون سابقه کار، سن، وضعیت جسمانی، دانش زبان و توانایی برقراری ارتباط متقاضیان در یکی از گروه های A ،B و C قرار خواهند گرفت. شایان ذکر است که تنها افراد با امتیاز بالاتر از 85 در طبقه A جای دارند. در پایان پس از تایید کارفرما، علاقه مندان مجوز اقامت در کشور چین را دریافت خواهند نمود. ذکر این نکته حائز اهمیت است که حداقل مدت این مجوز 3 ماه و حداکثر آن نیز 5 سال تعیین شده است. به رغم پیشرفت های متعدد کشور چین در حوزه های مرتبط با اقتصاد، نرخ بیکاری آن در سال های اخیر افزایش یافته است:

تغییرات نرخ بیکاری چین

بیشترین مهاجرین حاضر در چین، شهر گوانجو را برای فعالیت های کاری خود بر می گزینند؛ همچنین باید خاطرنشان کرد دولت چین شرایط مطلوبی را برای زندگی مهاجرین بین المللی فراهم آورده و تعداد مهاجرین مقیم چین در سال 2022 در مقایسه با سال های آغازین قرن 21 شاهد رشد 600 درصدی بوده است که بخشی از این افراد را بازنشستگان یا افراد مسن بالای 60 سال تشکیل می دهند. بازنشستگان چینی علاوه بر دریافت حقوق ماهیانه خود، از مزایایی چون خدمات درمان رایگان، انواع تخفیف جهت حضور در فعالیت های اجتماعی چون سینما و موزه و همچنین امکان استفاده از وسایل نقلیه عمومی به صورت رایگان برخوردار می باشند. یکی از عوامل اثرگذار بر میزان حقوق بازنشستگی افراد در چین، شهر محل اشتغال آن ها و موسسه یا شرکتی است که در آن مشغول به کار بوده اند. در ادامه به مقایسه حقوق افراد در این شهرها پرداخته ایم:

مقایسه متوسط درآمد شاغلین چینی در شهرهای مختلف

درباره حقوق بازنشستگی در چین

طبق قوانین حقوقی کشور چین، سن 60 سال برای بازنشستگی مردان و همچنین 55 سال برای بازنشستگی زنان تعیین شده است؛ پر واضح است که افراد پیش از رسیدن به سن معین و برخورداری از تعداد ماه های اشتغال به کار مشخص شده، قادر به اعلام بازنشستگی رسمی خود خواهند بود اما در این صورت از مزایا و حقوق کمتری در مقایسه با عامه افراد بهره مند خواهند گشت. به هر روی بیش از 70% شهروندان چینی طبق تحقیقات صورت گرفته در سال 2017 ابراز امیدواری کرده اند که در دوران بازنشستگی خود بتوانند بخش عمده درآمد خود را پس انداز نمایند؛ این امر نشانگر وضعیت مطلوب بازنشستگان حاضر در این کشور می باشد. نظام بازنشستگی چین دارای دو طبقه می باشد که تحت عناوین Basic Pension و Mandatory Pension شناخته می شوند.

حقوق بازنشستگان چینی در سال 2005 میلادی 640CNY (یوآن) بوده است و این رقم طی سال های اخیر دستخوش تغییرات بسیاری شده تا در پایان سال 2016 به 2400CNY (یوآن) برسد. طبق قوانین رسمی چین میزان مالیات وضع شده بر درآمد افراد از 3% الی 45% متفاوت بوده و در دوره بازنشستگی درصدی به آن اضافه نخواهد شد. کافرمایان چینی موظف به پرداخت 20% از حقوق اشخاص تحت عنوان Basic Pension بوده و 8% نیز سهم خود کارکنان می باشد که با نام Mandatory Pension ثبت شده و این ارقام در دوره بازنشستگی تعیین کننده میزان حقوق اشخاص می باشند.

درباره حقوق بازنشستگی در چین

سایر جزئیات حقوق بازنشستگی در چین

همچون سایر کشورهای آسیایی، کشور چین نیز موارد استثنائی را برای شرایط بازنشستگی افراد در نظر گرفته است؛ به عنوان نمونه قشری از جامعه که برای بیش از 15 سال به مشاغل سخت، پر خطر و آسیب زا مشغول بوده اند می توانند به طور رسمی به اعلام بازنشستگی خود مبادرت ورزند. بازه زمانی کاری شهروندان چینی طی هفته 40 ساعت بوده و اغلب مردم این کشور با سختکوشی فراوان ساعات اضافه کاری متمادی را به نام خود ثبت می کنند. متوسط درآمد مردم این کشور 29300CNY (یوآن چین) اعلام شده و میانگین حقوق بازنشستگی ساکنین این کشور کمتر از 40% این رقم می باشد.

از سایر موارد موثر بر میزان حقوق بازنشستگی افراد در چین، زمینه کاری آن ها می باشد؛ بدان معنا که با توجه به بازار کار پر رونق شاخه هایی چون مدیریت فروش، بازاریابی و تدریس زبان انگلیسی، فعالان چنین حوزه هایی از حقوق مطلوب تری در دوران بازنشستگی خود برخوردار خواهند بود. در پایان شما عزیزان قادر خواهید بود از طریق ارتباط با همکاران توانا و مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *